Autor Wątek: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I  (Przeczytany 3224 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Do dokończenia pisania tego tematu zainspirował mnie Alek ;). Z racji tego, że pomagałem komuś nabyć skutecznie wodę (choć pomagałem dopiero na etapie odwoławczym ;)), to chciałbym Wam podać takie podstawowe informacje związane z kwestią nabywania wód od państwa.

I. Dzierżawa, a użytkowanie obwodu rybackiego

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodaków ma kasę  i myśli o „posiadaniu” jakiejś wody. Nie widziałem w Internecie, ażeby gdzieś był taki mini poradnik - jak wygląda taka procedura „nabycia” od państwa jakiejś wody (chodzi głównie o obwód rybacki, bo w przypadku dzierżawy sprawa jest prosta). W temacie tym, nie wdam się w szczegóły dotyczące tego co ma zawierać operat, bo od tego są fachowcy i oni się tym zajmują. Jednak jest to bardzo ważna kwestia, gdyż warunkiem oddania w użytkowanie obwodu rybackiego jest przedłożenie pozytywnie zaopiniowanego operatu rybackiego. Jednak sam operat to nie wszystko, bo można mieć "dobry" operat i przegrać przetarg (konkurs ofert), jak się nie będzie znało procedury. Skupię się na "nabywaniu" obwodów rybackich, bo to one są dla wielu osób najatrakcyjniejszym kąskiem (szczególnie dla tych którzy nie myślą o kopaniu stawu, czy też jego dzierżawie), zaś procedura ta jest dość skomplikowana. Należy odróżnić więc własność wód stojących od wód płynących. Jest to problematyczne, która woda jest wodą stojącą, a która płynącą z uwagi na takie a nie inne regulacje prawne obowiązujące w Polsce. Należy także pamiętać, że to rozróżnienie jest niezmierne istotne ze względu na to, że wody stojące można np. dzierżawić (umowa dzierżawy), jak i co do zasady można je po prostu kupić. Natomiast wody płynące nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, a tym samym nie można ich kupić na podstawie umowy sprzedaży. W przypadku wód płynących (w tym np. jezior przepływowych) konieczne jest więc zawarcie ze Skarbem Państwa umowy na rybackie użytkowanie obwodu rybackiego, o ile oczywiście chcemy objąć w posiadanie taką wodę, z przeznaczeniem pod gospodarkę wędkarską.
Tryb dzierżawy wody stojącej przeznaczonej przez gminę lub Skarb Państwa do wydzierżawienia na cele amatorskiego połowu ryb i cele rekreacyjno-wypoczynkowe, jest odmienny od skomplikowanego trybu nabycia obwodu rybackiego. Do takiej umowy stosuje się przepisy dotyczące dzierżawy, o której mowa w art. 693 i kolejnych w Kodeksie Cywilnym. Dzierżawa wody stojącej zasadniczo następuje w drodze przetargu np. na mocy art. 37 ust. 1 i 4, art. 38 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w drodze pisemnego przetargu nieograniczonego na oddanie w dzierżawę na czas oznaczony nieruchomości Skarbu Państwa. Wówczas organ ogłasza pisemny przetarg. Jednocześnie organ może zdecydować, będąc zobowiązany określonymi przepisami, o konieczności przeprowadzenia przetargu ograniczonego np. wyłącznie do podmiotów publicznych. Dlatego warto jest się upewnić w jakim trybie jest przeprowadzany dany przetarg.
Jeżeli chodzi o dzierżawę wody stojącej, to w pierwszej kolejności należy ustalić do kogo dany zbiornik należy np. czy do gminy (wówczas to burmistrz reprezentuje gminę w takim postępowaniu), czy do Skarbu Państwa (wówczas starosta reprezentuje SP w tym postępowaniu), czy też do innych podmiotów np. Lasów Państwowych, osób fizycznych, osób prawnych itp. W tym miejscu pomijamy kwestię dzierżawy, sprzedaży zbiornika przez osoby fizyczne i prawne, bo tu sprawa jest prosta. Skupiamy się na wodach należących do Skarbu Państwa, gmin. Jak już było wskazywane wyżej nabycie wody stojącej od "państwa" zasadniczo wymaga przeprowadzenia przetargu. Dlatego należy liczyć się koniecznością wpłacenia wadium, ażeby w ogóle móc przystąpić do przetargu (zwykle jest to kilkadziesiąt, max kilkaset złotych). Nie sposób tutaj opisać tego jak dokładnie będzie wyglądał przetarg w danym organie, jaka np. będzie cena wywoławcza czynszu dzierżawnego, jak wyglądać mają postąpienia (ile % ceny wywoławczej) itp. O tym jak będzie wyglądał przebieg samego przetargu i jakie dokumenty należy złożyć, to każdy zainteresowany musi się dowiedzieć wcześniej sam, udając się do organizatora przetargu.  Dokumenty kwalifikacyjne oraz pisemną ofertę składa się w organie prowadzącym postępowanie np. w sekretariacie Urzędu Gminy albo w sekretariacie Starostwa Powiatowego. Wszelkie informacje o sposobie przeprowadzenia przetargu można (a nawet trzeba) uzyskać wcześniej w organie, w którym będzie on przeprowadzany. Część pierwsza przetargu obejmuje "kwalifikacje" do przetargu. Listę osób zakwalifikowanych do przetargu zwykle wywiesza się na tablicy ogłoszeń w urzędzie. Część druga, czyli przetarg, składa się z części jawnej i niejawnej. Część jawna to otwarcie ofert. Natomiast w części niejawnej komisja przetargowa dokonuje analizy ofert i wybiera najlepszą według nich lub też stwierdza, że nie wybiera żadnej ze złożonych ofert.Należy pamiętać, że to organ ustala zasady oceny kryteriów ofert np. kryteria mogą wyglądać tak 1) proponowany czynsz dzierżawny: 50%, 2) posiadanie doświadczenia w prowadzeniu gospodarki rybackiej: 10%, 3) posiadanie zatrudnionego ichtiologa na etacie: 10%, 4)  dysponowanie odpowiednią bazą gwarantującą zarybienie odpowiednim materiałem: 10%, 5) zapewnienie dostępu społeczeństwa do korzystania z akwenu: 15%, 6) zabezpieczenie ochrony wód przed kłusownictwem: 5% itp.

