Autor Wątek: Liście na wodzie  (Przeczytany 27654 razy)

Offline prabek82

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Heanor UK
Liście na wodzie
« dnia: 11.10.2014, 14:52 »
To co teraz napiszę może wydawać się głupie, ale jednak mnie nurtuje. Wczoraj wybrałem się na nie za bardzo głęboką wodę spróbować złapać jakiegoś zębatego lub okonka. 3 i pół godziny i nawet puknięcia nie było, próbowałem na jerkbaity salmo slider i salmo sweeper, później woblerek nie za głęboko schodzący, obrotówka, kopyto relax i na końcu inny wobler. Zauważyłem że w wodzie było dużo liści z drzew i często musiałem je ściągać z przynęt, nic dziwnego taka pora roku. O co mi chodzi, spotkałem się już dwa razy z opiniami że jak liście spadają do wody to potrafią wystraszyć szczupaka i okonia, i w czasie gdy intensywnie spadają ryby nie chcą brać. Co o tym myślicie, spotkał już się ktoś z taką opinią?


Krzysiek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #1 dnia: 11.10.2014, 21:02 »
Na pewno praca przynęt jest słabsza...

 Pod koniec września byłem na Tamizie nęcić miejsówkę na nockę. Aby mnie nikt nie rozszyfrował - że nęcę, udawałem spinningistę. I tak nęciłem spinningiem - rzucając koszykiem ;) Później postanowiłem porzucać sobie co nieco jakimiś kopytami - ale miałem problem z liśćmi również. Jeden okoń 35 cm się skusił, to wszystko... Myślę, że jak się 'stuka' o dno to liście zaczepiają się bardzo łatwo. Praktycznie każdy zarzut to liść, bardzo to denerwowało.
Może głębsza woda jest lepsza?
Lucjan

Offline prabek82

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Heanor UK
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #2 dnia: 11.10.2014, 23:49 »
Dobry sposób na zanęcanie :D


Krzysiek

Offline luksaj

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #3 dnia: 12.10.2014, 00:31 »
Liście w wodzie a zwłaszcza stojącej to skisior się robi, na pewno nie będzie to najlepsza  cześć łowiska gdzie w wodzie gnije dużo liści i zwłaszcza płytkiej , co do hałasu spadających liści  to nie sam hałas jest problemem tylko pewnie ryba to zjawisko  kojarzy z mniej dogodnymi warunkami bytowania i jeśli ma możliwość przemieścić się gdzieś dalej w dogodniejsze warunki to na pewno tak zrobi .Jeśli jest to jakiś kaczy dół i są tam szczupaki i zaadoptowały się  to nie myślę że ma to większe znaczenie czy lecą liście z drzew a jego żerowanie ,jedynie jakość prezentowania przynęty może się pogorszyć . 

Offline zzlublin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #4 dnia: 19.01.2015, 17:37 »
Nie wydaje mi się, aby liście mogły jakoś znacząco wpływać na żerowanie ryb. W takich warunkach nie jednokrotnie zawieszał się szczupak.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #5 dnia: 19.01.2015, 21:12 »
Wiadomo że gdy w krótkim czasie wpadnie do wody spora ilość liści -  a zwłaszcza olchowych i dębowych woda nabiera większej ilości garbników i ma to też wpływ na jej odczyn ( Ph)
Może też sie trochę zmienić jej kolor - na lekko herbaciany . Wszystkie raptowne zmiany zachodzące w wodzie nie sprzyjają żerowaniu ryb , zwłaszcza tych większych. Takie zjawisko występuje jesienią zaraz po pierwszych chłodach. Potem woda powoli stabilizuje się
Inny temat to warstwa liści zalegających na dnie . Z moich obserwacji wynika ( łowię w stawie okolonym lasem dębowo-olchowym) że biala ryba nie lubi żerować na takim dnie a nam wędkarzom też tam lekko nie jest bo wszelka zanęta wrzucana na liście grzęźnie w nich i nie działa. Nie wspomnę o zestawach i hakach na ktore nadziewają sie liście. Wybieram na tej wodzie takie miejsca gdzie nie ma liści na dnie
Pozdrawiam - Gienek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #6 dnia: 19.01.2015, 21:18 »
Druit masz racje w miejscach gdzie liście na jesień sie sgromadziły ryby w zimie wogóle niema zachodzi proces gnilny aprzy deficycie tlenu w wodzie w zimie  zachodzi bez tlenie zwłaszcza pod lodem
Maciek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #7 dnia: 19.01.2015, 21:32 »
Rozumiem Panowie ze mówicie o wodzie stojącej! Jeśli chodzi o białoryb raczej nigdy nie wiązałem jakiegoś wyjątkowo słabego okresu żerowania z spadającymi liścmi! Bynajmniej na rzece! Późna jesień zawsze dla mnie była dość obfita ! Za to jako laik w połowie drapieżników powielę pewną teorię zagorzałych spinningistów! Że w początkowym okresie spadania liści następuje znaczny spadek brań drapiezników na przynęty spinningowe! A to niby z powodu że ryby się zniechęcają do ataków po wielu pudłach spowodowanych wirującymi w wodzie liśćmi! To tylko zasłyszana teoria! Ale może coś w sobie ma?? :-\
Arek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #8 dnia: 19.01.2015, 21:36 »
Woda stojaca
Maciek

elvis77

  • Gość
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #9 dnia: 19.01.2015, 21:44 »
Przez kilka lat była przyducha w stawie jednego z moich zaprzyjaźnionych kół. Mówiłem im,żeby postarali się o wycinkę olszyn,które były dookoła całego zbiornika i dopiero kiedy moją teorię potwierdził jakiś "naukowiec"  postanowili zrobić wycinkę. Przez wiele lat sądzili,że ryby mają cień i naturalny pokarm spadający z drzew,a tymczasem woda zaczęła robić się jak szambo i z roku na rok było coraz gorzej. To dlatego właśnie  na stawach hodowlanych usuwają wszystkie drzewa z nad brzegów,żeby do wody nie leciały liście,nie gniły i nie smrodziły wody i ryb takim zapachem.  Dokładnie tak jak pisał Druid i inni

Offline gorrys7

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 2
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #10 dnia: 02.11.2021, 17:19 »
Potwiedzam w/w opinie

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #11 dnia: 02.11.2021, 18:29 »
Gratuluję
Adam

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #12 dnia: 02.11.2021, 18:43 »
Odnosze wrażenie że kolega na siłe szuka pkt wiadomości i  reputacji ;D
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #13 dnia: 02.11.2021, 19:50 »
Hmmm,...
Kolega, którego ojciec jest starym, doświadczonym wędkarzem zawsze powtarzał, że póki liście lecą to trudno o drapieżnika. Traktowałem to jako jakiś dziwny przesąd, ale może coś w tym jest skoro taki wątek był na forum.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Liście na wodzie
« Odpowiedź #14 dnia: 02.11.2021, 20:15 »
Odnosze wrażenie że kolega na siłe szuka pkt wiadomości i  reputacji ;D
Raczej dokładnie wertuje forum. Lubię takich :D, zdecydowanie bardziej od tych, którzy zadają pytanie, na które na forum są już setki odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Tomek