Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 318406 razy)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #600 dnia: 14.04.2018, 21:41 »
Linkę główną mam bardzo grubą i skrętka pozycjonuje mi świetnie przypon. Ale przy wietrze prosto w twarz po prostu cienki przypon nie wyrabia. Widzę, że nic z tym nie zrobię. Chyba, że bym mooocno skrócił przypon. To też działało doraźnie.
Możesz zrobić skrętkę na przyponie,gruby fluorokarbon moim zdaniem bardzo usztywnia zestaw i traci na czułości zmienia pracę przynęty
Ale jak komuś działa to trzeba testować
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #601 dnia: 15.04.2018, 09:06 »

I tu jest pole do eksperymentów bo nasz fluorocarbon nie musi być gruby i bardzo sztywny. Wystarczy ze jest trochę sztywniejszy od zyłki. Jest ich wiele i mozna  dopasować.
Na szczęscie nieczęsto się zdarza ze musimy łowić na cienkie przypony 0,1 pod silny wiatr i do tego brania są delikatne a ryba niezwykle ostrożna. 
Wiesiek

Offline Tomasz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #602 dnia: 21.04.2018, 20:34 »
Ostatnie dwa dni łowiłem na wodzie spokojnej jak i na rzece. I wędka - asymetryczna pęta  II wędka zestaw na in-line.  Oba rozwiązania są super. Splątało mi się tylko raz.  Myślę, że zagoszczą u mnie na stałe. :thumbup: Czy jak będę łowił na rzece ale zarzucał z główki  <--  pod prąd <--   to te zestawy są wciąż przez was uznawane czy trzeba już coś innego zmontować?:)
PZW only  : o )

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 637
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #603 dnia: 22.04.2018, 17:23 »
Zastanawiam się jak łowić metodą gruntową w kanale, dosłownie na paru metrach. Głębokość maksymalnie 1 metr. Możliwe, że chciałbym spróbować łowić w nocy. Wbrew pozorom trudno o dokładność rzucając tak blisko.....

ProBono

  • Gość
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #604 dnia: 22.04.2018, 17:25 »
Zastanawiam się jak łowić metodą gruntową w kanale, dosłownie na paru metrach. Głębokość maksymalnie 1 metr. Możliwe, że chciałbym spróbować łowić w nocy. Wbrew pozorom trudno o dokładność rzucając tak blisko.....
To rzucaj  ,,spod ręki" proste

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #605 dnia: 22.04.2018, 18:55 »
Oliwka i nęć procą malutką
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 637
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #606 dnia: 22.04.2018, 23:10 »
Zastanawiam się jak łowić metodą gruntową w kanale, dosłownie na paru metrach. Głębokość maksymalnie 1 metr. Możliwe, że chciałbym spróbować łowić w nocy. Wbrew pozorom trudno o dokładność rzucając tak blisko.....
To rzucaj  ,,spod ręki" proste

Właśnie chyba rzecz w samej technice rzutu bo spod ręki niewygodnie mi się rzuca koszyczkiem który z zanętą jednak trochę waży. Przy takim łowisku jednak spławik ma dużo więcej zalet.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #607 dnia: 24.04.2018, 20:51 »
Zastanawiam się jak łowić metodą gruntową w kanale, dosłownie na paru metrach. Głębokość maksymalnie 1 metr. Możliwe, że chciałbym spróbować łowić w nocy. Wbrew pozorom trudno o dokładność rzucając tak blisko.....
To rzucaj  ,,spod ręki" proste

Jeśli to kanał i woda prawie stoi płytko jest bo mówisz że 1 m to wystarczy koszyczek 8gr i rzut jeśli nie lubisz z pod ręki to boczkiem
Właśnie chyba rzecz w samej technice rzutu bo spod ręki niewygodnie mi się rzuca koszyczkiem który z zanętą jednak trochę waży. Przy takim łowisku jednak spławik ma dużo więcej zalet.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #608 dnia: 24.04.2018, 21:00 »
Do bliskiego i szczególnie delikatnego łowienia lepiej nie używać koszyka. Bombeczka i nęcenie z ręki.  Przy łowieniu na małej odległości i blisko brzegu nie wolno zapomnieć o skrytym podejściu i odpowiednim zachowaniu się.  Feederowcy często o tym zapominają bo łowią zazwyczaj dalej, a tu byle co może wypłoszyć ryby. 
Wiesiek

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 637
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #609 dnia: 25.04.2018, 05:01 »
Do bliskiego i szczególnie delikatnego łowienia lepiej nie używać koszyka. Bombeczka i nęcenie z ręki.  Przy łowieniu na małej odległości i blisko brzegu nie wolno zapomnieć o skrytym podejściu i odpowiednim zachowaniu się.  Feederowcy często o tym zapominają bo łowią zazwyczaj dalej, a tu byle co może wypłoszyć ryby.

