Autor Wątek: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna  (Przeczytany 31096 razy)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #240 dnia: 25.01.2021, 16:02 »
Ceny tych trzech podstawowych modeli LT są, delikatnie to określając, dzikie. Rozsądek podpowiada, że Legalis powinien kosztować ok. 250 zł, Exeter - ok. 300 zł, a Fuego ok. 350 zł. Nierzadko Legalis kosztuje 350 zł, a Fuego mniej...
Jacek

Offline ProfesoreCreatore

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 37
  • Lokalizacja: Warszawa i Podkarpacie
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #241 dnia: 30.01.2021, 13:18 »
A mnie zastanawia wybór kołowrotków Przemka, chyba nigdzie nie spotkałem się aby ktoś polecał Stelle/Twin Powera do feedera. Jedyną osoba jaką "znam" używająca takiego połączenia to Ryba1987 który został tutaj zlinczowany właśnie za ten sprzęt.

Sam mam starą Stelkę, kupioną do spinningu. Jest zniszczona, czeka ją kolejny serwis. Mimo to jest to najlepszy kołowrotek jaki do tej pory miałem. Łowię nią karpie na feedera na dystansie do 70m :) Dlatego, bo ma zdecydowanie najlepszy hamulec, można na nim polegać w 100%. Nawet z delikatnym przyponem można mieć szansę na wyholowanie kloca.

Poza tym jest to kołowrotek lekki i bardzo wygodny.

Jeśli łowię na dwie wędki to zwykle wybieram z arsenału Stelkę 4000 na krótki dystans + Ultegrę XS-D na długi dystans.

Mam nadzieję, że nie będę zlinczowany :)

ProfesoreCreatore

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #242 dnia: 30.01.2021, 15:13 »
Stelle i Twin Powery zdecydowanie nie nadają się do metod gruntowych, bo nie mają specjalistycznych klipów.


















 :)
Jacek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #243 dnia: 30.01.2021, 15:28 »
Kto tam patrzy na te klipy :P ,marker dobry i po sprawie :beer:

Offline ProfesoreCreatore

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 37
  • Lokalizacja: Warszawa i Podkarpacie
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #244 dnia: 30.01.2021, 17:12 »
Stelle i Twin Powery zdecydowanie nie nadają się do metod gruntowych, bo nie mają specjalistycznych klipów.

Przemek Solski daje radę bez klipa :) Ja też dam. Mam Stelkę i Mapa z klipem. Wolę Stellę.
ProfesoreCreatore

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #245 dnia: 30.01.2021, 17:25 »
Luzik, prowokacja ;)
Jacek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #246 dnia: 30.01.2021, 23:07 »
A dla mnie to łowienie na feedera z klipem to podstawa. I to samo wypinającym. I tito mi, czy oryginalny klip jest trójkątny, prostokątny czy okrągły. Zawsze zakładam bezpieczny klip samo wypinający, gdzie się to da, z drutu Dental. Nawet na kołowrotki By Dome z dwoma super metalowymi klipami. A gdzie się nie da to gumowy klip z Flagmana.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #247 dnia: 31.01.2021, 11:51 »
Stelle i Twin Powery zdecydowanie nie nadają się do metod gruntowych, bo nie mają specjalistycznych klipów.












 :)

No tak ale Jacku zapomniałeś o chyba ważniejszej rzeczy, nie nadają się bo nie mają w nazwie napisu FEEDER :D :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #248 dnia: 31.01.2021, 14:10 »
Już kiedyś ustaliliśmy że TP i Stella się nie nadają do Feedera bo po pół roku łapią luzy i hałasują 8)

Offline lucio62

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 3
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #249 dnia: 31.01.2021, 14:12 »
Dobre,ja tam wole gumeczkę, :)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #250 dnia: 04.04.2021, 20:02 »
W tym roku pojawiła się nowa Caldia LT od Daiwy (cenowy odpowiednik Stradica Shimano), z korpusem "monoblock". Ciekawostką jest średnica koła głównego przekładni, która w modelu 3000 wynosi 35 mm. Dla porównania: średnica koła głównego w modelach Legalis LT, Exceler LT, Fuego LT wynosi 36 mm, ale w rozmiarze... 6000.



