Autor Wątek: Mój pellet waggler  (Przeczytany 69774 razy)

Offline otius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 2
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #450 dnia: 05.01.2023, 13:59 »
Cześć!

W tym sezonie mam zamiar zacząć przygodę z Pellet Wagglerem. Będę łowił głownie na komercjach gdzie waga karpi (wpisuje karpie jako gatunek dominujący) raczej nie będzie przekraczała 10kg, choc mogą zdarzyć się i perełki :)

Do tej pory zaopatrzyłem się w wędkę Guru N-Gauge Waggler 10FT (ciężar wyrzutu od 3g do 15g). W ręku prezentuje się super, nie miałem jednak okazji przetestować go nad wodą. Jako, że z wędki jestem póki co zadowolony to mam problem z doborem kołowrotka.

Udało mi się też wygrać kołowrotek Guru Aventus 3000. Coś mi on jednak nie pasuje do tej wędki i tej metody połowu. Po pierwsze jest ciężki (335g) co czuć już po wyjęciu go pudełka. Do tego jego przełożenie to 4.7:1 (nawój żyłki wg producenta to 79cm). Czy nie lepszy byłby tu kołowrotek z wyższym przełożeniem np. 6.2:1? Mam jakiegoś starocia z Aliexpress - Carbon-X 2000 właśnie z tym przełożeniem, waży 220g i niby zwija 78cm żyłki. Powiem szczerze, że dużo bardziej pasuje mi do wędki niż Aventus (którego pewnie sprzedam, bądź spróbuję go wykorzystać do innego zestawu).

Co do proc, żyłki i spławików będę musiał to organoleptycznie przetestować. Nie zamierzam łowić na większych odległościach niż 20-25m - jestem trochę ślepy :P To chciałbym Was prosić o radę właśnie w sprawie kołowrotka. Który z tych wymienionych Waszym zdaniem będzie lepszy? A może jest jakiś model, na który powinienem zwrócić uwagę?

Pozdrawiam!

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #451 dnia: 05.01.2023, 14:12 »
Cześć.
Kijek spoko, da radę nawet większym miśkom
Co do młynków, to polecę coś z Shimano.
W budżecie do 600 zł będziesz miał Ultegre FC 4000 xg lub 3000 xg z szybkim przełożeniem.
Jeśli dysponujesz większym budżetem, optymalny będzie Vanford 4000 mhg.

Z tego co masz, to młynek Aventusa do PW według mnie się nie nadaje (za ciężki i za wolny). Ten chinol z Ali będzie już lepszym wyborem, ale jeżeli możesz sobie pozwolić na zakup nowego młynka, to wybrałbym któryś z powyzszych

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Edit:
Jeżeli byś gdzieś dorwał jeszcze w rozsądnych pieniądzach, to Shimano Stradic CI4+ też będzie dobrym wyborem
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #452 dnia: 05.01.2023, 14:38 »
Cześć.
Kijek spoko, da radę nawet większym miśkom
Co do młynków, to polecę coś z Shimano.
W budżecie do 600 zł będziesz miał Ultegre FC 4000 xg lub 3000 xg z szybkim przełożeniem.
Jeśli dysponujesz większym budżetem, optymalny będzie Vanford 4000 mhg.

Z tego co masz, to młynek Aventusa do PW według mnie się nie nadaje (za ciężki i za wolny). Ten chinol z Ali będzie już lepszym wyborem, ale jeżeli możesz sobie pozwolić na zakup nowego młynka, to wybrałbym któryś z powyzszych

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Edit:
Jeżeli byś gdzieś dorwał jeszcze w rozsądnych pieniądzach, to Shimano Stradic CI4+ też będzie dobrym wyborem

A gdzie w propozycjach Daiwa Fuego którą mi polecałeś ? :P
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline otius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 2
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #453 dnia: 05.01.2023, 14:40 »
Dzięki za odpowiedz Shreku82

Własnie ten Shimano Ultegra FC C3000 XG chodził mi po głowie. Parametry jak dla mnie bardzo atrakcyjne.

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #454 dnia: 05.01.2023, 14:57 »
Dzięki za odpowiedz Shreku82

Własnie ten Shimano Ultegra FC C3000 XG chodził mi po głowie. Parametry jak dla mnie bardzo atrakcyjne.

Spokojnie możesz wziąć 4000, będzie wielkości Aventusa ale znacznie lżejszy. Potem jest Stradic 4000 MHG i wspomniany przez Patryka Vanford MHG. Wszystko zależny ile chcesz wydać ale każdy z tych młynków będzie się nadawał.
Aventusa zostawiłbym do metod gruntowych.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #455 dnia: 05.01.2023, 15:20 »
Ja wrzucę swoje dwa grosze ;)
Do wędki 10 ft w zupełności wystarczy młynek klasycznej wielkości 3000. Aventus 3000 to de facto klasyczne 5000 - pretensje do Daiwy :P
Ja 3000 używam pod 11ft i tez jakiś większych problemów nie widzę, a i zasięg w stosunku do kolegów praktycznie ten sam. Pod PW chodzi głównie o niską masę, stąd też polecane przez kolegów konstrukcje z kompozytów węglowych z Shimano czy Daiwy. Przydaje się też większe przełożenie, bo szybciej można zwijać zestaw. Jeśli masz duże ryby w wodzie, to dobry hamulec, rolka, rotor będą miały swoje zadanie.
Czesiek

Offline otius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 2
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #456 dnia: 05.01.2023, 15:42 »
Dziękuję Wam za odpowiedzi!

