Autor Wątek: Baza parametrów żyłek i plecionek  (Przeczytany 44600 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #60 dnia: 28.06.2021, 20:39 »
:bravo: :thumbup:
Jeżeli dobrze pamiętam, to w katalogu Katrana czytałem, że rozciągliwość podają dla 50% "mocy" żyłki.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #61 dnia: 28.06.2021, 20:40 »
Ciekawe testy i wnioski.
Jednak uważam, że testy w nienaturalnych warunkach - bez węzła, mijają się z celem. Zawsze testuję wytrzymałość z najsłabszym elementem zestawu - najsłabszym węzłem, jakiego używam. I tu dla żyłek przyporowych jest dla mnie węzeł bez węzła. Bardzo dużo tu zależy od jakości wykonania węzła. Dlatego każdy taki węzeł testuję na wytrzymałość.
Co do rozciągliwości linek, to dokładne pomiary nie mają dla mnie dużego znaczenia. Wystarczają mi odczucia podczas łowienia, że: plecionka to bardzo mała rozciągliwość, żyłka - większa, żyłka strzałówka - jeszcze większa.

Dobrze byłoby ująć w testach strzałówki i FluoroCarbon. Ten ostatni z moich doświadczeń i odczuć ma rozciągliwość podobną do żyłek ale nawet przy obciążeniu statycznym powraca do swojej długości pierwotnej.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #62 dnia: 28.06.2021, 21:39 »
Ale nie chodziło o testowanie najsłabszego ogniwa w zestawie na zerwanie, ale o pomiar rozciągliwości żyłki.
Marian

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #63 dnia: 28.06.2021, 21:58 »
:bravo: :thumbup:
Jeżeli dobrze pamiętam, to w katalogu Katrana czytałem, że rozciągliwość podają dla 50% "mocy" żyłki.

Byłoby to rozsądne. Tylko czy uczciwie określają "moc" żyłki.
 :)
Marian

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #64 dnia: 28.06.2021, 22:18 »
Ale nie chodziło o testowanie najsłabszego ogniwa w zestawie na zerwanie, ale o pomiar rozciągliwości żyłki.
Ale jak sam napisałeś wynik testu na rozciągliwość jest inny w teście bez węzła w porównaniu do tego w teście z węzłem, kiedy żyłka pęka wcześniej, przy mniejszej sile. O to mi chodziło.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #65 dnia: 14.08.2022, 11:40 »
(Odpowiedź do postu usuniętego na prośbę kol. Mdziam78. Obszerniej opisał wszystko poniżej)

Wytrzymałości, które podałeś dla żyłek 0,25 i 0,20 pokrywają się z moimi pomiarami żyłek o tej rzeczywistej grubości.
Zaskoczeniem jest wynik dla MS Range. To dobre, nie przegrubione żyłki o wytrzymałości na poziomie ponad 80% deklarowanej przez producenta.
Żyłka 0,18 mm powinna wytrzymać ok. 2,6 kg.
Może kupiłeś zleżałą szpulę i mierzysz wytrzymałość początkowych zwojów.

Kupiłem ostatnio żyłkę Guru N-Gauge 0.22mm, faktycznie 0,228 mm. Pierwsze zwoje rwały się w rękach. Dopiero po odwinięciu iluś tam zwojów uzyskałem wytrzymałość 3,6 kg, czyli średnią dla żyłek 0,22 mm.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline mdziam78

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Reputacja: 18
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #66 dnia: 14.08.2022, 14:37 »
MS Range to Match Pro Line. Nawinąlem ją na kołowrotek do lekkiego pickera i z tego co zostało - z 50m, porobiłem przypony do metody. Podczas ostatnich dwóch sesji straciłem kilka ryb - 5-6 podczas brania i nawet nie wiem co to było, ale 2 miałem na kiju i nie oceniam ich dużo ponad kg, jednak przy ostatnim zrywie odpływały, niestety nadziane na hak. Przypon puszczał w różnych miejscach nawet w połowie długości.

Offline Tell me Artur

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #67 dnia: 14.03.2023, 13:48 »
Matrix submerge 0,25 rzeczywista zmierzona na odsinku 5 metrów to 0,265- 0,266

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #68 dnia: 14.04.2023, 20:04 »
Cześć,
Zostałem zmuszony przez właściciela łowiska do kolejnego w ciągu roku przewinięcia moich kołowrotków dystansowych. Jeszcze na początku roku było dozwolone stosowania plecionek, jako linki głównej do 0,10 mm, teraz już nie można stosować żadnej plecionki, jako linki głównej. Musiałem więc zakupić cieńsze żyłki, żeby dość łatwo osiągnąć dystans 80 m. Więc do rzeczy. Kupiłem żyłki dwóch firm w rozmiarach 0,20 mm i 0,22 mm:
1. Żyłka MS Range Pro LS Feeder x 300 m w cenie 31,90 za szpulę.

