Autor Wątek: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć  (Przeczytany 9444 razy)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #15 dnia: 24.10.2018, 11:59 »
[...]
To mój ostatni wpis:[...]

Świetny pomysł.
Marcin

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #16 dnia: 24.10.2018, 12:01 »
Sorki, że potrafię myśleć samodzielnie i mieć własne zdanie :)
Pewnie będzie ban więc do widzenia :)
Mając własne zdanie trzeba się liczyć z tym :)
Dzięki za dyskusje..

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #17 dnia: 24.10.2018, 12:02 »
Dałbym Ci chętnie bana. Ale patrz... cholera... nie mam za co :(
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #18 dnia: 24.10.2018, 12:03 »
A zbiór genów brzany z Odry, Warty i Noteci na tyle się różni, że powinno się wybudować tamę :)
Nie brałem tego pod uwagę.

Ech :facepalm:

Pierwszy lepszy przykład

"100 lat doświadczeń wykazały jednak ZŁE STRONY ZARYBIEŃ m.in.:
- Zburzenie spójności genetycznej naturalnych populacji,
- Zawężenie puli genowej populacji (inbred),
- Utrwalenie złych przekonań, że  zarybienia są lekiem na całe zło.
- Odwrócenie uwagi od prawdziwych przyczyn zagłady ryb"

 
http://korekowisloka.pl/wp-content/uploads/2012/12/korekowisloka_spotkanie_i_zarybienia.pdf


Nawet "głupiego" karpia cechuje odrębność genetyczna. 9 minuta i 8 sekunda oraz 11 minuta.





Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #19 dnia: 24.10.2018, 12:07 »
Arek, kolega ma własne zdanie. Nie obrażaj go ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #20 dnia: 24.10.2018, 12:10 »
Znowu zacznie się kłótnia na temat szkodliwości karpia  i poco??? był spokój na forum, widać komuś to  przeszkadza.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #21 dnia: 24.10.2018, 12:14 »
A co do zachowania linii.. genetycznej - pierd... kotka za pomocą młotka, im większa różnorodność genów tym lepiej. Kundle są najzdrowszymi psami.

Ja rozumiem, że można mieć własne zdanie i po to jest forum, aby się nim dzielić, ale należy liczyć się z krytyką swojego stanowiska. Dlatego też mówienie, że im więcej "genów tym lepiej" " że "kundle są najzdrowszymi psami", bo ja to zaobserwowałem patrząc na nie, musi się spotkać z krytyką, biorąc pod uwagę chociażby dostępną wiedzę ;D
BTW Ogólnie wędkarze mają problem z argumentacją i braniem krytyki "na klatę" ;)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #22 dnia: 24.10.2018, 12:15 »
Nie kłóć się, bo kolega miał kundla i wie lepiej. Uszanuj jego zdanie.
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #23 dnia: 24.10.2018, 12:15 »
W Anglii na każdym zbioniku wyznacza się tarliska i buduje krześliska ???.

Nie, na niewielu. Po pierwsze na rzekach i części łowisk jest zakaz łowienia 3 miesięczny, zwany closed season. Po drugie w UK wędkarze nie zabierają ryb i nie przeszkadzają im raczej w tarle, więc nie jest to potrzebne. W Polsce natomiast ryby się zabiera na potęgę, więc należy działać dodatkowo. Więc to co piszesz wskazuje na byle jakie podejście do tematu z twojej strony. Ot, nie zgodzę się, bo lubię się nie zgadzać :)

Nie czytasz ze zrozumieniem, próbujesz wbijać szpilki, nieumiejętnie. Twój wpis jest nielogiczny i nastawiony na..no właśnie na co? Napisz dlaczego polski naukowiec się myli, podobnie jak i człowiek z Avon Roach Project. Może napisz mu w mailu, że jego poglądy to 'pierd..nie kotka za pomocą młotka'. Zaoferuj swą pomoc, bo przecież masz sporą wiedzą o genach i krzyżowaniu :) Może do IRŚ cię wezmą nawet, na konsultanta?

Piszę tak zgryźliwie, ponieważ atakujesz tutaj pewne wnioski, które wydają się  bardzo logiczne. Sugerujesz też, że w PZW jest dobrze, nawet, że robi się krześliska i chroni naturalne tarło, że jest to rzecz powszednia, do tego używasz argumentów. Rozumiem, że to co trzeba robić teraz to po prostu więcej zarybiać, tak? Co jeszcze? :)

Używasz też narodowej dumy aby osłabić to co napisałem. Sam pomyśl czy to dobre. Bo co tam Anglicy, Niemcy, Francuzi czy jacyś Rosjanie. My Polacy jesteśmy najlepsi i najmądrzejsi i mamy się świetnie, tak? Nie o to chodzi aby wychwalać inne nacje, tu rzecz jest prosta, należy robić to co jest skuteczne, nie ważne skąd to pochodzi. Gdybyś rozumiał jak skonstruowane jest wędkarstwo w UK, nie pisałbyś takich zakalców, jednak po prostu nie rozumiesz. Sam sobie szkodzisz na dodatek, bo bronisz tego co nie działa. Dzięki takim 'patriotom' stoimy wędkarsko w miejscu właśnie, lub ewentualnie kręcimy się w kółko. Tak, wiem, że czujesz się urażony moim wpisem i musisz teraz mi odpowiedzieć, wskazać, ze się mylę a ty masz rację. Inaczej prowadziłbym dyskusję, jednak nie dajesz mi wyboru, zwłaszcza uderzając w patriotyczną nutę.

Dlaczego w Polsce nie ma ochrony szczupaka narzuconej odgórnie prawem lub przez ZG? Dlaczego nie ma nakazu wyznaczania tarlisk i krześlisk, przestrzegać należy natomiast rybackiego regulaminu, który powstał za komuny? Dlaczego, dlaczego, dlaczego....?

Rozumiesz, ze swoim wpisem nie robisz nic dobrego? Możesz się nie zgodzić z jakimiś aspektami, ale zrób to rzetelnie przynajmniej :) Teraz się obrażasz, jesteś urażony? Twoja sprawa, sam sobie podziękuj :)
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #24 dnia: 24.10.2018, 12:26 »
Znowu zacznie się kłótnia na temat szkodliwości karpia  i poco??? był spokój na forum, widać komuś to  przeszkadza.

Forum nie jest tylko po to aby się klepać po pleckach i prawić sobie komplementy. Tutaj mamy dyskutować i to robimy. Nie chodzi jednak o kłótnię! Problem jest w wyrażaniu swych opinii. Gdyby kolega basp28 nie obrażał inteligencji forumowiczów (tak to odbieram przy takiej argumentacji) i dyskutował bardziej kulturalnie (bez fechtunku narodową flagą) - byłaby fajna dyskusja, wymiana zdań. A tak robi się nieprzyjemnie.

Niestety, trzy lata walczymy aby było kulturalnie (tu na forum). Dawniej uważałem, że podstawowym problemem jaki mamy to zła organizacja polskiego wędkarstwa, jego zacofanie 'ideologiczne' oraz złe przepisy. Teraz jednak widzę, że podstawowym problemem jest umiejętność komunikowania się. Dyskusja oznacza często, ze bierze się pewne rzeczy na klatę, trzeba miec też poczucie odpowiedzialności za to co się pisze. Swoimi odpowiedziami często staram się sprawdzić, czy ktoś ma naprawdę takie zdanie czy też chce mi dowalić :) Kolega basp28 najwidoczniej chciał mi dowalić. I dlatego robi się nieprzyjemnie.

Nie uważam się za jakiegoś mędrca, mam sporo wad. Chciałbym jednak aby ludzie umieli właściwie oceniać pewne rzeczy, nie tylko kierować się tym czy się kogoś lubi lub też nie. Naprawić PZW można tylko poprzez działanie razem, podziały tylko to utrudniają. Dlatego tak ważna jest merytoryczna i kulturalna dyskusja. Nieważnie czy się z kimś zgadzamy lub też nie ;)
Lucjan

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #25 dnia: 24.10.2018, 13:00 »
Pięknie powiedziane Lucjan Kłótnie i swary w niczym nie pomogą, a wręcz wszystko utrudniają... Każdy ma swoje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać. Szanujmy się, dyskusja może być gorąca, ale powinna prowadzić do rozwiązań,  kompromisu. Lepiej chyba gdy więcej, Nas wędkarzy, łączy niż dzieli w dysputach o Naszym hobby i wszystkim co jest z nim związane

