Autor Wątek: Kolorowanka - robaki  (Przeczytany 9197 razy)

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Kolorowanka - robaki
« dnia: 15.01.2016, 08:50 »
Widzę często w sklepach robaki w różnych kolorach. Chciałbym samemu móc kolorować !
Czasem używam kurkumy, co nadaje białym świeżość i żółty kolor.

A czym pomalować robaka, żeby był czerwony? Najlepiej bez zmieniania jego zapachu i smaku.
Czy stosuje się tu farby kakadu, plakatówki, czy może raczej barwnik wędkarski (dostępny w sklepie).
Proszę o Wasze porady :)
Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #1 dnia: 15.01.2016, 08:58 »
Można użyć barwników spożywczych ale ich kolor będzie blady w hodowli karmi się je jedzeniem z barwnikami dlatego mają taki intensywny kolor 
Tutaj jest sporo o barwieniu robaków http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=366.15
Krzysztof

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 760
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #2 dnia: 15.01.2016, 09:07 »
To prawda... Możesz kupić barwnik spożywczy i je  w tym unurzać, ale będą brudzić ręce...

Nie wiem czy nie jest łatwiej porozmawiać z lokalnym sklepem, i zachęcić ich do ciągłej sprzedaży białych w tym kolorze na kilogramy. Jeżeli kupisz pół kilo, to w lodówce zdzierżą ponad tydzień, można je tez zamrozić jako dodatek do zanęty, można zmielić na papkę i dodać do miksu do nęcenia z ręki...
Lucjan

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #3 dnia: 15.01.2016, 09:13 »
Zastanawiałem się nad mielonymi na pył suszonymi czerwonymi burakami jako dosypka do pudełka.
Czy robaki będą to wcinać i będą czerwone?

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #4 dnia: 15.01.2016, 09:22 »
Tak ale to nie mogą być robaki ze sklepu tylko dopiero co wyklute te ze sklepu nie zdążą się zabarwić 
Krzysztof

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #5 dnia: 15.01.2016, 09:33 »
Można użyć barwników spożywczych ale ich kolor będzie blady w hodowli karmi się je jedzeniem z barwnikami dlatego mają taki intensywny kolor 
Tutaj jest sporo o barwieniu robaków http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=366.15




Kolega Dyzma to dość delikatnie nazwał  :D :beer: . Pamiętam , jak dawno temu , gdy jeszcze nie było sklepów wędkarskich i białych robaków w pudełkach , sam na balkonie uskuteczniałem taką produkcję . Robaki szybko się chowały , do czasu gdy przyszła do mojej matki sąsiadka na skargę . Niestety , to był koniec mojej kariery hodowcy robaka  :D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 760
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #6 dnia: 15.01.2016, 10:39 »
Panowie, wg mnie w Polsce nie docenia się tej przynęty. W wielu wypadkach więcej złowimy na białe, nęcąc nimi mało i często, niż na wyszukane zanęty. Kolor czerwony ma szczególna moc, zwłaszcza na wodach stojących. Sklepy wędkarskie mogą dobrze zarabiać, sprzedając białe na porcje, po 100 gram na przykład. Wielu karpiarzy łowi na białe, ładuje ich z 200 w PVA i wali w dane miejsce, mając na włosie ich pęczek. Dlaczego tak rzadko to robią? Bo są sponsorowani, a firmy takie nie produkują białych, tylko kulki :)

Polskie sklepy wędkarskie powinny postawić na białe, W UK przyciąga to wielu wędkarzy do sklepu, zazwyczaj kupią jeszcze coś dodatkowo. Polskie mini pudełka ze śmieszna ilością robaków to mała kpina. Sam fakt ekologiczny jest tu ważny, w UK każdy ma pudełka na robaki (jak z Drennana), i nie ma śmieci nad wodą tyle. Jeżeli pomożemy lokalnemu sklepowi, namawiając ich do zamawiania białych, nagłośnimy to u znajomych, to jest duża szansa, że będziemy mieli je na stałe w sklepach. Pamiętajmy też, że białe robaki nie zanieczyszczają wody  :)
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #7 dnia: 15.01.2016, 10:46 »
U mnie w CW sprzedają białe i Pinkę na porcje. A to nie jest tak Luk że nie doceniamy białych w kraju. Po prostu na wielu łowiska drobnica by cię zagnębiła. Sam wiesz jaka jest różnica w rybostanie w UK a PL.
Arek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #8 dnia: 15.01.2016, 10:50 »
Prawie zawsze na rybach mam białe lub pinkę . To moja podstawowa przynęta pod bata , na białe robaki złowiłem najwięcej ryb w życiu .

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #9 dnia: 15.01.2016, 10:54 »
Biały robak to jedna ze skuteczniejszych przynęt czy to na hak czy do nęcenia (na przykład procą, mini kubeczkiem) na łowiskach komercyjnych. Jak łowię rekreacyjnie to ćwierć litra zabieram obowiązkowo, na zawodach nawet ponad litr. Jeśli chodzi o kolor czerwony - to wolę fifisy. Są dużo lepiej wybarwione.

