Autor Wątek: Brexit, czyli co się stanie z cenami i dostępnością ich towarów  (Przeczytany 41565 razy)

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 803
  • Reputacja: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Ciekawe jak to rozwiąże Przemek Solski??. Jego pellety, waftersy są produkowane w UK czy w EU? Bo widzę, że cena jego pelletu też poszła do góry ale tylko w jednym sklepie.
- Arek -

Offline pitry1987

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 043
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Wzrost Solbaitsa sugeruje, że przechodzi ten towar przez UK. Ale może to strategia biznesowa by nieco niższą cenę dać na początek a potem przy stałej klienteli podnieść. Albo 1 i 2. Myślę, że kwiecień/ maj pokaże skutki i Covida i Brexitu. Zobaczymy kto wygra a kto pozostanie looserem.
Bo rybka lubi pływać i to nie w patelnianym oleju 😃

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 655
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Wzrost Solbaitsa sugeruje, że przechodzi ten towar przez UK. Ale może to strategia biznesowa by nieco niższą cenę dać na początek a potem przy stałej klienteli podnieść. Albo 1 i 2. Myślę, że kwiecień/ maj pokaże skutki i Covida i Brexitu. Zobaczymy kto wygra a kto pozostanie looserem.

Przemek ma produkcję w UK. Pliz, nie dorabiajmy ideologii i nie snujmy teorii spisowych o strategiach biznesowych polegających na stałym podnoszeniu cen :) Jest on w takiej samej sytuacji jak wiele innych firm.

A kto wygra? Wg mnie przegramy jako wędkarze, bo wzrost cen jest nieunikniony. Polskie firmy produkujące w Polsce też nie są w uprzywilejowanej sytuacji, muszą stawić czoła  wzrostowi cen (od początku roku), rośnie też koszt produkcji (wzrost cen energii chociażby), więc wątpię aby dokładał ktoś do biznesu aby utrzymać ceny. Zadaniem firmy jest zarabiać i przynosić zyski :)
Lucjan

Offline pitry1987

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 043
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
A kto wygra? Wg mnie przegramy jako wędkarze, bo wzrost cen jest nieunikniony. Polskie firmy produkujące w Polsce też nie są w uprzywilejowanej sytuacji, muszą stawić czoła  wzrostowi cen (od początku roku), rośnie też koszt produkcji (wzrost cen energii chociażby), więc wątpię aby dokładał ktoś do biznesu aby utrzymać ceny. Zadaniem firmy jest zarabiać i przynosić zyski :)




w szerokim rozumieniu niestety tak a na pewno nabywcy sprzętu. Ale w średnim czy długim okresie ceny kontenerów się ustabilizują i spadną sporo (wyżej niż to co było przed COVID ale dużo poniżej obecnych) a wątpię, że wtedy którykolwiek producent obniży nam ceny :)
Co do spożywki methodowej to uważam niezmiennie, że straci SB głównie. Wielu nie będzie miało ochoty dokładać do Brexitu 10-15 PLN na paczce czy dumblach, które w przeciwieństwie do MMM akurat topowe nie chcą. Samym rynkiem wewnętrznych nie ma szans na odrobienie strat z Europy kontynentalnej. i tego akurat jestem pewien. No chyba, że podwoją liczbę wędkarzy gruntowych w UK. Co do naszych producentów, to ci co handlują po niskiej cenie muszą podnieść. Ci mający cenę premium mają jeszcze zapas marży.
Oprócz wyższych cen raczej na pewno sporo braków będzie nawet w D i być może nawet delistacje, bo raczej po pół roku czy rok na produkt sklepy nie mogą czekać.
Bo rybka lubi pływać i to nie w patelnianym oleju 😃

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Z tego co kojarzę najlepszą mączkę rybną mają Duńczycy ;),to że angielskie produkty idą cenowo do góry to już widać i pewnie jeszcze pójdą ,ale jak  producenci tacy jak np. Maros czy inni , zaczną ceny podnosić do góry to według mnie strzelą sobie w kolano :D

Pół Europy łowi na brytyjskich wodach - nawet tacy Hiszpanie. Przez to niewiele brakowało, że doszłoby do zerwania negocjacji i braku podpisania umowy handlowej pomiędzy UK, a UE po Brexicie. Do tego w Szkocji produkuje się sporo tego towaru i eksportuje się na cały świat, więc oczywiste jest że ceny pójdą w górę, skoro teraz Brytyjczycy będą kontrolować własne wody bez limitów narzucanych im przez Brukselę. Poza tym mamy w UE ostre przepisy dotyczące importu pasz do UE. Skoro producent musi spełnić unijne wymogi, to rodzi to dodatkowe koszty, których wcześniej nie było, a które przerzuca się na klienta końcowego.

