Autor Wątek: Płoć nie tylko na spławik  (Przeczytany 148536 razy)

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #90 dnia: 05.04.2019, 20:23 »

No ale wyobraź sobie, że wychodzisz z jaskini w jakimś plejstocenie, a tu taca z kiełbasą, parę kufli piwa i świeżo wypieczony bochen chleba. Wtranżalałbyś :)
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #91 dnia: 06.04.2019, 16:12 »
Pytanie do szanownych forumowiczów, którzy ostatnio złowili płocie. Łowiliście z samego rana jak było chłodno czy raczej w okolicy południa. Przejrzałem trochę internety i informacje mówią, że płocie powinno łowić się przeważnie z rana ale trafiają się brania w okolicy południa.

Mam trochę zanęt z tamtego roku: Match Method Mix, Uniwersalna Trapera oraz Lorpio Magnetic Red Worm na karasia. Chcę wykorzystać to co mam do przygotowania zanęty. Która ze wspomnianych zanęt może być bazą do zanęty na płoć?

Byłem dziś na małym jeziorku w celu połowienia płoci. Fajna pogoda, lekki wschodni wiaterek, małe fale. W kwestii nęcenia to najpierw rzuciłem do wody kilkanaście sztuk białych robaków, po pól godziny poszły do wody 4 małe kulki wielkości orzecha włoskiego z zanęty z ziemią (zanęta miała domieszkę kolendry) i jeszcze po jakimś czasie trzy razy rzuciłem bardzo małe ilości lekko rozdrobnionych blenderem konopi. Całe to nęcenie było rozłożone na 2,5 - 3 godzinach. Jako przynętę stosowałem białe robaczki, kukurydzę, białe robaczki z kukurydzą, konopie, czerwone robaki. Przynęta była w toni tak 15-50 cm nad dnem jeziorka. No i nic nic nawet dygnięcia spławika. Obok łowiki panowie na spławik na białe robaczki. Mieli se sobą taką echosondę czepianą do wędki. Sondę rzuca się na staw i pokazuje na komórce  obraz czy są ryby. Mówili, że ryby były na głębokości 1,5 - 1,75 m w toni, ale nie żerowały. Też nie mieli nawet dygnięcia spławika.

Proszę o jakieś konstruktywne uwagi co mógłbym zrobić lepiej w kwestii zanęty oraz przynęty.
Marcin

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #92 dnia: 06.04.2019, 16:21 »
Po prostu nie brały :)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #93 dnia: 06.04.2019, 16:24 »

No ale wyobraź sobie, że wychodzisz z jaskini w jakimś plejstocenie, a tu taca z kiełbasą, parę kufli piwa i świeżo wypieczony bochen chleba. Wtranżalałbyś :)

Kiełbasa, piwo i chleb to żywność wysoko przetworzona. Zdobycz cywilizacyjna i nawet współcześnie nie każdy chciałby jeść kiełbasę. Nie trzeba szukać daleko. Kiedy kolega w podgrzewal pracy kiełbasę Anglicy otwierali okna bo im śmierdzi.

Ryby reagują na proste związki zawarte w atraktorach i zanęcie. Np aminokwasy egzogenne są niezbędne do budowy białek a muszą być dostarczane z pożywieniem. Zanęta jest bogatym źródłem tłuszczów, cukrów i minerałów. Dostarczenie takiej samej ilości z pożywieniem kosztuje dużo więcej energii i czasu.

Atraktory zawierają naturalne antybiotyki. Słyszałeś o tym że czosnek można stosować na ryby i przeziębienie? Azjaci jedzą pikantne potrawy bo przyprawy zabijają bakterie i pasożyty których nie brakuje w gorącym klimacie.
Kuchnia śródziemnomorska jest aromatyczna z tego samego powodu.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #94 dnia: 06.04.2019, 16:57 »
Kiełbasa, piwo i chleb to żywność wysoko przetworzona. Zdobycz cywilizacyjna i nawet współcześnie nie każdy chciałby jeść kiełbasę. Nie trzeba szukać daleko. Kiedy kolega w podgrzewal pracy kiełbasę Anglicy otwierali okna bo im śmierdzi.
Zupełnie jak ryby - też je czasem nasza zanęta odstrasza.

