Autor Wątek: (Już nie taka) nowa rodzina przednio hamulcowych Shimano: Nasci, Sedona, Sahara  (Przeczytany 24833 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Stradic FB miał korbkę na trzpień kwadrat. Wiec raczej wybór ogranicza się do korbki z baitrunnerow 4000 lub tez modeli z tylnym hamulcem, jak Exage DH , może starsze Stradici 4000... - chodzi o długość potrzebnego trzpienia, trzeba by znać wymiary.
Czesiek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Czesiek, pewien jesteś? CI4 FB ma korbkę na trzpieniu a nie śrubie? :o Bo to o ten pr00 pytał.

Podwójna rączka z mojego zdjęcia powyżej:
https://www.aliexpress.com/item/32999894644.html
Czerwona, 98 mm. Ten rozmiar jest odpowiedni do kołowrotka 4000, do 2000/3000 zastanowił bym się czy nie jest za duża, a do 1000 to już na pewno korbka 72 mm.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Ma na pewno wkręcaną, mam 4000 więc powinno być git. Dzięki za linka :beer:

Mam na myśli ten kołowrotek.


Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Stradic FB miał korbkę na trzpień kwadrat. Wiec raczej wybór ogranicza się do korbki z baitrunnerow 4000 lub tez modeli z tylnym hamulcem, jak Exage DH , może starsze Stradici 4000... - chodzi o długość potrzebnego trzpienia, trzeba by znać wymiary.

Coś słabo doczytałem, byłem przekonany, ze chodzi o starszego Stradica, czyli FB :facepalm: :P

Ci4+ FB ma wkręcane korbki oczywiście, a takich do wielkości 4000 ze świecą szukać w Shimano.
Mateusz dobrze podpowiada, alternatywne, nieoryginalne korbki, to najlepsza opcja ;)
Czesiek

Offline Marcin1741

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Cześć,
odkurzę wątek, cieszę się że na niego trafiłem. Wonski81, super robota.
Uzbierałem kilka Nasci i Ultegrę 3000, niewiele popracowały, może kilkanaście wypadów i myślę żeby zrobić serwis, w związku z czym mam kila pytań:
Nasci 2000, 3000 i 4000 - chętnie dołożyłbym łożyska w rolce kabłąka, tak na zaś. Kręcioły mi się podobają i planuję je zatrzymać na dłużej. Jakie wymiary łożysk, jakie modele/producent i gdzie mogę kupić?
Czy modele są fabrycznie bogato smarowane czy raczej ubogo - oby przegląd nie był opóźniony jeśli były ubogo (żeby ładnie kręcić w sklepie), choć nie zauważyłem nic niepokojącego w pracy, oprócz charakterystycznego świstu przy szybkim kręceniu na sucho od nowości (szczególnie Ultegra).
Posiadam zestaw Penna - cleaner, oliwka i smar (niebieski) - będą się nadawały do ww modeli, ogólnie do Shimano czy lepiej używać dedykowanych?

Z góry dziękuję za wszelkie info.
Marcin

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Z tego co słyszałem to do młynków Shimano lepiej kupić smar od Shimano, co do reszty to nie podpowiem i musisz poczekać aż Czesiu się obudzi

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Cześć,
odkurzę wątek, cieszę się że na niego trafiłem. Wonski81, super robota.
Uzbierałem kilka Nasci i Ultegrę 3000, niewiele popracowały, może kilkanaście wypadów i myślę żeby zrobić serwis, w związku z czym mam kila pytań:
Nasci 2000, 3000 i 4000 - chętnie dołożyłbym łożyska w rolce kabłąka, tak na zaś. Kręcioły mi się podobają i planuję je zatrzymać na dłużej. Jakie wymiary łożysk, jakie modele/producent i gdzie mogę kupić?
Czy modele są fabrycznie bogato smarowane czy raczej ubogo - oby przegląd nie był opóźniony jeśli były ubogo (żeby ładnie kręcić w sklepie), choć nie zauważyłem nic niepokojącego w pracy, oprócz charakterystycznego świstu przy szybkim kręceniu na sucho od nowości (szczególnie Ultegra).
Posiadam zestaw Penna - cleaner, oliwka i smar (niebieski) - będą się nadawały do ww modeli, ogólnie do Shimano czy lepiej używać dedykowanych?