II. Pierwszy problem. Woda płynąca, czy też woda stojąca ?

Na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne wszystkie śródlądowe wody powierzchniowe płynące zostały przejęte przez Skarb Państwa. Jednocześnie ówczesna władza postanowiła, że wyłącza się takie wody z obrotu cywilnoprawnego. Skutkuje to tym, że takich wód np. nie można sprzedawać, ani ich nabywać. Ten wstęp jest niesamowicie istotny dla zrozumienia dalszej problematyki nabywania wód. Zgodnie z art. 6d ustęp 1 ustawy o rybactwie śródlądowym: „publiczne śródlądowe wody powierzchniowe płynące stanowiące własność Skarbu Państwa dyrektor regionalnego zarządu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przekazuje do rybackiego korzystania w drodze oddania w użytkowanie obwodu rybackiego.”
Śródlądowymi wodami płynącymi są wody w:
1) ciekach naturalnych (rozumie się przez to rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące w sposób ciągły lub okresowy naturalnymi lub uregulowanymi korytami) oraz źródłach, z których te cieki biorą początek;
2) jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych o ciągłym albo okresowym naturalnym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych;
3) sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących;
4) kanałach

Woda płynąca stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. Raz jeszcze podkreślić należy, iż zasadą jest, że płynące wody publiczne nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. Śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi.
Wody stojące oraz wody w rowach znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią własność właściciela tej nieruchomości (zasadą jest więc to, że właściciel gruntu jest też właścicielem wody - zasada ta dotyczy wyłącznie wód stojących). Zgodnie z Prawem wodnym jeziora przepływowe nie mogą stanowić własności prywatnej, a tym samym występować w obrocie cywilnoprawnym, o ile są one sklasyfikowane jako woda płynąca, czyli gdy posiadają ciągły, bądź okresowy naturalny dopływ lub odpływ wód powierzchniowych. Jeżeli jezioro ma charakter przepływowy, to w celu jego rybackiego wykorzystania (np. pod łowisko dla wędkarzy), konieczne jest zawarcie ze Skarbem Państwa umowy na użytkowanie obwodu rybackiego. Tylko w taki sposób można "posiadać" taką wodę.
Obwód rybacki składa się z:
1) zasadniczego obwodu rybackiego (obejmuje wody jezior, zbiorników wodnych, rzek, kanałów lub cieków naturalnych niezbędnych do prowadzenia przez uprawnionego do rybactwa racjonalnej gospodarki rybackiej).
2) uzupełniającego obwodu rybackiego (obejmuje wody płynące dopływów zasadniczego obwodu rybackiego, na których uprawniony do rybactwa okresowo wykonuje czynności związane z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rybackiej, określone w operacie rybackim, a w szczególności połowy tarlaków, zarybiania oraz zabiegi ochronne.).
Dyrektor RZGW nie ma kompetencji do ustanowienia obwodu rybackiego na wodach prywatnych, gdyż takie obwody mogą być ustanawiane tylko na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących. Obwody są ustanawiane przez dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej np. rzece, na kanale (na ich odcinku), pojedynczym jeziorze, jak i grupie jezior zgodnie z linią brzegu.

