Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 158264 razy)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #45 dnia: 21.10.2017, 00:45 »
Rzeka jak kobieta,
Kapryśna i zmyślna,
Nie kupi jej rodpod,
Ni na torcie wiśnia.
Lecz gdy ją przytulisz,
Zaufasz jej nurtom,
Przytuli cię też Ona,
(no i teraz, k..., nie mogę znaleźć rymu, a jedyny, który mi brzmi, to...)
Pod zewnętrzną burtą...

Idę spać. Przepraszam, od ponad tygodnia leżę w łóżku i durnieję  :(

Jak dla mnie super!!! (choć ostatecznie rzecz biorąc, nie wiem, czy kobieta przytuli, jak ją przytulisz - ehhhh ... marzenia...)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #46 dnia: 21.10.2017, 02:50 »
Echosonda się przyda do rozpracowania miejscówek, aczkolwiek nie jest niezbędna. Spokojnie można wybadać dno koszykiem, rzucając go w różne miejsca na rzece i liczyć czas aż osiągnie dno. Dodatkowo sprawdza się czy nie ma zawad, zaczepów. Oczywiście rzeka rzece nie równa. W Polsce mamy różne rzeki i wiele zależy od tego jakie są duże, czy są główki czy też nie... NA pewno teraz zacznie się migracja ryb na zimowiska, na cieplejsze i głębsze miejsca. Więc ta pora może być myląca jeżeli chodzi o poszukiwania ryby ;)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #47 dnia: 21.10.2017, 07:37 »
"Obsługiwać wędkę można nauczyć nawet małpę, żeby mieć topowy sprzęt i cały przegląd przynęt wystarczy trochę kasy, żeby znaleźć rybę trzeba być wędkarzem".

Ależ to jest piękne!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Crewluck

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #48 dnia: 02.11.2017, 19:47 »
Witam wszystkich,
Mam pytanie odnośnie  łowienia w rzece Brdzie. Bardzo mało informacji znalazłem w necie. Rzeka ma dosyć duży uciąg, około 100 g. Będę łowić w miejscu, gdzie brakuje jej około 1 km by połączyć się z Wisłą (Bydgoszcz, odcinek miejski). Mam feeder 140 cw 3,6 m Mikado Golden Bay. Chcę zapolować na leszcze. Zestaw klasyk, rurka, kosz 80 gram, przypon około metra z plecionki w otulinie, i hak chyba 8 z włosem, rurka przelotowa nie blokowana. Mam zamiar nęcić 2 kg gliny, 0,7 kg pelletu hot dragon ,oraz ćwierć litra kastera i trochę kleju. Na włosa białas, 4 albo 5 sztuk. Czy coś powinienem zmienić? Dodam, że woda trudna, nie na żadnych ostróg, teraz nie powinno być tyle zielska. Jak próbowałem miesiąc temu, łowienie było niemożliwe. W dół rzeki płynęło tyle zielska, że ledwo zestaw uratowałem. Myślę żeby zestaw postawić trochę za linią gdzie zaczyna się nurt. Coś powinienem zmienić? Z góry dzięki.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #49 dnia: 02.11.2017, 21:32 »
Echosonda się przyda do rozpracowania miejscówek, aczkolwiek nie jest niezbędna. Spokojnie można wybadać dno koszykiem, rzucając go w różne miejsca na rzece i liczyć czas aż osiągnie dno. Dodatkowo sprawdza się czy nie ma zawad, zaczepów. Oczywiście rzeka rzece nie równa. W Polsce mamy różne rzeki i wiele zależy od tego jakie są duże, czy są główki czy też nie... NA pewno teraz zacznie się migracja ryb na zimowiska, na cieplejsze i głębsze miejsca. Więc ta pora może być myląca jeżeli chodzi o poszukiwania ryby ;)
Bardzo często zaczynam łowienie od badania dna. Chodzi tu nie tylko o głębokość i ukształtowanie dna, ale także o wykrycie zaczepów na dnie. Na środkowej Wiśle jest ich mnóstwo, a właśnie w sąsiedztwie zaczepów należy szukać ryb. Nie robię tego koszykiem, ale 40-50 g ciężarkiem łezką na agrafce. Mniejsze jest wtedy prawdopodobieństwo, że uwięźnie na mur w zaczepie, chociaż i to się czasem zdarza. Dopiero wtedy kiedy już wiem, gdzie będę zarzucał, montuję zestaw.
Wiesiek

