Autor Wątek: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g  (Przeczytany 8710 razy)

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11ft ≤70g


Wstęp:


Mój niedawny zakup zaiskrzył jeszcze we wrześniu 2016 kiedy kop3k wrzucił zapowiedź kija na youtube w wątku OFFTopic, później Modus dodał kolejny materiał w temacie o nowościach sprzętowych chwilę przed gwiazdką. To było to, kij przeznaczony na nieduże zbiorniki o charakterze komercyjnym, krótki dolnik i zakres wyrzutowy z przeznaczeniem pod popularne i sprawdzone metody gruntowe. Jako wzrokowiec, zachwyciła mnie też świeża, modernistyczna linia kija której ciężko szukać u innych producentów.


Targi Rybomania 2017 w lutym były okazją aby z wędziskiem poznać się bliżej. Sobotni wypad ze względu na tłok był męczący ale stanowisko Shimano wciągnęło mnie dość szybko. Z pomocą na miejscu oceniłem akcję kija i ewakuowałem się do domu. Do tego momentu naprawdę nie planowałem tego zakupu, decyzję dopiął sklep Drapieżnik u którego cena okazała się bardzo atrakcyjna i jako jedyny dysponował tym kijem w magazynie.


Opis wędziska:


Przepiękny kawałek Designu przez duże D. Detal aż razi w oczy. Od tłoczonych wstawek na piance Eva w dolniku, srebrne nitki w oplocie, aż po niesamowity matowy lakier który pod kątem mieni się jak masa perłowa (mocniej przy świetle sztucznym, w świetle naturalnym lakier jest grafitowy a efekt perły jest delikatny). Takie wykończenie blanku obecne jest na wszystkich elementach wędki oprócz wymiennych szczytówek które są czarne w lakierze z połyskiem.


Jakość oplotów i nalewek nie pozostawia wątpliwości że jest to wędzisko z wyższej półki, nie ma tu miejsca na błędy, wszystko jest dopasowane. Elementy kluczowe jak przelotki osadzone są równo, uchwyt kołowrotka trzyma pewnie a łączenia elementów siedzą pewnie jak Królowa Elżbieta w swym tronie.


Jest to wędzisko dwu-składowe, spośród 3 modeli gruntowych z tej serii dostępne są:


Picker 8ft/2,44m ≤40g
Feeder 10ft/3,05m ≤70g
Feeder 9ft/2,74m-11ft/3,35m ≤70g (opisywany tutaj)


Wersja ta, oznaczona sybolem SMAX911CFDR, charakteryzuje się zmienną długością która wynosi w dwóch wariantach 274 i 335cm. W odróżnieniu od innych feederów o zmiennej długości, Shimano zdecydowało się na wymienne całe pierwsze sekcje blanku rozłączane w miejscu gdzie kończy się dolnik, rozwiązanie to zapewnia nienaruszoną dodatkowymi łączeniami pracę kija. Reszta wędziska pozostaje w tradycyjnej formie, druga sekcja posiada trzy wymienne szczytówki węglowe o krzywych ugięcia 0.5/1.0/2.0oz. Blank wykonany jest z materiału HPC100/Biofibre/Nanoalloy a przelotki to Fuji stainless steel Alconite.


Akcja kija jest szczytowa ale szybko przechodząca w progresywną co można zobaczyć na poniższym filmie:




W boju kij sprawuje się bajecznie, dziś ćwiczyłem celność rzutów i w mojej ocenie nie było problemów z celnością poprzeczną rzędu 1m na 50m odległości, co przy takiej akcji może być problematycznie. Kij bardzo ładnie ładuje się przy podajnikach typu Preston IN-LINE FLAT METHOD FEEDER X-Large - 30g i uważam że pracuje on w tej wadze optymalnie. Bez problemu radzi sobie też z Mini Spombem z suchym pelletem co było miłym zaskoczeniem. Poniżej film w zwolnionym tempie przy rzucie wspomnianym wyżej podajnikiem z zanętą:




Majowe dwa wypady dały mi razem 7 karpi (1,5-3kg), jednego karasia o nieokreślonej wadze i średniego leszcza. Wszystkie ryby holowało się przyjemnie i pewnie. Przy największym karpiu hamulec kołowrotka nie napracował się, wędzisko ładnie amortyzowało hol ryby i pozwalało na hol siłowy. Oceniam że ten 3kg karp na ten moment to też optymalna ryba dla tego kija aby poradzić sobie z nią bez nadmiernego udziału hamulca.


Innymi słowy, kij ten spełnił moje oczekiwania w 100%. Zakres ryb, zestawów, akcja, wygodny w manewrowaniu na siedząco krótki dolnik to coś czego szukałem na przyszłe lata.


W zestawie z kijem są dwie szerokie, neoprenowe opaski i pokrowiec z komorą na kołowrotek (nie jest miękki jak pokrowce Drennana czy Daiwy).