Wszyscy zainteresowani nabyciem konkretnego zbiornika, powinni zwrócić uwagę na pewien istotny problem związany z regulacjami obowiązującymi w Polsce. Chodzi o problem w tym co jest w Polsce zgodnie z prawem uznane za wodę stojącą, a co nią nie jest. Ustawowe definicje tego rodzaju wód zostały przeze mnie przedstawione wyżej. Aktualnie zgodnie z art. 219 Prawa wodnego, charakter wód może ustalić w drodze decyzji minister właściwy do spraw gospodarki wodnej. Jednak decyzję wydaje się wówczas wyłącznie na wniosek właściciela gruntu przyległego do wód. Piszę o tym, bo często Skarb Państwa rości sobie prawa do danego zbiornika twierdząc, że choć dany zbiornik został wpisany do ewidencji gruntów i budynków jako woda stojąca, to zdaniem Skarbu Państwa jest on w rzeczywistości wodą płynącą. Takie uznanie przez urzędnika właściwego organu, że dana woda powinna być uznana za wodę płynącą skutkować będzie tym, że Skarb Państwa wytoczy właścicielowi proces, celem "przejęcia" tego zbiornika, gdyż zgodnie z polskimi regulacjami właścicielami wód płynących w Polsce może być Skarb Państwa. Zmiany charakteru wód m.in. na podstawie opinii hydrologicznej (oprócz postępowania administracyjnego przed ministrem) dokonuje się również w postępowaniu cywilnym. Chodzi o przypadek ujawnienia niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Mówiąc inaczej, w księdze wieczystej widnieje, że np. nieruchomość oznaczona jest jako woda stojąca, a w rzeczywistości jest to woda płynąca i Skarb Państwa nas pozywa. W takich sytuacjach, czyli ewentualnego procesu cywilnego, to prawomocny wyrok sądu przesądzi zarówno o własności wód, jak i pośrednio o ich charakterze (woda płynąca lub stojąca). Chyba widzicie dość istotne zagrożenie wiążące się z nabyciem zbiornika o "nieuregulowanym" stanie prawnie.

Reasumując wody stojące można co do zasady sprzedawać, dzierżawić, zaś wody płynące nie. Co jest wodą płynącą w Polsce, a co nią nie jest, często stanowi problem - głównie z uwagi na regulacje tego komunistycznego legislacyjnego gniota (w wielu miejscach niekonstytucyjnego), jakim jest ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym wraz z opartymi na niej aktami wykonawczymi. Ta ustawa została wymyślona w celu stworzenia podstaw dla jak największej produkcji ryb - ażeby wyżywić naród polski. Aktualnie głównym elementem decydującym o wygraniu przetargu (konkursu ofert) na użytkowanie obwodu rybackiego jest wysokość oferowanych (na rzecz Skarbu Państwa) zobowiązań finansowych. W zamian za to, państwo „ceduje” prawo do pobierania pożytków z wód będących własnością Skarbu Państwa. Problem polega na tym, że aktualnie pobieranie pożytków z wód (np. z wód "No Kill"), niekoniecznie musi być rozumiane tak jak w 1985 r., kiedy powstała ustawa regulująca kwestię rybactwa.

