Autor Wątek: Sum - jak łowić?  (Przeczytany 135285 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #45 dnia: 04.03.2015, 17:32 »
A mnie ciekawi strasznie jak oni takie krokodyle ważą... :D
Lucjan

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #46 dnia: 04.03.2015, 17:36 »
Gdzie konkretnie łowiłeś w Italii?
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #47 dnia: 04.03.2015, 20:14 »
Zamieścić zdjęcie...raczej nieee :)
Tylko dlatego, że kilka moich fotek zamieściłem już w necie. No i nie przewidziałem skutków...Mimo że było tego niewiele, to i tak stałem się nieco rozpoznawalny nad wodą. To dla mnie jest problem, W tym sezonie kilka razy wracałem do domu, tylko dlatego, że po moim przyjeżdzie, za chwilę miałem adoratorów na główce... I oczywiście pytania, a co, a jak... i sugestie wspólnego łowienia w nocy.
A ostatnio jestem zdecydowanym samotnikiem, Najpiękniejsze są dla mnie właśnie samotne zasiadki na grubą rybę. Lubię nawet takie 3-4 dniowe minimaratony, choć ostatnio czas na to nie pozwala... Muszę poczekać na emeryturę ;)

Niech będzie. Łowisko to Po di Goro. To odnoga głównego Padu. Kilka lat temu było niezwykle zasumione. Byłem tam z kolegą przez pełne 12 dni. Koczowaliśmy w lesie pod namiotami. I przez pierwszych kilka nocy sum tak intensywnie żerował, że w nocy nie można było zasnąć. Ale napi..ały. Było ich mnóstwo. Nawet jak udało się na chwilę przymknąć oko, to za chwilę jak pod brzegiem zapier... smok, to zawału można było dostać. Z całą pewnością były tam ryby lekko 100kg. Potwory.
Pierwszej, drugiej nocy byliśmy pewni że branie to tylko kwestia czasu...Pomyliliśmy się :D
Mieć suma w łowisku, a złowić go , to dwie oddzielne sprawy :) Sum, a zwłaszcza taki już złowiony i wypuszczony, to nie jest głupia ryba, oj nie :)
Ostatecznie z tej wyprawy wróciliśmy z jednym małym sumkiem :) I mnóstwem pięknych leszczy złowionych na pickera. Ale łopaty..:)
No i co bardzo istotne z mega pozytywnymi wrażeniami. To była sumowa mekka. Zjeżdzali tam sumowi zapaleńcy dosłownie z całej europy. Klimat jest niesamowity.
I była niesamowita kultura nad wodą. Bez znaczenia czy polak, włoch czy niemiec, duńczyk, ... Atmosfera była naprawę bardzo przyjacielska. Dosłownie taka wielka sumowa rodzina. Nie przesadzam, wspaniałe koleżeństwo i kultura. Aż trudno to opisać...

Słyszałem że ostatnio się popsuło. Głównie za sprawką rumunów i węgrów... Po prostu zabijali sumy,- dla mięsa.
A tam zabicie suma... Powiem tak, Nieopodal był tzw. wallercamp. Wiadomo, to głównie biznes... Ale jego właściciele m.in. mają taką zasadę, że jeżeli dowiedzą się że zabiłeś suma, to już nigdy nie przyjmą Cię do swojej bazy. Pieniądze nieistotne...
Ale bez problemu służyli życzliwą pomocą nawet dla wędkarzy nie będących gośćmi campu. Mieliśmy okazję się o tym przekonać...Coś pięknego. Pasja :)

Znaczna część tych sumów nie jest ważona, tylko mierzona. Ale można bez problemu ważyć. W macie, na konkretnej wadze. Tylko potrzebne są dwie osoby.
Luk, a propos wielkich krokodyli ;)


Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #48 dnia: 05.03.2015, 16:57 »
Pytam z czystej ciekawości.  Od 20 lat moi teściowie mieszkają w Ravennie. Nad Pad a raczej Po mam pół godzinki jazdy. Leszcze  naprawdę bogate, tak jak piszesz. Łowisz na płatnych odcinkach czy wolnych od opłat?
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #49 dnia: 05.03.2015, 19:18 »
Byłem tam raz w 2009r. Wówczas jeszcze dość trudno było zdobyć konkretne informacje, choćby dotyczące opłat. W internecie znaleźliśmy tylko jedną informację, według której połów suma w całej Italii jest bezpłatny. Więc łowiliśmy bez żadnych pozwoleń. Mieliśmy jedną kontrol wędkarską. Przyjechali z Ferrary. Nie wymagali od nas absolutnie żadnego pozwolenia, dokumentów, nie liczyli wędek, nic. Przekazali nam tylko dwie informacje: Przede wszystkim jak złowimy siluro, to mamy sobie zrobić zdjęcia i koniecznie wypuścić z powrotem do Po. Oraz utrzymywać czystość na stanowisku. To wszystko.
A jak faktycznie było wówczas z tymi opłatami to do dziś nie wiem :)

