Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 104701 razy)

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #105 dnia: 04.01.2016, 20:59 »
4 sezon używam do konserwacji kołowrotków smaru do Off road'u firmy Motul
http://allegro.pl/smar-motul-lancucha-off-road-quad-atv-cross-enduro-i5316508328.html
Smarowanie jest bardzo precyzyjne, bardzo fajnie się utlenia oraz uszczelnia wszystkie zakamarki.
Naprawdę polecam! :)
Adam

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #106 dnia: 06.01.2016, 09:13 »
Ja może co nieco wniosę do tematu jako praktyk.
Nie wiem czy się wszyscy ze mną zgodzą czy nie,ja po prostu opiszę swoje doświadczenia i uwagi,i raczej pozostanę wierny temu co tu opiszę.
Co prawda być może nie powinienem tego robić,bo naprawiam/serwisuję kołowrotki za $$ (aktualnie za fanty: a to spławik,pudełko przynęt,paczka zanęty :P )

Mycie

Dla mnie nr 1 to nafta.Im bardziej oczyszczona tym lepiej.Nr 2 to benzyna-normalna benzyna jak do auta.
Trzeba też trochę wiedzy,bo nie wszystko do wszystkiego,ale to może niech pozostanie moją tajemnicą. W każdym razie bez obaw,używając nr 1 lub 2 nie rozpuścicie zębatek ;)
Przyda się też czysty spirytus do elementów z tworzyw.
Inne środki w stylu rozpuszczalników,benzyn ekstrakcyjnych itp - odradzam.
Zdarza się,że  reagują z różnymi stopami/metalami ,które są aktualnie stosowane w napędach kołowrotków np stopy brązu,cynku,fosforu... Poza tym elementy napędowe mogą być anodowane, kryte teflonem... To fabryczne,dobre pomysły na dodatkową powłokę ochronną czy utwardzającą i szkoda by było ją "zmyć".
Coś tu było pisane o myciu łożysk - ja mówię: jak najbardziej. Jeśli łożysko jest kryte (uszczelnione-samosmarujące) to nic mu się nie stanie i nic nie ma prawa się dostać do środka.A jeśli tak się dzieje,albo czuć ,że coś tam się dostaje to...warto je zmienić, albo zmienić kołowrotek :P

Smarowidła

SMAR
Kołowrotek to nie silnik w aucie.Każdy pewnie dba o swoje zabawki i chce jak najlepiej,ale nie ma co przesadzać! To nie są zbyt skomplikowane urządzenia.
Zwykły ,popularny smar litowy nada się na napęd (zębatki) i elementy cierne/suwne .Zresztą łożyskom też nie zaszkodzi.
Ja jestem zwolennikiem smaru zawierającego tytan.Im więcej tytanu tym bardziej biały i maślany w konsystencji.Jego zaletą jest uzupełnianie wszelkich mikroubytków,porów ,rysek.Zwłaszcza polecam do starszych maszyn. Nie bardzo da się go zmyć wodą z posmarowanych elementów.Poza tym im bardziej "brudny" tym bardziej "zużyty",czyli wiadomo kiedy wymieniać. Wada też jest.Mianowicie młynek tak jakby "ciężej " pracuje. To jest właśnie ten efekt wypełnienia wszelkich niedoskonałości/mikrouszkodzeń. Co do niskiej/wysokiej temperatury to smar tytanowy nie bardzo zmienia swoje parametry.
Smary do kołowrotków ,które producenci kołowrotków też sprzedają, są jak najbardziej ok. Nie są to jakieś super produkty,najczęściej "jakiś towot" zabarwiony na inny kolor,ale za który klient zapłaci 15 zł ,zamiast 20 gr ;) Co do smarów z Shimano lub Daiwy (najlepsze te sprowadzone z Japonii w dużych opakowaniach) to są godne polecenia, ale kosztują też odpowiednio dużo. Poza tym zauważcie jaki mają kolor... biały (?) .... :P

