Autor Wątek: Pomoc w wyborze kompaktowego klimatyzera domowego  (Przeczytany 846 razy)

Offline Azymut

• Ekspert
  • Reputacja: 117
Witajcie.

Liczę na waszą pomoc w sprawie wyboru klimatyzera domowego. Minione upały dały nam ostro w kość i postanowiliśmy z żoną kupić sobie w zimie coś na przyszły sezon...
Szukamy klimatyzera który będzie nam chłodzić pokoje o powierzchni ok. 20 metrów kwadratowych.
Z racji małych dzieci zależy mi by nie był to jakiś czołg co sprawi że wszyscy będziemy z katarem chodzić, tylko subtelne urządzenie które zbije nam temperaturę o kilka stopni...
Na Ceneo znalazłem wykaz klimatyzerów z tak zwanego rankingu. O dziwo znalazł się tam nawet klimatyzer za ok 250 złotych...

https://m.ceneo.pl/rankingi/ranking-klimatyzatorow

Jest ktoś w stanie nam coś pomóc w wyborze? Coś polecić, odradzić... Zależy nam by był przenośny, a nie stały, bez żadnych rur i tym podobnych elementów. Może być na wsad lodowy, pod warunkiem że taki wsad będzie klasycznych rozmiarów i wejdzie do normalnej zamrażarki...
Cenowo im mniej tym lepiej :)

Z góry dzięki wam za pomoc!
PB:
Karp 85 cm, i 80 cm (PZW), Amur 83 cm, Jesiotr 110 cm, Lin 45 cm, Karaś złocisty 40 cm, Leszcz 55 cm, Jaź 50 cm, Ploć 32 cm

Offline Mosteque

• Moderator Globalny
  • Ekspert
  • Reputacja: 793
  • MFT
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kompaktowego klimatyzera domowego
« Odpowiedź #1 dnia: 02.12.2019, 17:30 »
Klimatyzator musi mieć rurę, którą wypuścisz gorące powietrze. Fizyki nie oszukasz. Jak coś z jednej strony chłodzi, z drugiej strony grzeje.
Jeśli chcesz ładować lód (co w sumie niewiele w pokoju podobno zmienia), to w innej części mieszkania ci zamrażarka lub lodówka odpowiednią ilość ciepła wyprodukuje.

Edit: nie spojrzałem na link, a tam normalne klimatyzatory, które silnik mają na zewnątrz budynku. To ok.
Krwawy Michał
Mazovia Fishing Team

Offline Azymut

• Ekspert
« Odpowiedź #2 dnia: 02.12.2019, 17:32 »
Klimatyzator musi mieć rurę, którą wypuścisz gorące powietrze. Fizyki nie oszukasz. Jak coś z jednej strony chłodzi, z drugiej strony grzeje.
Jeśli chcesz ładować lód (co w sumie niewiele w pokoju podobno zmienia), to w innej części mieszkania ci zamrażarka lub lodówka odpowiednią ilość ciepła wyprodukuje.

Edit: nie spojrzałem na link, a tam normalne klimatyzatory, które silnik mają na zewnątrz budynku. To ok.

A takie coś? Ma dobre opinie w internecie...

https://maltec.pl/produkt/klimatyzer.html

I bez rury.
PB:
Karp 85 cm, i 80 cm (PZW), Amur 83 cm, Jesiotr 110 cm, Lin 45 cm, Karaś złocisty 40 cm, Leszcz 55 cm, Jaź 50 cm, Ploć 32 cm

Offline tstg

• Ekspert
  • Reputacja: 33
  • Łowie, bo lubię :)
  • Ulubione metody: feeder
« Odpowiedź #3 dnia: 02.12.2019, 17:48 »
Mam LG ale normalny klimatyzator z jednostką wewnętrzną i to działa. Mieliśmy w biurze przenośny, ale to straszna padaka, niewydajne, trzeba dobrze ogarnąć temat rury etc. Przyjrzyj się tanim klimatyzatorom Gree i zainwestuj w porządny montaż. Uwierz mi, przenośne to badziewie. Z braku laku i kit dobry ale nie zainwestowałbym w to jednej złotówki.

