Autor Wątek: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę  (Przeczytany 7115 razy)

Offline Kacper2000

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« dnia: 06.03.2020, 22:18 »
Dobry.Narazie szczupaki odpoczywają a ja chcę połowić okonie.Tylko,że tu bardziej znaczenie ma kolor z tego co wiem niż jak przy szczupakach kształt.

Jakich gum używać na pochmurną i deszczową pogodę a jaką na słoneczną?
Jakie czeburaszki stosować? Kupiłem 7 i 10gr i do tego raczki ultrafiolet i twisterki.

Jakieś rady?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #1 dnia: 07.03.2020, 13:53 »
Okoń i karaś to chyba dwie najbardziej chimeryczne ryby, bo jednego dnia złowisz ich w danym miejscu i na konkretną przynętę pięćdziesiąt, a drugiego dnia, przy niezmienionych warunkach, ani jednego. Masz rację, pisząc, że okoń jest wybredny, biorąc pod uwagę kolory przynęt. Dlatego też warto mieć w pudełku przynęty w wielu kolorach, które trzeba testować, zmieniać, aż znajdzie się tę skuteczną. Innej drogi do sukcesu nie ma. Moje okoniowe twistery mają następujące kolory: biały, perłowy, żółty, seledynowy fluo, seledynowo-zielony (żelowy), zielony, niebieski czy fioletowy, motor oil, ciemnobrązowy, czarny, czerwony i malinowy. Oczywiście nie wspominam o dodatkach w postaci brokatu, czy to srebrnego, złotego, czy też czarnego (pieprz), bo to raczej oczywiste, że warto mieć różne kombinacje kolorystyczne. Jeśli okonie nie będą chciały reagować na jeden z tych kolorów, to znaczy, że albo nie żerują, albo objadają się czymś, o czym nie mamy pojęcia.

Kolory to nie wszystko, bo ważny też jest rodzaj przynęty i sposób jej prezentacji. Trzeba kombinować, dostosowując się do wymagań okoni. Raz sprawdzi się twister na troku, innym razem na lekkiej główce czy czeburaszcze, a jeszcze innym razem na sporej pacynie ołowiu. Gdy nie reagują na gumy, biorą na obrotówki czy woblery. Ba, bywają wody, gdzie okonie generalnie, z Bóg wie jakiego powodu, lekceważą gumy, waląc jedynie w żelastwo (znam takie jezioro).

Wniosek taki, że trzeba mieć różnorodne przynęty w wielu wariantach kolorystycznych. Najprościej jest z twisterami, bo wystarczy kupić zestaw złożony z kilku kolorów i po sprawie. Regularne wizyty nad daną wodą dadzą odpowiedź, co warto kupić, co warto mieć.

Kolejna kwestia to wielkość przynęt i waga obciążenia. Wiadomo, że przynęty powinny raczej być mniejsze niż większe, ale czasem można się zdziwić, bo okonie nagle zaczną walić w spore rippery, lekceważąc paprochy. Wniosek? Trzeba mieć przynęty w kilku rozmiarach. Z obciążeniem jest podobnie, trzeba mieć spory asortyment główek i ciężarków, który pozwoli dostosować się i do warunków łowiska (np. głębokość), i wymagań ryb. Jeśli lubisz łowić bardzo lekko, kupisz główki o wadze 1-2 g, jeśli trochę ciężej - takie w granicach 3-6 g. Oczywiście te cięższe też warto mieć (7-12 g). Pomijam szczególne przypadki, gdy łowi się okonie na dwudziestu metrach, na dwudziestogramowe główki i dziesięciocentymetrowe kopyta. W przypadku troka jest podobnie, warto mieć sporo różnych ciężarków - od np. 5 do 12-15 g. Standard to 7-10 g, ale każdy ma swoje standardy, więc nie warto sztywno trzymać się utartych kanonów. Trzeba myśleć i testować, nic więcej.

Zadałeś pytanie o dobór kolorów przynęt do warunków pogodowych dotyczących nasłonecznienia, licząc na odpowiedź typu: jeśli jest słonecznie, to ciemna przynęta... Okonie mają gdzieś takie teorie, tworząc własne, często na poczekaniu, spontanicznie, stawiając nam wyzwania. Najważniejszą zasadą jest brak zasad. 

Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #2 dnia: 07.03.2020, 14:44 »
To ja z kole dodam pytanie o "inteligencję" okoni.
Wiele razy słyszałem, że nie nalezy wypuszczać okoni bo odprowadzą inne. Że trzymać je w siatce i dopiero po zakończeniu wypuścić.
Prawda to czy fałsz?  Czy ma to znaczenie na jeziorku 100x100m?

