Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 322780 razy)

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1365 dnia: 22.12.2023, 10:44 »

- plecionka + strzałówka z żyłki 0.28
- moc rzutu - klip, testowałem nie ma reguły
- przypony 0.11 - 0.13


Skróć przypon do 20 -30 cm , na strzałówce zrób małą pętlę i mocno zaciśnij, obetnij przy samym węźle nadmiar, daj 2-3 stopsy 60-70 cm powyżej pętli i już.
Nic się nie plącze ;)

Jeszcze jedna rzecz. Nie wkładaj wędki od razu do wody po zarzucie - wyhamuj koszyk z wędką na godzinie max 9. Przy takiej głębokości i odległości lepiej szczytówkę unieść powyżej poziomu kołowrotka. Wtedy koszyk opada po łuku i linka za koszykiem plus przypon są po łuku ciągnięte w dół co również niweluje splątania.

Offline hunter

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 2
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1366 dnia: 22.12.2023, 10:59 »
Cytuj

Skróć przypon do 20 -30 cm , na strzałówce zrób małą pętlę i mocno zaciśnij, obetnij przy samym węźle nadmiar, daj 2-3 stopsy 60-70 cm powyżej pętli i już.
Nic się nie plącze ;)

Jeszcze jedna rzecz. Nie wkładaj wędki od razu do wody po zarzucie - wyhamuj koszyk z wędką na godzinie max 9. Przy takiej głębokości i odległości lepiej szczytówkę unieść powyżej poziomu kołowrotka. Wtedy koszyk opada po łuku i linka za koszykiem plus przypon są po łuku ciągnięte w dół co również niweluje splątania.

Bardzo ciekawa uwaga, szczególnie odnośnie ułożenia wędki po zarzucie, muszę to przetestować

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1367 dnia: 12.01.2024, 17:13 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1368 dnia: 12.01.2024, 21:01 »

Offline mariucha

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1369 dnia: 26.02.2024, 16:55 »
Cześć. Koledzy stosował ktoś z Was w zestawie klasycznym rurkę ze Stonfo 4 cm?  Szukam czegoś żeby się nie plątało.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1370 dnia: 26.02.2024, 18:18 »
Obejrzyj na YT, jak się robi skrętkę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1371 dnia: 26.02.2024, 18:31 »
Normalny zestaw się nie plącze jakby co :) W Polsce ktoś wymyślił nazwę rurka antysplątaniowa i powstał jakby mit o tym, że zestawy się plączą. Wg mnie ta rurka to był pomysł na montaż koszyka w zestawie.
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1372 dnia: 26.02.2024, 18:34 »
Dla mnie to w wędkarstwie działa jakaś magia. Całe życie za młodu jak łowiłem, to mi się bez rurki za każdym rzutem plątało. Teraz bez raz na kilkadziesiąt rzutów.
Jak z 10 lat temu próbowałem zrobić zestaw pellet waggler (oczywiście wtedy nie miałem pojęcia, że to takie coś w ogóle istnieje - chciałem się dobrać do łodzi podwodnych pod powierzchnią), to też każdy rzut było splątanie. Teraz jest to 1-2 splątania na całą sesję.

Magic!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1373 dnia: 26.02.2024, 18:44 »
{...} Teraz jest to 1-2 splątania na całą sesję.

Magic!

Używam do klasyka rurki anty spotkaniowej podobną do"Stonfo" gdzieś na forum umieściłem jej fotkę i znaleźć  nie mogę. Przerobiłem klasyczną prostą rurkę - po prostu ją skróciłem opaliłem (nadtopiłem) końcówki i działa bardzo dobrze. Jak używałem skrętki, z pętlą czy też bez i innych rozwiązań zawsze były kłopoty :(
pozdrawiam Benon

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 700
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1374 dnia: 26.02.2024, 19:03 »
Teraz jest to 1-2 splątania na całą sesję.

Magic!
A klipowałeś za młodu żyłkę ? Ja gdy nie klipuję , to zestaw ze skrętką lubi się splątać.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1375 dnia: 26.02.2024, 20:55 »
Gdzie tam... Możliwe, że o to chodzi :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1376 dnia: 26.02.2024, 21:24 »

Używam do klasyka rurki anty spotkaniowej podobną do"Stonfo" gdzieś na forum umieściłem jej fotkę i znaleźć  nie mogę. Przerobiłem klasyczną prostą rurkę - po prostu ją skróciłem opaliłem (nadtopiłem) końcówki i działa bardzo dobrze. Jak używałem skrętki, z pętlą czy też bez i innych rozwiązań zawsze były kłopoty :(

Zazwyczaj splątania następują, gdy nie 'hamuje' się zestawu po zarzucie, dając mu opaść samoistnie. Wtedy koszyk zmierza do dna grawitacyjnie, czyli pionowo w dół, za nim podąża przypon. Oznacza to, że przynęta i przypon znajduje się zwinięty na koszyku, co przy zwijaniu może powodować splątania. Ważniejsze jednak jest to, że taki zestaw nie działa dobrze, bo nie ma samozacięcia. Dlatego przypon ma być naciągnięty. A to znów oznacza, że trzeba hamować po zarzucie całość, aby opadanie odbywało się po łuku, wtedy ilość splątań jest minimalna lub co najwyżej niska (robi to sam klip, bez niego trzeba zablokować żyłkę placem). Poważnym problemem są też przypony z cienkiej żyłki, mają one tendencję do częstszego plątania się. Wyjściem jest fluorocarbon, zdecydowanie lepszy material na przypony gruntowe (ale nie do Metody). Innym powodem splątań są zbyt lekkie koszyki. Wędkarze łowiący zimną porą, schodzący zbyt mocno z ciężarem koszyka jak i grubością żyłki, szczególnie mają więcej splątań, zazwyczaj wcale nie więcej ryb :) Dlatego koszyk o odpowiedniej gramaturze będzie tonął szybciej, ciągnąc za sobą przypon. Jego ciężar to też gwarant dobrego samozacięcia.

Warto sprawdzić, czy nie popełnia się pewnych błędów przy zarzucie, bo normalny zestaw feederowy się nie plącze praktycznie w ogóle. Splątania oznaczają często źle zastawioną pułapkę, co równa się mniejszej ilości łowionych ryb.

Ja nie pamiętam kiedy miałem splątany zestaw z koszykiem :)

Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1377 dnia: 04.03.2024, 21:36 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1378 dnia: 16.03.2024, 18:49 »

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1379 dnia: 17.03.2024, 11:04 »
Przedstawię Wam mój sposób na to by mój zestaw się nie plątał. Po obejrzeniu filmu Adama Niemca ABC klasycznego Feedera cz.3 od 12:45 postanowiłem wprowadzić jedna malutką zmianę. Oto kolejność budowy zestawu. Nakładam stoper gumowy następnie feeder link i systemik montażowy od firmy lorpio. W identyczny sposób jak jest pokazane na filmie robię skrętkę z feeder gumy po czym na gumę nakładam za pomocą szydełka kawałek rurki silikonowej. Całość montuje pętlą w pętle i zestaw jest gotowy. Ważne jest by w  rurce silikonowej schować skrętkę z feeder gumy i systemik co spowoduje lepsze usztywnienie i oddalenie końcówki feeder gumy od koszyka. Taki oto wymyśliłem mały patencik. Co o tym sadzicie ? U mnie się sprawdza.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników