Autor Wątek: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)  (Przeczytany 2437 razy)

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder

   


                                                                     
                                                                           Wędkarskie podsumowanie sezonu 2023.

Link do wersji na YouTube : Rok 2023 powoli się kończy więc pora na podsumowanie.
Mimo pracy i treningów w tym sezonie udało mi się być nad wodą około 115 razy. Najczęściej były to krótkie kilkugodzinne zasiadki .W 100 % na metod feeder na dystansach 70-125 m. Łowiłem na Zalewie Rybnickim, Jeziorze Żywieckim, Dzierżnie Dużym i kilka razy na Goczałkowicach. 

Ryby :
1)Jazie. Ten rok był u mnie rokiem jazia. Podbiłem swoje życiówki, zarówno na Zalewie Rybnickim (57 cm), jak i na Jeziorze Żywieckim (54 cm). Poza tym wpadło dużo sztuk powyżej 45 cm.
2) Leszcze. Wyniki leszczowe określiłbym jako średnie. Na Jeziorze Żywieckim wpadły dwie sztuki 65,5 i 65 cm- czyli 0,5 cm mniej od mojego rekordu z tej wody, na Dzierżnie dwie sztuki powyżej 70 cm. Najbardziej zawiódł Rybnik, a raczej moja strategia, ale o tym dalej. Ryb powyżej 50 cm było w tym sezonie setki o ile nie 1000+. Wyniki były zbliżone do lat poprzednich.
3) Karpie. Co do karpi był to mój zdecydowanie najlepszy sezon, chociaż oczekiwania były dużo większe, nie mogę narzekać. Zabrakło jedynie ryb 10 kg +. Na Dzierżnie połowiłem kilkadziesiąt sztuk między 5-10 kg. Na Rybniku wpadło sporo ryb w granicach 5-8 kg. Tyle że nie po takie karpie, jeździ się na Elektrownię.
4) Płocie : Zdecydowanie najsłabiej było z płocią. Niestety specyfika dystansowych łowisk i ciężkich methodowych zestawów, nie sprzyjają łowieniu tej pięknej ryby. Wpadło dosłownie kilka sztuk w granicach 35-38 cm na Żywcu i Rybniku. Mogło być zdecydowanie lepiej i w przeszłym sezonie postaram się zapolować na ryby 40+ na swoich warunkach.
5) Ciekawe przyłowy. Z ciekawszych rzeczy było wyholowanie 180 cm suma i ponad 50 cm hybrydy na Dzierżnie.

Łowiska:
Najbardziej zawiódł Zalew Rybnicki , a raczej moja taktyka. Byłem przekonany, że systematyczne nęcenie ściągnie okazy nawet w ustronne miejsca.Niestety nie udało się przeskoczyć zwyczajów chimerycznych rybnickich okazów. Podsumowując lepiej łowić z marszu w rejonie występowania ryb i znosić niedogodności związane z dużą presją wędkarską niż nęcić miejsca, w którym dużych ryb nie ma.
Dzierżno Duże jak zwykle trzymało poziom. Myślę, że w bardzo małym stopniu wykorzystałem potencjał tego zbiornika. Chłopaki z koła robią naprawdę dobrą robotę, mogą być wzorem dla wielu.
Z Jeziorem Żywieckim zawsze mam największy problem. Z jednej strony kapitalne łowisko dużych płoci i jazi, z dużą populacją sporego leszcza. Z drugiej beznadziejna polityka zarybieniowa i zaniedbania w opiece nad wodą powodują, że bardzo trudno złowić tam karpia a szczególnie dużego. Mimo wielu dni nęcenia kulkami, orzechem itp. zmian stanowiska w roku 2023 na Żywcu nie złowiłem ani jednego karpia. Adamie bardzo dziękuję za wspólne łowienie i przygotowanie miejscówek. Mimo to niepowtarzalny klimat i mój sentyment nie pozwalają mi zrezygnować z tej wody.

Wnioski i plany.
W tym sezonie bardzo udoskonaliłem łowienie na dystansach powyżej 100 m, a szczególnie nęcenie.
W przyszłym sezonie chcę jeszcze bardziej skupić się na okazach, kosztem mniejszych ryb. Rezygnuje z Zalewu Rybnickiego, w zamian za to zadebiutuje na Czeskich wodach w okręgu ślasko-morawskim. Poza tym chcę dużo lepiej wykorzystać potencjał Dzierżna i Jeziora Żywieckiego.

