Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1885094 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7155 dnia: 13.09.2018, 22:47 »
1. Jak w okolicy są duże i agresywnie biorące ryby, to używam albo bezpiecznego klipsa według przepisu z forum, albo gumki dla koni ;) Jeśli takie odjazdy są częste na danej wodzie, to dobrze użyć kijków dystansowych - mogą być nawet zwykłe podpórki. Odmierzasz sobie na nich długość, i po każdym wypięciu klipsa / zerwaniu gumki możesz wrócić idealnie w wybrane miejsce.

2. Jak widzę że mi się karpie spławiają, to często oznacza to koniec brań z gruntu ;) Wtedy czasem kombinuję z popupem na długim przyponie, ale mam słabe efekty. Raczej szukam innego miejsca, gdzie jednak coś buszuje przy dnie.

3. Nie stosowałem co prawda Cukka, ale kukurdzę na bank można zakładać na pushstop. Jakiej firmy bym nie wziął konserwowej, to się bardzo dobrze trzyma. Z bagnetem może być różnie, raczej na pewno będzie z niego spadać, zwłaszcza przy mocniejszych rzutach - może też ją drobnica ściągnąć. Stosowanie kukurydzy na włos moim zdaniem ma sens, czasem działała lepiej niż dowolne kulki czy dumble. Możesz też zawsze w pudełeczku zetrzeć garstkę kuku na miazgę (można też przeżuć, jeśli mówimy o zwykłej konserwowej ;) ) i takim "musem" dopalić zanętę :)

Offline greg13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7156 dnia: 13.09.2018, 23:01 »
Hej,

Kilka myśli na szybko :)

Odnośnie łowienia z klipsem bardzo polecam patent naszego kolegi Marek118 (lub wyrobić nawyk i umiejętność szybkiego wypinania żyłki w trakcie holu). Sam używam przez cały sezon i już nie martwię się spotkaniem z silną rybą. Stosując ten klips warto pamiętać o oznaczeniu markerem na żyłce odległości, aby wiedzieć na jakiej odległości się wcześniej łowiło.
Klips jest opisany tu:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9534.0

Wybór miejsca nęcenia moim zdaniem powinno się zacząć od obserwacji wody i poszukiwań śladów aktywności ryb. Nęcone miejsce powinno nam dać ryby i na pewno warto "pielęgnować" to miejsce przez jakiś czas nawet jeśli nie ma brań. Osobiście w takich sytuacjach, jedną wędkę trzymam w nęconym miejscu, a drugą szukam ryb. Podobnie w zimnych miesiącach kiedy ryba nie szuka aktywnie pokarmu trzeba ją zlokalizować. Podsumowując czasami warto troszkę pokombinować :)

Kukurydza moim zdaniem to fajna przynęta do metody i spokojnie możesz ją stosować. Mam kilka łowisk gdzie właśnie kukurydza daje najwięcej brań. Przypony z pushstopem się idealnie do tego nadają (gumka czy igła raczej nie będzie dobrze trzymać). Warto też zachować wyczucie przy ubijaniu podajnika, aby ściskając nie zgnieść miękkich ziaren.
Grzesiek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7157 dnia: 13.09.2018, 23:04 »
Ja na ogół używam podobnie jak Koń i Greg13 bezpiecznego klipa z drutu, czasem stosuję cieniutkie kolorowe gumki do włosów, kupione w chińskim sklepie za parę groszy paczka. Zaczepiam je za klipa i przekładam przez szpulę.
Oprócz pushstopów i bagnetów warto mieć także w arsenale przypony z bandem czyli gumeczką, oraz zwykłymi pętelkami do stoperów. Przydają się.
Nie jeden raz próbowałem łowić spławiające się karpie. Na ogół bez oszołamiających rezultatów.
Wiesiek