Z góry dziękuję za wszelkie info.
Marcin

Charakterystyczny szmer/szum podczas pracy nowych Shimano z kutą przekładnią, to norma. Po przepracowaniu pewnej liczby godzin szum zanika i pojawia się bardzo ładna i płynna praca. Mechanizm musi się dobrze ułożyć i powiedzmy szczerze- nieco przytrzeć. Niestety wiele osób na podstawie pracy modelu wprost z kartona od razu pluje jadem w necie na nowe Shimano i wychwala jakieś szroty sprzed 20 lat :facepalm:
No ale nic tam.
Łożysko w rolce, to bardziej skomplikowana sprawa.
Ja uważam, że gra niewarta świeczki. Rolka jest tak skonstruowana, że wyjęcie tulejki i wpakowanie łożyska się nie uda. Potrzebne są jeszcze podkładki i dystanse, które będą łożysko trzymać w odpowiednim miejscu, a całości pozwolą się kręcić.
Ultegra FB ma właśnie takie rozwiązanie i jeśli naprawdę musisz mieć łożyskowaną rolkę w Nasci czy innej Saharze, to znajdź schemat Ultegry na stronie Shimano i zamów odpowiednie części do rolki. 
Bazowy system tulejkowy sprawuje się naprawdę dobrze, a na dodatek można smarować byle czym i byle jak- oleje jak i smary.
Smarowanie kołowrotka.
Faktycznie modele te wyjeżdżają z fabryki suche, niektóre wręcz nieprzyzwoicie suche. Wiadomo, że nie chodzi tutaj o napakowanie smaru po sam "korek", ale czasem, po otwarciu obudowy, aż przerażenie bierze.
Ogólnie nie są to duże kołowrotki, poza tym jakikolwiek bardziej gęsty środek, czy też bardziej lepki, od razu odbije się na pracy- zamuli. W takim wypadku idealnie pasuje Shimano DG 06, do tego rzadki olej, np Bantam i będzie bardzo dobry efekt. Radzę smarować dość delikatnie, z wyczuciem, lepiej troszkę mniej niż troszkę więcej. Po prostu konstrukcje te należy smarować delikatnie ;)
 
Smary Penna zdecydowanie odradzam do Shimano (poza nielicznymi przypadkami), to tych konstrukcji również - stanowcze nie.
Czesiek

Offline Marcin1741

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Dzięki za odp.
Wyleczyłeś mnie z łożysk na rolce, nie będę sobie życia utrudniał skoro tuleja działa i jak twierdzisz całkiem sprawnie.
Smary zastosuje dedykowane, a ten charakterystyczny świst wydaje mi się, że pochodzi od jakiś plastikowych elementów, lecz to tylko wrażenie i może niewłaściwe. Można posłuchać nagranie, sam dźwięk potęguje odczucia i ma się wrażenie jakby zaraz miał się rozpaść ;) (niestety nawet nagranie 5 s.jest za duże, wiec nie przesłałem). Poobserwuję czy z czasem przejdzie, choć na Ultegrze nic się nie zmieniło po kilku godzinach użytkowania, zobaczymy po dłuższym czasie.
Schematy zarówno drukowane jak i pdf przeglądałem w celu zlokalizowania łożysk i nie namierzyłem łożyska oporowego na koszu / rotorze. Jak jest realizowana blokada obrotów wstecznych w tych modelach? Jest na stałe, bez przełącznika, więc może jakiś drobny element za to odpowiada, którego nie mogę namierzyć.




Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Czesiek

Offline hubert1726

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odgrzewając kotleta:

Jak się ma do powyższych modeli model FX? z tego co widzę obecnie jest on "pod" sienną która dostała dodatkowe łożysko i w teorii powinno się go również dać doposażyć w komplet co daje dobrą, tanią bazę jako młynek "roboczy". Niestety na stronie shimano ze schematami tych kołowrotków panuje niezgodność w oznaczeniach poszczególnych, teoretycznie wymiennych między sobą części a co za tym idzie ciężko jest dobrać łożyska inaczej niż mierząc tuleje plastikowe. Będę wdzięczny za opinię co do tych wymiarów.


Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Tulejka z numerem 15425- łożysko 5x8x2,5
Tulejka z numerem 5431 - łożysko 7x11x3.


Rolkę lepiej wymienić na łożyskowaną z innych modeli. Ta, która jest wymaga sporo rzeźbienia- podkładki, tulejki, najlepiej łożysko z kołnierzem.
Czesiek

Offline hubert1726

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Kupiłem i zamontowałem
Dla ścisłości dodam że FX na 4 łożyskach nadal ma wyczuwalny luz na przekładni ślimakowej jedna obraca się dużo swobodniej a jego praca pod obciążeniem mocno się poprawiła. Dziękuję też koledze za dobre informacje dot. Rozmiaru tych łożysk.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
FX nie ma nawet najmniejszego luzu na przekładni ślimakowej. Bo takowej nie posiada :)
Jacek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Tak dokładniej jest to "płaska przekładnia spiroidalna" cokolwiek by to znaczyło i lepiej mówić pinion lub zębnik .  :P  Ale myślę, że nie ma sensu się wgłębiać w takie szczegóły.   Jeśli luz międzyzębny na przekładni jest zbyt duży  regulujemy go  specjalnymi podkładkami dystansowymi (np 0,02 - 0,05mm grubości). Nie wolno kasować go do zera bo wtedy nastąpi szybkie zużycie zębów.  Minimalny luz musi pozostać.
Wiesiek

Offline Tileer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radom
  • Ulubione metody: waggler method
Panowie posiadam Shimano Sahara 4000fi i stuka pod obciążeniem w górnym położeniu szpuli... czy ktoś wie jaka przyczyna?
Michał