Podziękowania.
Maki, Mjmaciek, michał N,Igorchuk85, Katysopej , Jędrula i wielu nie wymienionych.

Offline thegamer

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
  • Reputacja: 15
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #1 dnia: 22.12.2023, 10:16 »
Szacun za złowione ryby, tylko pozazdrościć czasu na rybach mogę. Średnio co 3 dni nad wodą, robi wrażenie

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #2 dnia: 22.12.2023, 10:37 »
Gratulacje :thumbup: :thumbup:

Offline PrzemekM

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Reputacja: 115
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piaseczno
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #3 dnia: 22.12.2023, 11:26 »
ja również gratuluję i zazdroszczę! :bravo: :bravo: :bravo:
pozdrawiam
Przemek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #4 dnia: 22.12.2023, 11:51 »
Zbyszku gratulacje piękny sezon :bravo: :thumbup: :narybki: :fish: :beer:.
ps. spróbuje urealnić nasz wspólny projekcik na DD...
Maciek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #5 dnia: 22.12.2023, 12:18 »
:bravo: fajne podsumowanie
;)

Offline Tomnick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 069
  • Reputacja: 103
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #6 dnia: 22.12.2023, 12:55 »
Super sezon, super rybki. Gratuluję :bravo:
Tomek

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #7 dnia: 22.12.2023, 13:52 »
Zbyszek jest rzadkim typem wędkarza. Tacy jak on,nie idą utartymi szlakami,tylko wytyczają własne. Tak właśnie powstawały techniki wędkarskie i metodyki łowienia.
Jesteś wielki Zbyszek w tym co robisz.
I to ja dziękuję.

Sezon konkret. Nawet moje 89 razy bledną .Tak trzymaj,a kolejny rok, zaowocuje potworami.

Offline yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 563
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #8 dnia: 22.12.2023, 14:03 »

   


                                                                     
                                                                           Wędkarskie podsumowanie sezonu 2023.

Link do wersji na YouTube : Rok 2023 powoli się kończy więc pora na podsumowanie.
Mimo pracy i treningów w tym sezonie udało mi się być nad wodą około 115 razy. Najczęściej były to krótkie kilkugodzinne zasiadki .W 100 % na metod feeder na dystansach 70-125 m. Łowiłem na Zalewie Rybnickim, Jeziorze Żywieckim, Dzierżnie Dużym i kilka razy na Goczałkowicach. 

Ryby :
1)Jazie. Ten rok był u mnie rokiem jazia. Podbiłem swoje życiówki, zarówno na Zalewie Rybnickim (57 cm), jak i na Jeziorze Żywieckim (54 cm). Poza tym wpadło dużo sztuk powyżej 45 cm.
2) Leszcze. Wyniki leszczowe określiłbym jako średnie. Na Jeziorze Żywieckim wpadły dwie sztuki 65,5 i 65 cm- czyli 0,5 cm mniej od mojego rekordu z tej wody, na Dzierżnie dwie sztuki powyżej 70 cm. Najbardziej zawiódł Rybnik, a raczej moja strategia, ale o tym dalej. Ryb powyżej 50 cm było w tym sezonie setki o ile nie 1000+. Wyniki były zbliżone do lat poprzednich.
3) Karpie. Co do karpi był to mój zdecydowanie najlepszy sezon, chociaż oczekiwania były dużo większe, nie mogę narzekać. Zabrakło jedynie ryb 10 kg +. Na Dzierżnie połowiłem kilkadziesiąt sztuk między 5-10 kg. Na Rybniku wpadło sporo ryb w granicach 5-8 kg. Tyle że nie po takie karpie, jeździ się na Elektrownię.
4) Płocie : Zdecydowanie najsłabiej było z płocią. Niestety specyfika dystansowych łowisk i ciężkich methodowych zestawów, nie sprzyjają łowieniu tej pięknej ryby. Wpadło dosłownie kilka sztuk w granicach 35-38 cm na Żywcu i Rybniku. Mogło być zdecydowanie lepiej i w przeszłym sezonie postaram się zapolować na ryby 40+ na swoich warunkach.
5) Ciekawe przyłowy. Z ciekawszych rzeczy było wyholowanie 180 cm suma i ponad 50 cm hybrydy na Dzierżnie.

