Autor Wątek: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'  (Przeczytany 43118 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Korzystając z krótkiej mam nadzieję choroby, wpadłem na pomysł aby skierować część wysiłków na poszukiwanie dipu własnej produkcji, o idealnych właściwościach, głównie przy łowieniu leszczy, linów i karpi.

Czytałem, szukałem - i wpadłem na pewien pomysł. Otóż w UK słynna jest substancja do namaczania przynęt sztucznych, tzw. betalina (betalin). Sprzedający ją opisuje jako jeden z najsłodszych słodzików. Nie znalazłem w Wikipedii nic o takiej substancji, wykombinowałem więc, że chłopaki muszą mieć dostęp do jakiegoś ekstraktu... No i jest, słodszy od cukru 300 razy - wyciąg z liści stevii. Obecnie to modny, 'bezpieczny' dla zdrowia słodzik. Tak więc w cenie 4 funtów za prawie 60 ml mam już pierwszy składnik. Samo nasączenie kukurydzy zrobionej samemu da super efekt. Sztuczne przynęty też będą idealnie zadipowane. Jeżeli włozymy takie ziarna do ekstraktu, nie będzie żadnego gnicia, natomiast przynęta po kilku dniach, tygodniach będzie super słodka, będzie nasączona, nie tylko z wierzchu, będzie po prostu emanować słodkością :)



Jedziemy dalej. Jest już słodko. Ale czego by tutaj dodać. Korzystając z forumowiczów i ich ostatnich wątków o 'dodatkach' http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3648.0, zakupiłem wyciąg z kozieradki. Więc mam już możłiwość połączenia dwóch rzeczy i uzyskania dwóch wersji. Słodkiej i słodkiej-ziołowej. Co dalej?

I tutaj właśnie chciałbym Was zapytać co o tym sądzicie i co proponujecie. Bo myślałem aby zrobić wersję z aromatem migdałowym spożywczym, piernikowym... A może dodać alkoholu?

Jeżeli jeszcze do mieszanki dodać barwnika, to już w ogóle można zaszaleć... :D 
Lucjan

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #1 dnia: 02.03.2016, 11:36 »
Można dodać do tego np olejków do ciasta ze spożywczego, może glicerolu dla gestości i też melasy co do odrobiny alkoholu to mysle że nie zaszkodzi : :), można także pokruszyć laske vanilii lub dać tego olejku vanilinowego, dobrym pomysłem na dip może okazać sie także herbatka w granulkach dla dzieci do której daje sie wody i ona sie rozpuszcza dając fajną słodką papke (można ją rozpuścić np w glicerolu), można też pokruszyć goździki czy wlac olejku migdalowego lub piernikowego co do koloru dipu to mysle że pomarańczowy, żólty i może chociaż myśle że niekoniecznie czerwony (bo w wodzie taka czerwona chmurka to bardziej jak krew może wyglądać i nie wiem czy dobrze rozumuje ale może przyciągnąć drapieżnika lub odstraszyć ryby).
Co do tych aromatów piernikowych i migdałowych to poza tymi olejkami są jeszcze takie woreczki z aromatem do ciast, taka sypka przyprawa, np dr etkera lub kamiss

Offline MaciejK

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 40
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #2 dnia: 02.03.2016, 11:50 »
Kup litr gliceryny roślinnej, podzielić na mniejsze opakowania i masz słodką bazę pod wszystkie owocowo-mleczne aromaty. Nie rozrzedzaj za mocno -lepkość gliceryny jako dipu jest wystarczająca i dobrze, by taką pozostała.
Nie kupuj "firmowych" baz do dipów - bo to praktycznie sama gliceryna, cena wielokrotnie wyższa.
Jako dodtaki do dipów możesz dać wspomniana betainę, sproszkowane ekstrakty i oczywiście pożądany aromat.
Z ananasem dobrze współpracuje dodatek kwasu masłowego- dosłownie dwie krople. Wiele karpiowych firm ma coś takiego w ofercie.


W ten sam sposób możesz zrobic booster- nie musi być tak gęsty. Czyli kupując glicerynę + aromaty możesz uzyskać i dip, i booster.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #3 dnia: 02.03.2016, 11:59 »
No właśnie - tylko, że ja nie do końca chcę zagęszczać. Ale do wersji gęstej już wiem co kupić :thumbup: Wydaje mi się, że sam ekstrakt lepiej doprawi przynętę, przeniknie ją na wskroś. Gęsty dip da ten efekt, że oblepi przynętę...

Hm, ale co daje gliceryna tak naprawdę? Jest bazą do zagęszczania tylko?

Kwas masłowy - stary, co jak co ale ja się tym specyfikiem na pewno bawił nie będę :D
Lucjan

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #4 dnia: 02.03.2016, 12:16 »
Kwas mlekowy używa się do domowych wyrobów kremów do twarzy... Nic nie bój Lucjan.
Gliceryna jest naprawdę ok (znowu kremy) dobrze chłonie wszelkie zapachy.
Ekstrakt sprawdzi ci się przy np przygotowaniu kukurydzy. To, że ekstrakt ma.czegos więcej, nie znaczy, że będzie bardziej przenikać do przynęty. Jak dasz za dużo efekt może być odwrotny. Ryby mają lepszy "węch" więc takiej ilości nie potrzeba
Marcin

Offline Raczek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Macclesfield (Cheshire) UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #5 dnia: 02.03.2016, 12:24 »
Ostatnio znalazłem ciekawy filmik jak zrobic goo własnej roboty. Moze sie przyda!


składniki w jezyku angielskim

Ingredients:
1. glycerol
2. Liquid robin red
(Or any other amino acid you wish-liquid food for the fish!)
3. Krill powder/krill oil
(Or any other flavor u wish)
4. Maizena (cornstarch)
5. Food colorant (if u use a neutral color amino)

Once you have all the ingredients put 1. Into a bowl you can add all the other liquids (2-3) and mix it with a spoon. Once all the flavors have mash up you can start pouring 4. Into your mix. Don't put it too much, but just a tea spoon per time. You'll see that the liquid will become more dense and sticky. Once you are happy with your density, your own goo it's ready.

