Autor Wątek: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?  (Przeczytany 10937 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« dnia: 18.12.2017, 20:26 »
Potrzebuję porady.
Wiem, że pytanie będzie dość ogólne ale może dowiem się tego i owego, coś mi się rozjaśni.
Szukam kijka do stosunkowo dalekich rzutów, 390/420 i mam zagwozdkę: karpiówka 3,5lbs czy mocny feeder 120/150g...
Na tej wędce najczęściej będę łowił koszykiem 30g, który mieści sporo towaru. Przed chwilą zważyłem i wychodzi około 110g. Przy dużej fali pewnie pójdzie koszyk 50g co da nam około 130g. Głównie łowię z sygnalizatorem elektronicznym i pierwsze co to typowałem karpiówkę 13ft 3,5lbs niemniej zacząłem się zastanawiać czy aby feeder nie da mi jakiejś tam namiastki finezji względem karpiówki o podobnych parametrach. No i łowiąc sam (moje zasiadki z kolegami są mocno towarzyskie ;) )mogę odłożyć sygnalizator i skupić się tylko na sygnalizacji szczytówki. Dodatkowo będę mógł go zabrać w drodze wyjątku na Wartę ;)
Głównie tą wędką będę łowił  na bardzo dużym zbiorniku zaporowym. Duża rozpiętość wielkości i gatunków ryb. Ale raczej będę stawiał na średniej wielkości leszcze i karpie.
Wszelkie opinie, pomysły, uwagi chętnie przyjmę :)

Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #1 dnia: 18.12.2017, 20:31 »
Korum Barbel, Trabucco TXL long distance, z wyższej półki Shimano Beastmaster DX Feeder Carp, Matrix Horizon XD, Preston Dutch Master Feeder.

Coś pominąłem z listy przebojów? Od siebie dorzucę Flagmana Armadale Heavy 140 ;)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #2 dnia: 18.12.2017, 20:50 »
Nie chodzi mi o konkrety kijków, a o podpowiedź karpiówka czy feeder ;) W tym przypadku.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #3 dnia: 18.12.2017, 21:04 »
Chyba skłaniasz się ku feederowi skoro bierzesz pod uwagę odrobinę finezji. ;) Przy karpiówkach, obserwując szczytówki jej nie znajdziesz. :D
Arek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #4 dnia: 18.12.2017, 21:09 »
Pytanie, na które oczekujesz odpowiedzi, powinieneś sam sobie zadać ;)

Chcesz więcej finezji- szukaj feederów, jeśli mniej- karpiówki.
Feederami można naprawdę daleko rzucać, jednak te o najlepszych właściwościach rzutowych, mimo wszystko tracą finezję.
Czesiek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #5 dnia: 18.12.2017, 21:09 »
Arunio, chodzi oczywiście o hol. I ta finezja przez małe "f" bo przy wędkach z wyrzutem w okolicach 120/150g to... :)
Zastanawiam się w ogóle jaką przewagę mają karpiówki w stosunku do mocnego feedera... Oczywiście gry nie mówimy o ponad dwudziestokilogramowych prosiętach ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #6 dnia: 18.12.2017, 21:11 »
Jak dobrze mniemam to o żadnej wywózce zestawu mowy nie ma? ;)
Mam karpiówkę, mam i feeder z cw. do 140gr. Z Twojej wypowiedzi, podobnie jak kolega, wnioskuję, że jednak bardziej do feedera się skłaniasz - myślę, że słusznie ;)
Zawsze to ciut więcej możliwości - w każdej chwili możesz zmienić sposób łowienia i dostosować się do warunków panujących nad akwenem (rzeką), no i jak złapiesz bakcyla na feeder to uwierz - ciężko sięz tego wyleczyć:P

Ps. Co do finezji to nawet trochę pod kilowym karpiem się ugiął :P
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #7 dnia: 18.12.2017, 21:12 »
Pytanie, na które oczekujesz odpowiedzi, powinieneś sam sobie zadać ;)

