Autor Wątek: Samozacięcie w method feeder  (Przeczytany 22178 razy)

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Samozacięcie w method feeder
« dnia: 03.02.2017, 10:52 »
Witam,
Wiem, że część z Was nie unieruchamia koszyczka na stałe. Czy wtedy mamy do czynienia z samozacięciem? Jeśli tak, to jak do tego dochodzi? Czy zacinać należy "ręcznie"?

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #1 dnia: 03.02.2017, 11:01 »
Wydaje mi się, że samozacięcie jest przy podajnikach na stałe. Przelotowo umieszczony podajnik powoduje że trzeba zacinać samemu

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #2 dnia: 03.02.2017, 11:03 »
Raczej, jedynie dociąć. Żyłka jest i tak napięta.
Arek

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #3 dnia: 03.02.2017, 11:08 »
To jeszcze zależy od tego, na jakim dystansie łowimy. Pamiętajmy, że żyłka się rozciąga. Fakt, wyginająca się szczytówka stawia opór i pewnie dochodzi do wstępnego zacięcia, ale na pewno trzeba dociąć.
Marcin

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #4 dnia: 03.02.2017, 11:20 »
To zależy czy za podajnikiem w pewnej odległości montujesz stoper. W zeszłym sezonie łowiłem tak i tak, ale bardziej jestem przekonany do samozacięcia niż do docinania bo jeśli używasz małych przynęt a wejdzie ci drobnica to zaczyna sie "zabawa".

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #5 dnia: 03.02.2017, 23:44 »
Jeszcze interesuje mnie temat blokowania koszyczka przez stoper umieszczony / no właśnie,  w jakiej odległości?/ przed koszyczkiem na żyłce gł.  Czy to się robi na wypadek gdyby ryba była na tyle wielka, że zanim by doszło do samozacięcia na kilkucentymetrowym przyponie to by zdołała wypluć przynętę, czy są inne powody?  No bo jeśli dobrze rozumuję, to w ten sposób wydłuża się  przypon?

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #6 dnia: 04.02.2017, 00:40 »
Jeszcze interesuje mnie temat blokowania koszyczka przez stoper umieszczony / no właśnie,  w jakiej odległości?/ przed koszyczkiem na żyłce gł.  Czy to się robi na wypadek gdyby ryba była na tyle wielka, że zanim by doszło do samozacięcia na kilkucentymetrowym przyponie to by zdołała wypluć przynętę, czy są inne powody?  No bo jeśli dobrze rozumuję, to w ten sposób wydłuża się  przypon?

Robisz tak sobie , jeśli np . startujesz w zawodach i jest tam wspomniane że "łowimy przelotowo" a nie na "stałe" czyli blokowane np. Quick Change . Odległość ? Chyba nie ma jakieś określonej reguły na jakiej odległości należy umieścić stoper, przynajmniej mi się tak wydaje . I tutaj ktoś kto startuje w zawodach powinien coś więcej opisać na ten temat . Bo jeśli tylko i wyłącznie przelotowo to tak do końca ten stoper nie powinien występować . Gdzieś Luk ładnie to opisał .

Mi osobiście nie zdarzyło się w methodzie wędkować przelotowo , ale w tym sezonie spróbuje też się tak pobawić i pokombinować z odległością stopera.
Z poważaniem Marcin

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #7 dnia: 04.02.2017, 00:51 »
Na zawodach to i tak ręka cały czas na blanku, więc i tak docinasz i tak. A towarzysko to na ciutke, ile nie zrobisz odstępu, będzie dobrze, resztę zweryfikuje woda i ryby.
Ważne że nad wodą i zestawy zarzucone. :)
Tomsza

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2017, 01:02 »
Na skutek własnych doświadczeń , prób i błędów  dałem sobie spokój ze stosowaniem zestawów przelotowych w metodzie . Łowiąc dwoma wędkami i mając jeden zestaw przelotowy a drugi nie skuteczność zestawu nieprzelotowego była o niebo lepsza niż przelotowego.
Początkowo myślałem naiwnie że  zestaw przelotowy spowoduje że ryba pewniej zassie przynętę i zwiększy to moje szanse.
Okazało się jednak całkowicie odwrotnie.
Moje spostrzeżenia są może o tyle nieobiektywne że łowię prawie wyłącznie  leszcze i sporadycznie karpie i jazie i to na wodach dzikich i głębokich. 
Pozdrawiam - Gienek

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #9 dnia: 04.02.2017, 07:04 »
No,dobra, a jak to zagadnienie się ma w przypadku zwykłego koszyczka / tzn. nie z methody /. Może to nam wiele wyjaśni? :)

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #10 dnia: 04.02.2017, 09:19 »
Na skutek własnych doświadczeń , prób i błędów  dałem sobie spokój ze stosowaniem zestawów przelotowych w metodzie . Łowiąc dwoma wędkami i mając jeden zestaw przelotowy a drugi nie skuteczność zestawu nieprzelotowego była o niebo lepsza niż przelotowego
Początkowo myślałem naiwnie że  zestaw przelotowy spowoduje że ryba pewniej zassie przynętę i zwiększy to moje szanse
Okazało się jednak całkowicie odwrotnie
Moje spostrzeżenia są może o tyle nieobiektywne że łowię prawie wyłącznie  leszcze i sporadycznie karpie i jazie i to na wodach dzikich i głębokich

Moje doświadczenia są w pełni zbieżne z Twoimi, także coś w tym musi być.

Po 3 miesiącach prób i błędów całkowicie przeszedłem na zestawy nieprzelotowe i wyniki mam zadowalające.

No,dobra, a jak to zagadnienie się  :ma w przypadku zwykłego koszyczka / tzn. nie z methody /. Może to nam wiele wyjaśni? :)

Łowiąc na zlocie na Batorówce na jednym zestawie miałem koszyk z boczną skrętką również na sztywno. Karasie nie mogły się oprzeć, a później wypluć haczyka.

Działa to również w tej metodzie.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline ZANDER

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 5
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #11 dnia: 04.02.2017, 09:34 »
Jeśli nastawiam się na leszcza, płoć to stosuję zestaw przelotowy i trenuję refleks.
Jeśli na duże ryby to stosuję zestaw montowany na stałe. Wtedy ryba sama się zacina. Ja jedynie podnoszę wędkę i zaczynam hol.

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #12 dnia: 04.02.2017, 09:37 »
A co to jest Ta recenzja refleks? :)

Offline ZANDER

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 5
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #13 dnia: 04.02.2017, 09:48 »
 Trenuję - miało być.
Słownik w kom. Sorry :beg:

MrProper

  • Gość
Odp: Samozacięcie w method feeder
« Odpowiedź #14 dnia: 04.02.2017, 09:48 »
Jeśli nastawiam się na leszcza, płoć to stosuję zestaw przelotowy i recenzję refleks.
Jeśli na duże ryby to stosuję zestaw montowany na stałe. Wtedy ryba sama się zacina. Ja jedynie podnoszę wędkę i zaczynam hol.

Tu bym się zgodził
Bo moim zdaniem, porównując obie metody a zarazem dwa rożne sposoby montowania, nie mamy jasności co do skuteczności sposobu montowania zestawu.
Jednak stosując wyłącznie podajnik do metody i oba systemy, daję nam klarowną sytuację.

W przypadku zestawu przelotowego- to tak jak ZANDER  :thumbup: napisał liczy się tylko refleks, , i moim skromnym zdaniem wyczucie brań ryby.
Jeśli opanujemy te dwie składowe, to przypuszczam (a raczej wiem) że efekty będą porównywalne ;)