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #6 dnia: 02.03.2016, 12:34 »
Na alledrogo stewia w płynie 125 ml 22 zeta z wysyłką

najfajniejszy jest skład
Skład: glikozydy stewiolowe, gliceryna roślinna, woda

Wartość odżywcza na 100 g na 1 porcje(11 g)

Wartość energetyczna 736,1kJ 0,8kJ/0,19 kcal

Białko 0 g 0 g

Węglowodany 0 g 0 g

Polialkohole 76,3 g 0,08 g

Cukier 0 g 0 g

Tłuszcz 0 g 0 g

Błonnik 1,2 g 0,001 g

Sód 0,54 g 0,059 g

Online zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 908
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #7 dnia: 02.03.2016, 12:41 »
Lucjan rozwal ten skład, który podał Raczek i bierzemy się za produkcję Goo. :)
Zbyszek

Offline Raczek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Macclesfield (Cheshire) UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #8 dnia: 02.03.2016, 12:58 »
1. Gliceryna
2. Płynny Robin Red
3. Krillowy proszek lub olej
4. Maizena (chyba mączka kukurydziana)
5. Jakis barwnik spożywczy

Online zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 908
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #9 dnia: 02.03.2016, 13:00 »
Już blisko :)
Zbyszek

Offline sawe89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piekary Ślaskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #10 dnia: 02.03.2016, 13:15 »
Luk jest jeszcze słodszy środek od tego twojego  1800razy słodszy od cukru a nazywa się to słodzik NHDC takowy ma firma carptrack imperial baits zobacz może będzie lepszy
Sebastian
Catch & Release - Złów i wypuść

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #11 dnia: 02.03.2016, 13:15 »
Kwas mlekowy używa się do domowych wyrobów kremów do twarzy... Nic nie bój Lucjan.
Gliceryna jest naprawdę ok (znowu kremy) dobrze chłonie wszelkie zapachy.
Ekstrakt sprawdzi ci się przy np przygotowaniu kukurydzy. To, że ekstrakt ma.czegos więcej, nie znaczy, że będzie bardziej przenikać do przynęty. Jak dasz za dużo efekt może być odwrotny. Ryby mają lepszy "węch" więc takiej ilości nie potrzeba

Kwas masłowy to troszku inna rzecz niż kwas mlekowy, z chemią miałem sporo do czynienia dawniej, z tym kwasem też. Więcej nie chcę :)

Co do przynęt, to właśnie betalina (nie mylić z betainą) daje bardzo dobre efekty, ale mowa wyłącznie o tym aby dipować przynęty. Woda mocno rozmyje wszystko, ale coś tam zawsze pozostanie, ryba to wyczuje... Oczywiście będę sprawdzał i testował, już za niedługo. Sama gotowana kukurydza oczywiście wymaga tutaj małej dawki - kilku, kilkunastu kropel i to jest tez opcja. Wolę jednak wersję 'stand out'...

Lucjan rozwal ten skład, który podał Raczek i bierzemy się za produkcję Goo. :)

Chyba przy okazji trzeba będzie tak też zrobić  :D
Lucjan

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #12 dnia: 02.03.2016, 13:23 »
Mnie zawsze zastanawiało jakim cudem pan Stępniak robi atraktory tak gęste, że trzeba je z butelek łyżkami wybierać. I chociaż w Goo nie chodzi tylko o gęstość to myślę, że poznanie tajemnicy atraktorów Stępniak pomogłoby w przyrządzeniu takiego domowego Goo.
Pozdrawiam
Marcin

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #13 dnia: 02.03.2016, 13:27 »
Ja tam sprawdzałem jakie zagęstniki są używane w kosmetyce i wyszło, że guma ksantanowa i guma arabska. Można użyć jeszcze jakichś emulgatorów i wyjdzie krem. Będzie tłusto i słodko i gęsto. :P
Hasło: jak zrobić żel, jak zrobić krem.
Pozostaje jeszcze sprawa rozpuszczalności w wodzie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor/dip własnej produkcji - robimy 'killera'
« Odpowiedź #14 dnia: 02.03.2016, 13:32 »
Luk jest jeszcze słodszy środek od tego twojego  1800razy słodszy od cukru a nazywa się to słodzik NHDC takowy ma firma carptrack imperial baits zobacz może będzie lepszy

Dzięki, jestem już na tropie! :) To co mnie jednak ciekawi to stężenie. NIe znajduję informacji u producentów jakie są stężenia tego słodzika. Mam pojemność 250 ml, ale czy to będzie tak mocne jak ekstrakt ze stewii?
Widzę że pan Hutchinson tego używa i to sprzedaje, więc trop jest dobry!
Lucjan