Autor Wątek: Jaką wędkę typu match wybrać?  (Przeczytany 4346 razy)

Offline Snupson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 2
Jaką wędkę typu match wybrać?
« dnia: 27.07.2021, 06:25 »
Witam!
Chciałbym kupić wędkę do połowu ryb spokojnego żeru. Chodzi mi o łowienie na spławik. Czy jest możliwość abym sprawił sobie jedną wędkę do łowienia na spławik i waggler ewentualnie pellet waggler czy to zupełnie coś innego? Wiem że pytanie być może laickie ale całe życie spinningowałem. Druga sprawa: długość. Czy 4.20 m będzie ok? Czy kupić krótszą ewentualnie dwuskład? Łowię głównie na PZW, duże zbiorniki zaporowe. Wędki nad którymi się zastanawiałem to Robinson Nano Core SX3 4.2 lub Mivardi Easy Match 4.2m. Jeśli chodzi o coś krótszego to może Sensas czy Matrix ? Czekam na podpowiedzi i opinie. Dzięki !

A czy z krótszych coś z tego by się nadało ?

https://sklepdrapieznik.pl/matchowki-uniwersalne-wedki-splawikowe-gruntowe-nasadowe/30920-korum-allrounder-rod-11ft-125lb.html

https://sklepdrapieznik.pl/matchowki-uniwersalne-wedki-splawikowe-gruntowe-nasadowe/29183-aquos-ultra-c-waggler-11ft.html



Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 27.07.2021, 08:22 »
Dłuższa wędka możesz równie dobrze łowić PW jak i krótka. Shreku na forum poleca coś 3,6 od Dragona co podobno daje radę ze wszystkim. Allan Stotthorne też używa do PW Acolyte Float 13ft.

Offline Snupson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 2
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 27.07.2021, 08:31 »
Dłuższa wędka możesz równie dobrze łowić PW jak i krótka. Shreku na forum poleca coś 3,6 od Dragona co podobno daje radę ze wszystkim. Allan Stotthorne też używa do PW Acolyte Float 13ft.

Rozumiem. Może rzeczywiście krótsza ? 3.6 czy 3.9? Pellet waggler dobry jest na komercja. Jak łowię głównie na Zalewie Sulejowskim. Chciałbym mieć coś czym miotnę trochę dalej, połowie na waggler czy spławik a i na pellet waggler się może nadać.

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 474
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 27.07.2021, 08:43 »
Ostatnio peller waggler był mocno wałkowany na forum. Wędki dłuższe niż 3,6 to męczarnia przy PW.
Jeśli chcesz spróbować pellet wagglera to użyj feedera 3 lub 3,3m z najtwardszą szczytówką i jak się Tobie spodoba, to dopiero kupisz odpowiedni kijek.
Co do szeroko pojętego łowienia spławikiem to kije 3,9 to minimum. Jeżeli łowisz na dużej wodzie to 4,2m na start będzie OK.
Konkretne modele, to już kwestia widzimisie, ale Ja wybrałbym Robinsona.
Marcin

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 27.07.2021, 09:17 »
Z krótszych kijów był na naszej giełdzie chyba Sensas 3.9m, to może być fajna opcja.
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 27.07.2021, 09:59 »
Wg mnie jeśli łowisz na dużych akwenach, chcesz łowić głębiej, masz w miarę czysty brzeg za plecami, to 4,20m to minimum, rozważałbym bardzo poważnie 4,50m. Krotsze wędki, to dla mnie ewentualnie pellet wagler.
Wybierz kijek, który będzie w miarę lekki i dobrze wyważony, żeby nie męczył ręki. Możesz rozważyć Tubertini TMatch3, niedawno widziałem na olx za 350 zł. Dobry kijek ze średnio wyższej półki, tyle, że dla mnie to fajnie się holowało rybki od 200 g.

Powodzenia :)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 27.07.2021, 10:46 »
Wydaje mi się że najrozsądniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do ogarnięcia tych kilku metod połowu spławikiem będzie kijek o długości 3,9 m i jakieś 20-30 g wyrzutu. Z metodami odległościowymi będzie czuł się jak ryba w wodzie (sic!) i może mu brakować tylko trochę w kwestii odległości rzutu, natomiast do PW pomimo trochę większej długości niż kije dedykowane też się nada.
Z budżetowych rozwiązań polecę katowanego przeze mnie Dragon Tactix HD Match, bądź Tactix Match w długości 3,9 m i gramaturze do 35g (HD Match), bądź 25g (Match).
Z lepsiejszych kijków piękne matchówki ma Matrix i Drenann ale to nie moja półka.


Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 27.07.2021, 12:51 »
No to jak całe życie spinigowałeś to wiesz, że nie ma uniwersalnego spinningu, który obsłuży mikrojigi i jerki.
Tak samo jest ze spławikiem.
Oczywiscie, ze da sie lowic matchem 3.9m na pellet wagglera, ale bedzie to taka sama meczarnia jak lowienie samdaczy z opadu na lejący sie kij spinningowy.

Offline Snupson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 2
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 27.07.2021, 15:14 »
Dobra. Odpuszczam pellet waggler. Skupmy się na wędce 4.2 m która będzie matchówką. Czy znajdę coś w przedziale cenowym do 200-250 zł sam kij ? Pozdrawiam !

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.07.2021, 15:51 »
Znajdziesz spokojnie. Wspomniany przeze mnie wcześniej Dragon w wersji 4,2 m, Senas (chyba Black Arrow) 4,2 m, Mikado Princces Match 4,2 m.

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder

Offline Snupson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 2
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 27.07.2021, 19:55 »
Znajdziesz spokojnie. Wspomniany przeze mnie wcześniej Dragon w wersji 4,2 m, Senas (chyba Black Arrow) 4,2 m, Mikado Princces Match 4,2 m.

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Hmm ok. Więc wyselekcjonowałem:

Zobacz ofertę: Wędka VDE-R Team Nano Core Match SX3 4,20m 5-20g  https://allegro.pl/oferta/wedka-vde-r-team-nano-core-match-sx3-4-20m-5-20g-10181700241

https://allegro.pl/oferta/wedka-mivardi-easy-match-5-25-g-158-cm-420-cm-10495125229

Zobacz ofertę: SENSAS Wędka OSTELLATO Medium Match 420 4,20m 16g  https://allegro.pl/oferta/sensas-wedka-ostellato-medium-match-420-4-20m-16g-10899240339

Zobacz ofertę: Wedka Mikado EXCELLENCE MATCH 420 c.w.5-25 g  https://allegro.pl/oferta/wedka-mikado-excellence-match-420-c-w-5-25-g-10560205172

Jakie opinie ?


Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 27.07.2021, 19:59 »
Z tych wszystkich najsensowniejszy wydaje się  Robinson i Mivardi. Sensas też nie będzie złym wyborem.

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 27.07.2021, 20:49 »
Dobra. Odpuszczam pellet waggler. Skupmy się na wędce 4.2 m która będzie matchówką. Czy znajdę coś w przedziale cenowym do 200-250 zł sam kij ? Pozdrawiam !
4.2m dlugosc to bardzo dobry kierunek.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaką wędkę typu match wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 27.07.2021, 22:01 »
Ten Sensas na żywo jest przepiękny.