Autor Wątek: Płoć nie tylko na spławik  (Przeczytany 148501 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #285 dnia: 31.10.2020, 18:19 »
Nie musisz go wcale traktować 'mikrofalami'. Można miąższ ścisnąć lekko, i gotowy do łowienia. Można potraktować wałkiem, wtedy jest bardziej zbity i tonie.
Lucjan

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #286 dnia: 31.10.2020, 19:17 »
Qrcze nigdy nie łowiłem na chleb, tym bardziej tostowy ... trzeba będzie kupić i przećwiczyć. Kiedyś jako dziecko trochę bawiłem się ciastem z maki pszennej, coś tam się haczyło na haczyk. Dzięki Lucjan za podpowiedź i sugestie. Mam w "przydaśkach" rurki ze starej anteny teleskopowej pilniki igłowe też są, piłka włośnicowa również wiec, jakiś wykrojnik na szybko "wystrugam" ;)
pozdrawiam Benon

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #287 dnia: 01.11.2020, 09:07 »
Potwierdzam. Do nęcenia jak najbardziej, ale biały, pinka, dendrobena lub ochotka będą kosić. Na zimną wodę doskonały też jest spreparowany chleb tostowy, w UK to podstawowa przynęta i zanęta na zimową płoć.
W jaki sposób miksowany chleb podawać najlepijej jako zanętę do przypadku płoci? Należy robić kulki z miksowanego chleba i takie rzucać do wody czy może wymieszać taki miksowany chleb z ziemią, zanętą w celu jego dociążania?
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #288 dnia: 01.11.2020, 09:17 »
Zależy na jakiej odległości łowisz. Wielu łowi tyczką,i dzięki kubkowi mogą posłać gnieciucha samego chleba (zaciśniętego dłonią). Wtedy ten opada powoli i tworzy na poduszkę, bardzo jasną białą plamę. Nie jest łatwo jednak to dorzucić na taką odległość. Wtedy rzeczywiście można sobie pomóc ziemią. Mając sito, nad wodą wystarczy przesiać troche ziemi z kretowiska i zmieszać. Ważne aby nie zacisnąć chleba zbyt mocno.

Pomogą też patenty takie jak z Prestona, do tworzenia wałków zanętowych.

Wielu wędkarzy celujących w płoć używa samego chleba do łowienia, niczego więcej. Jednak ja polecam zawsze mieć pod ręką przynajmniej białe, bo wtedy reaguje na to świetnie okoń, a i inne gatunki jak leszcz mogą wykazać zainteresowanie. Bardzo rozsądnym podejściem jest nęcenie dwóch miejsc, jedno chlebem tostowym, drugie pod łowienie białymi, mało i często. Konopie też nie zaszkodzą. Wtedy rotujemy zestawem i obławiamy obydwa miejsca, dając im odpocząć jak ilość brań spada. Wiemy też co rybom bardziej pasuje.
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #289 dnia: 01.11.2020, 09:20 »
,ten sposób jest równie dobry ,zamiast mielić ,można przetrzeć przez sito ,podawałem tak i  zanętą i ziemią chleb tostowy ;)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #290 dnia: 03.11.2020, 13:06 »
Od czego zależy, że do mieszanki zanętowej (zanęta, ziemia) na płoć dodaje się pinki albo jokersa w okresie jesiennym? W jakich okolicznościach dodaje się do mieszanki zanętowej pinki a kiedy jokersa?
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #291 dnia: 03.11.2020, 14:27 »

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #292 dnia: 03.11.2020, 20:23 »
Od czego zależy, że do mieszanki zanętowej (zanęta, ziemia) na płoć dodaje się pinki albo jokersa w okresie jesiennym? W jakich okolicznościach dodaje się do mieszanki zanętowej pinki a kiedy jokersa?
Może ktoś coś?
Marcin

