Autor Wątek: Boczny trok - kompendium  (Przeczytany 32774 razy)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #45 dnia: 23.10.2018, 20:10 »
Haczyk zawsze wiążę za oczko zwykłym węzłem spinningowym. Możesz zacząć tak jak napisałeś, chociaż osobiście rzadko tak prowadzę przynętę. Wiele zależy jak danego dnia Okoń żeruje.  Czasem opad, innego dnia agresywne podbicia, następnego szuranie po dnie itd
Adam

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #46 dnia: 24.10.2018, 09:24 »
Wielkie dzięki za podpowiedzi! Trilene to mój ulubiony węzeł i cieszy bardzo, że tu też mogę nim wiązać. Mam nadzieję że sprzęty dojadą do mnie przed weekendem i będę miał możliwość pobawić się już w sobotę.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #47 dnia: 19.11.2018, 16:58 »
Ciekaw jestem, jakie najczęściej stosujecie długości odcinków na wodach stojących.
Ja zwykle zaczynam od ok. 30 cm do ciężarka i ok. 90 cm do przynęty.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #48 dnia: 19.11.2018, 17:03 »
Ciekaw jestem, jakie najczęściej stosujecie długości odcinków na wodach stojących.
Ja zwykle zaczynam od ok. 30 cm do ciężarka i ok. 90 cm do przynęty.
U mnie to zależaló od wielu żeczy:
Przejżystość wody
Głebokość na jakiej łowiłem
Żerowania ryb
Od 20 na 50 cm
Po 40 do 120cm
Bardzo ważne dla mnie było czy łowiłem na mulistym dnie lub na górkach żwirowych.
I tu ciekawa obserwacja teok na takiej górce był najlepszy 10 cm, ale.długość przyponu dochodzila do 120 cm.
Okonie takie rozgrywki u mnie lubiły.
Jeśli chodzi o cieżarki preferuje cygarka w zaleznosci od glebosci i przynety od 5 do 10 gr.
Maciek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #49 dnia: 19.11.2018, 17:44 »
Jak kolega wyżej napisał. Żerowanie ryb danego dnia, u mnie to podstawa. Jeżeli okoń żeruje dobrze to zwykle pi razy oko mam 20-30cm do ciężarka i 60-70cm do przynęty. W przypadku słabych brań wydłużam dystans do przynęty, niekiedy ponad 120cm. Długość do ciężarka bez zmian.
Adam

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #50 dnia: 19.11.2018, 17:58 »
Ja mam takie obserwacje, że na boczniaka można mieć sporo brań, ale są to głównie mniejsze okonie. Te większe zwykle łowię przy klasycznym jigowaniu z gumą na główce jigowej. Pewnie jest tak dlatego, że klasyczna guma wprowadza selekcję i częściej trafiają się większe sztuki.

A stosujecie jakieś łączniki do haczyków? Ze 3 lata temu kupiłem takie małe łączniki Mustada:





Wybrałem najmniejszy rozmiar (nr 3), a mimo to trzeba bardzo się namęczyć, żeby zaczepić haczyk.
Przestałem ich używać i wiążę haczyk bezpośrednio do żyłki. Wtedy jednak trzeba za każdym razem nabijać gumę.
Pozdrawiam
Mateusz

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #51 dnia: 19.11.2018, 18:04 »
A stosujecie jakieś łączniki do haczyków? Ze 3 lata temu kupiłem takie małe łączniki Mustada:
Ja stosuję:

Co prawda nie do bocznego ale jako łącznik do haków spisuje mi się świetnie.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #52 dnia: 19.11.2018, 18:08 »
Nie stosuję żadnych łączników, wiążę żyłkę bezpośrednio do haczyka. Co do przynęt to na popularne "paprochy" można złowić duże okonie. Ostatnio zakładałem jaskółki czyli przynęty sporo większe i powiem szczerze, że potrafiły się wieszać okonie niewiele większe od przynęty. Łowiąc na boczny trok nie przykładam zbytniej uwagi na wielkość przynęty bo przynajmniej w moim przypadku nie wpływa to w istotny sposób na wielkość ryb.
Adam

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #53 dnia: 19.11.2018, 18:25 »



Czy małe... Powiem tak, jeśli łowisz w ławicy i na szpicy są pasiaczki, to wiadomo że one pierwsze do żarcia skaczą.
Te duże pływają w mniejszych liczbach w stadzie, i są bardziej wybredne. Nie stosowałem żadnych agrafek.
Dwa tygodnie temu wszystkie moje przynęty spiningowe sprzedałem za 1000 zł.
Zostawiłem sobie tylko trzy moje ulubione kijki do spina.
Maciek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #54 dnia: 19.11.2018, 18:44 »
Być może tak to właśnie jest, że jak się trafi na ławicę mniejszych, to więcej się ich łowi na te paproszki w danym miejscu.