Atraktory zawierają naturalne antybiotyki. Słyszałeś o tym że czosnek można stosować na ryby i przeziębienie? Azjaci jedzą pikantne potrawy bo przyprawy zabijają bakterie i pasożyty których nie brakuje w gorącym klimacie.
Kuchnia śródziemnomorska jest aromatyczna z tego samego powodu.
Co do czosnku akurat się nie zgodzę. Atraktor czosnkowy nie zawiera żadnego antybiotyku. Allicyna jest nietrwała i w jakimś sproszkowanym czosnku jest tyle antybiotyku, co w piasku. Natomiast zapach w ogóle oczywiście wabi ryby, i np. tu są ciekawe artykuły:
http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/935
http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/1750

Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Online N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #95 dnia: 06.04.2019, 17:22 »
Pytanie do szanownych forumowiczów, którzy ostatnio złowili płocie. Łowiliście z samego rana jak było chłodno czy raczej w okolicy południa. Przejrzałem trochę internety i informacje mówią, że płocie powinno łowić się przeważnie z rana ale trafiają się brania w okolicy południa.

Mam trochę zanęt z tamtego roku: Match Method Mix, Uniwersalna Trapera oraz Lorpio Magnetic Red Worm na karasia. Chcę wykorzystać to co mam do przygotowania zanęty. Która ze wspomnianych zanęt może być bazą do zanęty na płoć?

Byłem dziś na małym jeziorku w celu połowienia płoci. Fajna pogoda, lekki wschodni wiaterek, małe fale. W kwestii nęcenia to najpierw rzuciłem do wody kilkanaście sztuk białych robaków, po pól godziny poszły do wody 4 małe kulki wielkości orzecha włoskiego z zanęty z ziemią (zanęta miała domieszkę kolendry) i jeszcze po jakimś czasie trzy razy rzuciłem bardzo małe ilości lekko rozdrobnionych blenderem konopi. Całe to nęcenie było rozłożone na 2,5 - 3 godzinach. Jako przynętę stosowałem białe robaczki, kukurydzę, białe robaczki z kukurydzą, konopie, czerwone robaki. Przynęta była w toni tak 15-50 cm nad dnem jeziorka. No i nic nic nawet dygnięcia spławika. Obok łowiki panowie na spławik na białe robaczki. Mieli se sobą taką echosondę czepianą do wędki. Sondę rzuca się na staw i pokazuje na komórce  obraz czy są ryby. Mówili, że ryby były na głębokości 1,5 - 1,75 m w toni, ale nie żerowały. Też nie mieli nawet dygnięcia spławika.

Proszę o jakieś konstruktywne uwagi co mógłbym zrobić lepiej w kwestii zanęty oraz przynęty.
Z tego, co masz troszkę nie tego. Przy łowieniu płotek dodatek zanęt na bazie mączek zazwyczaj służy do wygrubiania. Często dodając mączkę do płciowych zanęt, często otrzymamy marny a wręcz negatywny efekt. Tu najlepsze są zanęty dobrze pracujące lekkie. O tej porze drobna frakcja jest wskazana.

Z tego, co masz, możesz przemielić np.Trapera. Dodać odrobinę kolendry + aromat wanilii możesz dorzucić konopie. Do tego spulchnienie Glinami rodzaj zależy od dna i głębokości. Zanęta ma być spulchniona i dobrze pracować.

