Autor Wątek: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie  (Przeczytany 106480 razy)

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #390 dnia: 16.01.2018, 16:56 »
To jeszcze postaraj się czytać ze zrozumieniem :)
Andrzej Lisowski

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #391 dnia: 16.01.2018, 16:58 »
To skoro jesteś taki dobry z Polaka to mi sam odpowiedz.
?

Tylko sensownie nie że Rybacy i pzw won to będą wtedy ryby.
Ten tego... Skoro o Polaku mowa ;)
O co chodzi w tym zaznaczonym zdaniu?
I z tym wiekiem 50-60 lat to tak ostrożniej...
Nie uwierzę w to, że ryby co dzień żerują.
JKarp

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #392 dnia: 16.01.2018, 17:02 »
To jeszcze postaraj się czytać ze zrozumieniem :)
Według badań OECD przeprowadzonych w kilkudziesięciu krajach polski dorosły czytelnik ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem, a tym samym ignoruje najistotniejsze części tekstów. http://pikio.pl/badanie-oecd-polacy-nie-czytaja-ze-zrozumieniem-i-maja-problemy-z-krytycznym-mysleniem/

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #393 dnia: 16.01.2018, 17:03 »
To skoro jesteś taki dobry z Polaka to mi sam odpowiedz.
?

Tylko sensownie nie że Rybacy i pzw won to będą wtedy ryby.
Ten tego... Skoro o Polaku mowa ;)
O co chodzi w tym zaznaczonym zdaniu?
I z tym wiekiem 50-60 lat to tak ostrożniej...
Nie uwierzę w to, że ryby co dzień żerują.
JKarp

Wiadomo że nie wszyscy co wejdą w ten objawiony wiek zaczynają pobierać ryby z łowiska bez opamiętania.

W zimie są tzw. zimowiska.
A wiosną tarliska...
Pytam - wierzysz, że dzień dnia ryby tak żerują, że da się złowić limit?
Ja nie wierzę. I dlatego Twoje wyliczenia są do bani.
JKarp

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #394 dnia: 16.01.2018, 17:05 »
Jedną z podstawowych rzeczy, której nie robią nasi naukowcy, to ochrona tarlaków. Wymiary górne ochronne  powinny być powszechne, tak jak wymiary dolne. Jeżeli leszcz o którym piszesz miałby wymiar górny ochronny, wtedy mógłby się rozmnażać odpowiednio, z drugiej my wędkarze mielibyśmy co łowić. Sama koncepcja gospodarki na jakiej bazuje IRŚ to zabieranie ryb, maksymalizacja wyników jeżeli chodzi o produkcję towaru - czyli ryby do zjedzenia. Wędkarska koncepcja zakłada coś innego, nas interesuje łowienie jak największych ryb, zabieranie to rzecz drugorzędna. My nie chcemy łowić 10 szczupaków 50-60 cm, ale jednego, dwa 80-100 cm. W ogóle chcielibyśmy, aby naukowcy tak ułożyli wszystko, aby nastąpiła swojego rodzaju optymalizacja - było co zabrać, i aby cos pływało. Ale bez idiotyzmów, że wypuszczanie ryb to sadyzm.

Przykład Francji jest bardzo dobry. Tam wędkarz nie bierz ryby 'ile złowił' - ale tyle ile mu potrzeba na posiłek. I ryba cały czas jest, jest masa okazów. U nas niestety trzeba pilnować wszystkiego bardziej, zwłaszcza, ze przekroczyliśmy pewna granicę. Wędkarz jest tak zdesperowany, że zabiera wszystko jak leci, nawet powyżej limitu, gdyż uważa, że mu się należy... Dlatego tu znowu trzeba systemu kontroli. Tę ma sprawować państwo. Niech pokombinują skąd wziąć na PSR kasę. Są inne kraje - można wykorzystać ichniejsze rozwiązania. U nas ustawiono dzierżawy bardzo nisko, aby rybak nie 'klęknął' - i brakuje kasy na PSR. Jednak nas wędkarzy stać na płacenie więcej. Nie musimy mieć też tylu wód...