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #26 dnia: 24.10.2018, 13:14 »
Tyle że... Dyskusja powinna być na argumenty. Ja nie rozumiem, jak normalni umysłowo ludzie* są często w stanie trwać przy jakichś błędnych założeniach pomimo wskazywania im palcem dowodów, że się mylą. Wiele można wytłumaczyć "pułapką konsekwencji", ale naprawdę... Tylko krowa nie zmienia poglądów.
A jaką my tu często mamy dyskusję? Jakie argumenty padają?
Tłumaczymy, pokazujemy, jak to jest w innych krajach, wyciągamy artykuły, prace naukowe... Pokazujemy na zapałkach, że 10 - 8 nie może dać 12... I co dostajemy w zamian?
- Wujek powiedział, że wędką ryby nie wyłowisz.
- U mnie to jest dobrze, więc przestańcie pieprzyć, że jest źle.
- Obrażacie Polaków, wy chamy.
- Kiedyś ludzie wszystko brali, a ryby były. Dlatego C&R nie działa (no ten argument to normalnie do księgi rekordów jakichś warto wpisać)
...
I pełno tego typu sloganów, którym po prostu przeczy rzeczywistość.

Czy PZW można zmienić? Szczerze w to wątpię, bo przecież "PZW to my". A skoro do MY nie trafiają sprawy oczywiste... Skoro są kłótnie o tak oczywiste sprawy jak fakt, że za rybność wód odpowiadają stada tarłowe, a nie zarybienia rybami, które są w tym samym sezonie wyłowione... Skoro do ludzi nie dociera tak oczywisty z logicznego punktu widzenia argument, że jak coś zeżresz, to tego potem nie złowisz i się nie rozmnoży... No naprawdę. I tak w kółko.

* Basp, nie pisałem o Tobie**.

Edit: ** A teraz nie miałem na myśli, ze zaliczasz się do umysłowo chorych.
Bo już nie wiem, co i jak pisać, żeby zaraz się nie okazało, że kogoś obraziłem...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #27 dnia: 24.10.2018, 13:39 »
Skoro do ludzi nie dociera tak oczywisty z logicznego punktu widzenia argument, że jak coś zeżresz, to tego potem nie złowisz i się nie rozmnoży... No naprawdę. I tak w kółko.


Choć jestem przeciwnikiem całkowitego "No Kill", to potrafię zrozumieć, że jak zabiorę coś z wody i to samo będą robić moi koledzy wędkarze, to nie dożyje to rekordowych rozmiarów - przynajmniej szansę dożycia będą mocno ograniczone. Proste. Chcąc jeść ryby należy liczyć się z konsekwencjami. Do tego dochodzą patologiczne regulacje dotyczące wymiarów, okresów ochronnych oraz brak kontroli. I mamy to co mamy. Nie będę miał więc takich ryb, jak chociażby te, które pływają w "ciurkach" w Anglii. Nie będę miał rekordowych okazów...bo wcześniej je zeżrę. I żadne PZW, zarybienia tu nie pomogą.

Macie tu przykłady wad wód "No Kill". Ręka w górę kto ma taką rzeczkę z takimi rybami pod nosem? :








Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #28 dnia: 24.10.2018, 13:47 »
Marzę o normalnych wymiarach ochronnych, a przede wszystkich o rozsądnych górnych wymiarach i limitach! I żeby ich przestrzegano i rozumiano, dlaczego są. Żeby wędkarstwo przestało być sposobem na tanie mięso, a przede wszystkim, by nie było to możliwe i osoby, które tak je postrzegają zostały z PZW szybko i skutecznie wyeliminowane. Bo są rakiem trawiącym nasze wody.
Bo też chciałbym czasem zabrać rybę na kolację. Na razie tego nie robię, bo byłbym hipokrytą, tak mocno walcząc o ochronę ryb, a robiąc co innego.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zarybiać w mądry sposób - czyli co powinniśmy wiedzieć
« Odpowiedź #29 dnia: 24.10.2018, 14:15 »
Mam podobne marzenia Michał
I choć sam nie zabieram ryb znad wody już od około 15 lat,  to uważam, że wszystko jest dla ludzi ale w rozsądnych proporcjach
Jaki to problem, by wędkarz raz za czas zabrał sobie JEDNĄ rybkę na kolację w średnim rozmiarze?!
Przecież w wielu krajach Europy można czasem zabrać rybę, a mimo to tej ryby w wodzie nie brakuje! Ludzi się nie pilnuje tak jak w Polsce, bo sami dbają o swoje wody!
Woda raczej na tym nie ucierpi Tyle, że w Naszym kraju jak coś można, to trzeba wiadrem brać, a nie przysłowiową łyżeczką
Niestety, dopóki mentalność Nas samych się nie zmieni to nad wodą będzie tak jak jest

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