Autor Wątek: Ciekawe książki  (Przeczytany 30397 razy)

Offline tomek-kun

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Racibórz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Ciekawe książki
« dnia: 04.10.2015, 06:22 »
Jestem ciekaw czy posiadacie jakieś ciekawe książki o tematyce wędkarskiej. Nie kupuje książek bo uważam że wszystko to czego chcemy się dowiedzieć można znaleźć w internecie. Mam stare książki z sprzed kilkunastu lat którego kiedyś dostałem na urodziny. Mimo wszystko jestem ciekaw czy posiadacie jakieś ciekawe dzieła. Jeśli chodzi o mnie to posiadam Wędkarskie rady i sposoby Greg'a Breininga i Dick'a Sternberga a także Wędkarstwo Nowoczesne Stanisława Stupkiewicza. Obie książki zostały wydane bodaj w 1996 roku. Przyznaje że czasem do nich sięgam.
Tomek

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2015, 13:33 »
Podczas zakupów w Biedronce, natknąłem się na książkę pt. "1001 porad wędkarskich" autorstwa Johna Wilsona, za 35 zł.Czy może ktoś ja czytał i mógłby wyrazić Swoją opinie na jej temat.

http://www.empik.com/1001-porad-wedkarskich-wilson-john,p1102966663,ksiazka-p

Data premiery: 2014-10-30

Chub

  • Gość
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2015, 13:40 »
Ładnych parę już lat temu :) na 18 urodziny dostałem książkę Wędkarstwo Gruntowe cz. 1 potem dokupiłem cz. 2 bo jest tak podzielona. Mogę polecić. Są to książki Jacka Kolendowicza i Tadeusza Zalewskiego.  Naprawdę fajnie wydane książki z opisanymi sytuacjami znad wody.

Online Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2015, 13:47 »
Wędkarstwo rzeczne Strzeleckiego. Lektura obowiązkowa mimo upływu lat. Polecam.

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2015, 18:14 »
Podczas zakupów w Biedronce, natknąłem się na książkę pt. "1001 porad wędkarskich" autorstwa Johna Wilsona, za 35 zł.Czy może ktoś ja czytał i mógłby wyrazić Swoją opinie na jej temat.

http://www.empik.com/1001-porad-wedkarskich-wilson-john,p1102966663,ksiazka-p

Data premiery: 2014-10-30
Dostałem tę książkę w prezencie, nic ciekawego tam nie ma. Dużo ciekawsze są książki Kolendowicza i Zalewskiego też mam i mogę polecić.
Jožin z bažin

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #5 dnia: 14.12.2015, 15:01 »
Mam i czytałem: Wyganowskiego, Kolendowicza, Strzeleckiego i Stupniewicza oraz trochę z biblioteczki WW.
Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #6 dnia: 14.12.2015, 21:29 »
Maro81 mam i tę książkę Johna Wilsona w swojej dość obszernej bibliotece wędkarskiej to dość obszerne kompendium wiedzy wędkarskiej i bardzo przydatne. Poza tym posiadam za wyjątkiem jednej książki wszystkie jakie ukazały się w Polsce. Uważam że to doskonała lektura a wiele porad zawartych w tej książce warte jest zastosowania. Miłego czytania :thumbup:
Piotr

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #7 dnia: 25.12.2015, 00:50 »
Książką, która mnie pożarła, było "Wędkarstwo jeziorowe" Tadeusza Andrzejczyka. Pożarłem przy niej tony pierogów i placków ziemniaczanych. Gdyby wpadła do wody, pewnie by nie utonęła 😊 Ja wiem, że teraz to już archaizm, ale we wczesnych latach 80-tych, kiedy Germina była rarytasem, ta książka to było jak okno na świat dla młodego chłopaka, a raczej dziecka jeszcze. Do dziś pamiętam opisy zdjęć, nota bene świetnych, mających to coś. Ech, na wakacjach wieczorami ją czytałem, a rano biegłem na ryby. 😊

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #8 dnia: 25.12.2015, 09:14 »
Dla mnie książka o tematyce wędkarskiej, która powaliła mnie na kolana to: "Karp" Przemysława Mroczka.
Czyta się tą książkę jak jakąś powieść przygodowo-detektywistyczną.
A odwołania się do powiedzeń Kubusia Puchatka wbijają w glebę, cytat: Do złowienia karpia potrzebny jest ... karp

Polecam. :P
Paweł.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #9 dnia: 25.12.2015, 09:20 »
Podczas zakupów w Biedronce, natknąłem się na książkę pt. "1001 porad wędkarskich" autorstwa Johna Wilsona, za 35 zł.Czy może ktoś ja czytał i mógłby wyrazić Swoją opinie na jej temat.

http://www.empik.com/1001-porad-wedkarskich-wilson-john,p1102966663,ksiazka-p

Data premiery: 2014-10-30

Ot, taka sobie książka którą warto mieć. Porady bardzo praktyczne i takie mniej,  z wąsami i brodą, ale wciąż jare.
Lucjan

Offline Frankestin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 033
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
    • SiG Polska Północ
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #10 dnia: 04.04.2017, 18:24 »
Postanowiłem odświeżyć trochę wątek za racji faktu, że nabyłem drogą kupna następującą książkę:

ATLAS RYB POLSKICH
Autor: Bogdan Wziątek



Jako wielbiciel książek i wędkarstwa ogólnie postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę na temat ryb zakupując powyższą pozycję. Po przewertowaniu ogólnym chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami:


Ocena po okładce :)

Książka jest w twardej oprawie i wydana na dobrej jakości papierze. Duży plus.

