Autor Wątek: Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi  (Przeczytany 2235 razy)

Offline Amurak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi
« dnia: 10.07.2019, 15:25 »
Witam, chciał bym się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami i wieloma wyciągniętymi wnioskami z budowy rozmaitych zestawów do połowów większych linów czy też średnich karpi. (nie jestem zawodowcem ani nie uważam się za eksperta, uważam że zestaw który opisuje sprawdza się najlepiej w przypadku niedzielnych wędkarzy którzy jadą nad wodę głównie odpocząć a przy tym złowić jakąś rybkę)


Zestaw:
Żyłka główna w granicach grubości 0.22-0.25mm uważam że stosowanie grubszej żyłki jest niepotrzebne a cieńsza może skutkować zerwaniem niepotrzebnym ryby przy walce, grubsza żyłka też wybacza więcej błędów wędkarza podczas holu niż w przypadku cienkich żyłek.

Na żyłkę nałożona Agrafka Drennan Clip Beads aby wymiana koszyków była sprawna i szybko można było się dostosować do warunków panujących nad łowiskiem

Do agrafki doczepiony koszyczek, wielkość koszyczka, wagę i kształt to już kwestia indywidualna w zależności od warunków panujących nad wodą a także odległości. Ja osobiście najczęściej stosuję koszyczki zanętowe Drennan Heavyweight Cage Feeder.

Następnie na żyłce zamontowany jakiś łącznik do szybkiej wymiany przyponów i tutaj stosuję Łączniki Drennan Quick Change Beads albo łączniki z Guru Speed Beads

Przypon u mnie w 90% jest wykonany z różnych plecionek w zależności od wielkości haczyka dobieram sobie grubość plecionki jaką zastosuję do tego przyponu. Przypon w granicach 15-25cm z haczykiem karpiowym o niewielkim rozmiarze z włosem na którym znajduję sie stoperek.

Dodatkowo do zestawu doczepiam małą torebeczkę PVA z pelletami głównie 4mm i 6mm.

PLUSY takiego zestawu:
-duża ilość towaru blisko przynęty
-w siatkach PVA znajduję się konkretny pokarm
-zestaw jest mocny i pozwala na wyciągnięcie dużych ryb bez większych problemów
-zanęta nie musi mieć ściśle określonej konsystencji jak w przypadku metody gdzie zanęta nie moze być za sucha ani za bardzo kleista ponieważ albo się rozpadnie przy uderzeniu o wodę albo nie będzie pracować na dnie
-na łowiskach na jakich ja stosuję ten zestaw jest bardziej skuteczna od metody
-najlepsze efekty na ten zestaw osiagam stosując jako przynętę kulkę około 12mm z dodatkiem sztucznej kukurydzy
-do siatek PVA można dać ziarna

Zamieściłem zdjęcie jak wygląda mój najbardziej łowny przypon, oczywiście ile wędkarzy tyle różnych metod, dla większości nie ma lepszej taktyki niż metod feeder i też tak myślałem do pewnego momentu aż ten jak ja to nazywam ,,mini zestaw karpiowy'' zaczął dawać mi rezultaty lepsze niż metoda może mogło to byś spowodowane moimi słabymi umiejętnościami wędkarskimi ale ten zestaw przynosi efekty mimo to. Mam nadzieję że kogoś taki zestaw zainspiruję i spróbuję sprawdzić jego skuteczność przy połowie karpi czy linów.



Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi
« Odpowiedź #1 dnia: 10.07.2019, 20:31 »
 Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo skuteczne jest łowienie punktowe z pva.   Ty już o tym wiesz ;)   Twój pomysł na zestaw jest prosty, fajny ale przede wszystkim skuteczny a to jest najważniejsze! :thumbup:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi
« Odpowiedź #2 dnia: 10.07.2019, 23:56 »
Dzięki za opis zestawu! :) :thumbup:
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Rolzey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złap i wypuść
Odp: Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi
« Odpowiedź #3 dnia: 14.09.2019, 20:45 »
Siema! Łapie w podobny sposób jak Ty ale po tym koszyku nie robisz jakiejś skrętki? Koszyk i od razu przypon? Ja ciągle zastanawiam się jak PO skrętce dołożyć przypon. Kretlikiem czy pętelką dowiazac ? Jakich używasz pva ?
Pozdrawiam

Offline Amurak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi
« Odpowiedź #4 dnia: 15.09.2019, 10:17 »
Szczerze mówiąc z tą skrętką raz ją używam a raz nie. Dużo moim zdaniem zależy od łącznika i jeżeli łącznik na tyle dobże spełnia funkcje antysplątywania się zestawu to można sobie darować skrętkę lecz z drugiej strony nigdy ona nie przeszkadza i czasem dla własnego spokoju można ją dowiązać i sam tak czasem robię. Ja zestaw ze skrętką buduję tak:

-Na żyłkę główną nawlekam stoper (nie jest on konieczny ale dzięki niemu możemy zrobić zestaw i samozacinający i przelotow, a przy nabijaniu koszyczka jest mi łatwiej bo koszyk nie zjeżdża po żyłce do szczytówki)

- Następnie nawlekam agrafkę Drennan Clip Beads

-Na żyłkę znów nawlekam stoper aby koszyk nie uderzał o węzeł skrętki i go nie osłabiał a dodatkowo odciąga to przypon od koszyka

-W zestawach ze skrętką zawsze używam łączników Guru Speed Beads a to dlatego że teraz gdy już mam 2 stopery i koralik teraz na żyłkę nawlekam plastikowe zabezpieczenie z tych łączników (to plastikowe zabezpieczenie gdy już mamy cały zestaw zrobiony swobodnie przechodzi przez węzeł na skrętce i całą skrętkę i spokojnie nachodzi na szybkozłączkę nawet przy żyłce głównej 0.25mm)

-No i teraz odmierzamy kawałek żyłki na który nawlekamy szybkozłączkę i skręcamy tą żyłkę jedną ręką w jedną stronę drugą w drugą i później węzeł i jest zrobiona skrętka (jest wiele filmików na internecie jak wykonać skrętkę tutaj jeden z nich :
A co do PVA to ja osobiście robie niewielkie torebeczki i zaczepiam je standardowo o haczyk
Pozdrawiam :)


Offline Rolzey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złap i wypuść
Odp: Mój ulubiony zestaw do połowu linów i karpi
« Odpowiedź #5 dnia: 15.09.2019, 23:18 »
Robie bardzooo podobnie tylko bez szybko złączki :) co polecasz jako zanęte?? większość ryb jakie złapałem na swoim lowisku to karpie, sporadycznie lin/karas i 1 amur 10kg w tym roku. wszystko na kukurydze z puszki na wlosie, w koszyku zaneta spozywka z pobliskiego wedkarskiego. Chociaz wczoraj wpadł karpik 2-3kg na pellet 12mm z meusa smak truskawka.
Pozdrawiam