Offline selektor

• Ekspert
  • Reputacja: 714
  • Ulubione metody: waggler method
« Odpowiedź #4 dnia: 02.12.2019, 18:07 »
W Hiszpanii sąsiadem moich znajomych jest gość posiadający firmę montującą klimatyzatory i mówił mi, że jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości oraz do długości użytkowania to wyłącznie LG. A one na wschodzie, czy południu Hiszpanii muszą działać często przez większą część roku. Pytałem z ciekawości bo sam mam w planach coś takiego. Nie wiem czy ta firma produkuje też klimatyzery ;)
„Zawsze, wszędzie i bez względu na osobę niesłusznie jest żywić przekonania oparte na niedostatecznym świadectwie”

Arek

Offline Kozi

• Ekspert
  • Reputacja: 116
« Odpowiedź #5 dnia: 02.12.2019, 18:27 »
Te sprzęty co podajesz to jakieś zabawki, klimatyzator musi mieć jednostkę zewnetrzną i wewnętrzną. Na cenach sie nie znam ale pewnie to wydatek w granicach 3 tys, żeby coś sensownego kupić.

Offline Azymut

• Ekspert
« Odpowiedź #6 dnia: 02.12.2019, 22:07 »
Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc :beer:

Nie mam wątpliwości, że te klimatyzery po kilka tysięcy, i montowane na stałe są najlepszym i najwydajniejszym rozwiązaniem. Cena jednak znacznie przekracza nasz budżet jaki przeznaczyliśmy na niego.
Z takim urządzeniem jak z linku mam w rodzinie do czynienia, brat żony posiada go. Mieszka na 4 piętrze, ostatnim, w bloku i latem potrafi u niego nagrzać się. Praca tego klimatyzera zbija o kilka stopni temperaturę, i zasadniczo o to mi właśnie chodzi. Nie szukam niczego w stylu klimy z auta.
Ma być subtelnie i w miarę odczuwalnie. Już zejście z powiedzmy 28 stopni do ok 23 będzie dla mnie w zupełności satysfakcjonujące. Co najważniejsze to w sposób nie ingerujacy przesadnie w otoczenie, a tym samym zdrowie.

Wyjaśniliście mi temat, dzięki jeszcze raz! :beer:
PB:

Offline Stary Baca

• Aktywny użytkownik
  • Reputacja: 65
Albo będziemy łowić ryby, albo będziemy je jeść. Nie da się złowić ryby, którą się zjadło.
W CCCP wysyłano rodzinie rachunek za kulę użytą do egzekucji - jak płacę na ZG PZW, to tak się czuję, jakbym sam tę kulę sobie kupował...

Offline tstg

• Ekspert
« Odpowiedź #8 dnia: 03.12.2019, 06:58 »
Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc :beer:

Nie mam wątpliwości, że te klimatyzery po kilka tysięcy, i montowane na stałe są najlepszym i najwydajniejszym rozwiązaniem. Cena jednak znacznie przekracza nasz budżet jaki przeznaczyliśmy na niego.
Z takim urządzeniem jak z linku mam w rodzinie do czynienia, brat żony posiada go. Mieszka na 4 piętrze, ostatnim, w bloku i latem potrafi u niego nagrzać się. Praca tego klimatyzera zbija o kilka stopni temperaturę, i zasadniczo o to mi właśnie chodzi. Nie szukam niczego w stylu klimy z auta.
Ma być subtelnie i w miarę odczuwalnie. Już zejście z powiedzmy 28 stopni do ok 23 będzie dla mnie w zupełności satysfakcjonujące. Co najważniejsze to w sposób nie ingerujacy przesadnie w otoczenie, a tym samym zdrowie.

Wyjaśniliście mi temat, dzięki jeszcze raz! :beer:

Wszystko zależy od pomieszczenia itp. 5 stopni to już całkiem sporo, a jak będzie na słonecznione pomieszczenie to i to będzie trudne do wykonania przy takim "klimatyzatorze":) to bardziej nawilżacz powietrza jak prawdziwy klimatyzator...

