Autor Wątek: Ominięcie wzdręgi  (Przeczytany 14848 razy)

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Ominięcie wzdręgi
« dnia: 09.07.2015, 12:50 »
W tym roku startuję ambitnie w zawodach spławikowych w kole. Łowię batem 7m i matchem.

Zbiornik o średniej głębokości na 11m - 1-1,5m, na 20 metrach - 2m

Problemem jest mała wzdręga, która atakuje wszystko co wpadnie do wody.

Ma ktoś pomysł jak ja ominąć??

W wodzie oprócz wzdręgi jest płoć, krąp, leszcz, lin, karp
Pozdrawiam Michał

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #1 dnia: 09.07.2015, 13:05 »
W tym roku startuję ambitnie w zawodach spławikowych w kole. Łowię batem 7m i matchem.

Zbiornik o średniej głębokości na 11m - 1-1,5m, na 20 metrach - 2m

Problemem jest mała wzdręga, która atakuje wszystko co wpadnie do wody.

Ma ktoś pomysł jak ja ominąć??

W wodzie oprócz wzdręgi jest płoć, krąp, leszcz, lin, karp

Tez ostatnio mialem ten sam problem >:O i mam nadzieje ze w tym watku uzyskaMY rozwiazanie na ten problem ;)
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline ciejo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #2 dnia: 09.07.2015, 13:12 »
Założyć większy zestaw i rozlozyc obciążenie tak zeby przynęta jak najszybciej opadla na dno bo wzdręga atakuje z toni. spróbować zalozyc wieksza przynete ale to wiaze sie z mniejsza ilością bran.lub odciągnąć wzdręgę zanęcić tam gdzie chcemy lowic i małymi kulkami gdzieś z boku próbować ja odciągnąć lub po prostu czekać az sie jeb....na  nazre tak jak to z uklejami po jakimś czasie sama odejdzie :)

Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #3 dnia: 09.07.2015, 13:25 »

polecam tzw odnęcanie - na bliższym dystansie - świetnie spisuje się pinka strzelana z procy - kilka metrów od zestawu
na wiekszym - glinka extra z pinką , można tez używać taniej zanęty z mlekiem w proszku - byle coś robiło chmure i syciło
niezły jest też "zły" caster pływający , kaszki nie gotowane i inne drobne frakcje silnie sycące, konopia
w ten sposób można odprowadzić taką żarłoczną chmarę na bok z miejsca łowienia

warto po jakimś czasie w takei miejsce odnęcane - postawic zestaw do lowienia z konkretną przynętą bo na dnie potrafi sporo zalec :)

Pozdrawiam
Olo


Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #4 dnia: 09.07.2015, 15:15 »
ja sobie radzę rzucając na powierzchnię kawalki bułki, wtedy wzdręga skupia się na tym. Bułka splywa z wiatrem a wzdręgi za nią
Pozdrawiam - Gienek

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #5 dnia: 09.07.2015, 15:45 »
Co do zestawów średnio pomaga, spławik na bacie 2,5g cały ołów 20 cm od przyponu i robaki nie dawały rady opaść na dno.

Na ostatnim "treningu" obiecującym manewrem okazała się kukurydza na haku 16, wzdręgi nie wyeliminowało, małe dalej skubały, ale konkretne brania były takich po 15-16 cm, co na zawodach już by mnie cieszyło (bo tempo było całkiem dobre)
Pozdrawiam Michał

Offline ciejo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #6 dnia: 09.07.2015, 16:32 »
No tak ale na treningu lowiles sam a na zawodach wiesz jak jest ciekawe czy beda chcialy pobierac kuku i czy w takim tempie jak na treningu:)

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #7 dnia: 09.07.2015, 17:34 »
No tak ale na treningu lowiles sam a na zawodach wiesz jak jest ciekawe czy beda chcialy pobierac kuku i czy w takim tempie jak na treningu:)

Wzdregi jest tam od groma, wczoraj na pickerze 3 robaki na haczyku 12 nie zdazyl koszyk do dna dolecieć i 3-4 skubnięcia.

Co do kuku to jest to narazie 1 sposób który odkryłem i działał. do zawodów dam rade jeszcze 3 razy być nad wodą więc będe testował kolejne metody podane tu przez kolegów

Podoba mi się pomysł z bułką.


Ciągle myślę jaką zanęte dać pod bata żeby mało pracowała i wabiła płocie lub krąpie.

Używam argili jako uzupełnienie ale mam w planach wypróbować double leam lub nawet wiążącą ew zabawy z bentonitem.
Pozdrawiam Michał

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #8 dnia: 09.07.2015, 18:26 »
Polecam spróbować pelletu 4 i 6 mm na gumce (jasnego typu carp) bądź haczykowego. Wzdręga nie jest w stanie go połknąć. Można spróbowac nęcić mało i często w ten sposób.

