Autor Wątek: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?  (Przeczytany 7653 razy)

Offline grzegorz600

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Holandia Nord Holland Venhuizen
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #15 dnia: 29.03.2020, 16:49 »
Myślę że prawdziwą odpowiedź znają tylko rybki hahaha

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Offline Gul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczytno
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #16 dnia: 30.03.2020, 15:46 »
Jak widać, kolor żyłki przy wedkowaniu ma znaczenie takie  jaki ma kolor tacy na której kelner przyniósł nam posiłek.
Pozdrawiam
Gul

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 503
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #17 dnia: 15.06.2020, 19:14 »
Przy łowieniu na metodę przypon może być zrobiony z żyłki koloru brązowego, zielonego czy lepiej aby był zrobiony z żyłki o kolorze zbliżonym do przezroczystego albo jasno-szarego?
Marcin

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #18 dnia: 15.06.2020, 20:16 »
Musisz przetestować sobie różne rozwiązania :P 

W ostatnim czasie 2 razy udało mi się ponurkować i poobserwować zestawy przy odległościówce kolegi. No i mam co raz większy mętlik w głowie i jeszcze większe przemyślenia ;D  Z drugiej jednak strony co raz bardziej przekonuje się do poglądu, że niewidoczność zestawu nie leżącego na dnie (np. spławikowego) stanowi dużo większy problem, aniżeli jego widoczność w wodzie przy takim zestawie. Chodzi o to, że np. jak w zestawie spławikowym żyłka, fluorocarbon wisi sobie w toni i ryba się o taki zestaw obetrze (bo go nie widzi) to wpada  w panikę, gdyż instynkt nakazuje jej ucieczkę przed czymś nieznanym i niewidocznym dla niej. Widziałem to już osobiście. Płoszy się w koło wszystko co jest większe i bardziej doświadczone niż zgraja drobnicy.

Poza tym obserwowałem w tym roku dużo podwodnych filmów z Japonii, gdzie łowiono ryby w naprawdę krystalicznej wodzie na naturalnych zbiornikach. Ryby tam za nic miały sobie widoczność żyłki, która była wręcz oczojebliwa. Atakowały naturalne przynęty na dużych hakach i widocznych żyłkach. Włosi np. specjalizują się w połowie morskich ryb na odległościówkę. Standardowa żyłka jest bez problemu widoczna dla labraksów, dorad przy tamtejszej flaucie na morzu. I co ? I łowią.

Kolorów żyłek, plecionek na rynku też mamy sporo. A przecież widoczność danego koloru pod wodą nie jest stała i zależna jest zarówno od głębokości zbiornika, zakwitu wody, ale i wręcz chociażby ułamka sekundy w którym np. słońce wychodzi za chmur. Przykładowo czarny spławik w promieniach słońca jest widoczny pod wodą z daleka w zielonej wodzie :) Rzuca się wręcz w oczy z wielu metrów. I co ? I wielu najlepszych pellet wagglerowców w UK łowi przy użyciu czarnych spławików używając często zestawu o długości max 30 cm. I łowią niesamowicie skutecznie skupiając się na czymś innym np. dźwięku wpadanego do wody spławika, taktyce nęcenia pelletem. Jestem więc ciekawy jak to wygląda z tymi kolorowymi żyłkami przy tych starych cwanych komercyjnych karpiach, które już nie raz były łapane. Karpiarze nastawiając się na okazy często kamuflują swoje zestawy, więc każdy tam ma swoje zdanie na ten temat i jak sobie nie sprawdzisz tego sam, to nie będziesz wiedział ;)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #19 dnia: 15.06.2020, 20:49 »
Arek,
Ciekawe spostrzeżenia :thumbup:. W wodzie pływa przecież cała masa różnych nitek pochodzenia roślinnego i ich widok nie jest niczym niezwykłym dla ryb, nawet jak się o nie otrą, to przecież "widziały gały o co się ocierały". A poczucie czegoś, czego się nie widzi może wzbudzić popłoch. To przecież takie ludzkie. Wynika z tego, przynajmniej taki jest mój wniosek, że żyłka powinna być widoczna ale powinna być w naturalnych kolorach. Unikałbym jednak żyłek o kolorach nie występujących w otoczeniu ryb. Ale to tylko moja teoria.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #20 dnia: 15.06.2020, 21:29 »
Ja wierzę, że w wędkarstwie od groma "prawd" powstało dziełem przypadku. W rzeczonym temacie, gdybym założył jutro żółtą fluo żyłkę i trafił na stado leszczy i zrobił sesję życia, to już nigdy bym nie założył innej ;)