Jeśli chodzi o łowienie na spławik. To dokładnie wygruntuj na styk i zastosuj opad, a nawet bardzo powolny opad. Jak dla mnie łowienie w toni mija się z celem. Płocie, które ustawią się w słupie zanętowym bardzo dobrze reagują na naturalnie opadającą przynętę. Chyba prościej nie umiem tego opisać.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #96 dnia: 06.04.2019, 21:02 »
Co do czosnku akurat się nie zgodzę. Atraktor czosnkowy nie zawiera żadnego antybiotyku. Allicyna jest nietrwała i w jakimś sproszkowanym czosnku jest tyle antybiotyku, co w piasku. Natomiast zapach w ogóle oczywiście wabi ryby, i np. tu są ciekawe artykuły:
http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/935
http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/1750

Na przyszłość poświęć trochę czasu na sprawdzenie i unikniesz kompromitacji. Poczytaj sobie w wolnym czasie, zwłaszcza zakładkę o zastosowaniu https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czosnek_pospolity

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #97 dnia: 06.04.2019, 21:14 »
Na przyszłość poświęć trochę czasu na sprawdzenie i unikniesz kompromitacji. Poczytaj sobie w wolnym czasie, zwłaszcza zakładkę o zastosowaniu https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czosnek_pospolity
Doczytaj dziecię o allicynie, może być w wikipedii, może zrozumiesz, o czym napisałem. I naprawdę, nie radzę leczyć infekcji atraktorem czosnkowym...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #98 dnia: 06.04.2019, 22:12 »
Na przyszłość poświęć trochę czasu na sprawdzenie i unikniesz kompromitacji. Poczytaj sobie w wolnym czasie, zwłaszcza zakładkę o zastosowaniu https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czosnek_pospolity
Doczytaj dziecię o allicynie, może być w wikipedii, może zrozumiesz, o czym napisałem. I naprawdę, nie radzę leczyć infekcji atraktorem czosnkowym...

Napisze w punktach bo najwyraźniej masz problem ze zrozumieniem tekstu.
- nie napisałem nawet słowa o atraktorze czosnkowym ani czosnku granulowanym,
- podaje artykuł w Wikipedii bo są napisane prostym językiem, zrozumiałym dla każdego kto tutaj zagląda. Forum jest ogólnodostępne i pewnie ktoś zechce poczytać. Znalazłeś słowo na jakimś blogu kulinarnym i wymądrzasz się ;)
- Wikipedia podaje przypisy i jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę może rozwinąć temat,


Czosnek to nie tylko allicyna, naprawdę ;) Kompromitujesz się kolejny raz ale ludzie sami to ocenią.
 

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #99 dnia: 06.04.2019, 22:35 »


Byłem dziś na małym jeziorku w celu połowienia płoci. Fajna pogoda, lekki wschodni wiaterek, małe fale. W kwestii nęcenia to najpierw rzuciłem do wody kilkanaście sztuk białych robaków, po pól godziny poszły do wody 4 małe kulki wielkości orzecha włoskiego z zanęty z ziemią (zanęta miała domieszkę kolendry) i jeszcze po jakimś czasie trzy razy rzuciłem bardzo małe ilości lekko rozdrobnionych blenderem konopi. Całe to nęcenie było rozłożone na 2,5 - 3 godzinach. Jako przynętę stosowałem białe robaczki, kukurydzę, białe robaczki z kukurydzą, konopie, czerwone robaki. Przynęta była w toni tak 15-50 cm nad dnem jeziorka. No i nic nic nawet dygnięcia spławika. Obok łowiki panowie na spławik na białe robaczki. Mieli se sobą taką echosondę czepianą do wędki. Sondę rzuca się na staw i pokazuje na komórce  obraz czy są ryby. Mówili, że ryby były na głębokości 1,5 - 1,75 m w toni, ale nie żerowały. Też nie mieli nawet dygnięcia spławika.

Proszę o jakieś konstruktywne uwagi co mógłbym zrobić lepiej w kwestii zanęty oraz przynęty.

Napiszę co sprawdza się u mnie. Do zanęty z paczki dodaje prażone konopie mielone, atraktory są moim zdaniem zbędne w takim przypadku. Łowię tak jak napisał N3su czyli lekki spławik, zestaw do opadu wygruntowany kilka centymetrów nad dnem. Donęcam luźnymi ziarnami konopi przy pomocy łyżki zanętowej, konopie są moim atraktorem. Na haczyk sprawdzają się białe robaki.

