Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 158242 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Jarolbn

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #76 dnia: 10.03.2018, 11:02 »
I ja napiszę jak wędkuję na mniejszych rzekach, jak Bug w okolicach Dubienki, czy Wieprz, lub lubelska Bystrzyca. Używam do tego pickera lub delikatnego feedera. Cały zestaw to oliwka maksymalnie 6-cio gramowa, w zależności od uciągu blokowana stoperem, i hak 12-10 lub 8 wiązany bezpośrednio do żyłki głównej, żyłka 0,20 lub 0,22. Chodzi o to, aby zestaw nie leżał na dnie tylko pływał sobie w nurcie. Nęcimy mało a często, tym na co będziemy łowić - kuku, białe, groch, peleciki itp. Zarzucam pod drugi brzeg i zestaw spływa sobie na moją stronę (wybieram takie miejsce by po spłynięciu zestaw był pod jakimś krzaczkiem lub zwisającym drzewem) i czekamy :) Trzeba cały czas pilnować bo brania są delikatne lub agresywne ale krótkie, ryba jak poczuje opór to puszcza. Zdarza się i branie podczas spływania zestawu, złapałem tak na Wieprzu w samo południe 60-cio cm suma na pickera :) 8)
Jarek
Batorówka:
Lin - 35 cm
Leszcz - 53 cm
Karp - 54 cm

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #77 dnia: 10.03.2018, 15:12 »
Kiedyś też tak łowiłem, z wędrującym ciężarkiem trzymając żyłkę w palcach. Wyganowski w swojej książce "Wędkarstwo" nazywa takie łowienie przepływanką bez spławika. Teraz też czasem tak się pobawię (na Wieprzu lub na Wiśle), ale koszyczek na ogół daje mi znacznie lepsze wyniki.
Trzeba dodać, że w ten sposób zaliczamy wszystkie możliwe zaczepy.
Wiesiek

Offline j3rusal3m

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 3
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #78 dnia: 12.03.2018, 20:54 »
Witam Was Panowie.
Od tego roku zaczynam zabawę na wodach PZW, wcześniej tylko komercje. Mam karpiówki i feedera, i chciałbym pójść nad Wisłę w Krakowie i okolicach. Moje pytanie - czy da się łowić karpiówką na rzece? Do tej pory zawsze karpiówki lądowały na rod podzie z sygnalizatorami, na rzecze trochę inaczej to wygląda :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #79 dnia: 12.03.2018, 22:17 »
Da się i wielu tak łowi. Myślę że najlepiej gdyby karpiówka miała 2,5-3lb, no i co najmniej 3,6 m. W Wiśle pod Krakowem pływa wiele leszczy, są karpie, jazie i sporo innej ryby. Oczywiście wędkę ustawia się wysoko, aby jak najmniej żyłki było w wodzie. Nie warto rzucać bardzo daleko, bo rośnie napór wody na żyłkę, pogarsza się sygnalizacja brań i trzeba używać coraz cięższych koszyków aby ustabilizować zestaw na dnie. Wisła pod Krakowem płynie spokojnie, więc używałbym koszyków ok 40-60 g i rzucał na ok 40-50 m. Karpiówka gorzej sygnalizuje brania od feedera, więc warto zamocować grzechotkę wysoko  przy widełkach na podpórce. Wędka stoi na sztorc, podpórka musi być długa, więc łatwo usłyszeć branie. Możesz też łowić podajnikiem do metody z kiełbaskami z siatki PVA. Słaby prąd nie rozrzuci łatwo pelletów. Pamiętaj o częstym i celnym przerzucaniu wędki aby systematycznie podnęcać wybrany punkt. Drugą wędką - feederem możesz eksperymentować z odległością, przynętami itp. Szybko się przekonasz, że nie ma jak feeder, choć i karpiówką można na rzece nieźle połowić.
Wiesiek

