Autor Wątek: (K) Kołowrotek 4000-5000  (Przeczytany 1573 razy)

Offline frank_lucas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
(K) Kołowrotek 4000-5000
« dnia: 15.06.2018, 15:46 »
Witam, potrzebuję do żywcówki/gruntówki teleskopowej kołowrotek w rozmiarze jak wyżej. Fajnie jakby były 2 szpule.
Cena powiedzmy do 150zł
Wojtek
Darzbór

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Czesiek

Offline Karol28

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 295
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #2 dnia: 15.06.2018, 17:20 »
Mam tego Ceymara i mogę polecić Ci go w 100%
Pozdrawiam, Karol.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #3 dnia: 15.06.2018, 17:24 »
Wolny bieg raczej zbędny a to pierwsza rzecz która w tanim kołowrotku się rozwali.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #4 dnia: 15.06.2018, 18:37 »
Wolny bieg raczej zbędny a to pierwsza rzecz która w tanim kołowrotku się rozwali.

Wow.. :facepalm:

Dlaczego wolny bieg jest zbędny?
Nie ma zastosowania w połowach na żywca? Na trupka? W gruntówce?
Skoro to pierwsza rzecz, która się rozwali, to która rozwali się ostatnia?
Rozwalił Ci się wolny bieg?
Masz wolny bieg?
Ile razy odmówił posłuszeństwa?

Jak często komukolwiek psuje się wolny bieg?
 :-[
Czesiek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #5 dnia: 15.06.2018, 18:59 »
Czesiu oddychaj :D

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #6 dnia: 15.06.2018, 19:07 »
Zrozumiałem, że kolega głownie chce kołowrotek pod żwyca/trupka a tu WB jest zbędny. Miałem kiedyś taniego Mikado i padl tam pierwszy wolny bieg właśnie. Zreszta w wielu tanich kołowrotkach jego działanie pozostawia wiele do życzenia. Każdy ma swoje zdanie u mnie wolny bieg nie ma zastosowania, zbedny gadżet który zwiększa masę kołowrotka i może ulec zepsuciu. A i nie twierdzę, że na pewno pierwszy padnie wolny bieg w tanim kołowrotku, ale jest duża możliwość, że się to stanie.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #7 dnia: 15.06.2018, 19:23 »
Zrozumiałem, że kolega głownie chce kołowrotek pod żwyca/trupka a tu WB jest zbędny. Miałem kiedyś taniego Mikado i padl tam pierwszy wolny bieg właśnie. Zreszta w wielu tanich kołowrotkach jego działanie pozostawia wiele do życzenia. Każdy ma swoje zdanie u mnie wolny bieg nie ma zastosowania, zbedny gadżet który zwiększa masę kołowrotka i może ulec zepsuciu. A i nie twierdzę, że na pewno pierwszy padnie wolny bieg w tanim kołowrotku, ale jest duża możliwość, że się to stanie.

Kozi, troszkę sobie zaprzeczasz, ale ja nie o tym. Naprawdę uważasz, że wolny bieg jest zbędny? Co do kwot - od 2 stów można kupić kołowrotek z dobrym wolnym biegiem, który się nie zacina.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #8 dnia: 15.06.2018, 19:31 »
Być może wolny bieg to zbędny gadżet, ale świat poszedł nieco do przodu i nic nie stoi na przeszkodzie by z takiego dobrodziejstwa korzystać do woli, zwłaszcza w Okumach, które ten mechanizm maja bardzo sprawny i niezawodny.
W których tanich kolowrotkach działanie wolnego biegu jest kiepskie?
Chętnie się dowiem i przyjrzę sprawie.
Skoro często się psuje ten mechanizm, to jaka to częstotliwość wg Ciebie?
Co ulega awarii?
Z moich doświadczeń wolny bieg odmawia posłuszeństwa  w jednej na 300-400 maszyn. Przy czym awarii ulega z reguły sprężyna naciągu albo zbijaka. Awaria polega na wypadnięciu sprężyny z odpowiednich prowadzen lub tez jej nadmierne naciągnięcie.