Offline Azymut

• Ekspert
« Odpowiedź #9 dnia: 03.12.2019, 08:16 »
Racja Panowie....

Poczytałem, i obejrzałem różne filmy. Niestety, ten klimatyzer nic mi nie da. Były testy, itp które pokazują, że czasem to urządzenie nie potrafi nawet o 1 stopień schłodzić pomieszczenia typu pokój...
PB:

Offline Mosteque

• Moderator Globalny
  • Ekspert
  • MFT
« Odpowiedź #10 dnia: 03.12.2019, 08:41 »
Racja Panowie....

Poczytałem, i obejrzałem różne filmy. Niestety, ten klimatyzer nic mi nie da. Były testy, itp które pokazują, że czasem to urządzenie nie potrafi nawet o 1 stopień schłodzić pomieszczenia typu pokój...
Uff... Nie chciałem brutalnie niszczyć Ci marzeń :D

Te klimatyzatory przenośne działają, jeśli wystawi się od nich rurę na zewnątrz i uszczelni uchylone okno. Najlepiej byłoby zrobić specjalną dziurę w ścianie na to. Tylko czy nie lepiej wtedy uzbierać i zainstalować normalną klimę?

Przy obecnych temperaturach w lato w bloku robią się dramaty. Szczególnie na ostatnim piętrze...
Krwawy Michał
Mazovia Fishing Team

Offline tstg

• Ekspert
« Odpowiedź #11 dnia: 03.12.2019, 10:15 »
Znajdz firmę co Ci wyceni klime możesz użyć chińczyka typu Gree. Mam LG wypasiony model, ale jak masz niewielki budżet to ten chinol da radę. Klime w domu z pozoru nie używa się tak dużo. Większość czasu i tak się spędza poza domem. Na to naprawdę warto zaoszczędzić. Mam bardzo ciepłe mieszkanie i nie żałuje złotówki wydanej na klime. Komfort na maksa w upały.

Offline koko

• Zaawansowany użytkownik
  • Reputacja: 156
  • Ulubione metody: bat
« Odpowiedź #12 dnia: 03.12.2019, 10:27 »
Aby klimatyzator spełnił swoje zadanie musi odprowadzić na zewnątrz pomieszczenia ciepło, które wytwarzane jest w pomieszczeniu oraz przenikające z zewnątrz. Sprowadza to się do warunku, że moc cieplna klimatyzatora musi być większa od sumy mocy ogrzewającej pomieszczenie.

Jedna osoba wydziela ok. 70 W mocy, żarówki oświetleniowe po kilkadziesiąt, komputer ok. 150 -200W , telewizor, itd. Dochodzi ogrzewanie przez okna, ściany, podłogi i wentylację.

Moc klimatyzatora dobiera się więc w oparciu o bilans traconej mocy w pomieszczeniu i przenikającej z zewnątrz oraz powierzchnię pomieszczenia.

Tak więc najprawdopodobniej w Twoich uwarunkowaniach moc elektryczna  powinna być w okolicach 2 – 2,5 kW, a ten z linku niczego nie załatwi.

:)
Marian

Offline Azymut

• Ekspert
« Odpowiedź #13 dnia: 03.12.2019, 12:07 »
Najgorsze jest to, że niechcemy nic kuc ani robić dziur w ścianie...

Nic, pozostanie się pocić w lato...
PB:

Offline Mosteque

• Moderator Globalny
  • Ekspert
  • MFT
« Odpowiedź #14 dnia: 03.12.2019, 12:18 »
Nie pozostaje, bo to jest męka...
Spróbujcie coś wymyślić z takim przenośnym, co się rurę wystawia za okno. Wystarczy dobrze wykombinować uszczelnienie dla uchylonego okna. Są do kupienia takie na rzepy, podobno to jest mało trwałe. Ale jest punkt wyjścia i można coś samemu wykombinować. Nie poddawaj się!
Krwawy Michał
Mazovia Fishing Team