Autor Wątek: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?  (Przeczytany 22850 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #30 dnia: 03.03.2016, 08:19 »
Nedia, ja w tamtym roku byłem na rybach prawie co drugi dzień. Fakt, że po 3-4 godziny, ale... Zrobiłem sobie mix, w którym połowa mniej więcej to było MMM i zużywałem tego 2 szklanki na sesję plus pellety. Przeważnie jeszcze mi sporo zostawało, mroziłem, i co któryś raz już z mrożoną jechałem nad wodę. Wtedy paczka MMM starczy na kilkanaście sesji.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #31 dnia: 03.03.2016, 08:37 »
Przez ubiegly sezon zuzylem kilka paczek SB. A wydaje mi się, że nie jeździłem zbyt często ;-)

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #32 dnia: 03.03.2016, 08:38 »
Mario, ale Ty używasz czystego MMM, prawda?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #33 dnia: 03.03.2016, 08:53 »
No przyznam się, że mam sporo czasu na swoją pasję. Nie siedzę całego dnia ale zdarza się kilka razy w tygodniu. Zanęta jest bardzo wydajna, ale gość z teamu kręcąc film dla Świata Wędkarskiego, raczej nie jest niedzielnym wędkarzem. Poza tym zanęta zmieszana 50/50 ze zwykłą zanętą nie jest już tak wydajna, więc nie można liczyć, że z 2 kg zanęty zrobisz 8 kg po namoczeniu. A nawet gdyby takie coś się udało, to wychodzi mi na jakieś 20 sesji. No chyba że mówiąc kilka miesięcy, ktoś ma na myśli dwa. Wtedy rzeczywiście zanęta wystarczy. Zaznaczam, że ja dopiero raczkuję "feederowo i metodowo", ale dotychczas dużo łowiłem na pickera z koszyczkiem zanętowym i taka zanęta nawet po rozdrobnieniu starczyłaby mi na góra 10 sesji. No, ale wiadomo, metoda jest bardzo ekonomiczna względem koszyczka.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #34 dnia: 03.03.2016, 11:53 »
Ja już mam 2 kilo zamrożone. Match method mix sonu, meaty od Ringersa, mix od db. Do tego pellety amino, Robin red i jakieś halibutowe.
Ostatnio pojechałem nad wodę, spontan, zabrałem te pudełeczka i zapomniałem foremki. Okazało się, że dobrze się stało, że zapomniałem bo pod nosem nawymyslał bym do 5 pokolenia wstecz. Mix wyglądał jak zwykle. Mała garstka, która sprawdziłem się lepiła. Po nałożeniu na podajnik ni cholery nie mogłem tego zlepić. Dopiero po minucie, jak już się mix rozmroził podczas dociskania ręką, zaczynało się jako tako kleić. Latem wyciągnąłem z zamrażalnika i zanim uzbroiłem sprzęt już było ok.
Teraz chyba wrzucę do mikrofalówki przed wyjazdem na ryby.
Marcin

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #35 dnia: 03.03.2016, 12:19 »
Zrobiłem sobie mały teścik MMM zmieszałem 50/50 z tanią zanętą. Zanętę tą oczywiście przesiałem przez drobne sito na sucho. Próbowałem rozrobić jak pokazane na filmie i dupa blada, nawet po godzinie czasu i po wpiciu całej wody zanęta przypominała maź niźli mix do metody. Spróbowałem z mniejszą ilością wody, taką, która jednak przemoczyła zanętę i to samo. Oczywiście samo MMM oki.   
A jednak teraz spojrzałem i po 40 minutach od namoczenia zanęta zaczyna sprawiać wrażenie przydatnej. Jenak ilość użytej wody tak 50/100 zanęty.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #36 dnia: 03.03.2016, 12:25 »
Jak było wspomniane na filmie, zanęty SB zawierają kruszony pellet expander, polskie spożywki nie mają go na bank, więc nie ma się co dziwić. Takie miksy chyba najlepiej domaczać stopniowo, bo i tak wyjdzie taniej niż sama droga zanęta, a będzie szybciej i bepieczniej.
Dawid

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #37 dnia: 03.03.2016, 12:46 »
Co racja, to racja :D

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #38 dnia: 11.03.2016, 19:39 »
Na filmie potwierdza skuteczność rozrabiania w ten sposób zanęty sonubaits.
Zrobiłem dzisiaj tak jak na filmiku Dodałem jeszcze prażonej konopi, muszę przyznać, że faktycznie to działa! Zanęty jest dwa razy więcej i idealnie gotowa do użycia!! A więc chyba nie wychodzi ta zanęta aż tak drogo. Ciekawe, jak dodam bułki tartej, czy będzie ten sam efekt.
Piotr

