Autor Wątek: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?  (Przeczytany 121023 razy)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« dnia: 08.10.2014, 01:50 »
Dyskusja dotyczy tematu ze strony głównej:

https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/grunt/wybor-wedziska-do-lowienia-feederem

Mam nadzieję, że przybliży to komuś sprawę wyboru wędki do feedera. Sam popełniłem wiele błędów i musiałem sią na nich uczyć, nie mogłem znaleźć wcześniej niczego co pomagałoby wybrać dobrą wędkę. Dlatego mam ich teraz wiele... ;)  Oczywiście jest to mój punkt widzenia!
Zapraszam do dyskusji lub zadawania pytań!
Lucjan

Offline TeHaC

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.10.2014, 10:09 »
A matrix Carboflex 11ft wiesz coś o nim? Zakupiłem nie dawno jeszcze nie doszedł mam nadzieję że się nie zawiodę. Nnadmienię że jestem amatorem method feeder,ale chcę się pobawić zawsze to coś nowego do ogarnięcia

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.10.2014, 12:52 »
Standardowy kijaszek z dobrymi szczytówkami. Powinien się świetnie spisywać, do Metody idealny... Matrix wypuścił ostatnio sporo nowych wędzisk, z dobrymi blankami i w dobrej cenie. Po cenie mozna spodziewać sie czegoś więcej...
Lucjan

Offline jacek1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #3 dnia: 08.10.2014, 17:41 »
Luk a jaki patyk  Ty bys polecil dla poczatkujacego, wolal bym cos dobrego w srednim przedziale cenowym . Jakie patyki sa godne uwagi bo tyle ich jest w seci ze niewiadomo ktorego wybrac . Znalazlem cos z drennana co mylisz o takim patyku. ?Drennan Matchpro Medium Feeder Combo

Click here for more: http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=603 | Drennan Latest
Kwiatek

Offline jacek1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #4 dnia: 08.10.2014, 18:17 »
Luk mam jeszcze dwa typy patykow .  Przerabiales moze kiedys ktorys?   1. Shimano BeastMaster CX Feeder Fishing Rod - 9-11ft - CW 70g     2.   PRESTON 11FT C-TECH FEEDER 11FT - CARBCT/01 oba patyki w cene do 100£ .
Kwiatek

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.10.2014, 18:26 »
Wiem, że pytania są skierowane głównie do LUK'a, ale  pozwolę sobie wtrącić swoje "trzy grosze".
Mianowicie...
Ostatnio będąc z wizytą z wędkarskim sklepie macałem cacuszko, tj: Garbolino G-SYSTEM FEEDER
długości: 3.30m ciężar wyrzutu: 20g - 75g waga: 160g!!! Kij piórko, sztywniutki, pięknie wykonany.
Jest znakomity na mniejsze żwirownie, stawy i wolno płynące wody, gdy zamierzamy łowić  leszcze,  mniejsze karpie, liny, a także brać udział w zawodach wędkarskich.(chodzi o szybkość operowania)
Jest to na razie najlepszy feeder jaki miałem w dłoni, sam posiadam Shimano Catanę 366 Cx medium, Shimano Hyperloop'a 366 heavy i Trabucco syntium 360MH...
Jak na razie musiałem obejść się smakiem,  :( bo chwilowo brak mi wolnych środków na wydatki z rzędu (+-)500zł, ale prędzej czy później trafi do mojego arsenału. :)

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #6 dnia: 08.10.2014, 18:35 »
witam jako początkujący amator Method Feeder zakupiłem wędzisko Feederowe o cw od 60 do 100  o akcji szczytowej(I to zapewne  był błąd) wędkę zakupiłem dla żony na prezent  i to ona jest "sprawczynią'' sytuacji opisanej poniżej .Pierwsze wypady z Methodą napawały optymizmem karp 2,5 kg na komercji podobny na starorzeczu,karaś 41 cm.I przyszło rozczarowanie trzy spięte Karpie dwa urwane haczyki   (używamy p przyponów Guru z haczykami 14,12,10 i koszyków Drennana) i tu pytanie jak na takim wędzisku ograniczyć spinanie się ryb (regulacja hamulca ?) i pytanie z tematu jakie wędzisko  zakupić(proszę o propozycje modeli ,firm w różnym zakresie cenowym) wędkujemy na starorzeczu o  stromym brzegu ,blisko roślinności wodnej z dużą populacją dużego karpia,karasia ,lina pozdrawiam.
Pozdrawiam
Jacek

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #7 dnia: 08.10.2014, 18:37 »
Feedery serii BeastMaster są: mocne i sprężyste, mozna by rzec -  niezniszczalne... Kolega z którym jeżdżę na rybki posiada, ale starszej serii BX medium, na którego wytargał już mnóstwo ryb... Kije wykonane wzorowo, jednak na moje oko cena u nas w Polsce jest zbyt wysoka. >:(