Jacek

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #251 dnia: 04.04.2021, 20:09 »
W Certate/Exist nie ma czasami podobnego patentu ? Body wyglądają na bardzo podobne.


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #252 dnia: 04.04.2021, 20:12 »
Tak, prawda. To najtańszy model z "monoblockiem".
Jacek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #253 dnia: 05.04.2021, 09:39 »
Informacje o nowych LT wrzuciłem w dziale nowości sprzętowych ;)

Od siebie dodam, że zdecydowałem się niedawno na Fuego LT ver. 2020, konkretnie wielkość 5000.
Oczywistym (i ogromnym minusem) w stosunku do poprzedniej wersji jest zanitowany knob korbki.
Nie dość, że "nieserwisowalny" to podatny na zużycie, zabrudzenie, skrzypienie etc. Nie mam pojęcia co autor miał na myśli, aczkolwiek mogę się domyślać ;)
Cała reszta? Wow!
Lepsze wykonanie i kultura pracy. Nowe smarowidła fabryczne, bardziej zasadne, lepiej dobrane. Przekładnia tej samej jakości, ale mam wrażenie, że lepiej/precyzyjniej wykonana, co w sumie czuć od razu.
Rotor, to obecnie znany z droższych modeli AirRotor z Zaionu- nie jest polakierowany. Korpus z kolei to nowe tworzywo dla niższych półek, czyli Zaion V- polakierowany. "Widać i czuć", że to wyraźnie lepszy materiał - rzekomo ma w składzie żywice i włókna węglowe. Jest bardzo sztywny przy zachowaniu zbliżonej masy- wydaje mi się, że jest ciut cięższy niż dotychczasowy "tani" materiał przez co zastosowano kilka rozwiązań obniżających masę, by nie okazało się, że nowszy model waży więcej niż poprzedni ;)
Powiedziałbym, że polecam nowszy model, ale ta cholerna korbka.... "klikająca" już po wyjęciu z pudełka :facepalm:
 
Jestem pewien, że Daiwa będzie nadal rozwijać przekładnie pod kątem średnicy kół napędowych i sporej powierzchni ciernej zębów oraz stosować korpusy monokok w coraz większej ilości modeli. Myślę, że można się tylko cieszyć, bo to oznacza mocne pod kątem napędu maszyny przy jednoczesnej redukcji masy. Z powodzeniem można je stosować w gruntowych technikach, gdzie jedynym minusem pozostają "zwykłe klipy".
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Drogie i tanie kołowrotki - dyskusja ogólna
« Odpowiedź #254 dnia: 05.04.2021, 10:24 »
Dobrze, że tu zajrzałeś, Czesiek, bo jest sprawa. Opisując tanią serię LT, a konkretnie swoje Fuego LT, zaznaczyłeś, że główne koło przekładni jest kute na zimno, co sprawia, że jest więcej niż dobrze. Dodałeś też, że katalogi o tym nie wspominają, ale tak jest. Hm, tak się składa, że jesteś chyba jedyną znaną mi osobą związaną z kołowrotkami, która tak twierdzi, serio.

Chciałbym, żeby tak było, jasna sprawa, ale te przekładnie to raczej "zwyczajne" odlewy, tak uważam. Mało tego, przekładnia tej samej klasy (w zasadzie ta sama) znajduje się w kilku modelach LT, takich jak Legalis, Exceler, Fuego, Freams i Caldia. Przekładnia w osławionym modelu BG to też odlew. Przekładnie więcej niż dobre, szczególnie w tym przedziale cenowym, ale odlane, nie kute.

Czy Daiwa nie trąbiłaby o tym, jak robi to Shimano w przypadku modeli Sedona, Sahara, Nasci, chwaląc się pod niebiosa? Dziwne. Co o tym sądzisz?
Jacek