To miejskie kanały, kręci się pełno ludzi więc ryby przyzwyczajone. Ze znajomym, często sobie rozmawiamy, wcale nie szeptem, a liny biorą na zestaw oddalony od nas o parę metrów. Kiedyś byłem w szoku, że tak można złowić lina.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #610 dnia: 25.04.2018, 08:37 »
Rozmowa nie szkodzi w niczym i nie płoszy ryb.  Płoszą głośne krzyki, tupanie, poruszające się cienie na wodzie i poruszające się obiekty na brzegu.  Wiele też zależy od przejrzystości wody.  Faktycznie jeśli dużo ludzi zawsze się kręci po brzegu ryby się przyzwyczajają. 
W Szwecji widziałem jak spacerowicze nad fiordem Gota karmili spore ryby chlebem a one całym stadem podpływały na odległość 20-40cm od ręki przykucniętego człowieka. Oczywiście nikt nie próbował ich łapać. Zrobiłem kilka zdjęć ale nie miałem filtra i widać tylko ludzi i lustro wody. Ryby nie wyszły.
Wiesiek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #611 dnia: 25.04.2018, 09:02 »
Jest jeszcze jeden sposób.  Ja nazywam go szubienicą. Tak łowię na Wiśle na opaskach brzegowych z faszyny i dużych kamieni.  To zazwyczaj bardzo rybne miejsca.  Jednak tam prawie każdy zarzut klasyczny ciężkim feederem kończy się zaczepem bo b. silny prad ściąga koszyk w opaskę.  Dlatego używam bolonki 7m z dużym ciężkim młynkiem,  nie zarzucam tylko opuszczam koszyk 30-40g na dno w uprzednio wysondowanym miejscu między głazami  i  kładę kij na podpórkach jak najdalej się da.  (potrzebne są długie podpórki, tylna z kubkiem i cierpliwość przy wbijaniu przedniej między kamienie jak najdalej od brzegu).  Na silnym prądzie brania są energiczne i widać je na szczytówce bolonki.  To bardzo skuteczne łowienie ale bywają kłopoty z holem większej ryby bo ucieka w silny nurt... 
W Twoim przypadku po pewnych modyfikacjach też da się taki sposób zastosować.
Wiesiek

Offline pylson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 2
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #612 dnia: 21.06.2018, 18:05 »
Uff! Przebrnąłem właśnie przez 40 stron! I od tych wszystkich wiadomości głowa boli i to dosłownie :)

Na wodzie stojącej ze wszystkich metod wybrałem "helikopter" - czyli koszyczek na głównej i do tego powyżej koszyczka odchodzący w bok przypon z przynętą - dobrze zrozumiałem?
I metoda "in line" wydaje się również ciekawa.

Jestem naprawdę niedoświadczonym wędkarzem i szukam czegoś, co będzie najprostsze w montażu.

Ale nasuwają mi się dwa pytania.

1. W metodzie, gdzie koszyk po prostu zapinam agrafka do żyłki głównej, stosujecie stoper między agrafką a szczytówką. Czy to nie jest tak, że jak ryba poczuje opór na stoperze, to wypluje przynętę?

2. Czy zamiast kombinować z łączeniem koszyka do żyłki przelotowo i wymyślać sposoby, aby to się nie splątało, nie łatwiej najzwyczajniej w świecie zamontować klasyczną, przelotową sprężynę? Piszę o wodach stojących. Wtedy nic nie powinno się plątać i zestaw byłby dziecinnie prosty. Czy sprężyna jest aż tak gorsza od koszyczka?

Mam nadzieję, że nikt z Was nie napisze "kurde 40 stron pisania, a ten nic nie zrozumiał!!" :)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #613 dnia: 21.06.2018, 19:11 »
ad 1
mozna to wykonac jako helikopter lub paternoster,stoper w niczym nie przeszkadza jak jest w rozsadnej odległosci a często pomaga przy samozacieciu wstępnym
ad2
nie bo gubisz w tymprzypadku cała finezje i czulość zestawu

warto przetestować nad wodą
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #614 dnia: 21.06.2018, 19:18 »
Przy zestawie in-line zastosowanie sprężyny zamiast koszyka spowoduje spadek czułości? Dobrze zrozumiałem?
Dlaczego?
Pozdrawiam
Marcin