Nigdy nie byłem rasowym spinningistą, więc przynęt spinningowych nie mam w nadmiarze. Raczej co jakiś czas uzupełniam braki.
Ale wydaje mi się, że wielu kolegów, którzy spinningują lub kiedyś spinningowali, ma tych przynęt od groma. Ostatnio Wiesiek dał mi całe wiadereczko przeróżnych gum. Nie wiem, czy kiedykolwiek je wykorzystam :o
Pozdrawiam
Mateusz

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #55 dnia: 19.11.2018, 18:51 »
Ze względu na moje kłopoty z kręgosłupem i brakiem rybek w moich wodach odpuściłem spina. Ale czy do niego wrócę - czas pokaże. Jedno jest pewne, mój okręt nadal leży w suchym doku, echo cierpliwie czeka. A co do przynęt, już jak by co to w ilość na bank nie wejdę. Jak coś to w jakość.
Maciek

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #56 dnia: 23.11.2018, 07:59 »

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #57 dnia: 24.11.2018, 00:04 »
Chyba też zakupię te agrafki.
Często używam przynęt na różnej wielkości haczykach i wiązanie za każdym razem (+ stopniowe skracanie troka) niezbyt mi leży.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Watchmaker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #58 dnia: 15.02.2019, 13:30 »
To i ja swoich kila pytań dorzucę do tematu. Zakupiłem w zeszłym roku kijek Kastkinga Royale Legend. Kijek ów ma 1.98m, wyrzut 7-18g, akcja FAST, moc M, obciążenie 8-16LB. Do kijka mam doczepiony Kastkingowy multiplikator Spartacus Plus. Z kolei na szpuli znajduje się żółta plecionka 4 splotowa 15LB. Owszem... też od Kastkinga. Pomijając kilka rzutów na sucho z dowiązanymi oliwkami nie miałem okazji sprzętu wypróbować. Tu moje pytanie. Czy do bocznego troku się to wszystko nadaje i ewentualnie jakie porady by się nadawało bardziej. Domyślam się, że przydałoby się skombinować jakąś żyłkę pod ciężarek i przypon, sam ciężarek pewnie spory tak z 10-14g?
Wszystko, co w wędkarstwie najlepsze, jeszcze przede mną ;)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #59 dnia: 15.02.2019, 17:01 »
Możesz łowić takim zestawem, jasna sprawa. Widziałem wędkarzy, którzy stosowali i długie teleskopy, i krótkie spinningi, którym było daleko do czegoś, co można nazwać idealnie dobranym sprzętem. Większość poleca wklejanki, jednak można z powodzeniem łowić kijami klasycznymi, czyli z pustą szczytówką - dziś są dostępne tak subtelne okoniowe spinningi z pustą szczytówka, że zasadność stosowania wklejanek staje pod znakiem zapytania, przynajmniej w przypadku średnich obciążeń i przynęt. Okoń atakuje przynętę, zasysa ją i w zasadzie sam się zacina, tutaj nie trzeba prostować grzbietu i wydawać z siebie odgłosów tenisisty ziemnego.

Tytułowa metoda nie służy wyłącznie do łowienia okoni, bo jej cięższymi odmianami można skutecznie punktować np. sandacze. Kiedyś, gdy zależało mi na dalekim posyłaniu przynęt, stosowałem właśnie boczny trok. Obciążenie w granicach 15-25 gramów, do tego spory twister, i zabawa z sandaczami była przednia. Dziś ta metoda zwyczajnie znudziła mi się, jest mało aktywna, jakaś taka zbyt łatwa, dająca mało satysfakcji (kiedyś namiętnie łowiłem w ten sposób).

Przede wszystkim sprawdź, z jakim minimalnym obciążeniem bezstresowo współpracuje Twój multiplikator, bo to podstawa. Po prostu szkoda nerwów, gdy multiplikator "brodzi" przy miotaniu np. dziesięciogramową oliwką (np. oliwką, bo można wybrać spośród kilku rodzajów ciężarków). Wydaje się też, że plecionka o mocy 15 lb to przesada, wskazane byłoby stosowanie cieńszej (przynajmniej w przypadku polowania na okonie). Jak wspomniałeś, troki wykonasz z żyłki.
Jacek