Bombay

  • Gość
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #293 dnia: 03.11.2020, 20:31 »
Od czego zależy, że do mieszanki zanętowej (zanęta, ziemia) na płoć dodaje się pinki albo jokersa w okresie jesiennym? W jakich okolicznościach dodaje się do mieszanki zanętowej pinki a kiedy jokersa?
Ochotka w zanecie jest bardziej atrakcyjna dla ostrożnych ryb ale nie ma jednej porady co lepsze. W niektórych wodach pinka wystarczy w zupełności a niekiedy bez ochotki nie da ruszyć. Moja rada jak masz prywatnie łowić małe plotki to daj spokój sobie z ochotką jak jest ładna płoć to warto bawić się z ochotką. Zauważ że dużo wędkarzy łączy pinkę i ochotke na haczyku i jest to taka droga środka bo łatwo się przejść z ochotki na pinkę.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #294 dnia: 03.11.2020, 21:19 »
Według  mnie warto dodać do mieszanki zarówno ochotkę jak i pinkę ,co do samej ochotki to jest przysmak nie tylko płoci ale również dużego leszcza :D

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #295 dnia: 06.11.2020, 08:48 »
Dzięki za odpowiedzi :beer: Podczas jesiennego łowienia płoci na spławik czy feeder stosujecie do nęcenie jakieś pellety 2mm? Jakie zapachy czy smaki pelletów sprawdzają się?
Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #296 dnia: 06.11.2020, 08:58 »
Dzięki za odpowiedzi :beer: Podczas jesiennego łowienia płoci na spławik czy feeder stosujecie do nęcenie jakieś pellety 2mm? Jakie zapachy czy smaki pelletów sprawdzają się?

Tylko w przypadku gdy mile widzianym gościem byłby leszcz bądź karp. W innym przypadku ja nie wzbogacam miksu pelletem 2 mm bo nie mam przekonania co do jego pozytywnego wpływu na płoć. Prędzej mady, kastery, pianka, konopie.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #297 dnia: 06.11.2020, 09:59 »
Ja szukając dużych płoci opieram się na zwykłej zanęcie płociowej ew z ziemią z kretowiska i konopiami. Nie daje żadnego jokersa czy ochotki bo to ściąga drobnice , pelletów 2mm też nie bo tu wchodzi leszcz i to też mały zazwyczaj. Na hak idzie biały , czerwony . Oczywiście pokaźnych rozmiarów by selekcjonować tylko duże płocie. U mnie to się sprawdza.

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #298 dnia: 06.11.2020, 10:50 »
Byłem trzy krotnie połowić, zanęta ciągle taka sama - mix wzorowany na mix'e Luca. Jako przynęta tradycyjnie parzony w termosie pęczak z dodatkiem miodu, nostrzyka oraz kurkumy. Zabrałem też białe robaki, gotowane konopie oraz chleb tostowy. Nęcenie małymi porcjami formowanymi za pomocą Quick Cone. Jakie efekty:
- na białego robaka nawet kilka sztuk na haczyku robaczków coś (pewnie drobnica) ciągało przynętę
- na chleb wycinane 2 krążki ~ 7mm też jakieś skubania
- na konopie nie było brania, kilka pociągnięć
- na pęczak złapałem sporo płotek kilka nawet ponad 25cm oraz kilka leszczyków 30-40cm, ładne energiczne brania i klasyczne podnoszone przez leszcze.

Być może - że ryba jest przyzwyczajona do pęczaku i są takie, nie inne efekty.
pozdrawiam Benon

Bombay

  • Gość
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #299 dnia: 06.11.2020, 21:10 »
Jakie efekty:
- na białego robaka nawet kilka sztuk na haczyku robaczków coś (pewnie drobnica) ciągało przynętę
- na chleb wycinane 2 krążki ~ 7mm też jakieś skubania
- na konopie nie było brania, kilka pociągnięć
- na pęczak złapałem sporo płotek kilka nawet ponad 25cm oraz kilka leszczyków 30-40cm, ładne energiczne brania i klasyczne podnoszone przez leszcze.
Jakim haczykiem i jaka żyłka przyponwa łowiles? Jaki zestaw piker czy spławik jak spławik to ile gram i jaka antenka.

Konopie są skuteczne jak się nimi nęci przez kilka dni lub ryby w łowisku je znają w innym wypadku nie ma sensu ich stosować. Jednocześnie powszechnie używany pęczak daje przewagę bo ryby go lubią i znają od lat. Dodaj do niego mleka w proszku i kaszy mannej to będziesz miał zanętę na lata.
W wypadku płotek warto używać delikatnych zestawów z spławikami poniżej 1gr i antenka szklana. Haczyk 18-20 nie będzie fanaberia a logicznym rozwiązaniem. O tej porze warto użyć ochotki to podstawa przynęta na duże ostrożne ryby.