Offline j3rusal3m

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 3
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #80 dnia: 13.03.2018, 22:32 »
Dzięki za motywującą odpowiedź :) Mam karpiówki 3,60 3lbs więc w miarę się nadają. Przy pierwszym wypadzie zabieram feedera i karpiówkę i zobaczę z czym to się je :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #81 dnia: 13.03.2018, 23:45 »
Ja dodam, że w Wiśle w Krakowie możesz złowić też duże karasie srebrzyste. Widziałem wiele sporych sztuk tuż przy brzegu. Są tam rośliny, dające rybom ochronę. W ogóle bym pomyślał, aby łowić blisko brzegu. Tam może czaić się karp również :)

To co bym Ci polecał, to łowienie w taki sposób, aby zarzucać pod kątem, z prądem. Czyli nad brzegiem nie rzucasz pod kątem 90 stopni, ale pod takim około 45 stopni. Wtedy napór na żyłkę znacząco się zmniejsza. Spokojnie możesz stosować podajniki do Metody, zwłaszcza z pelletami 2 mm.
Lucjan

Offline j3rusal3m

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 3
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #82 dnia: 14.03.2018, 07:37 »
Dzięki za cenne uwagi. Rozumiem że wędki też ustawiam pod kątem w stosunku do rzeki? Czyli  w stronę miejsca gdzie rzucam?:) A jeśli chodzi i podpórki to pewnie rod pod nie zda egzaminu? Jakiej wysokości podpórki zastosować? Elektroniczne sygnalizatory też sobie odpuścić? Prąd wody będzie je uruchamiał?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #83 dnia: 14.03.2018, 07:57 »
No właśnie jak słabo ciągnie, a tak chyba jest w Krakowie, to używasz karpiowego poda i alarmów. Alarm, koniecznie z bobbinem, pokaże brania, także te w stronę brzegu. To szalenie istotne. Tutaj możesz też łowić mniejsze ryby, które nie mają sił na ucieczkę z podajnikiem 56 gramów, i dadzą piknięcia. Nieczuła szczytówka nie wskazuje brań, robi to alarm z regulowaną czujnością.

Bardzo ważną rzeczą jest jednak łuk żyłki tutaj, i coś, co zatopi odcinek żyłki przed podajnikiem. Jeżeli woda płynie tak, że podajnik się nie przesuwa (pamiętaj o różnych wersjach wagowych ESP, możesz oczywiście użyć całkiem dobrych Mikado), to mimo wszystko lekki łuk powinno się zrobić. Największym błędem jest łowienie na napiętej po linii prostej żyłce. Przesunięcie się podajnika to tragedia i minimalne szanse na rybę. Łuk pozwala uzyskać pewien 'luz', ponadto podajnik który normalnie jest przesuwany przez prąd tutaj będzie się dobrze kotwiczył. Dlatego łuk to sposób na zmniejszenie naporu na żyłkę. Tutaj brania z alarmem, gdy bobbin się obniża, będą częstą sprawą.
Lucjan

Offline j3rusal3m

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 3
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #84 dnia: 14.03.2018, 11:05 »
Mógłbyś przybliżyć trochę temat tego łuku na żyłce?:) Trochę rozjaśnić :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #85 dnia: 14.03.2018, 11:10 »
Mógłbyś przybliżyć trochę temat tego łuku na żyłce?:) Trochę rozjaśnić :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Możesz tu trochę przeczytać:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=4273.0
Andrzej

Offline j3rusal3m

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 3
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #86 dnia: 14.03.2018, 13:25 »
Wielkie dzięki, przeczytam temat :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #87 dnia: 17.03.2018, 02:30 »
Kiedyś też tak łowiłem, z wędrującym ciężarkiem trzymając żyłkę w palcach. Wyganowski w swojej książce "Wędkarstwo" nazywa takie łowienie przepływanką bez spławika. Teraz też czasem tak się pobawię (na Wieprzu lub na Wiśle), ale koszyczek na ogół daje mi znacznie lepsze wyniki.
Trzeba dodać, że w ten sposób zaliczamy wszystkie możliwe zaczepy.

Tak samo się łowi w Odrze napływach. Branie klenia to petarda. W przeciwieństwie do sandaczy :) Ale sam sposób wędkowania to poezja i finezja. Polecam każdemu. Czuły feeder, odległościówka, delikatna bolonka - każda z tych wędek się sprawdzi, a efekty często są lepsze niż bombardowanie wody koszykiem.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting