Wirus KHV atakuje dalej!

 

 

 

 

 

     Jak informuje Angler’s Mail w  ostatnim numerze (z dnia 9 wrzesnia 2014 roku) KHV wirus dalej sieje spustoszenie na łowiskach w centralnej i południowej części UK. Ciepłe lato i podniesiona temperatura wody pomogło zabójczej chorobie w rozprzestrzenianiu się, zabijając tysiące karpi.

 

 

Według źródeł gazety około 20 łowisk zostało dotkniętych wirusem. Oto one:

 

Plantation Lakes i Trinity Waters, Avalon w Somerset

Ford House Farm w Gloucestershire

Stoneham Lakes I Longbridge Lake w Hampshire

Puddledock Farm, Slough House, Great Oakley, Pea Lane I Valence Moat w Essex

Oakwood Park – East Anglia

Baden Hall, Bonehill Mill I Haddon Lakes w Cambridgeshire

Wickwater Lakes, Goosedale – Nottinghamshire

Hoyle Mill Dam – South Yorkshire

Hurston Lane I Woodpeckers w West Sussex

 

 

 

 

 

 

KHV  to silnie zakaźna choroba skóry oraz skrzeli występująca wśród karpi koi oraz karpi hodowlanych wywołana przez herpeswirus nazwany Koi Herpeswirus. Powoduje śnięcie nawet do 100% populacji tych ryb w łowiskach.

 

Wędkarze łowiący w takich miejscach powinni zdezynfekować swój sprzęt wędkarski, zwłaszcza podbieraki, maty i siatki. Wysuszenie ich w mocnym, pełnym słońcu przez kilka godzin powinno zabić wirusa. Nie dopuszczalne jest używanie mokrego ekwipunku na nowym łowisku, co może spowodować rozprzestrzenienie się tej niebezpiecznej choroby.

 

Jeżeli zauważy się martwe ryby i istnieje podejrzenie wystapienia infekcji wirusem, należy powiadomić  niezwłocznie Fish Health Inspectorate – do którego numer telefonu to 01305 206673.