Autor Wątek: Przypony do metody i spławika (żyłka, fluorocarbon czy plecionka)  (Przeczytany 13621 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Dokładnie tak jest. Używam na przypony plećki 15 lbs i nic nie tnie. A spróbowałem kiedyś cienkiej, to efekt był dość straszny...

Dokładnie tylko takie stosuje. Niestety nie nadają się do mniejszych przynęt i haków bo nie idzie przełożyć ich przez oczko haka.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka



No, niestety. Ja wtedy robię włos z cieniutkiej plećki, a przypon z żyłki. Wtedy mi się włos po paru rybach nie odkształca.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Też zależy jaka plecionka bo jedne są grubsze inne cieńsze. Ale wydaje mi się, że 15 lb pletka powinna przejsc przez oczka takiej 10 wide gape na spokojnie. A te cieniutkie plecionki typowo spinnignowe np octa braid to według mnie się nie nadają na przypony. Po pierwsza to pływają a po drugie są za cieńkie co może skutkować bardzo łatwym przetarciem.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Haczyki nr 10 da radę zawiązać bez problemu. Nawet 12 idzie zmontować. Gorzej z 14 i mniejszymi

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
E tam po co stosować takie malutkie haczyki. Jak łowię czasem na metode to nie stosuje mniejszych niż 10.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
To powiedz to małym leszczom które nie zacinają się na haku 12. Po przejściu na 14 nie ma problemu. Karpiki też czasem są wybredne i nie biorą jak mam haki 12 .

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Ja do metody nie stosuję nigdy haczyków większych, niż 10. Zaczynam od 12, jak nie ma brań albo ryby się nie zacinają to schodzę do 14, 16, z wymiarem przynęty też. Jak mi się wypinają przed podbierakiem, zwiększam haczyk.
Do przewlekania plećki przez małe dziurki stosuję oczko w cienkiej żyłki. Tak, czy inaczej rezygnuję z cienkiej plecionki na przypony.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Do przeciągania plecionki przez oczko małego haka używam "przyrządu" do nawlekania nitki na igły krawieckie. Jest dołączony do każdego karnetu igieł. Mam niezdarne palce i stare oczy ale z tym drobiazgiem daję radę. :)
Wiesiek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Daje radę z push-stopem i pozycjonerem haczyka z rurki silikonowej 0,3 mm?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Trochę zjechaliście od sedna wątku. Z linki głównej na przypony do MF.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Tu są dwie plecionki bardzo dobre na przypony do metody. Są grube i pyska nie tną. Występują w kalibrach mniejszych niż karpiowe. Używam i polecam.

Drennan Gravel braid 8 - 15 lb - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/plecionki-przyponowe-i-amortyzator-gruntowy-drennan/15950-plecionka-przyponowa-drennan-gravel-braid-10m-8lb-36kg.html
Korum Smokescreen Micro Braid 10 - 20 lb - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/plecionki-i-zylki-przyponowe-korum/38943-plecionka-korum-smokescreen-micro-braid-10m-10lb-018mm.html

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Tu są dwie plecionki bardzo dobre na przypony do metody. Są grube i pyska nie tną. Występują w kalibrach mniejszych niż karpiowe. Używam i polecam.

Drennan Gravel braid 8 - 15 lb - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/plecionki-przyponowe-i-amortyzator-gruntowy-drennan/15950-plecionka-przyponowa-drennan-gravel-braid-10m-8lb-36kg.html
Korum Smokescreen Micro Braid 10 - 20 lb - https://sklepdrapieznik.pl/sklep/plecionki-i-zylki-przyponowe-korum/38943-plecionka-korum-smokescreen-micro-braid-10m-10lb-018mm.html
Dzięki :thumbup: I tu znowu minus dla Drapieżnika. Z menu "Plecionki" nie znajdzie się ich. Po wpisaniu "Plecionka" w wyszukiwarce sklepu znajduje 536 pozycji >:(
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Wracam do tematu w kwestii wiązania przyponów z FluoroCarbonu.
Jako, że mam manię mierzenia zarówno wytrzymałości żyłek jak i powiązanych przyponów zauważyłem, że FC w węźle bez węzła ma ok 65 % wytrzymałości w stosunku do węzła easy loop. W przypadku żyłek to zjawisko u mnie nie występuje. Węzeł bez węzła jest równie mocny jak easy loop.

Zupełnie nie wiem, z czego to wynika. Czy ktoś to również zauważył? Czu macie jakieś pomysły na mocniejsze połączenie FC z haczykiem z oczkiem?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Wracam do tematu w kwestii wiązania przyponów z FluoroCarbonu.
Jako, że mam manię mierzenia zarówno wytrzymałości żyłek jak i powiązanych przyponów zauważyłem, że FC w węźle bez węzła ma ok 65 % wytrzymałości w stosunku do węzła easy loop. W przypadku żyłek to zjawisko u mnie nie występuje. Węzeł bez węzła jest równie mocny jak easy loop.

Zupełnie nie wiem, z czego to wynika. Czy ktoś to również zauważył? Czu macie jakieś pomysły na mocniejsze połączenie FC z haczykiem z oczkiem?

Cieńsze żyłki/fluorocarbon przy "węźle bez węzła" dosyć łatwo się przecierają o oczko haczyka. Dzieje się tak ponieważ w przypadku żyłki/fluorocarbonu "węzeł bez węzła" cały czas pracuje przy szarpnięciach ryby i w końcu trzaska. Mówię tu o średnicach w granicy 0.18.