•   średnica 0,22mm, zmierzona 0,224 mm
•   wytrzymałość 4,09kg, zmierzona  3,6 kg

•   średnica 0,20mm, zmierzona dokładnie tyle samo
•   wytrzymałość 3,20kg, zmierzona 3,0 kg

2. Żyłka Quantum Quattron Salsa x 275 m

•   średnica 0,22mm, zmierzona 0,23 mm
•   wytrzymałość 4,5kg, zmierzona 3,5 kg

Żyłki wyglądają dość porównywalnie, MS Range jest ciut mocniejsza od Quantum Salsa i tańsza. Niestety nie znalazłem Quantum Salsa w tym rozmiarze na dużych szpulach, bo wtedy biła by cenowo MS Range na głowę.
MS Range wydaje mi się trochę bardziej miękka od Quantum Salsa, zwłaszcza 0,20 mm ale to subiektywne odczucie.

Teraz muszę znaleźć odpowiedni węzeł do połączenia tych cienkich przecież żyłek ze strzałówką z dość grubego fluorocarbonu 0,31 i 0,37 mm. Tak sobie wymyśliłem.
FG Knot odpada, już plecionka ciężko się zaciskała na FC, węzeł zderzakowy przy takiej różnicy średnic i sztywności FC też trochę słabo.
Macie jakichś w miarę gotowy pomysł na taki węzeł? Jak nie to czegoś poszukam w necie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 387
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #69 dnia: 14.04.2023, 22:33 »
Debilnych zakazów ciąg dalszy... Pewnie zgraja mądrych inaczej nagadała pierdół właścicielowi i ten uległ. Ręce opadają...

Kozi kiedyś udostępnił ten filmik:


Używam tego węzła od lat i nigdy mnie nie zawiódł. Nawet sum 22kg nie dał mu rady :)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 330
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #70 dnia: 15.04.2023, 11:03 »

Zobacz ten węzeł od ok 20 min filmu
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #71 dnia: 15.04.2023, 11:46 »
Z mojego doświadczenia wynika, że do łączenia dwóch żyłek najlepszy jest tzw mahin knot. Przykład podany przez @ledi 12 to bardzo mocny węzeł, ale jak do feedera, to zdecydowanie za gruby. Nawet prezentujący ten węzeł gdzieś w komentarzach przyznaje,  że używa go raczej do wywózki, bo do rzutu ma zbyt duże opory. Natomiast mahin knot ma kształt marchewki, stożka zwężającego się w kierunku zestawu końcowego. Przy rzucie to bardzo korzystna cecha. Ciut gorzej jest przy zwijaniu zestawu, ale jeżeli zrobi się ten węzeł prawidłowo, to nic złego się nie stanie. Koledzy zajmujący się wyczynem polecają również połączenie pętla w pętlę, ale ja jakoś nie mam do takiego połączenia zaufania.

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #72 dnia: 15.04.2023, 12:24 »
Ja z kolei robię zwykłe oczko na cieńszej żyłce, a grubszą dowiązuję jak krętlik. Jeszcze nie zerwałem. Żyłka ms range 0.18 plus strzałówka guru 0.28.
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #73 dnia: 15.04.2023, 21:37 »
Debilnych zakazów ciąg dalszy... Pewnie zgraja mądrych inaczej nagadała pierdół właścicielowi i ten uległ. Ręce opadają...

Kozi kiedyś udostępnił ten filmik:


Używam tego węzła od lat i nigdy mnie nie zawiódł. Nawet sum 22kg nie dał mu rady :)
Biorąc pod uwagę, że chcę dowiązać żyłkę główną 0,20 - 0,22 mm do FC 0,31 i 37 mm wybrałem węzeł Albright. Podczas testów na filmie dla Mahin knot i Albright knot pęka strzałówka, dla Palomar knot, pęka żyłka główna. Nie wiemy, jakie grubości podczas testów miała żyłka główna i strzałówka. W moim przypadku, zdziwiłbym się, gdyby pękła gruba strzałówka, chyba, że na marchewce rozwiązałby się babski węzeł zawiązany na sztywnym FC. Palomar wygląda na bardzo mocny ale jest też grubszy od Albright, myślę, że bardziej się nada do karpiówek, niż do feedera. Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował wszystkich trzech w moich warunkach grubości żyłki głównej/strzałówki.
Pozdrawiam,
Tomek

Online yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 528
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Baza parametrów żyłek i plecionek
« Odpowiedź #74 dnia: 28.04.2023, 13:48 »
A jakie polecacie węzły do fluo + pletka?
Zderzakowy pęka...
Edit: pęka pletka, wiążę na mokro.

Pletka 0.6 ygh x4 upgrade, fluo Mikado jaws 0,22
Temat rzeka