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #8 dnia: 08.10.2014, 18:44 »
witam jako początkujący amator Method Feeder zakupiłem wędzisko Feederowe o cw od 60 do 100  o akcji szczytowej(I to zapewne  był błąd) wędkę zakupiłem dla żony na prezent  i to ona jest "sprawczynią'' sytuacji opisanej poniżej .Pierwsze wypady z Methodą napawały optymizmem karp 2,5 kg na komercji podobny na starorzeczu,karaś 41 cm.I przyszło rozczarowanie trzy spięte Karpie dwa urwane haczyki   (używamy p przyponów Guru z haczykami 14,12,10 i koszyków Drennana) i tu pytanie jak na takim wędzisku ograniczyć spinanie się ryb (regulacja hamulca ?) i pytanie z tematu jakie wędzisko  zakupić(proszę o propozycje modeli ,firm w różnym zakresie cenowym) wędkujemy na starorzeczu o  stromym brzegu ,blisko roślinności wodnej z dużą populacją dużego karpia,karasia ,lina pozdrawiam.


Poleciłbym tobie raczej kije o akcji parabolicznej - lepiej amortyzują zrywy i trzymają rybę, natomiast kijem o akcji szczytowej lepiej i dalej się rzuca, niestety łatwiej "zgubić" rybę.

Offline jacek1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Londyn
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #9 dnia: 08.10.2014, 19:27 »
Arcymisiek dzieki za info .
Kwiatek

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #10 dnia: 08.10.2014, 20:07 »
Jacek - obydwa sa bardzo dobre. Ja cenię sobie kije kombinacyjne - bo to dobre rozwiązanie na różne łowiska. Masz jeden elemen więcej w komplecie.... W kijach Shimano nie robi tak dobrych produktów jak Preston znowu...
Myślę, że można losować - ale z obudwu powinieneś być zadowolony.

Jaco - kije o szczytowej akcji sa uzywane do łowienia na większych odległościach gdzie żyłka pochłania część energii. Ja unikam takich kijów jak ognia - spinaja strasznie ryby i wkurzają mnie swoja pracą...
Pomocą jest użycie podajników z amortyzatorem (Preston, Guru). Amortyzator pomoże utrzymać rybę. Hak z grotem również - choć będzie koszmarny w podbieraku. Jakbyś takich używał to przy zaczepie musisz być ostrożny - bo szarpiąc mogą one 'powrócić' z prędkością światła... ;)
Lucjan

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #11 dnia: 09.10.2014, 19:42 »
mam pytanie, możne któryś z kolegów miał styczność z tymi wędkami  Trabucco Precision XT Pro Quiver 330 - 70 g  i
Trabucco Precision XT Pro Bomb 300 - 70 g.Czym może się różnić Pro Quiver od tego Pro Bomb i jeszcze jeden typ
Trabucco  Syntium Pro Bomb Feeder 300 M 20-70g .I zasadnicze pytanie czy któreś z tych wędzisk będzie dobry wyborem dla początkującego amatora metody (chce kupić dwie dla siebie i dla żony dlatego jak na razie taki przedział cenowy)  :)
Pozdrawiam
Jacek

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #12 dnia: 09.10.2014, 21:30 »
Wędki 'bomb' powinny być robione z myślą o delikatnym łowieniu w zimniejszych miesiącach. Na zestawach zamiast koszyków umieszcza się ciężarki - 1/2, 3/4 lub 1 oz. i łowi się szukając ryb. Co ważne brania są bardzo delikatne dlatego szczytówki są mega czułe,  zaś kije o miękkiej akcji.  Zapewne quiver jest mocniejszy.

Jakby nie było obydwa powinny się sprawdzić. Oczywiście miękka akcja nie oznacza małej mocy. Kijem holuje się i duże ryby. Myślę, że różnice nie są wielkie...
Lucjan

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #13 dnia: 09.10.2014, 21:49 »
nie bardzo wiem jakie jest przeznaczenie wędzisk typu Quiver ,coś nie mogę znaleźć czegoś sensownego do metody. Pickery do 35g wydają się za delikatne (kompletnie się na tym nie znam, oj początki są trudne ) chciałbym uniknąć spięć ryb których doświadczyła moja żona przez wędkę o szczytowej akcji.
Pozdrawiam
Jacek

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wybór feedera. Jaki kij wybrać i kiedy?
« Odpowiedź #14 dnia: 09.10.2014, 22:18 »
Picker musi być miękki bo służy do łowienia na krótszym dystansie. Mój jest do 40 g, drugi do 30 - i oba są świetne i dadzą radę bez problemu wielkim rybom. Muszą byc miękkie bo żyłka nie jest w stanie amortyzowac wystarczająco. Im dłuższy kij feederowy tym jest sztywniejszy. To normalne. Jeżeli miałbyc mocny picker - to spinałby ryby. Sprawdziłem to na jednym Shakespearze... ;) Tak więc nie martw się.  Da radę! Właśnie miękkość sprawia, że nie ma spinek. Ale gorzej się zarzuca większym ciężarem - coś za coś...
Lucjan