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #39 dnia: 19.03.2016, 20:28 »
Próbowałem wczoraj proporcji, które użyte zostały w powyższym filmie.
Faktem jest, że Lee Kerry nie podaje dokładnych ilości wody. Można się tylko domyślić, że objętościowo jest jej ok. 3/4 z tego, co zajmuje zanęta.
Zrobiłem więc miks w takich proporcjach. Użyłem Match Method Mix z nowego opakowania. Zanęta wyszła jednak zbyt kleista (używałem ok. 2 godz. po rozrobieniu). Dało się jej używać, nie przyklejała się do foremki, ale czas jej rozpuszczania się pod wodą był zbyt długi. Godzinę poświęciłem na testowanie i sprawdzanie tego czasu. Po 5 minutach leżakowania (dalszy rzut na wodę 2 m) żeberka były wypełnione zbitą zanętą. Może to mieć swoje dobre i złe strony. W zależności od sytuacji. Jeśli łowimy na głębokiej wodzie, brania nie są często, chcemy ochronić się przed drobnicą. Wtedy taki miks może się sprawdzić. Kiedy jednak pożądana ryba jest w łowisku, to taki miks może skutecznie spowolnić tempo pojawiania się brań.
Ja dałem 580 ml zanęty (tyle wchodzi do pełnego małego pudełka Drennana) i 430 ml wody. Kolejnym razem spróbuję 580 i 330 ml.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #40 dnia: 19.03.2016, 20:29 »
Mateusz, cenne uwagi :bravo:
Zbyszek

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #41 dnia: 19.03.2016, 20:45 »
Super test Mati  :thumbup:
Trzeba jeszcze brać poprawkę na to, że podczas zwijania zestawu więcej zanęty się wypłukuje. Czyli tak naprawdę po 5 min mogło na dnie leżeć jeszcze w całości..
Dobrze, że zanęta ma jakiś zakres, w którym możemy się dopasować do łowiska, a nie jak spożywki - niektóre robią się jak glina lub "leje".


Używałeś samej zanęty, tak?
Zastanawiam się, czy z pelletami (50/50) szybciej by pracowała.. Można by też pellet delikatnie mniej namoczyć, żeby całość szybciej sie rozpadała, choć po pewnym czasie wilgotność się wyrówna.. Kombinuję, jak uzyskać więcej miksu, dając faktycznie mniej zanęty :P
Dawid

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #42 dnia: 19.03.2016, 21:59 »
To prawda. Też trzeba wziąć pod uwagę, że woda zimna jak diabli. Pewnie w cieplejszej by się rozpuściło szybciej. Zapewne też zanęta szybciej by schła na ciepłym powietrzu.
Jednak mimo wszystko uważam, że to cit za dużo wody. Wydaje mi się, że pellet mógłby zadziałać niczym cegły, a ta kleista zanęta jak zaprawa, więc konstrukcja mogłaby być jeszcze mocniejsza. Oczywiście w zależności od ilości pelletu.
Tak, używałem samej zanęty, bez żadnych dodatków.

Dziś przeliczyłem też ilości, jakie stosowałem wcześniej - w zeszłych sezonach.
Wtedy jednak posługiwałem się wagą, a nie objętością. Dlatego poszła w ruch waga i miarka objętości.
Wyszło, że wcześniej na taką objętość MMM (ok. 580 g) dodawałem 225 ml wody (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu).
Często jednak, podczas sesji musiałem zanętę dowilżać spryskiwaczem. Wtedy mieszałem zgodnie z recepturą na opakowaniu myślałem, że dodanie większej ilości wody nie będzie korzystne. Dlatego później opracowałem sobie mieszankę z dodatkiem Paste 50:50, która dawała mi optymalną spoistość.
No nic, trzeba próbować.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #43 dnia: 07.04.2016, 20:10 »
Ja dałem 580 ml zanęty (tyle wchodzi do pełnego małego pudełka Drennana) i 430 ml wody. Kolejnym razem spróbuję 580 i 330 ml.

Spróbowałem :)
Taka proporcja wydaje się być idealna. Ciut mniej by nie zaszkodziło, ale już ciut więcej moim zdaniem będzie za dużo.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 345
  • Reputacja: 325
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak rozrabiacie zanęty Sonubaits?
« Odpowiedź #44 dnia: 07.04.2016, 20:39 »
Ja rozrabiam w następujący sposób - dwie części zanęty, np. (2 szklanki zanęty) i jedna część + 1/3 wody (1 szklanka + 1/3 wody), zalewam i mieszam a następnie czekam 40 min, zanęta po dokładnym wymieszaniu i dodaniu pelletu jest idealna, jest tak puszysta, że nie używam sita.
Tylko należy pamiętać, że nie wszystkie zanęty Sonubaits tak samo dobrze piją wodę, powyższy sposób dotyczy Spicy Meaty Method Mix, podobno jeszcze bardziej chłonne są F1, też zakupiłem i niebawem sprawdzę.
Sławek