OLEJ
W moim wypadku sprowadza się do aplikacji 1 kropli bezpośrednio do łożyska(na te kuleczki/wałeczki),do łożyska kabłąka również.Wyjątkowo 2 krople do większych łożysk,w większych modelach.Łożyska kryte - nic tam nie jesteśmy w stanie aplikować.
Co do oleju,to nie każdy się nada.Zbyt rzadki szybko wypłynie i wiele go nie zostanie,zbyt gęsty może "zmulić" pracę kołowrotka. W każdym razie powinien to być olej do łożysk wolno-/nisko- obrotowych.
Ktoś coś pisał o oleju silnikowym,że nie gęstnieje w niskich temperaturach.W sumie trop dobry.Ja jednak uważam,że jest zbyt rzadki i wypłynie,poza tym to olej, który dobre właściwości smarujące uzyskuje pod wpływem wysokich temperatur,obrotów i ciśnienia.
Aby nie wykładać znów całej teorii - rozejrzyjcie się po sklepach rowerowych ;) Olej do łańcucha,na trudne warunki pogodowe,na wodę i błocko to najlepszy wybór. Powinien być zielony (kolor oleju ofkoz), a jeśli jest ciemnozielony to już naprawdę świetnie .

TEFLON
Olej techniczny z wysoką zawartością teflonu.Zwany czasem teflonem w płynie.Często dostępny w formie spray'u,ale ja akurat wole normalna buteleczkę.
Uwaga jednak na teflon w płynie do połączeń gwintowanych ,stosowany w hydraulice! Tego nie chcemy.
Potrzebny do hamulca.
Po rozebraniu hamulca(czy to w szpuli czy tylny) pomiędzy metalowymi podkładkami są podkładki z tkanin (elastomer,filc...) bądź jakiś tworzyw lub nawet papieru(zazwyczaj Mikado!). Trzeba dbać o ich właściwe nasączenie teflonem (z dużym umiarem!). Można nawet przywrócić do łask zapieczony czy zacinający się hamulec. Podkładki można również wymienić na nowe jeśli jest potrzeba(i metalowe i nasiąkliwe),a czasem nawet sprężynę dociskającą.
Teflon nada się również do rolki kabłąka (zamiast oleju) oraz jest najlepszym wyborem do skrzypiącej korbki.

WODA
Dużo było wpisów o wodzie,o przypadkowych kąpielach kołowrotków.
Powiem tak.Jeśli naszemu kołowrotkowi woda jest straszna to powinniśmy się z nim rozstać :P
To nie są urządzenia przystosowane do pracy pod wodą ,natomiast nad wodą jak najbardziej .
Wielka wilgoć nad zbiornikiem gdzie łowimy, to nadal woda wnikająca ,mniej lub bardziej, do naszego młynka. Lepsze (droższe) modele z reguły są dość "wodoszczelne". Tańsze ,mimo iż nabiorą wody, nie powinny szwankować ,bo materiały używane na napędy to nierdzewne metale i ich stopy,a tworzywa sztuczne wody się nie boją wcale. Zresztą metalowe obudowy to też różne gatunki aluminium bądź stopy cynku.
Po kąpieli (przypadkowej) naszego sprzętu można dla spokoju ducha rozkręcić obudowę. Wylać wodę (jeśli jest) i wysuszyć na powietrzu,na słońcu.Niech poleży rozkręcony dzień lub dwa. Gdy mamy dobry smar i olej,to woda go nie wymyje. W starszych konstrukcjach zdarza się nawet piach po długich kąpielach i tu już kompleksowe mycie i smarowanie od nowa.

Jeśli komuś coś rdzewieje w kołowrotku to wniosek jest jeden - nie został zrobiony z dobrych materiałów.

Zdarzają się jeszcze (w starszych konstrukcjach) rdzewiejące sprężyny kabłąka,ale te można wymieniać gdy już pękną bądź mocno uprzykrzają nam łowienie.

Mam nadzieję ,że się komuś przyda co napisałem.

W razie pytań mogę jeszcze coś dopowiedzieć :)
Czesiek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #107 dnia: 06.01.2016, 19:07 »
Super, wielkie dzięki Czesiek, że podzieliłeś się z nami swoją wiedzą!