III. Kolejne przykładowe problemy pojawiające się już po objęciu w posiadanie danej wody

Mamy już wymarzoną wodę i pojawiają się kolejne problemy. Nie mówię to u kwestiach tak oczywistych jak konieczność posiadania odpowiednich środków na zarybienia, uiszczania opłat na rzecz Skarbu Państwa itp. Mówię tu np. o przyduchach, szkodach wyrządzonych przez zwierzęta, kłusownictwie, eutrofizacji, zanieczyszczeniach (oczywiście nie wszystkich, bo istnieje w prawie szeroko rozwinięta odpowiedzialność za szkody w środowisku… z której niewielu potrafi korzystać, aby dochodzić swoich praw ;)). Wówczas to użytkownik musi liczyć wyłącznie na siebie samego, bowiem zgodnie z prawem ma on obowiązek użytkować wody obwodu rybackiego tak, aby prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej wykorzystywało możliwości produkcyjne obwodu. Oznacza to, że to na nim spoczywają zabiegi ograniczające zaburzenia w funkcjonowaniu "rybnej produkcji" np. eliminacja stref beztlenowych, czy też walka z eutrofizacją. Oznacza więc to jedno: Radź sobie sam, bo państwo ci nie pomoże, jak będą problemy. Z drugiej jednak strony aktualna forma użytkowania obwodu rybackiego polega na tym, że zarówno woda, jak i grunty nadal pozostają we władaniu państwa, zaś uprawnieni do rybactwa mają jedynie prawo do pobierania pożytków wody, czyli ryb (w zamian za stosowną opłatę). Tym samym mamy pewne kuriozum, w którym właściciel wody (Skarb Państwa) przenosi swoje obowiązki z państwa na obywatela. Ten aspekt jest również warty przemyślenia przed nabyciem danej wody ;)

IV. RZGW wiecznie żywe ;)

1.  Kolejna kwestia o której warto również wspomnieć to RZGW. W Internecie panuje powszechny pogląd, że RZGW już nie ma. Błąd. Z dniem 1 stycznia 2018 roku została utworzona państwowa osoba prawna Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zgodnie z art. 527 ustawy Prawo Wodne należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej, będących państwowymi jednostkami budżetowymi, stały się odpowiednio należnościami, prawami i obowiązkami Wód Polskich, zaś Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej stały się jednostkami organizacyjnymi Wód Polskich. Aktualnie uprawnienia właściciela wód w zakresie rybactwa śródlądowego w stosunku do śródlądowych wód płynących stanowiących własność Skarbu Państwa wykonują Wody Polskie.
 RZGW nadal więc istnieją, tyle że w ramach struktury Wód Polskich ;)

2.  Tutaj jest wykaz aktualnych RZGW w Polsce:
https://wodypolskie.bip.gov.pl/regionalne-zarzady-gospodarki-wodnej/regionalne-zarzady-gospodarki-wodnej.html

Natomiast tutaj znajdziecie wykaz aktów prawnych regulujących kwestię „nabywania” od państwa obwodów rybackich:
http://www.rzgw.szczecin.pl/przepisy-prawne

Przykładowy wykaz obwodów rybackich „na terenie” RZGW w Warszawie (każde z RZGW publikuje takie dane):
https://warszawa.rzgw.gov.pl/nasza-dzialalnosc/obwody-rybackie/wykaz-obwodow-rybackich

Jeżeli ktoś jest zainteresowany „posiadaniem” jakiegoś obwodu rybackiego, to warto śledzić strony internetowe właściwego dla siebie RZGW ( jak jeszcze inaczej szukać?  O tym napiszę później) Jak szukać w internecie:?
https://wodypolskie.bip.gov.pl/ogloszenia-i-zawiadomienia/ogloszenia-i-zawiadomienia.html

Możemy sobie ułatwić szukanie konkursu ofert poprzez np. w wyszukiwarkę. Wpisujemy np. słowo „konkurs”, ”konkurs ofert” i szukamy, czy jest coś aktualnego „na naszym terenie” albo ogólnie gdzieś w Polsce: https://wodypolskie.bip.gov.pl/artykuly/wyszukaj/advanced:1/
Oczywiście takie konkursy są przeprowadzane zwykle raz na 10 lat (a nawet i więcej - w zależności od tego na ile lat były zawierane wcześniejsze umowy dotyczące użytkowania obwodów).Przykładowe ogłoszenia o konkursach ofert:
https://wodypolskie.bip.gov.pl/rzgw-w-bialymstoku/konkurs-ofert-na-oddanie-w-uzytkowanie-obwodow-rybackich-na-terenie-dzialania-rzgw-w-bialymstoku.html
https://wodypolskie.bip.gov.pl/rzgw-w-bialymstoku/otwarty-konkurs-ofert.html
https://wodypolskie.bip.gov.pl/rzgw-w-bialymstoku/dotyczy-konkursu-ofert-na-oddanie-w-uzytkowanie-obwodu-rybackiego.html


