Autor Wątek: Kołowrotek do 200 zł do Jaxon Genesis Pro Method Feeder 3,30 m 60 g  (Przeczytany 2799 razy)

Offline Boger

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 1
Witam wszystkich,

Na tą chwilę posiadam ciężkiego feedera 3,9m z dużą Okumą, który to zestaw nie daje frajdy z połowu ryb typowych w naszych jeziorach.

Z tego względu postanowiłem kupić jakiegoś fajnego lekkiego feederka, który da trochę radochy :) Po kilkugodzinnej analizie forum padło na kij jak w temacie.
Czas na kołowrotek i tutaj już mam trudniejszy wybór.

Po przebrnięciu przez 15 ostatnich stron wyselekcjonowałem:
1. Okuma Pulzar Baitfeeder 4000
2. Okuma Carbonite V2 Match Baitfeeder CBV 40 MBF
3. Okuma Custom Black CBBF-355 57756
4. Dam Quick Camaro 630FS - tego poleca kolega (a dokładnie wersję 620FS, która jednak wydaje mi się trochę za mała)
5. Okuma Longbow XT Baitfeeder 630
6. Dragon MegaBAITS BLACK SHADOW FR735i
7. NINJA 4000 LT

Generalnie chciałbym coś w miarę zgrabnego i pasującego do kupionej wędki.

Myślę, że w niektórych sytuacjach przydałby się wolny bieg ale również nie jestem zafiksowany na niego na 100%.
Będę wdzięczny za poradę, który z podanych kołowrotków byłby najlepszym wyborem, a może macie inne propozycje?

Generalnie jestem otwarty na sugestie :)

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Pod Genesisem miałem podpietą Okumę Longbow XT 630 i bardzo fajnie ze sobą współpracowały Obecnie Jaxona już nie posiadam, ale moje Longbowy mają trochę pracy z której dobrze się wywiązują Ot, solidny młynek w przystępnej cenie.
Ninja też nie będzie złym wyborem, ma dobre opinie

Wysłane z mojego SM-T700 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 256
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
U mnie z kolei robotę robi Ryobi Ecusima i Ryobi Arctica.

Pierwszy ok 170 złotych rozmiar 4000, drugi ok 250 złotych za rozmiar 4000.

Oba sprawdzone w boju, i niezawiodly nigdy
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Mam okuma longbow 640 i ninja lt tylko 6000.  Okuma w rozmiarze 640 jest to samo co map carptek 4000 ma dość małą szpulę w porównaniu do daiwy . Klips w mojej okumie kaleczy żyłkę tak jak u kolegi z forum co robił recenzje. Ja brał bym ninja lt 4000 pod ten kijek.

Offline jack.s

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hajnówka
Okuma Longbow to fajny młynek, ale klips w nim jest średni. Niektóre egzemplarze właśnie kaleczą żyłkę, ale to jest proste do naprawienia w warunkach domowych. Mi się w nim wypina żyłka z klipsa, mimo paru operacji na drucie trzymającym właśnie ten klips. Na drugiej wędce mam Okuma Custom Black Feeder 40 i łowi mi się lepiej, klips trzyma elegancko, młynek ładnie nawija, pracuje dobrze. Różnica taka, że Black nie ma wolnego biegu, ale wystarczy zwinąć zestawy jak się idzie za potrzebą. Będę szukał następnego to zapewne będzie następny Black.

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Mam zarówno Longbowa 630 jak i Pulzara w rozmiarze 6000. Na pewno ten drugi jest trochę bardziej zwarty jeśli chodzi o konstrukcję. Ma też fajny nawój.  :) wiem, że wybór nie jest łatwy, ale myślę, że większość z zaproponowanych modeli to sprawdzone konstrukcje.
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline damager89

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: OPOLE
  • Ulubione metody: feeder
Okuma Carbonite V2 Match Baitfeeder CBV 40 MBF

Lekki i zgrabny kołowrotek z wolnym biegiem i przednim hamulcem. Stosuje do ciężkiego feeder i nigdy mnie nie zawiódł. 
Mam założona szpule zapasowa (plastikowa), która pomieści nieco więcej żyłki. Szpula Alu jest dość płytka.
Kupiłem za 150zl i planuje dokupić kolejne.
Jest nieco plastikowy.

