Spławik i Grunt - Forum

TECHNIKI WĘDKARSKIE => Metody na drapieżniki => Wątek zaczęty przez: merdoczek22 w 20.05.2019, 21:50

Tytuł: Przypon do trupka
Wiadomość wysłana przez: merdoczek22 w 20.05.2019, 21:50
Z czego robicie albo jakich przyponów urzywacie do połowu na trupka.
Zazwyczaj na trupka padają łupem sandacze i sumy z tego co wyczytałem na forum ale trafiają się szczupaki które robią troche bałaganu.
 Do tej pory cdrapieżniki łowiłem na gumki (JIGOWANIE).
W TYM Roku chciałbym spróbować swoich sił z trupkiem bądz filetem. Mam dylemat bo do spinningowania stosowałem fluorocarbon ( berkley 0.25mm) i radził sobie bez ptoblemu z tarką suma czy zębami szczupłego.
 Na forum nie znalazłem nic na temat materiałów które używacie na przypony do trupka.
Myślałem o kevlarze ale podobno nie daje rady zębą szczupaka. Pozostaje wolfram? Czy waszym zdaniem to dobry wybór? Czy wolfram zmniejszy ilość brać ostrożnych sandaczy.
Tytuł: Odp: Przypon do trupka
Wiadomość wysłana przez: Syborg w 20.05.2019, 22:40
Niestety, nie można pisać, że fluorocarbon o grubości 0,25 mm radzi sobie bez problemu z zębami szczupaka, nawet ten najlepszy. Miałeś dużo szczęścia, stosując tak cienki fluorocarbon, bo prawda jest taka, że byle pistolet przecina linkę z tego materiału o grubości 0,25 mm. Wędkarze specjalizujący się w połowach szczupaków twierdzą, że względny spokój gwarantuje fluorocarbon o grubości około 0,7 mm. Piszę to, bo ktoś mógłby zasugerować się Twoimi obserwacjami odnośnie grubości przyponu. Największe szczupaki złowiłem na... żyłkę o gr. 0,18 mm (tak zwane przyłowy), jednak wiem, co może przeciąć szczupak, a czego nie. Fluorocarbon o grubości 0,25 mm jako zabezpieczenie przed szczupaczymi zębami? Nie, nie i jeszcze raz nie ;) Jak wspomniałem - miałeś dużo, dużo szczęścia, to wszystko. Jeśli ktoś uważa, że jest inaczej, proszę przestudiować temat, analizując opinie o fluorocarbonie i szczupakach.
Tytuł: Odp: Przypon do trupka
Wiadomość wysłana przez: merdoczek22 w 21.05.2019, 08:41
Więc jaki materiał na przypon Byś polecił do trupka bądz fileta z gruntu?
Tytuł: Odp: Przypon do trupka
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 22.05.2019, 21:31
Ja kiedyś łowiłem z wędkarzem, który do trupka używał wyjątkowo miękkiej stalowej plecionki. Dał mi kilka przyponów i z powodzeniem używałem ją do spinningu, polując na okonie i sandacze, bojąc się jednocześnie szczupaczych zębów.
Później okazało się, że był to materiał sprzedawany przez firmę Jaxon o nazwie Micro Plus.
Tytuł: Odp: Przypon do trupka
Wiadomość wysłana przez: garowy w 26.05.2019, 00:14
Dokładnie , jak pisze przedmówca. Jaxon Micro Plus. Fajny materiał, za małe pieniądze (15PLN za 5m). Mało tego, okazuje się, że jest to tylko konfekcja Jaxona, produkowana w Stanach. Prawdopodobnie AFW - używałem kiedyś AFW i wyglądała identycznie. Na 9kg metrowe szczupaki wyjeżdżają bez problemu. Można zarabiać na cybantach, ale też fajnie daje się wiązać. Łatwo się rozwija w miejscu cięcia, chyba , że użyje się kleju typu kropelka lub mocno przypali zapalniczką.