Okuma owa, mimo ze tania, jest całkiem udanym i przyjemnym modelem. Na dodatek w założonym budżecie kolega może dostać kołowrotek zupełnie nowy, z 5 letnia gwarancja.
O budowę wolnego biegu bym się nie martwił, ma budowę taka sama jak drogie modele z tej firmy. Na dodatek Okumy maja bardzo ładny zakres regulacji wb, w pozycji min szpula obraca się niemal bez oporu, wiele osób łowiących sandacze korzysta z młynków tej marki.
Czesiek

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #9 dnia: 15.06.2018, 19:36 »
 Nie jestem prorokiem aby przepowiadać czy wolny bieg w tym młynku rozwali się pierwszy czy ostatni.   Ale nie o to w tym pytaniu chodzi.  Po prostu jest pewna grupa wędkarzy lubiących łowić kołowrotkami z wolnym biegiem oraz są tacy, którzy nie lubią wolnych biegów.  Jest to każdego indywidualna sprawa. 

 KOZI, napisz w którym momencie i dlaczego wolny bieg jest zbyteczny przy połowach technikami wymienionymi przez frank_lucas-a?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #10 dnia: 15.06.2018, 19:38 »
Powtórze, przy łowieniu na żywca oraz trupka według mnie wb jest zbędny ponieważ stawia on za duzy opór nawet rozkręcony na maksa. O ile w przypadku szczupaka nie ma to takiego znaczenia to przy sandaczu ma bardzo duże. W karpiarstwie lub zwykłym łowieniu na koszyczek to jak kto lubi jedni wolną qd inni wb. Nie mam takiego doświadczenia żeby pisać co się psuje w wolnym biegu, miałem jednego Mikado i ewidetnie wolny bieg nie był atutem tego kołowrotka. Jak jest w okumach ne wiem do nich się nie odnosiłem.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #11 dnia: 15.06.2018, 19:43 »
To ja dopiszę. WB to pewien opór, którego najbardziej, w mojej ocenie, nie tolerują sandacze. Co do reszty - jeżeli przy WB szpula odkręca się lekko i płynnie, to jest to wygoda dla wędkarza. Dlaczego z niej nie korzystać, tym bardziej że Okumy, nawet przy swej przyjaznej cenie w tańszych modelach, potrafią w tym względzie bić na łeb kręcioły innych marek.  :)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #12 dnia: 15.06.2018, 19:58 »
Ja posiadam taki kołowrotek budżetowy.
https://rybomania24.pl/pl/p/MISTRALL-CARPTREX-FRD-KOLOWROTEK/1163
Poprosiłem w sklepie o coś taniego... i to otrzymałem za 120 zł. szt.(zakupiłem 2)
 Miałem 4 różne kołowrotki karpiowe , lecz przy tym modelu wolny bieg jest płynny.
Moje zaskoczenie było :o jak z wolnego poprzez obrót korbką zamyka się wolny..płynnie jak masełko.
Bez jakiegokolwiek stuknięcia ,szarpnięcia.
Zawsze mnie to denerwowało w innych kołowrotkach "ŁUBUDU" i dopiero miałem FD.
Teraz nie ma dla mnie znaczenia ,że mam wbity wolny ,ponieważ nie czuję oporu.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #13 dnia: 15.06.2018, 20:36 »
Wolny bieg raczej zbędny a to pierwsza rzecz która w tanim kołowrotku się rozwali.

Wow.. :facepalm:

Dlaczego wolny bieg jest zbędny?
Nie ma zastosowania w połowach na żywca? Na trupka? W gruntówce?
Skoro to pierwsza rzecz, która się rozwali, to która rozwali się ostatnia?
Rozwalił Ci się wolny bieg?
Masz wolny bieg?
Ile razy odmówił posłuszeństwa?

Jak często komukolwiek psuje się wolny bieg?
 :-[

Prawie wszystkie kołowrotki mam z wolnym biegiem i nigdy jeszcze wolny bie się nie zepsuł :)
Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline frank_lucas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: (K) Kołowrotek 4000-5000
« Odpowiedź #14 dnia: 15.06.2018, 21:19 »
Koledzy, dodam że nie musi być wolnego biegu. Bardziej wolę, żeby była druga szpula zapasowa, najlepiej alu. Mam tak z feederem i pickerem, gdzie do dwóch wędzisk używam jednego kołowrotka - shimano exage 4000. Przy pickerze szpula z 0,18, a przy feederze 0,24. Za bardzo nie wnikam czy kołowrotek wyważa wędzisko, bo i tak przez większość czasu sprzęt leży na podpórkach. Poszukiwany kołowrotek będzie zamontowany w teleskopie mikado 3,60m do 90g wyrzutu i gruntówce-karpiówce 3,60m 3lbs która zazwyczaj używana jest do połowu węgorzy na jeziorze.
Wojtek
Darzbór