Autor Wątek: Wędka karpiowa do rzutów - akcja  (Przeczytany 6906 razy)

Offline SzymonDG

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: feeder
Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« dnia: 02.11.2018, 19:29 »
Witam. Wiem, że takich tematów jest już kilka. Jednak ja nie będę pytał o konkretny sprzęt a o informację bardziej ogólne.

Mam zamiar niedługo zakupić dwa kije karpiowe, ktorę będę służyć do łowienia z rzutu. I teraz mam pytanie. Kije o jakiej akcji posiadają lepsze właściwości rzutowe? Czy są to wędki o akcji sczytowej czy półparabolicznej a może parabolicznej?

Np. wędka prologic C1 alpha posiada akcję półparaboliczną a jej starszy odpowiednik tzn. C1 jest o akcji parabolicznej.
Te dwa kije to oczywiściescie tylko przykłady.
Kijki mają być w kwocie do 250 zł za sztukę. 3-3,5 lbs i 360 cm. Koniecznie w trzech składach.
Nie musi się dać nimi rzucać ponad 100 m bo pewnie nawet tyle nie zdołam osiągnąć.
Zestaw będzie zbudowany na klasycznym bezpiecznym klipsie z kiełbaskami albo woreczkami pva.

Jakiej wędki szukać o jakich właściwościach.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2018, 19:37 »
Im sztywniej i bardziej szczytowo, tym co do zasady rzuty dalsze. Ale na to wpływ ma jeszcze wielkość i rozmieszczenie przelotek, grubość i twardość linki jaką stosujesz, odpowiednio duży kołowrotek, i dobranie masy ciężarka do mocy wędki.

Jeśli chcesz wędki typowo rzutowe, to zacznij od długości 3,9 m. Potem zerknij, czy mają przelotkę 50 mm. Krzywa ugięcia raczej z tych mocniejszych - 3,25/3,5. Akcja raczej szybka, ugięcie szczytowe. A potem pooglądaj filmy o technice rzutu i trenuj do upadłego ;)

Offline SzymonDG

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #2 dnia: 02.11.2018, 19:43 »
Długość 3.90 mi nie odpowiada w ogóle. Mam 1.70 w kapeluszu i nie jest mi wygodnie machać takim kijem. Przelotka startowa oczywiscie 50 mm musi być. Co do kołowrotków to Spro long cast. Czy wędki o akcji szczytowej to nie są takie sztywne kije od szczotki? Na yt fajnie wyglądją rzutu właśnie tymi prologicami c1 ale z tego co piszesz one do rzutów są średnie. Tylko., że np. sam producent piszę, że posiadają dobre wlasciwosci rzutowe.

Jakby koledzy mogli podać jakieś modele wędek do rzutu które są godne polecenia do 250 zł. Tylko prosiłbym o takie ktorę można kupić normalnie w sklepie a nie jak Anaconde Base tylko używaną. No i żeby nie były to bardzo sztywne kije.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 905
  • Reputacja: 399
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #3 dnia: 02.11.2018, 19:49 »
Do rzutów nie stosuje się ciężarka na bezpicznym klipsie. Lepszy jest centryczny a najlepszy zestaw helikopterowy. Z pva to za daleko nie rzucisz chyba, że ukręcisz wersje mikro. Prologic c2 są podobno dobre do rzutu, ale nie wiem czy sie mieszczą w budżecie.

Offline SzymonDG

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #4 dnia: 02.11.2018, 20:03 »
Prologic C2 niestety w budżecie się nie mieści. Jednak jest to wędka paraboliczna, więc jak ma się to do tego co napisał koniu? Prologic C1 alpha też jest parabolicznym kijem a ponoć do rzutów jest kiepski. Co do odległości to nie muszą być to jakieś wielkie dystanse wystarczy aby można było przerzucać dziadków z ich spreżynami na PZW. U mnie w regionie jest bardzo duża presja wędkarska. Jak zarybią jakiś zbiornik to mięsiaże wszystko wykoszą i można poźniej siedzieć i siedzieć i nic nie łowić, stąd chciałbym szukać ryb na dalszych odległościach.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 017
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #5 dnia: 02.11.2018, 20:05 »
C1A nie jest parabolikiem.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 983
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #6 dnia: 02.11.2018, 21:13 »
Zgodzę się, że do rzutu będzie lepsze wędzisko NIE o akcji parabolicznej, musi być sztywniejsze :) I ciężar wyrzutu od 3,25 lb wzwyż, dobrze żeby pierwsza przelotka miała średnicę 50 mm, aczkolwiek mam NASHA H-Guna 3,6 do 2,75 lb dwuskład, bez przelotki startowej 50 mm, a śmiga, że hej ;)

Szymon jesteś z Dąbrowy Górniczej znasz Pogorie wszystkie zapewne dobrze ;) czy wędkujesz gdzieś jeszcze w okolicy :)


