Autor Wątek: Drop Shot  (Przeczytany 55586 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Drop Shot
« dnia: 28.11.2014, 20:36 »
Ciekawe czy ktoś z kolegów łowił metodą Drop Shot.
Ja przyznam szczerze, że nie próbowałem jeszcze. Jiguję, łowię z opadu, na boczny trok, ale na Drop Shota jeszcze nie próbowałem.
Myślałem, żeby w tym sezonie spróbować jej spod lodu.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #1 dnia: 28.11.2014, 21:47 »
a co to jest bo pierwsze slysze :P

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #2 dnia: 28.11.2014, 23:18 »
W UK Angole oszaleli na punkcie drop shota. Coraz więcej wędkarzy, w tym wyczynowców spod znaku spławika i gruntu łowi w ten sposób... ;) Drennan i Korum wypuscili zestawy do tej metody ostatnio...

A Polacy w UK się śmieją, bo siekają szczupłe i okonie na gumy na spina ;) W niedzielę wybieram się na sesję spinningową, moze dane mi będzie podrop shot'ować... ;)
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #3 dnia: 28.11.2014, 23:26 »
Ta metoda wydaje się być szczególnie efektywna przy łowieniu z łodzi.
Ciekawe czy również z brzegu można osiągnąć dobre wyniki.
Bardzo ciekawe te ciężarki Drennan wypuścił.
Ja będę chciał spróbować tego użyć spod lodu.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline luksaj

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #4 dnia: 29.11.2014, 00:34 »
Obecnie rzadko łowię na drop shot bo akurat tu gdzie mieszkam nie ma takich łowisk i ryb w pobliżu ,ale swoja przygodę z drop shot zacząłem jakieś 13 lat temu .Mateo , z racji że do dziś dnia nie łowiłem z pod lodu  ,nigdy nie pomyślałem że można by było zastosować własnie tą metodę w wędkarstwie pod lodowym  może to być całkiem całkiem skuteczne  .Ja głównie łowiłem na nią Bassy ,skuteczna okazała się również na sandaczach i w niektórych przypadkach była jedynym wyjściem na szczupaka  w mocno zarośniętych roślinnością łowiskach bo ostrze haczyka schowane w przynęcie pozwalało praktycznie ślizgać się nią po zaczepach  minimalizując straty w przynętach jak i również pozwalała na skuteczniejszą prezentację niż inne rodzaje przynęt .Ta metoda na rzeki się nie nadaje ale na wodę stojącą to jak najbardziej . Oczywiście w wertikalu też można tym wywijać cuda wianki .Warto poświecić trochę czasu tej metodzie ,choć momentami zdaje sobie sprawę że w Polsce mamy bardzo kiepski rybostan drapieżnika i biało ryb tez spada  na łeb na szyje . Wędkarz stosując nie raz bardzo skuteczne techniki łowienia w idealnych miejscach nie łowi nic bo np. na 100 kozackich miejscówek przypada 10 ryb , ale właśnie te 10 ryb zna już 101 chwytów jak nie dać się nabrać a my im pokażemy sto drugi  chwyt jak je   przechytrzyć ,bo zostały te co nie jedno widziały .

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #5 dnia: 29.11.2014, 06:52 »
No niestety, w Polsce spinning jest bardzo popularny, na dodatek mięso drapiezników jest cenione o wiele bardziej niż zwykłej białej ryby. Efektem jest przetrzebiony jak cholera rybostan, zwłaszcza ten z zębami...

Myślę, że drop shot na łowienie spod lodu może być idealny. Ciekawe jak często będzie bił szczupak... ;) Wg mnie w ogóle takie łowienie jest dobre na drapieżnika, zwłaszcza gruby okoń może się tym zainteresować! A jakim zestawem będziesz łowił? Drennana?
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #6 dnia: 29.11.2014, 19:10 »
Pomyślałem właśnie o łowieniu spod lodu, bo od kilku lat łowię spod lodu tylko i wyłącznie okonie na spinning i mormyszkę.
Kiedyś lubiłem łowić grube płocie spod lodu na spławik, ale ostatnio w moich akwenach tej większej płoci jest jak na lekarstwo - wszystko karłowacieje, bo za mało drapieżników.

Widzę często, zaglądając w przerębel, jak biorą okonie. Duży okoń potrafi długo siedzieć i gapić się na blaszkę. Wiadomo, że blaszka ucieka w różnych kierunkach, zaś przynęta na drop-shocie nie będzie tak uciekać i może bardziej podrażnić okonia do brania. Wiem też jak ważne jest często utrzymanie przynęty na stałym poziomie. Po podbiciu blachy ważne jest, żeby opadła ona na stały poziom, bo ten okoń tam stoi i czeka. Przy drop-shocie można elegancko sobie takie poziomy ustalać.
Liczę też, że przynęta gumowa w różnych kolorach może okazać się skuteczniejsza niż blaszka.

