Autor Wątek: Kormoran - czy duży problem?  (Przeczytany 3738 razy)

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kormoran - czy duży problem?
« dnia: 19.01.2018, 19:48 »
Wczoraj w ramach obowiązków służbowych zawitałem do Świnoujścia. Jakbyście się zastanawiali gdzie się podziały kormorany z całej Polski to pragnę poinformować, że są na feriach w Świnoujściu. Upodobały sobie Gazoport. Są ich setki, jeśli nie tysiące. A u was jest dużo tych ptaków ?




Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #1 dnia: 19.01.2018, 19:56 »
I każdy 400 g / rybek dziennie. :(
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2018, 19:57 »
W moich okolicach to raczej tylko Siemianówka, na szczęście występują tam sporadycznie. Za to jest wiele innych gatunków, niektóre bardzo rzadkie, te natomiast są nieszkodliwe.
Adam

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2018, 20:02 »
U mnie dwa lata temu pojawiła się parka na Zalewie. To był dla mnie ostateczny bodziec, by na 2017 nie wykupić karty. Taki ostatni strzał w pysk, bom naiwnie myślał, że już gorzej być nie może.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #4 dnia: 19.01.2018, 23:27 »
U mnie sporo siedzi na wysepce, przy filarze mostu na Wiśle. Aż czarna jest :) ale i tak mniej niż w Świnoujściu :D
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #5 dnia: 20.01.2018, 07:25 »
Wiem, że są pod ochroną, ale ostatnio za bardzo się rozpleniły. Szkoda, że to Gazoport, bo optymalnie byłoby użyć AK47 na te ustrojstwa :thumbdown:
Pozdrawiam Seba

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #6 dnia: 20.01.2018, 07:30 »
Fakt, że są pod ochroną to jest doprawdy niezła głupota.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.01.2018, 08:56 »
Od jesieni ubiegłego roku systematycznie na Kozielnie około setki sztuk. Napędzają rybę w strefy przybrzeżne a na brzegu czaple... Świetnie współpracują.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #8 dnia: 21.01.2018, 09:04 »
Świat jest naprawdę mały. Chyba muszę odpocząć od SIGu ;) Kiedyś rozmawiało się o piłeczce, o tym jak ŁKS-ikowi idzie w lidze, a jak Czerwonym za miedzy nie idzie. Dysputy o tym, że eLka w pewnej wiosce liczącej kilkuset mieszkańców znowu dostała baty i o tym, ile to szans nie wykorzystali jej snajperzy pokroju Pana „Sam Jesteś Fatalny”, a teraz dyskusje o kormoranie, myślistwie, wędkarstwie... UE. Świat schodzi na psy :facepalm: Rozmawiałem więc sobie na temat kormorana, może nie ze specjalistami, ale z osobami, które mają jakąś tam wiedzę na jego temat stąd i zowąd.

Z tego co „ktoś” mówił to największym problemem tego ptaka jest to, że ptak ten migruje. Raz jest tu, raz tam, a raz jeszcze gdzie indziej. Póki więc wszystkie państwa w UE nie zaczną współdziałać w walce z kormoranem, póty kormoran będzie sobie hasał do woli po Europie. Odstrzały są podobno nieskuteczne, chociażby z uwagi na migracje tego ptaka. Na olejowanie jaj nie ma kasy. Poza tym brak jest woli w GDOŚ na jakiekolwiek dawanie „pewnym gościom” kasy na olejowanie jaj, której i tak nie ma.

I teraz najlepsze. Do wspólnego działania na poziomie państwowym podobno nie ma chętnych w UE, bo jeżeli chodzi o kormorana to najbardziej w całej Europie „jęczy”…Polska, a mając taki, a nie inny klimat w Brukseli względem naszego kraju, problem kormorana jest tam ukryty głęboko w du…ie ???
 
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podobno co roku wydaje ponad 10 tysięcy zezwoleń na odstrzał kormorana. Jednak jedynie 10-20 % zezwoleń jest wykorzystywanych, bo myśliwi mają kormorana głęboko w d…ie. Były nawet jakieś plany włączenia rybaków do kół myśliwskich, żeby sobie postrzelali, ale nie wiadomo czy coś z tego wyszło. Jak mi powiedziano: „kormoran to jest jakieś gów..o, a nie trofeum dla myśliwego, nie po to w kołach myśliwskich płaci się grube pieniądze, by strzelać do jakiś dużych wron, a po drugie jest to ptak płochliwy, więc go trudno upolować ” :D
Tym samym mamy problem z panem kormoranem, bo dodatkowo w Brukseli podobno uważają, że kormoran to nie jest jakiś mocno chroniony ptak, bo przecież są środki prawne dzięki którym można regulować jego populację np. zezwolenia na jego odstrzał itp. A jak Polacy nie mogą sami sobie z tym poradzić, to ich problem. Przecież nikt z Komisji Europejskiej tego za nich nie zrobi.
Takie tam krótkie streszczenie rozmowy.  Powiedzmy, że jedna z osób z którą rozmawiałem sporo wie co się dzieje tu i ówdzie i jaki jest klimat.
Dlatego rzekłbym Houston mamy problem….musimy awaryjnie lądować…w Olsztynie ;) Z tego wszystkiego wynikałoby, że jak się skończy kasa z UE na badania np. kormorana - a to już niedługo -  to będzie dla kogoś duży problem.


