Autor Wątek: Miękkość szczytówki a waga podajnika  (Przeczytany 13788 razy)

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Miękkość szczytówki a waga podajnika
« dnia: 20.09.2016, 16:26 »
Witam.
Jaka Waszym zdaniem jest optymalna waga podajnika względem miękkości szczytówki sygnalizacyjnej?
Czy np. dla szczytówki 1,5 oz - 20 g nie będzie za mało??

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #1 dnia: 20.09.2016, 16:41 »
Hej,

Tutaj pewnie każdy z kolegów będzie miał trochę inne doświadczenia, co wynika z różnego rodzaju sprzętu jaki używamy i również z techniki rzutu, umiejętności itp. Na swoim przykładzie Feeder Shimano Beastmaster CX light 3,35 m - szczytówki 0,5 oz, 1,0 oz i 1,5 oz. Na 0,5 nie łowiłem, a na dwóch pozostałych używam podajników i koszyków do 30 gram + zanęta. Przy większym ciężarze mam już problem z celnością rzutów bo szczytówka zaczyna mi "tańczyć" pod wpływem ciężaru. Na Korumie CS przy szczytówce heavy (1,5 oz) stosuje te same koszyki ale mam wrażenie, że przy tych 30 gr mam większą kontrolę.
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline deST

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 332
  • Reputacja: 45
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #2 dnia: 20.09.2016, 21:11 »
Wg przelicznika 1 oz = 28 gramów, czyli 1.5 oz = 42 gramów. Nie ważyłem nigdy podajnika z zanętą. Przy podajniku 20 g musiałaby ważyć 20-22 g. Jak dla mnie przy 1.5 oz możesz spokojnie podajnikami 30 g rzucać.
 

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #3 dnia: 20.09.2016, 21:24 »
Szczytówka prawie nie bierze udziału w zarzucie zestawu. Jeżeli byłoby wędzisko np. 3,9 m o cw do 120 g i miało szczytówkę 0,5 oz, to śmiało można rzucać ciężarem 120 g.

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #4 dnia: 20.09.2016, 21:45 »
Szczytówka prawie nie bierze udziału w zarzucie zestawu. Jeżeli byłoby wędzisko np. 3,9 m o cw do 120 g i miało szczytówkę 0,5 oz, to śmiało można rzucać ciężarem 120 g.
Zgadzam się jeżeli chodzi o siłę rzutu, w końcu są nawet wędki brzanowe typu quiver z końcówkami 1 oz, ale rzucanie pickerem z taką szczytówką podajnikiem 45 g z zanętą to już jest spore utrudnienie przy zarzucaniu. Chodzi mi o kwestię dokładności/celności. Przynajmniej dla mnie :D
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 689
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #5 dnia: 21.09.2016, 07:42 »
Dla mnie miękkość szczytówki nie ma większego znaczenia przy zarzucie. Ważne jest to, czy da się potem napiąć żyłkę. Oczywiście poza sztywnością szczytówki i ciężarem podajnika zależy to również od grubości zatapianej żyłki i śliskości dna.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline email

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wlkp. - Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #6 dnia: 21.09.2016, 09:57 »
Jak dla mnie ma znaczenie. Po coś producent podają zakres cw na szczytówkach. Po przekroczeniu maksymalnej wartości szczytówka zaczyna inaczej pracować przy wyrzucie. Co może spowodować pękniecie jej lub urwanie zestawu. Najczęściej pada żyłka.
Dlaczego tak pisze? bo tak miałem dwa razy. Przeciążyłem zestaw i żyłka strzeliła. Nic nie było zaplątane a żyłka zdrowa.
Ja do 1,5 oz używam podajników 25 gramowych.
Mateusz "Majcher"

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #7 dnia: 21.09.2016, 14:07 »
No dzięki za odpowiedzi .
Bardziej mi chodzi o odpowiednie napięcie żyłki.
Mam jakiś stary model feedera Mikado (nie produkowany już) HI Kevlar feeder, cw do 90 czy 100 gramów, szczytówki oczywiście bez opisu, ale najmiększą oceniam "na oko" 1 oz używam podajników ("zwykłych" koszyków ) od 15 do 30 gramów.
Niedawno kupiłem Feedera Jaxon:  http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/extera-feeder-a11-p66-k12365.html
Długość 330 cm, 50-110 g cw. Szczytówki oczywiście też bez opisu, ale o wiele twardsze niż w Mikado, "na oko" oceniam ja na  1,5 oz lekko (może nawet więcej) no i nie wiem o jakiej wadze podajnik płaski był by odpowiedni.
Co do łowiska to, zalew (Jezioro Żywieckie) na którym wydobywa się żwir ale jest sporo mułu.
Żyłka 0,275 mm SNECK KEVGTI MAGNUM: http://www.szczupak.pl/sneck-magnum-i248.html

Offline email

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wlkp. - Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #8 dnia: 21.09.2016, 14:23 »
Jeśli kupiłeś kija z cw od 50-110 to najbardziej uginająca szczytówka będzie miała 50, a najtwardsza 110. 1.5 oz to 40 gramów.