Dla mnie szczególnie ważna jest dobra kondycja rolki kabłąka. Dzięki jej prawidłowej pracy żyłka w mniejszym stopniu ulega skręcaniu i ścieraniu.
Obecnie do rolki stosuję oliwkę Daiwa Reel Oiler (długopis) + Smar Daiwa Reel Greaser. Myślisz, że to dobre połączenie?
Mam kołowrotki, których rolki, bez względu na to, co się zastosuje, i tak kiepsko się obracają. Właśnie sprawdzałem swoje kołowrotki do łowienia spod lodu i poddałem się. Być może te kołowrotki po prostu są do kitu.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 624
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #108 dnia: 06.01.2016, 19:29 »
Shimano oferuje preparat o przeznaczeniu rolkowo-kabłąkowym:



W Polsce bywa dostępny tu: https://www.raven-fishing.pl/lineroller-olie/pl/product/754/

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #109 dnia: 06.01.2016, 19:45 »
Szacun i dzięki Czesiek! :thumbup: Konkretna dawka wiedzy!
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #110 dnia: 06.01.2016, 20:14 »
Shimano oferuje preparat o przeznaczeniu rolkowo-kabłąkowym:
Dzięki! Moja obsesja na punkcie rolek sprawi, że z pewnością go zakupię :D
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #111 dnia: 06.01.2016, 20:22 »
Super, wielkie dzięki Czesiek, że podzieliłeś się z nami swoją wiedzą!

Dla mnie szczególnie ważna jest dobra kondycja rolki kabłąka. Dzięki jej prawidłowej pracy żyłka w mniejszym stopniu ulega skręcaniu i ścieraniu.
Obecnie do rolki stosuję oliwkę Daiwa Reel Oiler (długopis) + Smar Daiwa Reel Greaser. Myślisz, że to dobre połączenie?
Mam kołowrotki, których rolki, bez względu na to, co się zastosuje, i tak kiepsko się obracają. Właśnie sprawdzałem swoje kołowrotki do łowienia spod lodu i poddałem się. Być może te kołowrotki po prostu są do kitu.

Proszę bardzo.Cieszę się jeśli komuś mogłem pomóc,albo rozwiałem jakieś wątpliwości! :-[

Szczerze powiem,że nie znam i nie używam tych produktów :) Wygooglowałem je przed chwila i widzę ,że Reel Greaser jest ciemno-zielony ,czy taki niebieskawy - co generalnie dość dobrze odnosi się tego co napisałem we fragmencie : OLEJ. Natomiast ten długopis przeźroczysty/białawy/perłowy to nic innego jak preparat,który określiłem we fragmencie : TEFLON.

Stosuj do woli,na pewno są to dobre rzeczy,nie znam ich za bardzo ,ale po kolorze widzę ,że "to jest to" :P 

Rolki prowadzące żyłkę mają aktualnie niemal identyczną budowę we wszystkich kołowrotkach,a łożysko w rolce to standard (chyba). Co tam można zrobić?
Oczyścić te elementy,czyli rolkę,łożysko,jakieś dodatkowe tuleje i podkładki (ale zazwyczaj nie ma tam czego czyścić, bo jest to szczelne miejsce).
Można dać kropelkę oleju do łożyska (albo nic jeśli to samosmarujące). Natomiast na rolkę i ośkę ,na której to wszystko hula, troszkę olejku z teflonem. Ma być dobry poślizg i nic więcej tam zrobić nie można.
Trzeba uważać żeby za dużo nie zaaplikować,bo na pewno gdzieś nadmiary wyciekną,i nie będzie dobrze jeśli na żyłkę.Ja daję kropelkę pod rolkę i kropelkę na ośkę,po czym przecieram co nieco jakaś szmateczką,to co zostanie na pewno wystarczy.
Jeśli nadal są jakieś defekty to wina łożyska(można wymienić),bądź dość kiepskiego wykonania.
Jeszcze jedna uwaga.Trzeba dość umiejętnie przykręcić śrubkę łączącą rolkę z ramieniem kabłąka! Nie może być luzu,a w zasadzie musi być - a to dopiero hehe.
Ja dokręcam dość mocno,po czym delikatnie ,po troszeczkę odkręcam ,i za każdym takim odkręceniem sprawdzam czy rolka dobrze się kręci czy jeszcze za ciężko.Tu trzeba wyczucia,ale to raczej nie czarna magia,więc bez obaw.
Co warto powiedzieć, w niektórych młynkach jest to dość felerny element,który może zakłócać pracę rolki! I zdarza się nawet w drogich maszynkach. Śrubka owa może bowiem odkręcić się na skutek użytkowania kołowrotka (albo też dokręcić). Czasem w takich wypadkach można się poratować wymianą tejże śrubki na inna (a w zasadzie na inny kształt/typ "główki") bądź założeniem stosownej podkładki ,która uniemożliwi samoczynne odkręcanie/dokręcanie.
Konstrukcje dobre,przemyślane (niekonieczne bardzo drogie) poprzez odpowiedni typ śrubki,wytłoczenia,podkładeczkę, nie znają tego problemu.
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #112 dnia: 06.01.2016, 20:26 »
Shimano oferuje preparat o przeznaczeniu rolkowo-kabłąkowym:



W Polsce bywa dostępny tu: https://www.raven-fishing.pl/lineroller-olie/pl/product/754/

Coś niebywale podobnego Shimano oferuje odnośnie pielęgnacji osprzętu rowerowego!
Normalnie jakbym to już gdzieś widział :D Tylko etykietka inna. Ciekawe czy cena tego teflonu do kołowrotka jest taka sama jak do roweru,bo produkt stawiam,że ten sam :P
Czesiek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 624
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #113 dnia: 06.01.2016, 21:20 »
Który z nich to zamaskowany Shimano Line Roller Oil? ;)


Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #114 dnia: 06.01.2016, 22:30 »
Ponawiam to pytanie O:)
Załóżmy, że kupię ten smar - http://allegro.pl/wurth-hsw-100-bialy-smar-polstaly-aerozol-500ml-i5495134999.html Czy jeśli zdejmę tą "obudowę" pod rączką kołowrotka, wyczysczę troszkę patyczkiem "do uszu" ;P I psikne tym smarem w to miejsce, to czy to coś da? Czy może gdzieś jeszcze psiknąć? :D
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Luuki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #115 dnia: 07.01.2016, 00:06 »
Wonski81 a jeśli możesz zdradzić jakiego smaru używasz to byłbym wdzięczny bo jestem na kupnie ;) i mam dylemat a lubie rzeczy sprawdzone :)
Łukasz

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #116 dnia: 07.01.2016, 09:04 »
Który z nich to zamaskowany Shimano Line Roller Oil? ;)



Wg mnie produkt po lewej stronie to to samo co Line Roler ;) Zaś ten po prawej można z powodzeniem stosować bezpośrednio do łożysk.
Czesiek

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #117 dnia: 07.01.2016, 09:10 »
Panowie, jeżeli rolka kabłąka nie jest na łożysku, tylko na podkładce teflonowej, to także wymaga smarowania? Dodam że mimo braku łozyska rolka obraca się bardzo lekko i płynnie i boję się, aby po smarowaniu nie było gorzej.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #118 dnia: 07.01.2016, 09:14 »
Ponawiam to pytanie O:)
Załóżmy, że kupię ten smar - http://allegro.pl/wurth-hsw-100-bialy-smar-polstaly-aerozol-500ml-i5495134999.html Czy jeśli zdejmę tą "obudowę" pod rączką kołowrotka, wyczysczę troszkę patyczkiem "do uszu" ;P I psikne tym smarem w to miejsce, to czy to coś da? Czy może gdzieś jeszcze psiknąć? :D

Coś da na pewno. "Kto smaruje ten jedzie" (a kto nie myje temu gnije :P ).
Lepiej smarować byle jak i byle czym niż wcale!
Jak trochę "pokiziasz" patyczkiem to wg za dużo nie umyjesz. Jak już myć to trzeba rozebrać na części pierwsze ,"wykąpać" wszystko i wyszorować pędzelkiem.

Ja nie bardzo lubię takie wynalazki. Smar półstały do mnie nie przemawia. Smar to smar,olej to olej. Taki półstały smar z racji rzadszej konsystencji może ze wszelakich osiek i zębatek napędowych spadać na skutek ruchów obrotowych. Poza tym aerozol? Może być tak,że jak naciśniesz "spust" to będziesz miał ,prócz napędu, całe wnętrze wysmarowane ;)
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #119 dnia: 07.01.2016, 09:15 »
Panowie, jeżeli rolka kabłąka nie jest na łożysku, tylko na podkładce teflonowej, to także wymaga smarowania? Dodam że mimo braku łozyska rolka obraca się bardzo lekko i płynnie i boję się, aby po smarowaniu nie było gorzej.

Jak wszystko jest dobrze to nie ruszaj ;) A jeśli idzie ciut ciężko to sam preparat teflonowy załatwi sprawę.
Czesiek