Edycja moderatora:
Prosimy o używanie opcji "modyfikuj", w miejsce pisania kilku postów bezpośrednio pod sobą.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #7 dnia: 02.11.2018, 21:27 »
O! Tak na dobry początek, Koń i jego artykuł ;) "Akcja, ugięcie, moc oraz ciężar wyrzutu wędki - jak je rozumieć "przeczytaj uważnie, jest tam dużo informacji.
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=12712.0

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 983
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #8 dnia: 02.11.2018, 21:41 »
Szymon przejrzyj ofertę Andzi - model Power Carp 3,5 lb, albo andzia Base to fajne kije rzutowe, sporo chłopaków chwali ;) Z Prologica to C3 RAS, coś takiego jak dobrze pamiętam, to dobry kij rzutowy, ale cenowo chyba drożej będzie.

Zerknij jeszcze na ofertę DAM MAD, też kije godne uwagi i ceny nie powalają na kolana ;) Kolega bohal ma rację co do C1A, to nie jest parabolik i jest model 3,6 3,25 lb z 50 mm przelotką, cena też ok :thumbup:



Edycja moderatora:
Prosimy o używanie opcji "modyfikuj", w miejsce pisania kilku postów bezpośrednio pod sobą.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #9 dnia: 02.11.2018, 21:50 »
Odnalazłem! Całkiem niedawno było zapytanie o wędki rzutowe:
Wędka karpiowa 3-skład, dystans do 90 metrów, ryby do 20 kg, między 200-300 zł
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 983
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #10 dnia: 02.11.2018, 21:57 »
Super sprawa Łuki nowości z Prologica, kijków nie ma zapewne jeszcze w większości sklepów, ale wyglądają bardzo fajnie ;) Osobiście darzę wielką sympatią tą markę :thumbup: Wykonanie, jakość i cena to ogromne plusy.

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #11 dnia: 02.11.2018, 22:43 »
Posiadam Andzie Power Carp II 3,9 i 3.32 lbs. Wedka miękka, niektóre 3 lb są sztywniejsze. Rewelacja do holu, rzuty do 100-120 m oczywiście z samym ciężarkiem i kulką. Jeżeli chcesz coś z Anakondy, to nie bierz wędki w 3 składzie, bo przelotka startowa jest na pierwszym składzie blisko kołowrotka, co bardzo skraca rzuty. Raczej nie podołają dalekiemu rzucaniu z PVA (mowa o Base i Power Carp). To miękkie kije, i nie będziesz w stanie ich naładować do oddania dalekiego rzutu. A cena Base - może kupisz w twoim przedziale cenowym, ale Powery już nie (za swoje płaciłem ok 470 zł za sztukę w 2008 r.). A łowienie na dalekich dystansach z PVA nie jest takie proste jak się możne wydawać, lepiej zaspodować i w to miejsce podać zestawy.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #12 dnia: 02.11.2018, 22:53 »
pawel79ozo, podaj jakieś realne do kupienia. Masz wędki z 10-nim stażem :)
Niby tutaj kolega nie chciał propozycji ;) tylko ugięcie.
Chyba zmienił zdanie ;D
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #13 dnia: 02.11.2018, 23:02 »
Wypowiedziałem się w stosunku do Anacondy. W tej kwocie oczywiście można kupić karpiówki, ale rzuty z PVA będą ograniczone (50-60 m max). Szkoda że forum karpiowe jest wyłączone (było gdzie czytać). Zerkni na Delphin Etna II Next Gen 3 lb, 360cm, 3 składy, i Sakana Carperus 360 cm, 3 lb, 3 cz. Mój kolega nimi łowi i chwali je sobie.

Offline SzymonDG

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa do rzutów - akcja
« Odpowiedź #14 dnia: 03.11.2018, 05:10 »
Co do tematu który podlinkował Łuki to właśnie go czytałem, tylko że te kije Prologic Classic właśnie są na mojej liście do sprawdzenia. Jak będę miał czas podjadę do Fishing-martu i je sobie pomacam.

Tomasz38, zdziwił byś się, ale z Pogorii to generalnie jeżdżę głownie na Pogorię IV. Jedynka i trójka zbyt oblegane przez plażowiczów w okresie letnim, a Bagry zbyt zarośnięte. Czasem podjadę na Balaton do Sosnowca, albo na Sosine w Jaworznie. Kilka razy byłem też na Baranioku - łowisko komercyjne, ale jak dla mnie bez rewelacji.

A co do kijów, to aktualnie mam Jaxony Arcadia Carp, i szukam czegoś lepszego, co da mi realny wzrost odległości.
Niby mam w okolicy dwa konkretne sklepy ze sprzętem, gdzie mógłbym podjechać popytać, ale mam wrażenie, że w sklepach często sprzedawcy starają się nas na coś naciągnąć. Dlatego najpierw wolałem zapytać tutaj na co patrzeć.