Pierwszy feeder jaki zakupiłem miał 3.93 metra i cw od 60-120 g. Jest tak sztywny jak cholera. Teraz łowie na pickerze 2.7, metra wyrzut do 40 gram. Jest pięknie. Miękki, lekki kijek. Wszystko na nim widać. Otarcia, dotknięcia przynęty.

Im większa powierzchnia i im mniejsza waga podajnika, tym mniej będzie się zapadał w mule. Myślę, że dobrym podajnikiem będzie 15 gramowy od Prestona, ale przy twojej wędce może być za lekki.
Mateusz "Majcher"

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #9 dnia: 21.09.2016, 14:49 »
Witam:)
Chciałbym opisać Wam jak ja dobieram szczytówkę do koszyka.
Po pierwsze zwracam uwagę gdzie łowię i jakie mam dno. Czy jest muliste, czy mam twardy blat a może zarośla na dnie lub pozostałości po płace wodnej.
Jak mam muł to daje bardziej rozłożysty koszyk typu Drennan lub Preston o małej gramaturze, natomiast jeśli jest twardy ładny blat pakuję hybrydę z guru. W innych przypadkach jeśli wiem, że dno jest zawalone śmieciami rezygnuję z koszyka i zakładam oliwkę i daję pop upa.

Jeśli chodzi o szczytówki, to mogę oprzeć się tylko o sprzęt Shimano i gramatury 0.35 , 0.5, 0.75, 1, 1.5 i 2 oz.
Przyjmując, że 1 oz ma 28 g tak dobieram koszyki.
0.35 oz - koszyk 10 g
0.5 oz - koszyk 15 g 
0.75 oz - koszyk 20 g
1 oz - koszyki w przedziale 25 g do 30 g
1.5 oz - koszyki 36 g do 40 g
2 oz - koszyki około 45 g

Osobiście używam koszyków o gramaturze nie przekraczającej 36 g i nie mam problemów z zrzucaniem i ustawieniem szczytówki :)



Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #10 dnia: 21.09.2016, 16:22 »
Jeśli kupiłeś kija z cw od 50-110 to najbardziej uginająca szczytówka będzie miała 50, a najtwardsza 110. 1.5 oz to 40 gramów. 

Mateuszu, wybacz, ale to nieprawda. Nigdy to tak nie funkcjonuje. Lester słusznie zwrócił uwagę na tę zależność:

Szczytówka prawie nie bierze udziału w zarzucie zestawu. Jeżeli byłoby wędzisko np. 3,9 m o cw do 120 g i miało szczytówkę 0,5 oz, to śmiało można rzucać ciężarem 120 g.

Ciężar wyrzutowy kija określa (zawsze w przybliżeniu) optymalną masę ciężaru, którym można komfortowo miotać danym kijem. Szczytówkom nic do tego, bo nawet najdelikatniejsza pozwala na rzuty maksymalnym obciążeniem dla danego kija. Ciężar wyrzutowy nie powinien określać masy granicznej, której przekroczenie skutkuje zniszczeniem kija. Podany ciężar wyrzutowy w zasadzie powinien wskazywać optymalne obciążenie, które idealnie "ładuje" kij.

Powinniśmy rozróżnić kilka kwestii. Czym innym jest dostosowanie szczytówki do obciążenia, którym miotamy, a czymś zupełnie innym dostosowanie tejże szczytówki do warunków łowienia, czyli masy koszyka (lub podajnika, ciężarka itp.), rodzaju poławianych ryb, prądu, fali, głębokości, rodzaju podłoża itp.

W przypadku pierwszego zagadnienia sprawa jest banalnie prosta. Szczytówka jest swoistym kiwokiem, który obsłuży każdą dopuszczalną dla danego kija masę. Inną kwestią jest to, że łatwiej zniszczyć delikatną szczytóweczkę niż tę o krzywej ugięcia  np. 4 oz. To oczywiste, ale to nie ma związku z naszym problemem.