Raczej nikt celowo nie wprowadzałaby znaczących podwyżek, gdyż UE składa się z kilkudziesięciu krajów bez barier handlowych i z olbrzymią konkurencją. Wystarczy więc otworzyć firmę w takiej Polsce (jak np. zrobiła to Grupa Aller Aqua) i produkować na cały unijny rynek. Jednak problemem są m.in. koszty surowców i popyt na ten nasz wędkarski towar. Oczywiście zawsze pojawia się jakaś tam spekulacja, ale UE nadal istnieje i nadal tworzy olbrzymi rynek, co nie zmienia faktu, że trzeba też patrzyć na regulacje i ceny dotyczące surowców, a nie wyłącznie na sam Brexit. Europa ma przełowione wody, więc taniej z mączkami już nie będzie. Raczej wejdą do użycia zamienniki. W dodatku UE traci sporą część świetnych łowisk, więc znowu taniej nie będzie, bo tanio to już było.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Arku,jak to Unia traci część świetnych łowisk ,masz na myśli wody UK ,z tego co kojarzę większość angielskich karpiarzy,  okupuje  Rainbow i inne łowiska we Francji,coraz więcej jest ich także nad węgierskim Balatonem i we Włoszech nad Padem czy Ebro w Hiszpanii ,gdzie oprócz karpi łowią też sumy ;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 426
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Przecież Arek pisze o łowiskach morskich, dla rybaków :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
A to się wkręciłem ;D :beer:

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Jakby to wędkarstwo było powodem niezgody dla którego nie dałoby się podpisać umowy handlowej między UK a UE, to państwami musieliby rządzić wędkarze ;) A raczej wędkarstwo jest pewną niszą, co de facto widać po przepisach dotyczących pasz (dotyczących też przynęt, zanęt, pelletów), gdyż jest traktowane jak jeden z działów rolnictwa. I tak też jest w Polsce :( z czego mocno korzysta m.in. PZW i nie chodzi mi tu o to, że ZG PZW reklamuje PZW na Polsacie w programie rolniczym Agropasja :P

Bombay

  • Gość
Ciekawe jak to rozwiąże Przemek Solski??. Jego pellety, waftersy są produkowane w UK czy w EU? Bo widzę, że cena jego pelletu też poszła do góry ale tylko w jednym sklepie.
Cały temat ma charakter apokaliptyczny. Bez produktów z UK można też łowić. Naprawdę co się stanie z producentemi to nie masz problem, jeżeli ogarną po swojej stronie sprawę cla/opłat wynikną z dystrybucji ich towarów to może ich produkty wrócą. Nie to nie.


Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Mi z kolei ciężko sobie wyobrazić jakby nagle mi zniknął mój asortyment z Drennana i Prestona w torbie :) trzymam kciuki za produkty z UK, bo zarówno wędki, jak i akcesoria, oraz zanety i przynęty są wg mnie nr 1 w Europie.

Bez UK w Polsce dla wielu z nas powstałby czarna dziura...
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 411
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Cały temat ma charakter apokaliptyczny. Bez produktów z UK można też łowić. Naprawdę co się stanie z producentemi to nie masz problem, jeżeli ogarną po swojej stronie sprawę cla/opłat wynikną z dystrybucji ich towarów to może ich produkty wrócą. Nie to nie.

No, z porządnymi hakami bezzadziorowymi miałbym pewien problem gdyby mi Drennan i Kamasan odpadły. Zostaje w zasadzie Milo. Albo kombinerki.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Bombay

  • Gość
Mi z kolei ciężko sobie wyobrazić jakby nagle mi zniknął mój asortyment z Drennana i Prestona w torbie :) trzymam kciuki za produkty z UK, bo zarówno wędki, jak i akcesoria, oraz zanety i przynęty są wg mnie nr 1 w Europie.

Bez UK w Polsce dla wielu z nas powstałby czarna dziura...
Raczej mikro dziurka, wędkarzy których interesuje kraj pochodzenia oraz przywiązanie do produktów z UK jest niewielu.
Sam mam produkty korum i mają swój specyficzny charakter to nie znam nikogo kto by nawet słyszał o tej marce. To samo Preston z oderwanymi od realiów cenami produktów.
Wędkarstwo podąża według mody, która gaśnie jak np. Sebile, rive, salmo, savage Gear.
Rive to najlepszy przykład jak elitarna marka produkującą rewelacyjne produkty praktycznie zniknęła, głównie dzięki cenom i produktom z ChRL.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Czy ja wiem że taka mikro dziurka. Piąty rok łowię na MMM od sonubites i chciał bym dalej łowić, to samo pellet scretting . Haki tylko Drennana używam i Kamasan.
Paweł

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 606
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
No, z porządnymi hakami bezzadziorowymi miałbym pewien problem gdyby mi Drennan i Kamasan odpadły. Zostaje w zasadzie Milo. Albo kombinerki.

Garbolino i Browning również mają w ofercie solidne haczyki bezzadziorowe, choć w mniejszym wyborze niż wiodące marki brytyjskie.