Możnaby tak pisać i pisać :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #395 dnia: 16.01.2018, 17:13 »
Ja czytam zawsze ostatnie dwie strony.
Tą i poprzednią. Żeby być w temacie.
No i patrz, akurat tym razem Twój system się nie sprawdził.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #396 dnia: 16.01.2018, 18:04 »
Ja czytam zawsze ostatnie dwie strony.
Tą i poprzednią. Żeby być w temacie.
No i patrz, akurat tym razem Twój system się nie sprawdził.
Czyli przyznajesz że poprzednie były dobre.Ok.

Żeby być w "jakimkolwiek temacie" należy przeczytać cały wątek, czytając dwie ostatnie strony wydajesz świadectwo samemu sobie, będąc z tego dumnym i przyznając się do tego publicznie gwałtownie zmierzasz ku miejscu w którym jak mniemam nie chciałbyś się znaleźć.
Jednak powyższe nie jest tak naprawę dla nikogo problemem, problemem jest to, że Ty nie tylko nie czytasz ale to, że Ty również nie piszesz. Umieszczasz jakieś ledwo czytelne zestawienia wyrazów i to w bardzo wartościowym wątku. To, że nie czytając szkodzisz sobie samemu nikomu nie przeszkadza ale taka dewastacja wątku jest co najmniej niekulturalna.
Twoje "łapanie" na zimowisku taktownie pomijam bo łowieniem tego nazwać nie można.

Ps. usilne apelowanie do kogokolwiek o coś co znacznie przekracza jego możliwości jest znęcaniem się - proszę nie zmuszać do czytania ze zrozumieniem.
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #397 dnia: 16.01.2018, 18:39 »
Panowie widziałem reklame na polsat news....
Widzisz reaguj.
Na stronie polsat news , jest zakładka widzisz reaguj.
Zostawiasz info o problemie.... a reporterzy moze sie zainteresuja....
Mysle ze przy wiedzy Arka trza wygenerowac takie info na zakladzcce i moze opisac ten shit wedkarsko-rybacko-iśr-pzw...
Może ktos zrobi cos medialnie w tej sprawie.
Maciek

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #398 dnia: 16.01.2018, 18:54 »
Panowie, proponuję wrócić do tematu.
Po co te waśnie?
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #399 dnia: 16.01.2018, 19:01 »
Jak duże środki kierowane są na zarybienia? Unia kategorycznie odmawia kasy na zarybienia, z wyjątkiem "zarybień eksperymentalnych" (cokolwiek to znaczy).

Czegoś nie rozumiem. Celem Priorytetu 4 w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020 jest wspieranie rozwoju obszaru, który jest ZALEŻNY od rybactwa. To, że w Polsce zaczęły się tworzyć nagminnie „obszary zależne od rybactwa” to już jest inna kwestia.

Podstawą podziału środków finansowych na województwa był ranking, który uwzględniał wskaźnik "rybaczenia" w województwach, a który to wskaźnik opierał się na 3 parametrach:
1) zarybieniach,
2) rocznej produkcji (połowów) ryb
3) zatrudnieniu w sektorze rybackim.

Dofinansowanie z EFMiR dotyczy np. działań przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc i form zatrudnienia w sektorze rybackim.

To ja się w tym miejscu Pana spytam, czy nadal Pan nie widzi związku pomiędzy np. tworzeniem nowych miejsc pracy w sektorze rybackim, tworzeniem łańcucha dostaw produktów w sektorze rybackim, a zarybieniami ?
Czy może Pana zdaniem to jest „pic na wodę” i tworzy się całą otoczkę związaną z rybactwem, która nie idzie w parze z zarybieniami?  Czy produkcja z zakresu akwakultury nie wiąże się zarybieniami  https://www.polskieradio.pl/42/4265/Artykul/1467435,Akwakultura-ma-szanse-na-duze-pieniadze-z-UE 

Naprawdę żal patrzeć na to co Pan tu piszę. Pan jako przedstawiciel państwowego instytutu, doktor, osoba odpowiedzialna za zarybienia w PZW.