A tak, pięknego leszcza w Po jest bardzo dużo. Dziwne to biorąc pod uwagę liczebność suma...Wiem także że w Po jest dużo brzany. I przynajmniej w Po di Goro było też mnóstwo innej ryby której nie mogłem zidentyfikować, Cżęsto i w dużych ilościach pływały pod powierzchnią. Ale na pickera nie potrafiłem ich złowić. Mieliśmy tylko trochę mocnych skubnięć na wędkach sumowych z kalmarem na haku.  Obstawiałbym klenie...Ale nie mam pewności.
Karp, amur wiadomo..


grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #50 dnia: 07.03.2015, 21:16 »
Zwróćcie uwagę na konciki pysków tych ryb. Są zaczerwienione. U tej drugiej ryby zdecydowanie widoczna jest rana.
Powiem Wam od czego to jest. Od długiego przetrzymywania ryby w wodzie na lince. Przynajmniej kilkudniowego.
To jest właśnie konsekwencja marketingu. Niemal każdy team zabiega o zdjęcia dubletów, tercetów, kwartetów... A nawet w Padzie czy Ebro nie tak łatwo złowić choćby dublet pięknych ryb. Więc po złowieniu jednej ryby uwiązuje się ją na lince, i czeka aż będzie kolejna...Tylko po to, aby zrobić "mocne" zdjęcie.
Jeżeli widzicie takie zdjęcia choćby na fejsbuku, to proszę nie lajkujcie ich. Niemal wszystkie zdjęcia wieloraczków, są okupione wielkim cierpieniem tych ryb...

Wiem o praktyce nawet 3-4 tygodniowego przetrzymywania sumów na lince.... Może kiedyś więcej o tym napiszę.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #51 dnia: 07.03.2015, 22:44 »
Rzeczywiście - niefajnie :(
Powinni w jakichś wielkich siatkach je trzymać.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #52 dnia: 08.03.2015, 08:00 »
Myślę że takie wielkie ryby to powinni wypuścić od razu a nie je trzymać aby ładnie na zdjęciu wyglądały! Bo raczej ładnie to nie wygląda!




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #53 dnia: 08.03.2015, 08:11 »
To już musiałaby być siatka gigant ;)
Linka - miękka, gruba i długa 7-10m, jest zdecydowanie najlepsza. Owszem można rybę do czasu zrobienia zdjęć przetrzymywać na lince. Jak najbardziej. Jednak kilka godzin. Sum zaraz po uwiązaniu jest "grzeczny". Po prostu odpoczywa po holu. Ale już po kilku godzinach zwyczajnie chce odpływać...

Dopuszczałbym w szczególnych przypadkach możliwość nawet kilkunastogodzinnego przetrzymywania na lince. Choćby w sytuacji, kiedy sami złowimy rybę w nocy, i sesję foto przekładamy do rana. Rano zaś okazuje się że na sąsiednią miejscówkę przyjechali wędkarze. Odradzam fotografowanie w takich warunkach. Będzie ono niemal równoznaczne z "utratą" miejscówki. Lepiej poczekać..

Wspominałem o fakcie nawet około miesięcznego przetrzymywania sumów na lince!!. Nie chciałbym wywoływać tutaj jakiejś burzy... Mogę tylko powiedzieć, że "umiejętne" kilkutygodniowe uwiązywanie, powoduje "ciekawy" efekt u ryby.... Myślę że część z Was już zaczyna się domyślać...

Ogólnie, to co wyprawia się w niektórych teamach marketingowych, jest po prostu odrażające i chore.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #54 dnia: 08.03.2015, 09:33 »
Grzesiek - zaskoczyłes mnie i to mocno tymi praktykami. Faktycznie - obserwuje od długiego czasu zdjęcia wielu sumów razem, ale nie wiem na ile udaje sie je złowić w krótkich odstępach czasowych. Nie wiem bo nie jeżdżę na Ebro lub Pad... A tu taki numer! Oczywiście - łowienie jako tester danej firmy sprawia, że wędkarze robią rózne rzeczy.

Warto napisac coś więcej o tym, dobrze jakby ludzie mogli dowiedziec się ciut więcej o takich 'nieetycznych' zachowaniach...
Lucjan

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #55 dnia: 08.03.2015, 12:06 »
Na Po Grzesiek76  możesz też często spotkać ograniczenia w odległości łowienia. Na odcinkach żeglownych często są tablice z informacją, że możesz łowić np max. do 50 metrów od brzegu.
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #56 dnia: 16.03.2015, 21:10 »
Odnośnie grubości/wytrzymałości plecionek na suma.
Znajomy aktualnie jest nad Padem. Dzisiaj mieli branie, i tak potężny odjazd, że plecionka 75kg nie wytrzymała. Z pewnością szajsu nie używa. Wiem że ogólnie sprzęt ma najwyższej jakości. Fakt, że w tej rzece pływa dużo potworów. Ale i w naszych rzekach są podobne.  Mniej, ale są...

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #57 dnia: 17.03.2015, 07:37 »
Tylko u nas wiekszosc po wyjeciu trafia na patelnie.




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #58 dnia: 18.03.2015, 14:31 »
Rekord świata wyrównany!!
Dzisiaj Martin Kalod złowił w w Padzie olbrzyma o wadze 135 kg i długości 265cm.
Wielkie gratulacje Martin!!!

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #59 dnia: 18.03.2015, 15:05 »
Ladne zdjecie. Takie prawdziwe




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team