Jeżeli używasz robaków, to można je skleić aby kula dotarła do dna. Mała wzdręga jest o wiele mniej aktywna przy dnie. Nie rezygnowałbym jednak z opadu - dlatego pellet jest OK. U mnie na kanale ten typ nęcenia działa bardzo dobrze, jeżeli jest inna ryba to reaguje - wzdrążka się nie czepia, a jest jej multum....
Lucjan

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #9 dnia: 09.07.2015, 18:31 »
Polecam spróbować pelletu 4 i 6 mm na gumce (jasnego typu carp) bądź haczykowego. Wzdręga nie jest w stanie go połknąć. Można spróbowac nęcić mało i często w ten sposób.

Jeżeli używasz robaków, to można je skleić aby kula dotarła do dna. Mała wzdręga jest o wiele mniej aktywna przy dnie. Nie rezygnowałbym jednak z opadu - dlatego pellet jest OK. U mnie na kanale ten typ nęcenia działa bardzo dobrze, jeżeli jest inna ryba to reaguje - wzdrążka się nie czepia, a jest jej multum....

To zawody spławikowe (wzmianka o pickerze była tylko offtopem bo tylko na tym zbiorniku czuje brania z opadu na pickerze)

Na wędce matchowej próbowałem tam łowić z gumką i peletami i dumbelsami ale bez skutku.
Pozdrawiam Michał

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #10 dnia: 09.07.2015, 18:45 »
Pellet 4 mm do nęcenia i ekspander robiony w galaretce dobrze działa, nie wszędzie oczywiście ale działa. W UK na łowiskach gdzie pellety sie nie sprawdzają tez daje radę - ale na zawody to może być ryzykowna taktyka. Jednak warto spróbować. Jeżeli masz lampę i woda jest nagrzana - to powolny opad podsuszonego na slońcu ekspandera może skusić wiele ryb. Według mnie wiele osób upiera sie na łowienie z dna, gdzie lepiej działa łowienie z toni.
Lucjan

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #11 dnia: 09.07.2015, 18:56 »
Kiedyś miałem podobny problem tyle że z ukleją. Możesz spróbować ( mowa o bacie) skrócić przypon do 10cm i skupić obciążenie zaraz przy łączeniu ( pętla-pętla). Dodatkowo możesz zwiększyć gramaturę zestawu co przyspieszy szybki opad na dno. Tutaj także dobrze podpowiadają koledzy o od nęceniu drobnicy w inne miejsce. Dodatkowo te drobne ryby lecą gdy zanęta podczas donęcania rozbija się o wodę. Może warto jeśli posiadasz donęcać kubeczkiem z tyczki. Ewentualnie gdy donęcasz z ręki zrób bardziej spoistą zanętę aby kamyk wpadał do wody a na dnie w miarę szybko pracował.  Pomoże ci w tym glina lub cooler.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #12 dnia: 09.07.2015, 19:52 »
Podstawowa sprawa to zanęta oraz glina musisz użyć gliny wiążącej jasnej i jasnej zanęty średniej granulacji np leszczowej
3 części gliny 1 część zanęty i najważniejsza sprawa  rozrabiasz zanętę dzień wcześniej koniecznie ze sporą ilością melasy potem dodasz przetartej glinę i całą mieszankę przetrzesz przez 2 milimetrowe sito. Przetarcie gliny z zanętą dzień przed zawodami oraz melasa powoduje że zanęta nie pracuję  do góry tylko rozpada się na boki i tą mieszankę powinieneś w 90 % w
rzucić podczas 1 nęcenia       
Krzysztof

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #13 dnia: 09.07.2015, 20:23 »
Podstawowa sprawa to zanęta oraz glina musisz użyć gliny wiążącej jasnej i jasnej zanęty średniej granulacji np leszczowej
3 części gliny 1 część zanęty i najważniejsza sprawa  rozrabiasz zanętę dzień wcześniej koniecznie ze sporą ilością melasy potem dodasz przetartej glinę i całą mieszankę przetrzesz przez 2 milimetrowe sito. Przetarcie gliny z zanętą dzień przed zawodami oraz melasa powoduje że zanęta nie pracuję  do góry tylko rozpada się na boki i tą mieszankę powinieneś w 90 % w
rzucić podczas 1 nęcenia     

Właśnie o takim czymś tez myślałem. Musze to wypróbować.  Mam jeszcze 3 treningi. Nie wiedziałem tylko o tym wcześniejszym namaczaniu
Pozdrawiam Michał

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ominięcie wzdręgi
« Odpowiedź #14 dnia: 09.07.2015, 21:14 »
Podstawowa sprawa to zanęta oraz glina musisz użyć gliny wiążącej jasnej i jasnej zanęty średniej granulacji np leszczowej
3 części gliny 1 część zanęty i najważniejsza sprawa  rozrabiasz zanętę dzień wcześniej koniecznie ze sporą ilością melasy potem dodasz przetartej glinę i całą mieszankę przetrzesz przez 2 milimetrowe sito. Przetarcie gliny z zanętą dzień przed zawodami oraz melasa powoduje że zanęta nie pracuję  do góry tylko rozpada się na boki i tą mieszankę powinieneś w 90 % w
rzucić podczas 1 nęcenia     
            Zgoda,ale czemu akurat jasnej
Staś
Klasyczny Feeder