Autor Wątek: Nasze karpiowanie  (Przeczytany 344041 razy)

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #735 dnia: 28.10.2018, 22:14 »
W ciągu ostatnich 3 wyjazdów o ile dobrze pamętam to wyjąłem 17 karpi, jeden mi zaparkował w jakimś zaczepie a drugi w trzcinach i przy próbie wyciągnięcia się wypiął. Więc mozna przyjąć, że praktycznie zapomniałem co to "typowe" spinki. A puste branie to nie pamiętam kiedy ostatnio miałem...

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #736 dnia: 28.10.2018, 22:16 »
W ciągu ostatnich 3 wyjazdów o ile dobrze pamętam to wyjąłem 17 karpi, jeden mi zaparkował w jakimś zaczepie a drugi w trzcinach i przy próbie wyciągnięcia się wypiął. Więc mozna przyjąć, że praktycznie zapomniałem co to "typowe" spinki. A puste branie to nie pamiętam kiedy ostatnio miałem...
Kosmiczne pzw i kosmiczna skutecznosc .... pozazdrościć.
Maciek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #737 dnia: 28.10.2018, 22:21 »
Kozi, Ty chyba łowisz na 2x20mm? Jaki hak do tego i jaka mniej więcej długość włosa od kolanka haka do przynęty?
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #738 dnia: 28.10.2018, 22:22 »
Zobaczymy co to będzie w przyszłym sezonie, bo tą dobrą miejscówkę odkryłem dopiero w tym roku. Ogólnie to pierwszy raz jak byłem tam w tym roku to na 4 wędki tylko jedna miejscówka dawała ryby, znajomy w ostatnia nockę wyjał jednego karpia z innej miejscówki a tak to 11 ryb z jednego miejsca ;) Tak to 2x20 bo czasem latem po nocce juz jednej kulki nie ma, jutro jak będę miał czas to wstawie fotke przyponu.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #739 dnia: 28.10.2018, 22:24 »
Pogratulować.  :bravo:
Ja w tym roku średnia skuteczność 60%. Latem najwyższa, w październiku najmniejsza.
Jednym z czynników jest pewnie budowa zestawu. Jakie inne - nie wiem. ;)

Ja łowię na haki 4-8. W tym roku Nash i Korda. Ostrość - ok.
Obciążenie 56-70 g. Przypony plecionka długość ok 15 cm.
;)

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #740 dnia: 28.10.2018, 22:29 »
Nie będę się wymądrzał, ale dałbym trochę większe obciążenie rzędu 90 gr. Z haków stosuje crankedy i centuriony od Carpsusa rozmiar praktycznie zawsze największe. Te pierwsze przy teście obracania na ręce biją wszystkie inne na głowę.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #741 dnia: 28.10.2018, 22:36 »
Ja w zasadzie nie jestem karpiarzem ...
Ale koledzy typowi karpiarze rzeczywiście dają 90-110 g obciążenie i haki 2.

Ja postawiłem na ilość brań, ale skutki uboczne to mniejsze ryby i spinki i niezacięte brania.
Niestety jeżdżę na mini zasiadki, 10-24 h. Tylko ...
Brak czasu i innych zasobów.
;)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #742 dnia: 28.10.2018, 22:41 »
Ja raczkuję od połowy sezonu.
ESP XL 70g, zestawy na bezpiecznym klipsie 50-70g, ciężarki centryczne 40-90g. Haki 8-4.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #743 dnia: 29.10.2018, 10:51 »
1. Podpowiedzcie mi proszę, kiedy stosujemy karpiowe ciężarki przelotowe, a kiedy zestaw na bezpiecznym klipsie?
Czy to może tylko osobiste preferencje wędkarza?

U mnie zestaw z ciężarkiem przelotowym też jest samozacinający bo stopuje go stoperem, który podczas holu przesuwa się kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu mam bardzo mało spinek na bezzadziorach.

2. Jakie długości przyponu stosujecie najczęściej?

3. Jest jakiś zestaw, który daje najmniejsze szanse na splątanie przy dalekich rzutach?
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #744 dnia: 29.10.2018, 11:08 »
Jak łowię tak:

- koszyki + kiełbaski -----> przypon 15 cm
- koszyki ESP/Mikaado -----> przypon 15 cm
- tradycyjne zestawy karpiowe ------> przypony ok. 20-25 cm (w tym roku akurat ani razu tak nie łowiłem, ale wyłowiłem z 6 zestawów albo więcej - razem z rybkami lub raz z pniaczkiem i karpiem na raz - i też takie były długości
- ZigRig -----> przypon 1 m
- powierzchniowo (skórka, kulka pływająca)
a) jak z kula wodną -----> przypon 40-50 cm
b) ciężarem na dnie -----> przypon odległość od dna + 20 cm, w praktyce w tym roku ok. 150 cm (wędka 4,20 m)
;)

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #745 dnia: 29.10.2018, 12:09 »
1. Podpowiedzcie mi proszę, kiedy stosujemy karpiowe ciężarki przelotowe, a kiedy zestaw na bezpiecznym klipsie?
Czy to może tylko osobiste preferencje wędkarza?

U mnie zestaw z ciężarkiem przelotowym też jest samozacinający bo stopuje go stoperem, który podczas holu przesuwa się kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu mam bardzo mało spinek na bezzadziorach.

2. Jakie długości przyponu stosujecie najczęściej?

3. Jest jakiś zestaw, który daje najmniejsze szanse na splątanie przy dalekich rzutach?
Ad. 1 Gdy chce zaoszczędzic karpiarz .... ha 8) :P :'( ??? :-X  . na poważnie to zależy gdzie łowie , na jakie przynety , etc...
Ad. 2 - i znowu jakie ryby , jakie łowisko , jaka pora roku , jakie przynety.....

Ad. 3 tu juz bardziej precyzyjnie helikopter .

To ciężki temat zależy od wielu składowych .... jakie ryby , jakie łowisko , jaka pora roku , jakie przynety
Pisze o swoim podejściu do tematu.
Maciek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #746 dnia: 29.10.2018, 12:39 »
1. Podpowiedzcie mi proszę, kiedy stosujemy karpiowe ciężarki przelotowe, a kiedy zestaw na bezpiecznym klipsie?
Czy to może tylko osobiste preferencje wędkarza?

U mnie zestaw z ciężarkiem przelotowym też jest samozacinający bo stopuje go stoperem, który podczas holu przesuwa się kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu mam bardzo mało spinek na bezzadziorach.

2. Jakie długości przyponu stosujecie najczęściej?

3. Jest jakiś zestaw, który daje najmniejsze szanse na splątanie przy dalekich rzutach?
Ad. 1 Gdy chce zaoszczędzic karpiarz .... ha 8) :P :'( ??? :-X  . na poważnie to zależy gdzie łowie , na jakie przynety , etc...
Ad. 2 - i znowu jakie ryby , jakie łowisko , jaka pora roku , jakie przynety.....

Ad. 3 tu juz bardziej precyzyjnie helikopter .

To ciężki temat zależy od wielu składowych .... jakie ryby , jakie łowisko , jaka pora roku , jakie przynety
Pisze o swoim podejściu do tematu.
Maciek, wiem, że dla Ciebie to wiele składowych bo karpiujesz ponad połowę mojego życia ale chodzi mi o takie wyjściowe, klasyczne zestawy. Dla początkującego.
Jeżeli chodzi o ryby to karp/amur od 5 do kilkunastu kg, czyste lub lekko zamulone dno. Łowiska to niełatwe komercje i PZW.
Przynęty to w zasadzie wszystko. Jeden zestaw chudszy tj. pellet 2x8mm lub 12/14mm lub kulki 12/16. Często podbite połową popka. Rzadko kiedy stosuję tylko popka. Grubszy zestaw to kulka 20mm lub 20+16mm lub 16+16mm.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #747 dnia: 29.10.2018, 13:14 »
Jeśli w łowisku nie masz zaczepów lub nie łowisz w zielsku nie masz potrzeby stosowania ciężarków na bezpiecznym klipsie. Centryczne to lepsze słowo niż przelotowe. Sa one mocowane na wcisk więc tak samo zacinają rybę jak na bezpiecznym klipsie. Długośc przyponu zależy od wielu czynników, do wywózki daje dłuższe 30cm a do rzutu krótsze. Co do plątania się podczas rzutu zależy na jakich odległosciach łowisz. Chod rig eliminuje splątania praktycznie do zera, można też stosować różne patenty które eliminuja splątania typu pianka pva na haczyku lub mała siateczka pva.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #748 dnia: 29.10.2018, 13:33 »
Chod rig jest dedykowany jakimś specjalnym warunkom? Zielsko itp? Czy można go stosować prawie wszędzie?
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #749 dnia: 29.10.2018, 13:37 »
Można wszędzie stosować, ale najlepszy jest na zielsko i muł.