W mojej okolicy nie ma problemu z białymi, 1-3 litry dostanę od ręki, więcej trzeba zamawiać. Jak chcę oddzielnie białe i oddzielnie czerwone to muszę zgłosić dzień czy dwa wcześniej, żeby nie zmieszali wszystkiego (bo robią paczki po ćwierć litra mieszane).
Grzegorz

glizdziarz

  • Gość
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #10 dnia: 15.01.2016, 11:21 »
W moim mieście nie ma problemu z kupnem białych i pinki barwionej - przynajmniej w trzech kolorach - na miarki luzem. Mogę mieć nie barwione, czerwone, różowe fluo, żółte, niebieskie i zielone fluo. Wszystkie w jednej cenie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 760
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #11 dnia: 15.01.2016, 11:34 »
U mnie w CW sprzedają białe i Pinkę na porcje. A to nie jest tak Luk że nie doceniamy białych w kraju. Po prostu na wielu łowiska drobnica by cię zagnębiła. Sam wiesz jaka jest różnica w rybostanie w UK a PL.

Arek, w Lubniewicach białe dały mi dwa liny, pamiętasz? Łowisko do 6-7 metrów głębokości, a ja łowiłem bliżej brzegu, mało i często, na 2-3 metrach wagglerem :) Jasne, że drobnica będzie gnębić często, ale jest sporo metod aby się jej pozbyć, poza tym, czasami obecność drobnicy właśnie ściąga większe ryby. Ja rzadko kiedy na białe łowie duże ryby tylko, zazwyczaj to jest właśnie drobnica. W zeszłym roku zaś w Biestrzynniku na mało i często z białymi wchodziły płocie co chwila, a później karpie gryzły jak wściekłe. Kolesie obok zblankowali :)
Tutaj zapytałbym, kto używa białych do nęcenia mało i często? Niewielu. Panuje u nas kult zanęty i kul którymi się nęci. 

Może źle to odbierasz Arek, stąd Twój opór... Ale mi chodzi o mechanizm. Białe to idealna przynęta, nie opierają się jej praktycznie żadne karpiowate, w UK to najlepsza przynęta na lina (zobacz ile maja przynęt w UK). Można owić wszystko na to, z opadu, z dna, ze spławikiem czy z gruntu. Nawet duże karpie. Ale trzeba nimi nęcić, a nie używać jakiś aptekarskich ilości.

Co się zaś tyczy sklepów, to sami możemy poprosić o pewne rzeczy, sprzedawca się dopasuje. Rozmawiałem z jednym w Opolu, i on sam mówił, że nie wie co sprzedawać, chętnie posłucha wędkarzy, byle ich do siebie ściągać. Sam nie orientował się w tym co jest dobre a co złe na rynku, bazował na swojej wiedzy jako sprzedawca. Ja u siebie w Londynie, w kilku sklepach poprosiłem o zamawianie WMH i WŚ. I te gazety są tam praktycznie zawsze. NIe poprosiłem o WW i nie ma ich :D

Zobacz - teraz, aby mieć sklep przynoszący dochody, trzeba mieć coś więcej niż konkurencja. Bo internet to podstawa, inne salony mamią wielkimi powierzchniami. Więc niech sklep ma więcej właśnie, jako klient tylko na tym skorzystasz, oni również. Niech walna ogłoszenie, że sprzedają białe na gramy, w różncyh kolorach i tak dalej. Klienci na pewno z tego powodu nie odejdą, właśnie powinni sie pojawić. Do tego można polecać koszyki do łowienia na białe (Drennan, Korum do Metody), karpiowe kółka do zapinania białych, pokazywać jak dobra jest siatka PVA i kiełbaski z białymi... Dobry sprzedawca będzie pchał białe w wielkich ilościach :)
I nie ma się co martwić tutaj o drobnicę, o ryby w Polsce czy w UK. Im więcej masz opcji jako wędkarz tym lepiej, kupować przecież nie musisz :)

Ja w tym roku na testach na Odrze będę tez sprawdzał nęcenie dyżymi ilościami białych. Zobaczymy co na to ryby :)
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #12 dnia: 15.01.2016, 11:43 »
Nie ma oporu z mojej strony. ;) Pewnie niepotrzebnie przeważnie porównuję do swojego łowiska i feederowania. ;D Zaraz sobie wyobraziłem jak co 2 min. muszę ściągać zestaw bo wisi na nim "Skalar". :'(
Arek

glizdziarz

  • Gość
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #13 dnia: 15.01.2016, 11:46 »
Na niektórych zbiornikach w Polsce, gdzie występuje duża ukleja i jazgarz nęcenie i łowienie na białe w ciągu dnia jest niemożliwe. Tak jest na na jeziorze Skulska Wieś czy na Zalewie Sulejowskim. Jeśli bym nęcił białymi czy pinką i na to łowił to haczyk nawet nie zdąży dotrzeć do dna. Podobnie miałem na starorzeczu z ciernikami.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 760
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolorowanka - robaki
« Odpowiedź #14 dnia: 15.01.2016, 12:08 »
Na niektórych zbiornikach w Polsce, gdzie występuje duża ukleja i jazgarz nęcenie i łowienie na białe w ciągu dnia jest niemożliwe. Tak jest na na jeziorze Skulska Wieś czy na Zalewie Sulejowskim. Jeśli bym nęcił białymi czy pinką i na to łowił to haczyk nawet nie zdąży dotrzeć do dna. Podobnie miałem na starorzeczu z ciernikami.

Zdaję sobie z tego sprawę... Ale można na przykład skleić białe klejem zanętowym, i walnąć kule lub dwie do wody. Na dnie ukleja grasować już tak nie będzie, pojawi się większa ryba być może. A zestaw spławikowy musi mieć obciążenie przy przyponie, aby robak nie był do przechwycenia w opadzie. Można też białe unieruchomić w takiej sytuacji, część drobnicy sobie wtedy odpuszcza. To tylko takie przykłady - nie twierdzę, że to zadziała - ale jest to jedna z metod na przekarmienie drobnicy.
Lucjan