Offline Crewluck

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #50 dnia: 03.11.2017, 12:57 »
Jest szansa na radę przed moją jutrzejszą zasiadką?

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #51 dnia: 03.11.2017, 16:56 »
Biorąc pod uwagę porę roku, to bym się zastanowił, czy na pewno łowić na takim uciągu na 100 gramów. Ryby mogą już zbierać się na zimowiska, grupować właśnie na głębokiej wodzie. Poszukałbym spokojnej, głębokiej wody i niestety... miejsc gdzie łowią inni, bo to jest wskazówka gdzie są ryby. Może warto pomyśleć o innym odcinku rzeki. Np. na warszawskiej Wiśle są dwa miejsca, gdzie leci do rzeki woda o wyższej temperaturze z elektrociepłowni lub oczyszczalni, i szczerze mówiąc jakbym teoretycznie teraz miał jechać na Wisłę, to bym pojechał w jedno z tych dwóch miejsc. Może u Ciebie też jest coś takiego, choć oczywiście nie każdy lubi łowić w takich miejscach.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline Crewluck

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #52 dnia: 03.11.2017, 18:54 »
Wiem gdzie się ryby zbierają na zimowanie. Nawet jest tam zakaz łowienia przez pewien okres. Co do reszty może być?

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 534
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #54 dnia: 03.11.2017, 20:26 »
Przede wszystkim jak poziom wody na rzece? Wisła na przykład jest bardzo wysoka i moim zdaniem szukanie ryb w nurcie, gdzie jest silniejszy, teraz płynie syf i brud. Ryba może wchodzić w nowiutkie żerowiska, świeżo zalane krzaki gdzie będzie więcej pokarmu i chociaż chwilowy odpoczynek od uciągu.
A jaka granulacja pelletu?
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Crewluck

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #55 dnia: 03.11.2017, 21:19 »
Poziom wody bardzo wysoki na równi z brzegiem przez co jest bardzo grząsko. Mikro pellet gotowy do użycia firmy Meus.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #56 dnia: 03.11.2017, 23:29 »
To ok, teraz chyba nie ma co walić grubo... Połamania tylko życzyć, obyś jutro w wynikach nad wodą pisał!
Uzależniony od wędkarstwa

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 534
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #57 dnia: 04.11.2017, 02:22 »
Feeder kleniowy w wydaniu Dave'a Harrella:


Offline Crewluck

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #58 dnia: 07.11.2017, 12:49 »
Dzięki za pomoc, niestety mi się nie powiodło. Tak jak mi napisał jeden z użytkowników na priv, rurka na rzekę to tragedia o czym się przekonałem. Dużo czytałem na tym forum o zestawach, i muszę wypróbować jakiś typowo rzeczny. Jaki polecacie na początek zestaw i koszyk? Nie mogę tylko znaleźć info, gdzie najlepiej rzucać zanętę? Domyślam się że przed zestawem, ale na jakiej odległości mniej więcej? Bo większe ryby raczej będą się trzymać nurtu, a na Brdzie jest on naprawdę mocny. Czy faktycznie trzeba robić kilka mieszanek, żeby każda się uwalniania w odpowiednim czasie, czy lepiej donęcać co jakiś czas? Czy na taki nurt mogę użyć 60 g jak będę łowić bez napinania żyłki czyli na łuk?