Autor Wątek: Bardzo ciężki feeder (cw 150-200 g) na Wisłę - jaką wędkę wybrać?  (Przeczytany 18483 razy)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Ja mam Mikado Fishfinder Feeder 200g/397cm. Sztywna pała, na Wisłę w sam raz, nie gnie się pod szybkim nurtem, jak inne wędki o takim ciężarze wyrzutu. Hol może nie jest jakoś finezyjny taką wędką, ale w praktyce doskonale się sprawdza. Spinek nie miałem w ogóle na tej wędce. Z tego, co wiem, to mam nieco sztywniejsze szczytówki w porównaniu z tymi, w które wyposażone są obecnie produkowane wędziska. Nowe wydają mi się gorsze.

Darek, jak nie jest to tajemnicą, to na Wiśle na jakim odcinku w Warszawie wędkujesz i po której stronie - praskiej czy po stronie śródmieścia. Jakie koszyki używasz?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Wędkowałem na odcinku, od mostu Łazienkowskiego do ujścia Świdra, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie Wisły (piszę wędkowałem, bo w tym roku nad Wisłą nie byłem, ponieważ nie opłaciłem składek PZW). Sądzę, że po stronie prawej (praskiej) są lepsze miejscówki . Mieszkam na Mokotowie. Ale szmat czasu mieszkałem na Chomiczówce (ponad 20 lat), więc znam chyba dość dobrze Wisłę od Łomianek w górę rzeki (po stronie lewej do Mostu Gdańskiego).
Co do koszyków. Nurt Wisły jest silny, więc nawet 200 g koszyki nie dają rady. Jeśli chcemy łowić stabilnie w wiślanym nurcie, trzeba łowić na ciężarki ok. 300 g. Z towarem daje to około 350 g. Mikado Fishfinder, mimo, że ma  ciężar wyrzutu do 200 g, to wytrzymuje o wiele większe ciężary. Poza nurtem wystarczą koszyki 100 g.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Temat zakładam na prośbę mojego sąsiada, który w marcu 2017 r będzie już na emeryturze. Niewielką część odprawy (ok. 500 zł) chce przeznaczyć na zakup 2 szt.ciężkiego feedera z cw 150-200 g, długość 390-420 cm. Wędkować będzie głównie na Wiśle w okolicach Czerwińska i Wyszogrodu. Jakie kije koledzy możecie polecić?
Dzisiaj mój sąsiad, emerytowany pracownik energetyki, poprosił bym zasięgnął opinii o tym kijku Konger Grandis Heavy Feeder 3,90 m; 210 g. Czy ktoś z kolegów może coś więcej napisać? Dodaję, że opis producenta już sąsiad poznał, czeka teraz na wiadomość od użytkowników.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Temat zakładam na prośbę mojego sąsiada, który w marcu 2017 r będzie już na emeryturze. Niewielką część odprawy (ok. 500 zł) chce przeznaczyć na zakup 2 szt.ciężkiego feedera z cw 150-200 g, długość 390-420 cm. Wędkować będzie głównie na Wiśle w okolicach Czerwińska i Wyszogrodu. Jakie kije koledzy możecie polecić?
Dzisiaj mój sąsiad, emerytowany pracownik energetyki, poprosił bym zasięgnął opinii o tym kijku Konger Grandis Heavy Feeder 3,90 m 210 g. Czy ktoś z kolegów może coś więcej napisać? Dodaję, że opis producenta już sąsiad poznał, czeka teraz na wiadomość od użytkowników.

Ja mam ten kij. Pomimo, że ma duży ciężar wyrzutowy, to wędka jest bardzo miękka. Całkowicie nie nadaje się do łowienia w nurcie. Wygina się niemożebnie. Sprawdza się jednak na zapływach ostróg, czy w miejscach, gdzie uciąg jest niewielki. No, ale na niewielki uciąg można kupić feedera o mniejszym ciężarze wyrzutowym. Drugi raz bym tej wędki nie kupił. Jak pierwszy raz poszedłem z tą wędką nad Wisłę i zobaczyłem jak się gnie wskutek siły uciągu, wyrzuciłem z siebie chyba wszystkie przekleństwa, jakie istnieją w języku polskim. Wściekły byłem okrutnie.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Darek, dzięki wielkie :thumbup:
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Koledzy czy ktoś z Was może coś więcej o tych kijach powiedzieć ? 
Konger Feeder Arcus 390/180 lub Konger Spriado 390/180
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Może łowił ktoś ostatnio na Wiśle na odcinku przed Warszawa (odcinek od Góry Kalwarii) albo za Warszawą (odcinek do Nowego Dworu)? W jakim zakresie ciężarów koszyków feeder przydają się do łowienia na spokojnych oraz szybciej płynących wodach rzeki? Wystarczy posiadać koszyki feederowe w gramaturach od 50 do 100g?
Marcin

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Może łowił ktoś ostatnio na Wiśle na odcinku przed Warszawa (odcinek od Góry Kalwarii) albo za Warszawą (odcinek do Nowego Dworu)? W jakim zakresie ciężarów koszyków feeder przydają się do łowienia na spokojnych oraz szybciej płynących wodach rzeki? Wystarczy posiadać koszyki feederowe w gramaturach od 50 do 100g?

Całego odcinka za Warszawą nie znam, ale robiłem w zeszłym roku rekonesans z bolonką kawałeczek za Dziekanowem (dokładnie w Pieńkowie). Tam 5 metrów od brzegu jest rynna 5 m głębokości i to przy niskim stanie wody. Na moje niewprawne oko, bym od 150g zaczynał, z bardzo wątłą nadzieją, że się utrzyma. Przy czym tam jest najwęższy odcinek. Może bliżej Kazunia jest trochę łatwiej - jakieś wyrwy w brzegu, wyspy, kanałki. Na klasyczne ostrogi nie ma co tam liczyć.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Może ktoś coś jeszcze ma do dodania?
Marcin

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Może ktoś coś jeszcze ma do dodania?
Ja mam, przy obecnym stanie wody 500 to mało ;D. A przy letnim jak weźmiesz koszyki od 40g do 250 to ogarniesz, w zależności od miejscówki jak w każdej polskiej dużej rzece.
Tomek

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dzięki panowie za info :beer:
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Pany, łowił może ktoś kijem Flagman Mantaray 4,2m cw200g na Wiśle? Jak wrażenia i doświadczenia? Wędka jest wyposażona w 3 szczytówki 2, 3, 4 oz o grubości w podstawie 3mm. Natomiast w szczytowej części szczytówki są bardzo cienkie. Może to mieć wpływ na zbyt mocne uginanie szczytówki przez mocny prąd wody? Mam wrażenie, że szczytówki są za bardzo delikatne jak na tak ciężki feeder na rzekę :-\
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Pany, łowił może ktoś kijem Flagman Mantaray 4,2m cw200g na Wiśle? Jak wrażenia i doświadczenia? Wędka jest wyposażona w 3 szczytówki 2, 3, 4 oz o grubości w podstawie 3mm. Natomiast w szczytowej części szczytówki są bardzo cienkie. Może to mieć wpływ na zbyt mocne uginanie szczytówki przez mocny prąd wody? Mam wrażenie, że szczytówki są za bardzo delikatne jak na tak ciężki feeder na rzekę :-\
Może ktoś coś wie?
Marcin