Jak tylko uda mi się spieniężyć Aventusa (nie łowię na feeder) to zakupię Shimano Ultegra FC C3000 XG, jak pisałem wyżej na papierze parametry wyglądają wręcz idealnie, pod moje wyobrażenie kołowrotka do PW. Póki co pomęczę tego chinczyka z ally.

Mam jeszcze jedno przemyślenie co do techniki połowu. Jest szansa, że będę łowił na łowisku gdzie średnia głębokość to ok 4m, miejscami dochodzi do 8. Oglądając przeróżne filmiki natknąłem się na technikę połowu - sinking bomb. Wydaje mi się, że jest to spoko sprawa by "wyciągnąć" ryby z dna i wtedy już zmienić zestaw na klasyczny PW. Co o tym myślicie?

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #457 dnia: 05.01.2023, 16:10 »
Ja i koledzy z forum stosujemy zamiennie SB i PW na wodzie o podobnej głębokości z całkiem dobrym skutkiem. Przy zestawie nie musisz nic kombinować - wystarczy że wypniesz z karabińczyka spławik, założysz bombke i heja

Pomysł jak najbardziej dobry

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #458 dnia: 05.01.2023, 17:50 »
Ja przy PW 11ft mam założony Daiwa 20 Exceler LT 3000-CXH z przełożeniem 6.2:1, nawój 93 cm.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline otius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 2
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #459 dnia: 05.01.2023, 22:42 »
Ja przy PW 11ft mam założony Daiwa 20 Exceler LT 3000-CXH z przełożeniem 6.2:1, nawój 93 cm.
Kurcze do tej pory byłem fanboyem Shimano (jeśli chodzi o kołowrotki), ale ta Daiwa po parametrach też wygląda znakomicie. Dzięki! Na pewno wezmę ja pod uwagę przy ewentualnym zakupie :)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #460 dnia: 06.01.2023, 00:47 »
Exceler LT to najniższy model DAIWA o przyzwoitej konstrukcji. Silne przekładnie dają radę nawet przy dużym przełożeniu. Niższe modele typu Ninja mają słabszą konstrukcję. Wyższy Fluego ma dodatkowo MagSealed - skutecznie zapobiega wdzieraniu się słonej wody i drobin brudu poprzez oś zapewniając wyraźnie zwiększenie żywotności kołowrotka. Jeszcze wyższe modele Daiwy mają dodatkowe lepszości.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 867
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #461 dnia: 06.01.2023, 09:13 »
Ja przy PW 11ft mam założony Daiwa 20 Exceler LT 3000-CXH z przełożeniem 6.2:1, nawój 93 cm.
Kurcze do tej pory byłem fanboyem Shimano (jeśli chodzi o kołowrotki), ale ta Daiwa po parametrach też wygląda znakomicie. Dzięki! Na pewno wezmę ja pod uwagę przy ewentualnym zakupie :)

Shimano ma ciut lepszy hamulec, a mocarna przekładnia Daiwy nie jest potrzebna przy PW, w końcu ściągamy spławiki 8-15g a nie podajniki czy koszyki po 50g. Mam 2 Ultegry właśnie pod PW, 3000 do kija 12ft i 2500 do 11ft.
Dzierżno uzależnia

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #462 dnia: 06.01.2023, 11:49 »

Shimano ma ciut lepszy hamulec, a mocarna przekładnia Daiwy nie jest potrzebna przy PW, w końcu ściągamy spławiki 8-15g a nie podajniki czy koszyki po 50g. Mam 2 Ultegry właśnie pod PW, 3000 do kija 12ft i 2500 do 11ft.

Prawda :)
Shimano mają płynniejsze hamulce, łatwiej startują, zwłaszcza przy mniejszym oporze. Daiwy mają tendencję do szarpnięcia przy starcie. Tak do końca nie wiem od czego to zależy, ale jest to zjawisko, które może mieć miejsce.
W nowych, jakby nie patrzeć, dopieszczonych konstrukcjach Shimano, wkurza mnie jedna rzecz, mianowicie stała blokada obrotów wstecznych. Nie dla każdego to wada, ale wspomnieć warto.
Ja operując zestawem coś tam ciągle kombinuję, podobnie przy zakładaniu przynęt, pakowaniu, i w Shimano chcąc zyskać pare m żyłki muszę otwierać kabłąk lub kręcić przy hamulcu.
Tak więc mi przeszkadza :-[
Czesiek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #463 dnia: 06.01.2023, 15:29 »
W nowych, jakby nie patrzeć, dopieszczonych konstrukcjach Shimano, wkurza mnie jedna rzecz, mianowicie stała blokada obrotów wstecznych. Nie dla każdego to wada, ale wspomnieć warto.
Ja operując zestawem coś tam ciągle kombinuję, podobnie przy zakładaniu przynęt, pakowaniu, i w Shimano chcąc zyskać pare m żyłki muszę otwierać kabłąk lub kręcić przy hamulcu.
Tak więc mi przeszkadza :-[
Jak komuś to przeszkadza, to można kupić Shimano Aero XR. W odróżnieniu od Ultegry ma przełącznik obrotów wstecznych, zapasową szpulę, reduktory szpuli i metalowy, okrągły klips. Niestety wersja 3000 ma przełożenie tylko 5.0:1.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mój pellet waggler
« Odpowiedź #464 dnia: 18.04.2023, 09:31 »
Nowe witki do PW


Wysłane z mojego Lenovo TB-J607Z przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