Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 214186 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #657 dnia: 02.09.2023, 00:46 »
Witam, mam pytanie odnośnie łowienia na Stick. Chciałbym się dopytać co tak na prawdę jest ideą takiego wędkowania. Kiedyś czytałem na ten temat i z tego co ja myślałem na początku to - nęcącimy zazwyczaj białymi robakami i rozłożenie śrucin na całej długości zestawu pozwala imitować wrzucone robaki do wody i powolne ich opadanie i np po przytrzymaniu zestawu robak podnosi się do góry i znowu powoli opada prowokując rybę. Do tego zazwyczaj proponują dobierac na każde 1 ft głębokości 1 srucine no.4, czyli jak mamy 1,2m głębokości to mniej więcej dajemy Stick 4x4, ale przy takim sposobie dobierania ciężaru zestawu nie zdołamy go skutecznie przytrzymywać w rzece o średnim uciągu bo to będzie zaledwie ok. 1g. Chyba że właśnie te spławiki mają taką budowę że lepiej zachowują się podczas przytrzymania niż klasyczne bąbki.

Ostatnio zacząłem oglądać więcej filmów Anglików odnośnie tej metody i trochę namieszali mi w głowie
W kilku filmach widziałem że tam proponują dobieranie gramatury sticka na zasadzie łowienia na przepływanke z przytrzymaniem i klasyczną bombką, czyli dajmy na to jeśli mamy spławik 4g i nie wychyla solawika zbyt mocno przy przytrzymaniu to jest ok. I takie rozwiązanie rozumiem ale przy łowieniu na zwykłą zanętę i prowadząc haczyk w okolicach dna. Poza tym Sticki mają mniejsze gramatury i 14x4 to już jest duży Stick więc do takiego łowienia z przytrzymaniem ciężko będzie dobrać gramatury, nie mówiąc że to wogole kłóci się moim zdaniem z ideą nęcenia luźnymi przynętami.
Widziałem też film Górka gdzie mówił, że w tych samych warunkach zamiast Sticka musiałby zastosować zestaw około 4 razy cięższy tylko nie bardzo rozumiem dlaczego

Mam nadzieję, że dobrze wyjaśniłem mój problem Prosiłbym bym, aby ktoś wytłumaczył mi czym tak naprawdę jest tzw. core łowienia na Sticka. Dobór spławików, technika prowadzenia itp

Wysłane z mojego RMX2001 przy użyciu Tapatalka

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #658 dnia: 02.09.2023, 02:52 »
Idea wędkowania stickami to finezja/lekkość + możliwość subtelnego kontrolowania ruchów przynęty + możliwość uzyskania powolnego opadu (nie zawsze ma zastosowanie) i odławiania ryb żerujących w toni.

Rybostan stickowy: przede wszystkim płocie, jelce i klenie, ale także krąpie, jazie, a niekiedy nawet brzany (większe leszcze raczej jako przyłów).

Pan Górek zasadniczo nie ściemnia: gdzie użyłbym spławika typu bolo lub avon 4 - 6 g, tam często skutecznie połowię stickiem o znacznie niższej gramaturze, choć niekoniecznie aż czterokrotnie. Dlaczego tak jest - tego do końca nie wiadomo, ale zapewne ma to związek z rozłożeniem obciążenia i kształtem spławika ;)

Zasada "śrucina nr 4 (0.2 g) na każde 30 cm przybliżonej głębokości" jest mocno orientacyjna i ma zastosowanie przy (co najwyżej) umiarkowanym uciągu lub jeżeli ryby żerują wysoko i nie ma potrzeby sprowadzania przynęty bliżej dna. Oczywiście w owej zasadzie chodzi wyłącznie o oszacowanie adekwatnej gramatury spławika, a nie zalecaną gramaturę śrucin (0.2 g) lub ich rozmieszczenie (co 30 cm). Osobiście zasady nie stosuję, dobierając spławik na podstawie wyczucia wspomaganego doświadczeniem (ewentualna modyfikacja gramatury nie jest szczególnie kłopotliwa).

Sposobów rozłożenia obciążenia w grę wchodzi sporo - nie zawsze wskazany jest klasyczny shirt button style, czyli śruciny równomiernie rozłożone na niemal całym odcinku między przyponem a spławikiem. Łowiąc na energicznie płynącej rzece, zwykle stosuję wersję z obciążeniem na dolnej połówce owego odcinka, zaczynając od bloku 3 - 5 większych śrucin i stopniowo schodząc z gramaturą oraz zwiększając odstępy czym bliżej przyponu. Zakres wykorzystywanych śrucin: nr 4, 5, 6, 7, 8, 9 - zależnie od gramatury sticka, przy mniejszej zaczynam od nr 6 (używam sticków 8 No4 - 14 No4).

Przytrzymanie lub płynne (najłatwiej z użyciem centrepina) przyhamowanie zestawu stosuje się, by podnieść przynętę, co działa bardzo pobudzająco zwłaszcza na płocie i klenie.

Luźne nęcenie z użyciem białych robaków, kasterów i nasion konopi (odmienna trajektoria opadania, co wypada brać pod uwagę) to stickowa klasyka, ale z powodzeniem można używać również mieszanki zanętowej - nie w postaci "arbuzów", lecz mniejszych i niezbyt zabetonowanych porcyjek, za to podawanych w miarę często.

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #659 dnia: 04.09.2023, 03:19 »
Rozumiem, dzięki wielkie za odpowiedź dzisiaj jadę nad rzekę i będę próbował

Wysłane z mojego RMX2001 przy użyciu Tapatalka