Chcesz więcej finezji- szukaj feederów, jeśli mniej- karpiówki.
Feederami można naprawdę daleko rzucać, jednak te o najlepszych właściwościach rzutowych, mimo wszystko tracą finezję.
Nie mam zbyt dużego doświadczenia i gdyby ktoś np. napisał, że feeder 120g to taka sama sztywna pała co karpiówka 3/3,5lbs to już wiele by mi wyjaśniło ;) Oczywiście mówimy o tym samym przedziale cenowym.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #8 dnia: 18.12.2017, 21:17 »
Jak dobrze mniemam to o żadnej wywózce zestawu mowy nie ma? ;)
Mam karpiówkę, mam i feeder z cw. do 140gr. Z Twojej wypowiedzi, podobnie jak kolega, wnioskuję, że jednak bardziej do feedera się skłaniasz - myślę, że słusznie ;)
Zawsze to ciut więcej możliwości - w każdej chwili możesz zmienić sposób łowienia i dostosować się do warunków panujących nad akwenem (rzeką), no i jak złapiesz bakcyla na feeder to uwierz - ciężko sięz tego wyleczyć:P
Wywózka od wielkiego dzwonu. Jak kumple z łódką przyjadą na zasiadkę lub ja pojadę do nich :)
Do tej pory zawsze łowiłem z sygnalizatorem (czy to karpiówką czy feederem) ponieważ ciągle coś wiążę, przygotowuję, czytam itp. nad wodą i nie mogłem się nigdy skupić na szczytówce. Sygnałek tutaj robi robotę.
Ale czas na skuteczne, a nie wygodne łowienie. Oczywiście nie wszystko na raz ale powolutku będę dostosowywał się do łowiska i ryb, a nie oczekiwał, że będzie odwrotnie ;) Jak do tej pory :facepalm:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #9 dnia: 18.12.2017, 21:25 »
Jeśli będziesz łowił głównie karpie to dalej rzucisz karpiówką to bez dwóch zdań. Z drugiej strony z takim obciążeniem jak piszesz to i feederem w miarę rzucisz. Ja do karpiówki używam koszyka Esp 85 g a do feedera long distance 56 g. Natomiast jeżeli chodzi o karpiówkę i leszcze to mi się takie rozwiązanie nie sprawdziło. Bardzo rzadko na dużej odległości zobaczysz brania na sygnalizatorze i tu lepiej sprawdzi się mocniejszy feder z plecionką.
Ja łowię głównie używając ciężarków do metody więc w przypadku klasycznego zestawu ze.zwykłym koszykiem sprawa może być trochę inna . Na dużej zaporówce gdzie przeważa leszcz łowię feederem a na typowo karpiowym łowisku głównie karpiówką z ciężką metodą. Feeder da Ci więcej frajdy z holu ale w obu przypadkach ryba musi być już w miarę "dorodna" aby zapewnić trochę emocji. Gdy łowię daleko używam karpiówek 3.9 m 3.0 i 3.5 lbs i feedera 4.20/170 g. 

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #10 dnia: 18.12.2017, 21:28 »
Posiadam Trabucco Long Distance 390/130g i jest to wędzisko o akcji progresywnej. Żadna sztywna pała. Ale nie dda się ukryć kupisz np. Niższe serie Kongera Lub SPRO Dyno Feeder i możesz się rozczarować. To sztywne kije.
Arek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #11 dnia: 18.12.2017, 21:43 »
Deftones, o super. Czyli na plus dla karpiówki o podobnych parametrach to lepsze właściwości rzutowe. Znajdę jeszcze jakieś plusy?
Arunio, zbyt duży budżet nie wchodzi w grę. Pewnie feederek, którego kupię będzie dość sztywny ale to oczywiście wiem. Głównie chodziło mi o różnice między karpiówką i feederem o podobnych parametrach.
Już jest jaśniej :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #12 dnia: 18.12.2017, 21:55 »
Wydaje mi się że przy łowieniu feederem na dużych odległościach będzie czasami trochę wygodniej ze względu na brak potrzeby zakładania sygnalizatorów. Z własnego doświadczenia wiem że takie łowienie feederem jest bardziej aktywne/efektywne,  samo przerzucenie zestawu jest mniej "bolesne" i nawet jak jesteś bardzo leniwy to jakoś tak łatwiej/mniej z tym pracy zwłaszcza jak łowisz z fotela typu CUZO z uchwytami do wędek itp. Ze względu na potencjał częstszego przerzucania łowienie feederem potrafi być bardziej skuteczne w scenariuszach szukania ryby (wiadomo częściej przerzucasz więcej terenu zbadasz) lub mniej się tym zmęczysz bo z reguły wędki karpiowe są bardziej oddalone od "leża karpiniarza" .
Tomek

Offline drzejko

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chcesz łowić - wypuszczaj!
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #13 dnia: 18.12.2017, 22:08 »
Deftones słusznie prawi. Porównywałem karpiówkę 13ft 3.0 lb i feedera 13 ft do 150g (szczytowa szybka akcja). Taki sam kołowrotek, ta sama linka, karpiówka miota zdecydowanie dalej. Podajniki do metody lecą dużo dalej niż standardowe koszyki, ale na wodach PZW gdzie jest dużo drobnej i średniej ryby standardowy koszyk i długi przypon przynosi lepsze efekty. Jeśli zależy Ci na dalekich rzutach, a masz karpiówki i możesz odchudzić zestaw (użyć cieńszej żyłki/plecionki) to polecam wypróbować sygnalizator jak poniżej. Długo i z dobrym skutkiem używałem takiego, warunkiem dobrego działania jest odpowiednie napięcie linki i ustawienia kija w linii linki. Przy zachowaniu tych zasad czułość zestawu jest zbliżona do feedera.
Z pozdrowieniami,
Andrzej

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kij do dalszych rzutów. Feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #14 dnia: 18.12.2017, 22:18 »
Kurcze, nawet nie marzyłem, że ktoś mi porówna karpiówkę z feederem na takich samych żyłkach/kołowrotkach! Dziękuję!
A jak hol? Taki feeder 150g do 3lbs jak się miał?
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!