Autor Wątek: Częste zejscia większych ryb - metoda  (Przeczytany 13542 razy)

Offline Adrian900

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder
Częste zejscia większych ryb - metoda
« dnia: 27.08.2016, 21:03 »
Na wstępie witam Was wszystkich jako, że jest to mój pierwszy post na tym zacnym forum :)
Od niedawna rozpocząłem moją przygodę z metodą gruntową a konkretnie Method. Moja wędka to mikado black draft 2.70, krecioł Spro passion 730 z plecionką 0.18 Nihonto octa braid. Na to poszedł koszyk Drennana 25 g. Z przyponami trochę kombinuje, czasem zakładam przypon Drennana do methody nr 12 a czasem własnej roboty na plecionce 0.16 z haczykiem korum dołączonym do pelletu sonubaits. Karasie trochę większe od dłoni wyciągam bez problemu (uwielbiaja pikantna kielbaske). Schody zaczynaja się gdy na wędkę siądzie coś większego. Duza ryba zrywa przypon drennanowski przy haczyku a z haczyka korumowego schodzi parę sekund po zacięciu lub po zacięciu. Wędkę w zasadzie podnoszę tylko przy konkretnych ugięciach i staram się utrzymywać pletkę w ciągłym napięciu. Hamulec w kołowrotku ustawiam nie za mocno bo odrazu pęka żyłka przy haku.
Bardzo proszę o jakieś wskazówki co robię źle lub jaka część zestawu jest do wymiany. Dzięki.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #1 dnia: 27.08.2016, 21:10 »
Po pierwsze zmieniłbym linkę główną na żyłkę, jest o niebo lepsza amortyzacja. Po drugie zastosowałbym grubsze przypony żyłkowe. Nie rozumiem czy z plećki też Ci ryby się spinają, no bo chyba nie zrywają haków? Dodatkowo, jak zacinasz? Chodzi o siłę? Chyba rozumiesz, że w tym przypadku, nie trzęba mocno ciąć, wystarczy dociąć?

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #2 dnia: 27.08.2016, 21:16 »
Jaka to była kiełbaska? 8, 12, 14 mm?
Plecionka jest przydatna przy specyficznych okolicznościach. Inaczej przeszkadza.
Marcin

Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #3 dnia: 27.08.2016, 21:25 »
Ja też miałem problem z zrywaniem ryby i zmieniłem haczyki na mniejsze nr 14. Jak na razie nie mam z tym problemów. No i oczywiście  żyłka zamiast plecionki.
Andrzej

Offline arturro

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko-Biała
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #4 dnia: 27.08.2016, 21:29 »
Jeżeli zależy Ci na plecionce to używaj podajniki z gomowym amortyzatorem np. firmy Guru. Ja też miałem problem ze spinaniem rybek i to pomogło.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #5 dnia: 27.08.2016, 21:30 »
Ja też miałem problem z zrywaniem ryby i zmieniłem haczyki na mniejsze nr 14. Jak na razie nie mam z tym problemów. No i oczywiście  żyłka zamiast plecionki.




Ale nie wystarczy zmienić haki na mniejsze. Haki dobiera się do wielkości przynęty. Z moich, właściwie naszych obserwacji jasno wynika, że jeżeli przynęta jest przynajmniej o 1/3 większa od haka, jest więcej spinek i sporo ryb się nie zacina.

Offline Adrian900

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #6 dnia: 27.08.2016, 21:32 »
Przypon z pletki nie pęka ale dziś miałem z niego 3 zejscia większej rybki.Przynajmniej narazie. Drenanowskie natomiast pękają przy haczyku. Raczej niezacinam mocno bo same się zacinają. Poprostu szybko podnosze wędke ale nie tak jak ma to miejsce przy splawiku. Pellet to 8mm oraz 8-10 mm dumbellsy.Karasie wyciagam bez problemu.

Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #7 dnia: 27.08.2016, 21:33 »
Ja też miałem problem z zrywaniem ryby i zmieniłem haczyki na mniejsze nr 14. Jak na razie nie mam z tym problemów. No i oczywiście  żyłka zamiast plecionki.




Ale nie wystarczy zmienić haki na mniejsze. Haki dobiera się do wielkości przynęty. Z moich, właściwie naszych obserwacji jasno wynika, że jeżeli przynęta jest przynajmniej o 1/3 większa od haka, jest więcej spinek i sporo ryb się nie zacina.

Stosuję przynęty 8 i 10 mm. Wiadomo że jak przynęta będzie miała 16 lub 20 mm nie zastosuję haczyka nr 14.
Andrzej

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #8 dnia: 27.08.2016, 21:36 »
Przypon z pletki nie pęka ale dziś miałem z niego 3 zejscia większej rybki.Przynajmniej narazie. Drenanowskie natomiast pękają przy haczyku. Raczej niezacinam mocno bo same się zacinają. Poprostu szybko podnosze wędke ale nie tak jak ma to miejsce przy splawiku. Pellet to 8mm oraz 8-10 mm dumbellsy.Karasie wyciagam bez problemu.