Stare ogłoszenia (jeszcze przed powstaniem Wód Polskich):
http://www.poznan.rzgw.gov.pl/obwody-rybackie/konkursy-ofert/ogoszenia-o-konkursach-ofert
https://warszawa.rzgw.gov.pl/ogloszenia/obwody-rybackie/ogloszenia-o-konkursach-ofert


3.  Nadzór Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nad polskim rybactwem, a kwestia nabycia wody od Skarbu Państwa

Kwestia o której mowa w tym punkcie podnoszona jest niejako na marginesie, choć jest to dość ważna kwestia. Wydawałoby się, że nie ma znaczenia jeżeli chodzi o samą procedurę nabycia wody. Nic bardziej mylnego. Ma istotne znaczenie, jakby ktoś chciał spróbować skorzystać z ostatniej deski ratunku i powalczyć z negatywnym wynikiem konkursu ofert (O co chodzi ? O tym będzie niżej. Jednak już teraz mogę napisać, że informowanie ministra, aby wszczął kontrolę, jest ostatecznością ;)).  Minister właściwy do spraw rybołówstwa (obecnie Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) sprawuje bowiem nadzór nad realizacją przez Wody Polskie zadań w zakresie rybactwa śródlądowego. W ramach nadzoru nad Wodami Polskimi (jeżeli chodzi o "rybactwo") minister może:
1) zarządzić przeprowadzenie kontroli (na zasadach i w trybie określonych w przepisach o kontroli w administracji rządowej);
2) żądać przedstawienia informacji oraz dokumentów;
3) wydawać wytyczne i zalecenia w zakresie realizacji zadań wynikających z przepisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.

V. Procedura związana z prawem pierwszeństwa
Prawo pierwszeństwa o którym mowa art. 4 ustawy o rybactwie śródlądowym dotyczy wyłącznie obwodu rybackiego. Ustawowe prawo pierwszeństwa nie dotyczy np. umowy dzierżawy wody stojącej.Prawo pierwszeństwa to nie prawo pierwokupu, które często znajduje się w umowach sprzedaży danej wody stojącej. Przykładowo w nowej ustawie Prawo wodne, która weszła w życie z początkiem 2018 roku,  Skarb Państwa ma prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży gruntów pod śródlądowymi wodami stojącymi.

Jak wygląda procedura związana z prawem pierwszeństwa w przypadku obwodu rybackiego?
https://warszawa.rzgw.gov.pl/nasza-dzialalnosc/obwody-rybackie/prawo-pierwszenstwa-w-zawarciu-umowy-uzytkowania-obwodu-rybackiego-na-dalszy-okres

VI. Przykładowe projekty umów oddania w użytkowanie obwodu rybackiego (prawa, obowiązki użytkownika rybackiego względem państwa, koszty itd.)
https://wodypolskie.bip.gov.pl/fobjects/download/369949
https://wroclaw.rzgw.gov.pl/files_mce/Projekt_umowy_na_okres_dalszy_2018_r..pdf

W dalszej części (cz. II) będzie głównie o procedurze „nabywania” obwodów rybackich. O tym jak wygląda takie postępowanie. Jak się odwoływać od wyników takiego postępowania i o tym dlaczego uważam tę procedurę za przykład legislacyjnej patologii. Wiecie jest tego tyle, że ja już sam nie ogarniam co napisałem, a czego jeszcze nie :P

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #1 dnia: 14.12.2018, 19:11 »
Świetne opracowanie, szacun :thumbup:
;)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #2 dnia: 14.12.2018, 19:24 »
Świetne :thumbup:

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #3 dnia: 14.12.2018, 19:28 »
Pod względem wszelkich zawiłości prawnych zawsze można na Ciebie liczyć bardzo fajne opracowanie

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #4 dnia: 14.12.2018, 20:08 »
Selektor, Twoje opracowanie jak zwykle, klasa sama w sobie. Dziękuję Tobie bardzo. :thumbup:
Adam

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #5 dnia: 14.12.2018, 20:15 »
OMG, ale kompendium :o
Szacunek! :bravo: :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #6 dnia: 14.12.2018, 20:30 »
Ok Super, czekam na II cześć z informacją jak "dobrać " się do dzierżawy w formie bezprzetargowej - pierwszeństwo dzierżawy :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Własność wód, czyli jak spełnić wędkarskie marzenie Cz. I
« Odpowiedź #7 dnia: 15.12.2018, 10:43 »
:thumbup: za fachowość.