Zdjęcia:
























Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder

Offline bartek_wola

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: 40
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #2 dnia: 03.05.2017, 20:08 »
Super recenzja. :bravo:
Teraz sam mam ochotę na ten kijaszek :thumbup:

Offline jazzriba

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: 15
  • Lokalizacja: Kalisz Pomorski
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #3 dnia: 03.05.2017, 20:08 »
Dziękuje bardzo za recenzje.... Oczywiście :thumbup: :beer: za wkład w opracowanie.
Teraz noc przede mną co wybrać. Daiwa Commercial XP czy w/w Shimano.... O:)
Przemek

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #4 dnia: 03.05.2017, 20:16 »
Fajny kijek i recenzja :thumbup:
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Tomnick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 066
  • Reputacja: 103
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #5 dnia: 03.05.2017, 20:20 »
Świetna robota :thumbup: :bravo: Ty
Tomek

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #6 dnia: 03.05.2017, 20:25 »
Właśnie przez takich ludzi można pójść z torbami ;) Super recenzja :thumbup:
Zbyszek

Ryba1987

  • Gość
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #7 dnia: 03.05.2017, 20:26 »
Brat ma 10ft i jest bardzo zadowolony, ja nie długo skuszę się chyba na 8ft. Kijki warte swej ceny :)
Konstrukcja zbliżona do feederów Drennan'a MatchPro ultralight 9/10 i 10/11 ft z tą różnicą że w Drennanach są górne sekcje z wklejonymi na stałe szczytówkami, tutaj widzę że jest jeszcze bardziej "pocięta" ale w sumie można dzięki temu złożyć sobie 6 różnych kombinacji.
Mam 9/11 DX Beastmastera i jest podobnie wszystko rozwiązane z tym że nie mam jak u Ciebie dwóch głównych wchodzących w dolnik składów tylko jeden na stałe i do tego jest dopałka i główna sekcja plus szczytówki. Gdyby nie to że jutro dojedzie do mnie zeszłoroczna nowość BeastMaster CX commercial 8ft - (108gramów żywej wagi) to by pewnie już AX 9/11 w koszyku był :D
Dzięki za szczegółowe zdjęcia - dużo rozjaśniło, wg mnie obecnie ten kij daje najwięcej możliwości dostosowania się do danej sytuacji na łowisku.

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #8 dnia: 03.05.2017, 20:29 »
Ok, znalazłem w sklepie na D. Czym się różni od Beastmaster CX Commercial Multi Feeder 2.74/3.35m?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #9 dnia: 03.05.2017, 21:28 »
Marcinie, klasa :thumbup:
Jacek

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #10 dnia: 03.05.2017, 22:11 »
Świetny opis, filmy pokazują jak piękna jest praca tego kija :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #11 dnia: 03.05.2017, 22:36 »
:bravo: :thumbup:

Ryba1987

  • Gość
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #12 dnia: 04.05.2017, 17:39 »
Ok, znalazłem w sklepie na D. Czym się różni od Beastmaster CX Commercial Multi Feeder 2.74/3.35m?
W Drapieżniku nie odbierali ode mnie telefonu (za dużo zamawiam ostatnio ? :P) ale powertowałem trochę sieć i na francuskiej stronie znalazłem dość obszerny opis tego kija, okazuje się że na 99% konstrukcja kija jest taka sama jak w opisywanym tutaj speedmasterze ax 9/11ft
http://peche-feeder.com/canne-feeder-shimano-beast-master-commercial-cx-9-11/

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #13 dnia: 04.05.2017, 17:53 »
Ok, znalazłem w sklepie na D. Czym się różni od Beastmaster CX Commercial Multi Feeder 2.74/3.35m?

Ten AX to trochę wyższa seria, węgiel jest HPC100 + biofibre + to nowe coś co zowią nanoalloy, beastmaster CX to HPC60 + biofibre.
Wędziska o odpowiadających długościach maja grubsze blanki w serii beastmaster.
Ten AX jest też trosze szybszy (szybciej gaśnie po wymachiwaniu).
Tomek

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Speedmaster AX Commercial Multi Feeder 9-11 ft ≤ 70 g
« Odpowiedź #14 dnia: 04.05.2017, 17:59 »
Ok, znalazłem w sklepie na D. Czym się różni od Beastmaster CX Commercial Multi Feeder 2.74/3.35m?

Ten AX to trochę wyższa seria, węgiel jest HPC100 + biofibre + to nowe coś co zowią nanoalloy, beastmaster CX to HPC60 + biofibre.
Wędziska o odpowiadających długościach maja grubsze blanki w serii beastmaster.
Ten AX jest też trosze szybszy (szybciej gaśnie po wymachiwaniu).

AX Commercial ma zdecydowanie sportową charakterystykę choć mógłby być do tego odrobinę szybszy. Beastmaster'a nie miałem w ręku więc nie porównam.