Łowiska:
Najbardziej zawiódł Zalew Rybnicki , a raczej moja taktyka. Byłem przekonany, że systematyczne nęcenie ściągnie okazy nawet w ustronne miejsca.Niestety nie udało się przeskoczyć zwyczajów chimerycznych rybnickich okazów. Podsumowując lepiej łowić z marszu w rejonie występowania ryb i znosić niedogodności związane z dużą presją wędkarską niż nęcić miejsca, w którym dużych ryb nie ma.
Dzierżno Duże jak zwykle trzymało poziom. Myślę, że w bardzo małym stopniu wykorzystałem potencjał tego zbiornika. Chłopaki z koła robią naprawdę dobrą robotę, mogą być wzorem dla wielu.
Z Jeziorem Żywieckim zawsze mam największy problem. Z jednej strony kapitalne łowisko dużych płoci i jazi, z dużą populacją sporego leszcza. Z drugiej beznadziejna polityka zarybieniowa i zaniedbania w opiece nad wodą powodują, że bardzo trudno złowić tam karpia a szczególnie dużego. Mimo wielu dni nęcenia kulkami, orzechem itp. zmian stanowiska w roku 2023 na Żywcu nie złowiłem ani jednego karpia. Adamie bardzo dziękuję za wspólne łowienie i przygotowanie miejscówek. Mimo to niepowtarzalny klimat i mój sentyment nie pozwalają mi zrezygnować z tej wody.

Wnioski i plany.
W tym sezonie bardzo udoskonaliłem łowienie na dystansach powyżej 100 m, a szczególnie nęcenie.
W przyszłym sezonie chcę jeszcze bardziej skupić się na okazach, kosztem mniejszych ryb. Rezygnuje z Zalewu Rybnickiego, w zamian za to zadebiutuje na Czeskich wodach w okręgu ślasko-morawskim. Poza tym chcę dużo lepiej wykorzystać potencjał Dzierżna i Jeziora Żywieckiego.

Podziękowania.
Maki, Mjmaciek, michał N,Igorchuk85, Katysopej , Jędrula i wielu nie wymienionych.
To, że trudno tam złowić karpia to chyba bardzo dobrze a nie źle

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #9 dnia: 22.12.2023, 14:53 »
Zbyszku jedno mnie zastanawia... Na tyle wypadów na DD mało linów masz albo i wcale ..
Pozdrawiam Piotr

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #10 dnia: 22.12.2023, 14:59 »
Zbyszku jedno mnie zastanawia... Na tyle wypadów na DD mało linów masz albo i wcale ..

Bo tam liny łowi się pod nogami,30m maks.

Offline thegamer

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
  • Reputacja: 15
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #11 dnia: 22.12.2023, 15:03 »
Michał niekoniecznie ja łowiłem na 50 i 60 metrach nie ma reguły.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #12 dnia: 22.12.2023, 15:07 »
Wykorzystując okazję, wpierw pogartuluje Zbyszkowi :bravo: :thumbup: i życzę powodzenia w 2024 roku :beer:

I przy okazji zapytam a jak z karasiem pospolitym na DD? Czy na tym legendarnym zbiorniku uchowały się jakieś Złotka??
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #13 dnia: 22.12.2023, 15:46 »
Michał niekoniecznie ja łowiłem na 50 i 60 metrach nie ma reguły.

50-60m to nie 120 na których Zbyszek łowi na DD, a na takim dystansie lin praktycznie tam nie występuje ;)

I przy okazji zapytam a jak z karasiem pospolitym na DD? Czy na tym legendarnym zbiorniku uchowały się jakieś Złotka??

Jest go tam bardzo bardzo bardzo mało, został wyparty przez japońca raczej którego jest mnustwo tylko też nie wszędzie ;)
Dzierżno uzależnia

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podsumowanie roku 2023. Okazy, wnioski , podziękowania :)
« Odpowiedź #14 dnia: 22.12.2023, 15:48 »
Piękne podsumowanie Zbyszku i piękne wyniki - szacun

Wysłane z mojego SM-G990B2 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