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7158 dnia: 14.09.2018, 09:05 »
Kukurydzę Cukka możesz spokojnie zakładać na pushstop. Trzyma się dużo lepiej niż zwykła konserwowa.
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7159 dnia: 14.09.2018, 09:13 »
Pytanie 1:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5818.msg175937#msg175937
(Teraz doszedłem, że lepsze są gumeczki z Rossmana. I mają świetne zamknięcie na suwak).
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7160 dnia: 14.09.2018, 09:45 »
Pytanie 1:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5818.msg175937#msg175937
(Teraz doszedłem, że lepsze są gumeczki z Rossmana. I mają świetne zamknięcie na suwak).
Też ich używam cały sezon, minus jest taki, że szybko parcieją i żeby nie strzelały w najmniej odpowiednim momencie to dobrze je wymieniać co wyjazd. Ale odcień różu wynagradza wszelkie niedogodności :P
Pyt. 2 - jak łowisz w płytkim zbiorniku, to miejsce spławów często oznacza też miejsce żerowania ryb. Jak mam to miejsce w zasięgu rzutu to jedną wędkę zawsze tam posyłam, na mojej wodzie zazwyczaj daje to fajne brania.
Pyt. 3 - Cukk miód-muscatel to był w tamtym roku istny killer, w tym kuku sprawdza się słabiej. Na push-stopie ta kuku siedzi pewnie bo jest dosyć duża i twarda. Można też założyć na gumkę, tylko że wtedy musisz gumkę przeciągnąć przez kuku igłą i zastopować z drugiej strony chociażby kawałeczkiem źdźbła trawy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7161 dnia: 14.09.2018, 09:57 »
3. Igłę można też wbić po przeciwnej stronie otworu w ziarnie i wciągnąć gumkę do wnętrza ziarenka. Wtedy dobrze trzyma.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7162 dnia: 14.09.2018, 11:02 »
3. Igłę można też wbić po przeciwnej stronie otworu w ziarnie i wciągnąć gumkę do wnętrza ziarenka. Wtedy dobrze trzyma.
A nie spada Ci tak założona kukurydza po holu? Bo ja jak niczym nie stopowałem to po każdej rybie musiałem zakładać nową.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7163 dnia: 14.09.2018, 11:11 »
3. Igłę można też wbić po przeciwnej stronie otworu w ziarnie i wciągnąć gumkę do wnętrza ziarenka. Wtedy dobrze trzyma.
po każdej rybie musiałem zakładać nową.

Jestem gotów na takie poświęcenie :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7164 dnia: 14.09.2018, 13:45 »
Chłopy, w jakim markecie kupię barwnik spożywczy?

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7165 dnia: 14.09.2018, 13:50 »
Carrefour - doktor Oetker w takich małych tubkach, żel. Ale ja nie polecam go za bardzo, może ciasto trochę tam zabarwi. Do zanęt i dipów moim zdaniem powinny być dużo mocniejsze barwniki.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7166 dnia: 14.09.2018, 13:53 »
Carrefour - doktor Oetker w takich małych tubkach, żel. Ale ja nie polecam go za bardzo, może ciasto trochę tam zabarwi. Do zanęt i dipów moim zdaniem powinny być dużo mocniejsze barwniki.

No własnie potrzebuję mocny kolor czerwony, ale mimo wszystko sprawdzę te tubki :beer:

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7168 dnia: 14.09.2018, 17:15 »
Panowie dziękuję Wam bardzo, rozjaśniliście mi wszystko, leci :thumbup: Odnośnie pytania o spławiające się karpie, to łowię na wodzie około 2 m. Pytałem ponieważ na jednym z kanałów o karpiarstwie na youtubie autor filmu (który łapie z efektami) mówił, że nie złapał nic, ponieważ zignorował spławiające się karpie i rzucał w miejscówkę gdzie ryby się nie pokazywały. Myślałem że coś źle robię, jeśli nie rzucam w miejsce gdzie pokazują się karpiszony :D

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7169 dnia: 14.09.2018, 17:45 »
Jędrula:

Ja kupiłem barwniki spożywcze w proszku w słoiczkach na sztuki. Są bardzo tanie, ale mocne są jak cholera. Trzeba uważać.

https://allegro.pl/barwnik-spozywczy-barwniki-spozywcze-sloiczki-i6985433988.html

Wiesiek