Jakiej grubości przypony stosujesz od Drennana? Na jakich haczykach?

Offline Adrian900

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #9 dnia: 27.08.2016, 21:47 »
Haczyk 12 0.20 7lb 3.20kg

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #10 dnia: 27.08.2016, 21:48 »
Cześć, Adrianie :)

Na wstępie wypadałoby zapytać o to, kto doradził Ci taką linę do tak stosunkowo delikatnego kija? Ta plecionka nie jest jakimś genialnym produktem, jest to raczej budżetowa linka, więc jej grubość jest mocno "naciągnięta". Plecionka o grubości 0,18 mm to już w zasadzie lina na wielkie ryby. Tak dla jasności: jeszcze nie urodził się taki (na przykład) sandacz, którego nie można by wyholować na plecionkę (w miarę dobrą) o grub. 0,12 mm. Oczywiście dotyczy to łowisk, które nie są naszpikowane zaczepami i przeszkodami typu stare pralki. Zresztą nie o wytrzymałość chodzi, ale to inna bajka. Twój kij mógłby współpracować z plecionką o grubości 0,08 mm, ale to i tak bez sensu. Jędrzej ma rację, zastosuj żyłkę. Tutaj nie ma co dywagować.

Sprawa druga jest też nie mniej istotna. Black Draft jest specyficznym kijem - niby delikatny, ale jednak nie do końca. Blank jest niezwykle mocny, jego ugięcie nie jest jakieś szczególnie znaczne pod byle obciążeniem. Rybki lubią się spinać z niego, nawet wtedy, gdy łowimy na żyłkę (oczywiście porównuję to wędzisko do kijków o akcji parabolicznej). Wniosek jest taki, że ten kij niekoniecznie jest stworzony do plecionki. Ja do tego pickerka stosuję żyłkę o grub. 0,16 i 0,18 mm. Ale to mój wybór, bo uważam, że tak się pięknie łowi (klasyczny koszyk). W przypadku metody nie zakładałem żyłki grubszej niż 0,20 mm (mowa o tym kiju). Są jednak tutaj użytkownicy Black Drafta, którzy łowią na żyłkę 0,26 mm ;)

Zanim zacząłbym panikować i narzekać na haki, przypony itp., zwróciłbym uwagę na powyższe kwestie. Luzik, będzie dobrze :)
Jacek

Offline Adrian900

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #11 dnia: 27.08.2016, 22:14 »
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Tą plecionkę wybrałem ponieważ pierwotnie kołowrotek został kupiony do kija spiningowego. Czyli wymiana żyłki głównej jest konieczna i to już wiem.
Skoro doradzasz mi żyłkę 0.20 to czy wspomniany przypon drennana nie będzie wtedy za gruby? Z kolei jeśli niektóre rybki zrywają mi owe przypony grubości 0.20 to jaki zbudować zestaw? :-\ Łowię na komercji i  na 3 wypady z tym zestawem jak do tej pory złapałem z dziesięć karasi ok 20-25 cm i jednego karpika ok 0,4kg, nie licząc dwóch zerwanych haczyków i z 6 zejsć większej ryby. Myślałem, że ta plecionka 0.18 nie będzie aż tak straszna dla tego pickera z racji tego, że sporo się o nim naczytałem.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #12 dnia: 27.08.2016, 22:37 »
Zastosuj przede wszystkim grubsze przypony. Z drugiej strony, przypony do Metody będą zawsze mniej trwalsze niż te dłuższe. Właśnie ich długość definiuje poniekąd ich trwałość. Według mnie, dużo lepsze są z plećki.
Na Twoim miejscu założyłbym żyłkę 0,25 + przypon z plećki, ewentualnie przypon 0,22-23.

Offline Adrian900

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #13 dnia: 27.08.2016, 22:40 »
I właśnie ten z plecionki 0.16 wiązany palomarem jeszcze mi się nie zerwał. A jaką żyłkę moglibyście polecić?

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Częste zejscia większych ryb - metoda
« Odpowiedź #14 dnia: 27.08.2016, 22:42 »
Ja do porad Kolegów dodałbym mniej siłowy hol i powinno być dobrze. Czasem nawet 2 kg potrafi wykonać szalony odjazd. Łagodniejszy hol powinien poprawić statystyki wyholowanych ryb, a dodatkowo sprawi, że ryba o mniej ucierpi. Powodzenia :)
Pozdrawiam,
Maciek