Wracając do ad rem
Zgadzam się z powyższym wpisem i nadal cierpliwie czekam na profesjonalną odpowiedź na nasze pytania Kolegi Rybala
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #400 dnia: 16.01.2018, 19:05 »
Panowie widziałem reklame na polsat news....
Widzisz reaguj.
Na stronie polsat news , jest zakładka widzisz reaguj.
Zostawiasz info o problemie.... a reporterzy moze sie zainteresuja....
Mysle ze przy wiedzy Arka trza wygenerowac takie info na zakladzcce i moze opisac ten shit wedkarsko-rybacko-iśr-pzw...
Może ktos zrobi cos medialnie w tej sprawie.

Maćku, myślę, że z takiego programu to dupa zbita by wyszła. Wziąłby się za to jakiś ktoś, kto do tej pory nawet nie wiedział, że rybę można wypuścić, a na wędkarzy mówi rybaki i ogólnie pojęcie o tym ma takie, że p. Bedyński szybko by mu wyjaśnił, że wszystko jest super, a będzie jeszcze lepiej. Pomimo durnych pomówień kilku frustratów z jakiegoś forum propagującego maltretowanie ryb, zamiast zdrowe odżywianie świeżo złowionymi.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #401 dnia: 16.01.2018, 19:08 »
Waśnie są niepotrzebne, potrzebne są konstruktywne rozwiązania. Żaden z nas chyba nie ma zamiaru znęcać się nad kimś (mam nadzieję) - tutaj po prostu piszemy o tym co widzimy. Jeszcze raz napiszę, że postrzegam w IRŚ i jego pracownikach naszych przyszłych sprzymierzeńców (teraz nimi na pewno nie są), wierzę, że będzie miał miejsce sojusz. Na pewno jako wędkarze wychodzimy z cienia i nie damy się nabierać na bajki o pięknych rybakach i złych kormoranach, co zniszczyły polskie wody. Tak naprawdę w samym IRŚ jego pracownicy powinni dostrzec pewne błędy, i przede wszystkim zauważyć 'nowe trendy' w wędkarstwie. To pomogłoby zmienić pewne rzeczy, naprostować je. Rybacy z wędkarzami do społu mogliby zmienić bardzo wiele. Dla ichtiologów są setki miejsc pracy tak naprawdę, jest możliwość budowy nowych ośrodków zarybieniowych. Powinno się kopać nowe komercje, typowo pod wędkarzy (czyli płytkie i równe), powinno się inwestować w turystykę wędkarską. Każdy może na tym skorzystać. Nie rozumiem dlaczego więc naukowcy z IRŚ i UWM upierają się przy swoim. Czy blokuje wszystko jakaś grupa twardogłowych? Jest możliwość przywrócenia wodom blasku, wielkich inwestycji, wykorzystania grantów unijnych. Ale trzeba się otworzyć - zwłaszcza zerknąć co mają inne kraje. Męczy mnie już to ciągłe pokazywanie jakie mamy możliwości, jak bardzo je marnujemy...
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #402 dnia: 16.01.2018, 19:17 »
Panowie widziałem reklame na polsat news....
Widzisz reaguj.
Na stronie polsat news , jest zakładka widzisz reaguj.
Zostawiasz info o problemie.... a reporterzy moze sie zainteresuja....
Mysle ze przy wiedzy Arka trza wygenerowac takie info na zakladzcce i moze opisac ten shit wedkarsko-rybacko-iśr-pzw...
Może ktos zrobi cos medialnie w tej sprawie.

Maćku, myślę, że z takiego programu to dupa zbita by wyszła. Wziąłby się za to jakiś ktoś, kto do tej pory nawet nie wiedział, że rybę można wypuścić, a na wędkarzy mówi rybaki i ogólnie pojęcie o tym ma takie, że p. Bedyński szybko by mu wyjaśnił, że wszystko jest super, a będzie jeszcze lepiej. Pomimo durnych pomówień kilku frustratów z jakiegoś forum propagującego maltretowanie ryb, zamiast zdrowe odżywianie świeżo złowionymi.

Parę razy zadałem rybalowi pytanie.... i nic...
Jest kilku chłopaków u mnie sami szukaja... słuchaja można coś szepnąć...tylko nie ma co...
I jak wyjść z tego koła nikt nie wie...
Maciek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #403 dnia: 16.01.2018, 19:29 »

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #404 dnia: 16.01.2018, 19:42 »
No to jest już jedna osobowość do projektu tv...
Tylko zachęcić jakąś uwagę ..... i wio z tym koksem
Maciek