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #3 dnia: 07.03.2020, 15:20 »
To ja z kole dodam pytanie o "inteligencję" okoni.
Wiele razy słyszałem, że nie nalezy wypuszczać okoni bo odprowadzą inne. Że trzymać je w siatce i dopiero po zakończeniu wypuścić.
Prawda to czy fałsz?  Czy ma to znaczenie na jeziorku 100x100m?

Nie zauważyłem nigdy by miało to wpływ na brania, raczej zły hol (np. zbyt długi, z chlapaniem, zamieszaniem itp.) może mieć jakiś wpływ.
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline Moryc

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków/Skarżysko
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #4 dnia: 07.03.2020, 15:22 »
Polecam obejrzeć wszystkie części, rzeczowo i fachowo.

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #5 dnia: 10.03.2020, 07:58 »
Temat rozległy, że można było by napisać książkę. Moim zdaniem zawsze istnieje klucz, żeby coś połowić. Wszystko ma znaczenie, najważniejsza jest metoda podania i animacja przynęty. Boczny trok i drop shot ułatwiają w wolniejszej prezentacji przynęty. Przy główce/czebu bardzo ważna jest gramatura tym bardziej w zimowym okresie. Jak sie zejdzie dość nisko można naprawdę fajnie połowić białą rybę. Cienką plecionkę często kończę cieńką strzałówką 1.5m 0.12mm bez agrafki. Co do przynęt to można fortune stracić, a łowić i tak będziesz na parę. Kolory które mi się sprawdzają to naturalne, herbata, motoroil, lox. Lubię smukłe konstrukcje typu easy shinner, grubsze cannibale czy robaczkowe tanty. Latem kompletnie wychodzę z gum i głównie twitchuję.

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #6 dnia: 10.03.2020, 11:04 »
Staram się łowić okonie od 5 lat w okresie jesien-wiosna i na mojej wodzie sprawdza się tylko jedna reguła: najlepsze brania mam zaraz po świcie.
Ważna jest też miejscówka. Okoń musi tam być. Pamiętam, jak zaczynałem, to w miejscu, gdzie łowiłem zbierała się ukleja. Eldorado trwało cały październik.
Przychodziłem o świcie i w godzinie miałem 30 okoni > 25cm każdy, a potem brania się kończyły i mogłem wracać do domu.
Wtedy okonie były w takim amoku, że brały na wszystko co wpadało do wody. Rok później już było gorzej, a 2 lata potem już okoni tam nie było, bo przeniosły się gdzieś indziej.
Kolor przynęty ma małe znaczenie, ponieważ łowię na ponad 6m i na tej głębokości w naszych wodach kolor praktycznie zanika.

Offline mrozik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brusy
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #7 dnia: 21.04.2020, 10:26 »
No okonka to korzystam zawsze z gumowego LB Roach-a o kolorze takim ciemno-zielono-jaskrawym. Bardzo dobrze się sprawdza.
Potrzebujesz dobrego środka do poprawy swojego wyglądu? Sprawdź https://vialisebodywrapping.pl/

Offline Rybak1956

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 10
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #8 dnia: 21.04.2020, 21:39 »
Moje największe okonie (30-32 cm, ale zaczepiały się również mniejsze) łowiłem z łódki podczas pięknej słonecznej pogody, co jakiś czas występowały lekkie podmuchy wiatru (delikatna fala - mówi się na to chyba rybia łuska), na "dwójkę" Mikado Stream 8 g. w godz. 11-14. Miejscówka przy grążelach z widocznym spławianiem się drobnicy.

Online Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Kolor przynęt na okonia - dobór pod pogodę
« Odpowiedź #9 dnia: 15.11.2020, 16:59 »
Spinning to u mnie tylko dodatek. Nie jestem zbyt dobry w tym, ale jesienią to dla mnie idealna forma zabawy. Można wyskoczyć z jednym kijem i małym plecakiem na dwie godzinki. Bez dużych tobołów, zanęt, podpórek, itd, itp.
Trochę przynęt nagromadziłem, ale zawsze mam problem właśnie z doborem. Wiadomo, trzeba kombinować, ale potrzebny jest jakiś klucz bo nie sposób podczas wyjazdu sprawdzić każdą przynętę.
Zazwyczaj dobieram takie przynęty które wcześniej dawały mi jakieś ryby. Jak nie ma brań to zmieniam, ale chyba raczej kierując się tylko i wyłącznie swoim przeczuciem. Czuję, że brak mi w tym jakiegoś klucza.