Na moich łowiskach sprawdza się emulsja migdałowa jako dip. Działa wybiórczo na płocie ale brania są zaraz po zarzuceniu. Używam czegoś takiego https://www.stil.pl/?emulsje-big-fish,90
W zeszłym roku kilka razy sprawdziła mi się zanęta Lorpio Feeder Special dopalona cynamomen. Zanęta miała zapach kozieradki jeśli się nie mylę.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #100 dnia: 06.04.2019, 23:33 »
Koledzy, bardzo prosimy o zachowanie merytorycznej formy wypowiedzi i unikanie zwrotów będących oceną postrzegania, rozumowania, zasobu wiedzy i kompetencji innych rozmówców. Takie zwroty są zwykle konfliktogenne. Można prowadzić dyskusję bez tego typu wtrąceń, ograniczając się do wyrażenia swojej opinii na temat poruszanego zagadnienia. Informujemy, że tego typu wtrącenia zostaną z powyższych wpisów usunięte.

W mojej ocenie to Michał zachował się nieelegancko i jako pierwszy napisał:
Na przyszłość poświęć trochę czasu na sprawdzenie i unikniesz kompromitacji. Poczytaj sobie w wolnym czasie...

Potem już poszło i nastąpił kontratak. Klasyczny przypadek, który setki razy przytaczamy w naszych komentarzach (http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=518.msg37838#msg37838).

Jeśli zaś chodzi o kompromitację, to ja tu żadnej nie zauważam. Na pewno nie ze strony Robsona.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #101 dnia: 07.04.2019, 00:27 »
Rzeczywiście mogłem sobie darować osobiste komentarze i dwa razy przeczytać to co napisałem. Staram się pisać rzeczowo albo być cicho, moim zdaniem tak było w pierwszym poście. Odpowiedź zrozumiałem jako przytyk w moją stronę, moim zdaniem mało rzeczowy. Na codzień zajmuję się chemią żywności i mam jakąś wiedzę na ten temat. Tak się składa że allicyna jest produktem rozpadu i nie występuje naturalnie w znaczącej ilości.
Przyprawy to spora część mojej pracy i mam dostęp do wielu informacji. Wydaje mi się, że mógłbym czasami wnieść coś rzeczowego do dyskusji.

Przepraszam urażonych i wracam do roli biernego obserwatora.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #102 dnia: 07.04.2019, 08:37 »
Michał, rzecz w tym aby pisać tak, aby nie urazić kogoś innego :) Jeżeli forum czytają inni, to nie trzeba ich odsyłać do Wikipedii, ale można napisać od razu dlaczego czosnek czy aromaty na jego bazie zawierają/nie zawierają antybiotyków i tak dalej. Dyskusja jest ciekawa i wiele wnosi, psuje ją niestety konfrontacyjny charakter i ogólnie zawarta myśl 'co mi tu będziesz pier..olił'. Nie chodzi o to aby się obrażać i być obserwatorem, ale aby kulturalnie prowadzić dyskusję. I wtedy jest fajnie :)



Lucjan

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #103 dnia: 07.04.2019, 09:37 »
Jak najbardziej macie rację, zgadzam się w pełni. Jeżeli jednym wpisem poruszyłem dwóch administratorów i wygląda na to że mój sposób wypowiedź jest zbyt kontrowersyjny. Nie śledzę aż tak uważnie żeby pamiętać podobną sytuację.

Przyznam że nie czuł bym się obrażony taką formą wypowiedzi ale podobno jestem gruboskorny. Wklejam linki, podobnie jak wielu innych, żeby ktoś zainteresowany mógł poczytać.

Piszę posty na forum a jakiś cwaniak zezarl moje robaki :)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #104 dnia: 07.04.2019, 09:39 »
O tej porze roku,płoć to dla mnie przede wszystkim: ziemia z płatkami owsianymi, konopią i dużą ilością robactwa od lat mi się to sprawdza ;)