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2018, 09:10 »
Z tą płochliwością to bym polemizował. Bo ja tę parkę na Zalewie mógłbym spokojnie z procy metalową kulką ustrzelić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #10 dnia: 21.01.2018, 10:28 »
Wspomnę o drugim ptaku też szkodniku jakim był na lubelszczyżnie  w latach 1960/70 czyli gawronie. Rolnicy protestowali do sekretarza partii jakie to szkody ponoszą przez wspomniane gawrony,skutkiem czego był odstrzał.Co roku jak tylko było słychać strzały w dębinie (tam była duża kolonia) myśliwi strzelali do ptaków i gniazd z młodymi.W tam tych czasach związek dostał prykaz i nie było gadania.W tamtych czasach byłem młodym chłopcem ale pamiętam dokładnie.Jak kormorana rocznie nie odstrzeli się kilkaset sztuk to będzie duży problem,drzewa na których gniazdują kormorany usychają od kału wydalanego przez kormorany.Jak wspomniał selektor jest to problem całej unii bo kormoran jest ptakiem migrującym,będzie tam gdzie jest ryba,gdzie może wychować młode.Wspomniane było Kozielno,znam tą sprawę.Przy małym stanie wody kormorany ucztowały,tak samo jak kormorany w gumofilcach.Unia się tym nie zajmie bo ona ma ważniejsze sprawy jak np. poseł posła obrazi.Zwłaszcza jak są z polski. ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #11 dnia: 21.01.2018, 10:38 »
Michał, kormorany nie dają się łatwo podejść, u mnie nie uświadczysz kormorana który zbliży się na 30-40 metrów do człowieka. Wystrzał lub dwa i one uciekają, jest po polowaniu. Fajnie jest w UK, tutaj szybko by kormorana 'wyregulowali' sami wędkarze, świadomi zagrożenia. Niestety u nas jest inaczej, dodatkowo duża liczba tego ptaka jest powodowana nieskuteczną gospodarką rybacką.

Dobrze jest używać petard do odstraszania. W innym przypadku takie stado zrobi rzeź, tym bardziej, że kormoran pojawia się na zimowiskach ryb, te też migrują w cieplejsze miejsca przecież.

Mnie zastanawia jedno. Czy taki IRŚ naprawdę chce zwalczenia problemu kormoranów? :D Przecież one są wymówką, idealną wręcz. IRŚ 'walczy z problemem', jednocześnie ratując rybactwo. Jeżeli jednak wszystko rozbija się o unijne granty, to ja nie widzę interesu w tym, aby kormorana 'opanować'. Ot, jakiś magister rybactwa sobie je bada i pisze o nich prace, inni naukofcy korzystają z takich badań i piszą dalsze prace. Prac jest coraz więcej, podobnie jak kormorana, kasa z UE leci. W ten sposób opinia publiczna nie szaleje. Gdyby IRŚ powalczyło z kormoranem tak jak powinno, wtedy zmobilizowaliby przeciwko sobie rzesze ludzi. Jeszcze ktoś by się im uważnie przyjrzał i co wtedy? :D
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #12 dnia: 21.01.2018, 10:41 »
Lucjan, zapewne z tą płochliwością chodzi o to, że jak walniesz w jednego, to ucieknie stado. Ale to raczej większość zwierząt stadnych tak ma.

Mnie te gady siedziały prawie że nad głową. Kamieniem bym dorzucił. Dobrze, że mi któryś za kapotę nie nasrał.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #13 dnia: 21.01.2018, 13:03 »
Mnie zastanawia jedno. Czy taki IRŚ naprawdę chce zwalczenia problemu kormoranów? :D Przecież one są wymówką, idealną wręcz.

Bingo. Nie tylko Ty,czy ja tak myślimy, ale gdzie indziej też tak myślą ;)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Kormoran - czy duży problem?
« Odpowiedź #14 dnia: 22.01.2018, 09:35 »
Nie wiem czy dobrze kombinuję. Ale gdyby tak spojrzeć na to przez pryzmat migracji i zasobności wód, to w Polsce powinniśmy być zadowoleni. W końcu, to chyba naturalne, ptaki powinny pomieszkiwać u naszych sąsiadów, bo Ci mają zasobne i obfite w ryby wody. Nie piszcie za dużo o tych kormoranach, bo jeszcze ktoś z IRŚ czy PZW wykorzysta je jako dowód na to, że mamy ryb w wodach od groma  :-X
Grzegorz