Offline Boger

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 1
Panowie, nie pomogliście :(

1. Skłaniam się do czegoś zgrabnego, lekkiego (<350g) i chyba jednak z wolnym biegiem;
2. Nie chciałbym przekraczać budżetu, bo wstępnie planowałem 150 zł a i tak zwiększyłem go do 200 zł;
3. Zastanawiam się nad rozmiarem - czy 3000 czy 4000. Nie wiem czy przy tak lekkim feederku 4000 nie będzie za duży;

Zawężając trochę:
1. wolny bieg - Okuma Longbow - 175 zł;
2. bez wolnego biegu - NINJA 4000 LT - 200 zł

Sam nie wiem, czy ten wolny bieg jest mi potrzebny. Mam go teraz w dużej Okumie (nie pamiętam modelu) i kilka razy bardziej zaszkodziła niż pomogła - chociażby w sytuacji, w której pod wpływem emocji zacinałem i go nie wyłączyłem ;)

Z drugiej strony przydałby się na wypadek jakiejś nocki lub ryb połączonych z ogniskiem - wtedy możnaby zostawić na chwilę kije i nie siedzieć przy nich.

Co myślicie?

Offline Darecki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: 12
Mam nieużywany Wft Pro Salt 5000, kołowrotek bardzo mocny, masa ok 350 gr. Mogę się z nim rozstać.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Sam musisz zdecydować, czy chcesz wolny bieg. Te dwie pozycje, do których sobie zawęziłeś wybór, są dobre, ale nikt Ci nie powie, czy potrzebujesz wolny bieg, czy nie. Sam musisz zdecydować. Jeżeli jesteś typem wędkarza, który siedzi przy kijach, to nie potrzebujesz WB, jeżeli nie potrafisz usiedzieć w miejscu i często zostawiasz kije, to lepiej mieć ten wolny bieg.
Marcin

Offline Rielan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
W tej cenie nic lepszego niż NINJA 4000 LT nie znajdziesz, nie jestem fanem wolnego biegu i uważam, że do "ryb typowych w naszych jeziorach" nie jest potrzebny. Pozdrawiam
Robert

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Według mnie, skup się na młynku z wolnym biegiem raczej, ta Okuma to sprawdzony model daje radę ;)

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Okuma Carbonite V2 Match Baitfeeder CBV 40 MBF

Lekki i zgrabny kołowrotek z wolnym biegiem i przednim hamulcem. Stosuje do ciężkiego feeder i nigdy mnie nie zawiódł. 
Mam założona szpule zapasowa (plastikowa), która pomieści nieco więcej żyłki. Szpula Alu jest dość płytka.
Kupiłem za 150zl i planuje dokupić kolejne.
Jest nieco plastikowy.
Mam tego Carbonite w starszym 'body' i jeśli w bebechach nie zrobili zmiany to stanowczo odradzam - szkoda kasy.
Bardzo słaba i plastikowa konstrukcja - praca hamulca bardzo nie zadowalająca, choć na początku jego użytkowania byłem zadowolony i temu nie skończyło się na jednym egzemplarzu
 Jesni nie ma się ciśnienia na wolny bieg to w podobnym budżecie dużo lepsze i trwalsze są stare dobre SPRO PASSION

Wysłane z mojego EML-L09 przy użyciu Tapatalka

Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline Boger

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 1
No dobra, jeżeli chodzi  o wolny bieg to tak jak pisałem - nie mam ciśnienia bo na dużym feederze użyłem go kilka razy i z tego powodu miałem więcej problemów niż korzyści (rzadko używasz = brak nawyku = "małe" problemy przy zacinaniu).

Podjechałem do lokalnego Decathlonu gdzie mieli mieć Ninja 4000 LT jednak okazało się że jej nie ma, była jednak starsza wersja - Ninja 4000A. Wiem, że jest to kołowrotek rozmiarowo większy i cięższy niż wersja 4000 LT, udało mi się ją jednak wyrwać za 135 zł i mogę go w każdej chwili oddać więc wziąłem żeby przymierzyć do kija. Teraz pytanie - zostawiać w tej cenie czy jednak oddać i za 200 zł kupić wersję 4000 LT, Ryobi Ecusima (Arctica jednak za droga - nie chcę tyle dać za kołowrotek) czy jednak Longbowa 630 lub Pulzar 4000...

Który rozmiar będzie właściwy do tego kija? Myślałem raczej o 3000.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 256
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Ja stosuje kołowrotek 3000 w wedkach do 3 metrów.
Powyżej korzystam już z rozmiaru 4000.

Wolnego biegu nie potrzebuje, bo jak np. muszę iść w krzaki za potrzeba, to odklipowuje żyłkę, i luzuje hamulec kolowrotka do bardzo małej siły. Ten zabieg trwa o jakieś 10 sekund dłużej niż włączenie wolnego biegu. Działanie to samo.

Wolny bieg miałem kiedyś w kolowrotkach, ale niepodpasował mi, i więcej nie wrócę do niego.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.