Spodobały mi się te ciężarki z Drennana, bo mają takie gruszkowate zakończenie, co sprawia, że zestaw może się łatwiej kiwać na boki - ciekawie to wymyślili. Poza tym wykonanie takich powlekanych ciężarków z pewnością będzie nienaganne - patrząc na ciężarki, które Drennan obecnie produkuje. A wiadomo co się dzieje w pudełku ze zwykłymi pałeczkami ołowianymi.
Co do przynęt, to podejrzewam, że wybór gumek drop-shotowych na polskim rynku może być znacznie lepszy niż w UK.
Nie ukrywam jednak - kusi mnie, żeby na próbę wziąć parę paczek tych nowych Paddle Tail i Split Tail.

Fajne haczyki do tej metody produkuje Savage Gear. Mają taką dodatkową tulejkę przy oczku, a przeciągnięcie przez nią linki powoduje lepsze ustawienie haka.
Pozdrawiam
Mateusz

Petr54

  • Gość
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #7 dnia: 10.12.2014, 23:26 »
Od 3 miesięcy i ja łowię tą metodą.
Pokazał mi pewien anglik jak się łowi i muszę powiedzieć że lekko.
Dlaczego ?
Musi do tej metody być kij nie długi , lekki z bardzo miękką szczytówką. Inaczej zawiązany hak (na stałe ) i ciężarek z możliwością zmiany miejsca na końcu żyłki.
Po zarzuceniu kij musi pracować szczytówką a zawieszona na haku lekka bardzo cienka i miękka gumka przypominająca rybkę musi udawać zdechlaka  :-[ Tak mi tłumaczył.
No i poszedłem nad wodę próbując poszaleć  ;). Kilka rzutów i ołów poleciał w krzaki , została tylko guma. Potem guma się urwała gdzieś na dnie a przy wyciąganiu z wody reszty zestawu mały okonek zaatakował mój ołów.  Wróciłem do domu bez złowionej ryby po dwóch godzinach bo lało jak cholera.
Takie początki  :D, teraz jest lepiej , w sumie złowiłem kilka ładnych okoni i dwa szczupaczki  na Tamizie. W sobotę lub w niedzielką znowu pojadę potrenować.
Powiem tak ! ,
Metoda może i dobra jak to mówią na Bassa ale na prawdę trzeba się do nie przyzwyczaić i strach pomysleć co będzie jak weżmie większy szczupak.
Pozdrawiam

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #8 dnia: 07.01.2015, 19:47 »

Jak się okazuje, to leszcze i karasie też na to wchodzą. Sam na to nie łowiłem, ale może być ciekawie.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

ON i ONA

  • Gość
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #9 dnia: 07.01.2015, 22:18 »
Super metoda, a czy odległość ciężarka do chaczyka jest zależna od głębokości ,sam nie wędkuje w ten sposób pytam z ciekawości

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #10 dnia: 09.11.2015, 11:54 »
Witam serdecznie :) nie będę zakładał nowego tematu więc zapytam tu..
Jako, że mamy jesień a co za tym idzie ciężko u mnie o konkretny białoryb to w zeszłym roku zaczełem swoja przygode ze spinningiem. I nie ukrywam, że bardzo mi się spodobało ;)) w tym roku planuje dodać nowa metodę jaką jest właśnie drop shot! I tu rodzi się pytanko... czy polecacie jakaś wędkę typową do tej metody?? Granica lezy w 250-300 zł..
Z góry dzieki za pomoc :)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #11 dnia: 09.11.2015, 13:57 »
Czołem!
A będziesz głównie poławiał z łodzi czy z brzegu?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #12 dnia: 09.11.2015, 13:59 »
A czy drop shot nie jest w Polsce zabroniony?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #13 dnia: 09.11.2015, 14:19 »
Słyszałem, że jest to kwestia interpretacji przepisów. Także i pod tym względem polskie prawo pozostaje jeszcze w poprzednim tysiącleciu. Podobno niektórzy nadgorliwcy z małym fiutkiem twierdzą, że jest to łowienie na szarpaka i trochę już mandatów ludzie dostali. Czytałem gdzieś właśnie taką interpretację kogoś wysoko w PZW.

W RAPR czytamy, że zakazane jest:
7) wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem – 200 zł.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #14 dnia: 09.11.2015, 14:32 »
Generalnie w Polsce zabronione jest podobno wędkarstwo wertykalne, jedyny wyjątek to łowienie spod lodu. A dropshot polegający na wyrzuceniu przynęty na jakąś odległość i zwijaniu jej będzie chyba bardzo podobny do bocznego troka?
Pozdrawiam
Marcin