Założycielowi tematu chodziło o drugą kwestię, czyli o to, czy może stosować szczytówkę o krzywej 1,5 oz do koszyka o masie 20 gramów. Odpowiedź jest prosta: tak, może tak łowić. Mało tego, jeśli da się naprężać linkę bez przesuwania koszyka, to może łowić, stosując nawet sporo solidniejszą szczytówkę (2 lub 3 oz).

Dobierając szczytówki sygnalizacyjne, trzeba raczej brać pod uwagę warunki łowienia niż masę obciążenia, którym miotamy.

Celnie podsumował Michał:

Dla mnie miękkość szczytówki nie ma większego znaczenia przy zarzucie. Ważne jest to, czy da się potem napiąć żyłkę. Oczywiście poza sztywnością szczytówki i ciężarem podajnika zależy to również od grubości zatapianej żyłki i śliskości dna.

Właśnie tak to wszystko funkcjonuje, nie inaczej. Trzeba też pamiętać, że wszystko musi mieć ręce i nogi. Bezcelowe jest zamontowanie najdelikatniejszej szczytóweczki do trzonka od miotły. Trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek, bo wędzisko musi mieć to "coś". Wszystkie elementy składają się na całość, to oczywiste.

Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości, to załączam zdjęcia kija sandaczowego (nie moje zdjęcia), który posiada wymienne szczytówki sygnalizacyjne. Tutaj nie ma żadnego związku między czułością tipów a masą wyrzutową kija.





Jak dla mnie ma znaczenie. Po coś producent podają zakres cw na szczytówkach. Po przekroczeniu maksymalnej wartości szczytówka zaczyna inaczej pracować przy wyrzucie. Co może spowodować pękniecie jej lub urwanie zestawu. Najczęściej pada żyłka.
Dlaczego tak pisze? bo tak miałem dwa razy. Przeciążyłem zestaw i żyłka strzeliła. Nic nie było zaplątane a żyłka zdrowa.
Ja do 1,5 oz używam podajników 25 gramowych.

Kwestia, którą poruszasz, jest tylko i wyłącznie problemem z nieuważnym rzutem, a nie ze zbyt delikatnymi szczytówkami. Powtarzam po raz kolejny: tak bywa, ale nie jest to "wina" szczytówek. Trzeba też przyznać, że najdłuższe i najcelniejsze rzuty umożliwiają raczej twarsze szczytówki niż te miękkie, ale to już inne zagadnienie.
Producenci podają na szczytówkach wartość krzywej ugięcia, a nie "zakres c.w.". Wspomniana wartość krzywej ugięcia pozwala nam dobrać daną szczytówkę do obciążenia, które spoczywa na dnie łowiska, a nie do tego, które leci w siną dal.
Jacek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #11 dnia: 22.09.2016, 07:41 »
:bravo: :thumbup: 
Arek

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #12 dnia: 22.09.2016, 08:06 »
Wyjaśnienia ok, ale o ile pamiętam zdjęcia miały obrazowac co innego.
Chodziło o wadliwe szczytowki do spiningu.

MrProper

  • Gość
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #13 dnia: 22.09.2016, 09:24 »
Wyjaśnienia ok, ale o ile pamiętam zdjęcia miały obrazowac co innego.
Chodziło o wadliwe szczytowki do spiningu.

Witam.
Jaka Waszym zdaniem jest optymalna waga podajnika względem miękkości szczytówki sygnalizacyjnej?
Czy np. dla szczytówki 1,5 oz - 20 g nie będzie za mało??

Nic nie zauważyłem i nie doczytałem o wadliwych szczytówkach do spinningu.

Jacek dobrze to zobrazował, na podstawie szczytowego spinnigowych, dla przykładu

Zgodzę się, że im "cięższa" szczytówka, tym rzuty celniejsze dłuższe nie koniecznie. :-X ;)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Miękkość szczytówki a waga podajnika
« Odpowiedź #14 dnia: 22.09.2016, 09:57 »
Wyjaśnienia ok, ale o ile pamiętam zdjęcia miały obrazowac co innego.
Chodziło o wadliwe szczytowki do spiningu.

Zgadza się, tak było. Chodziło o to, że forma Dragon niepotrzebnie dodała drugą przelotkę na szczytóweczce, co skutkowało deformacją tipa ;)

Ja jednak przekułem wadę w zaletę, dając tak ekstremalny przykład :D
Jacek