Treść

Książka składa się z następujących rozdziałów:
  • Wprowadzenie: Podstawowe informacje o rybach; Ochrona ryb; Wędkarstwo; Słownik; Anatomia ryby
Krótkie i raczej treściwe. Do ciekawszych fragmentów jak dla mnie należą: słownik oraz anatomia ryby.
  • Atlas ryb
Atlas zawiera następujące informacje: występowanie, morfologia, tryb życia, połów i sprzęt, okres i wymiar ochronny.
Moim skromnym zdaniem wiedza dość fajnie skompilowana, aczkolwiek mam zastrzeżenia co do jakości niektórych zdjęć. Nie do końca pokazują obraz ryby jakiego oczekiwałem. Inna sprawą wydaje mi się, że autor trochę się rozpędził w gatunkach ryb dodając np. wiosłonosa amerykańskiego.
  • Indeks nazw łacińskich
Tutaj raczej nie ma czego komentować :)
  • Indeks nazw polskich
Również tutaj nie dodam komentarza.

Generalnie zakup uważam za udany i z pewnością będę tę książkę studiował. Teraz zaczynam szukać drukowanej pozycji, która pozwoli mi odróżnić podobne do siebie gatunki po cechach charakterystycznych :)

P.S. Dodam jeszcze, że cena za jaką ją nabyłem to około 25 PLN z dostawą.
Franki

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #11 dnia: 04.04.2017, 18:42 »
:thumbup: za recenzję :)
Bardzo fajna recka. Mógłbym zapytać o rok wydania? Informacje w miarę aktualne?
Uzależniony od wędkarstwa

aroo04

  • Gość
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #12 dnia: 04.04.2017, 18:47 »
Frankestin, mam tę książkę od dłuższego czasu i uważam, że jest nierzetelna i nie przemyślana. Jeśli chcesz dobre książki, które bez problemu wskażą podstawy do odróżniania gatunków, rzetelnie opisują i co istotne obrazują poszczególne gatunki to daj znać..

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #13 dnia: 04.04.2017, 19:10 »
"Wędkarstwo rzeczne" Wacława Strzeleckiego oraz "Wędkarstwo jeziorowe" Tadeusza Andrzejczyka. Jeżeli chodzi o tematykę sprzętową to są totalnie oderwane od naszych czasów (zwłaszcza ta pierwsza, bo ta druga doczekała się uaktualnionego wydania chyba w 2004 roku), ale obaj autorzy poświęcili mnóstwo miejsca i uwagi na zwyczaje ryb, miejsca ich przebywania w zależności od pory roku, sposoby żerowania itp. Na Allegro do kupienia za grosze, a można nauczyć się naprawdę dużo. Oprócz tego obie części wspomnianego "Wędkarstwa gruntowego"
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline Frankestin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 033
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
    • SiG Polska Północ
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ciekawe książki
« Odpowiedź #14 dnia: 04.04.2017, 20:07 »
:thumbup: za recenzję :)
Bardzo fajna recka. Mógłbym zapytać o rok wydania? Informacje w miarę aktualne?

Pierwsze wydanie z 2015 roku więc raczej aktualna.

Frankestin, mam tę książkę od dłuższego czasu i uważam, że jest nierzetelna i nie przemyślana. Jeśli chcesz dobre książki, które bez problemu wskażą podstawy do odróżniania gatunków, rzetelnie opisują i co istotne obrazują poszczególne gatunki to daj znać..

Co do rzetelności nie mogę się jeszcze wypowiedzieć bo nie przestudiowałem całej, aczkolwiek jak pisałem, już szukam innych książek. Byłbym wdzięczny za wskazanie dobrych pozycji.

"Wędkarstwo rzeczne" Wacława Strzeleckiego oraz "Wędkarstwo jeziorowe" Tadeusza Andrzejczyka. Jeżeli chodzi o tematykę sprzętową to są totalnie oderwane od naszych czasów (zwłaszcza ta pierwsza, bo ta druga doczekała się uaktualnionego wydania chyba w 2004 roku), ale obaj autorzy poświęcili mnóstwo miejsca i uwagi na zwyczaje ryb, miejsca ich przebywania w zależności od pory roku, sposoby żerowania itp. Na Allegro do kupienia za grosze, a można nauczyć się naprawdę dużo. Oprócz tego obie części wspomnianego "Wędkarstwa gruntowego"

Z pewnością zasilą moją biblioteczkę :)
Franki