Autor Wątek: Forum SiG - ewolucja  (Przeczytany 19573 razy)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #75 dnia: 02.08.2020, 19:33 »
My nadal jesteśmy krajem biednym w porównaniu do tych z Europy Zachodniej, więc nie ma się czemu dziwić, że zarówno mentalność, jak i system prawny jest nastawiony wyłącznie na konsumpcję ryb.
Arek z pierwszą częścią zadania się zgodzę, ale z druga już nie.
Nie ma W Polsce aż takiej biedy żeby zapychać lodówki rybami. Mentalność owszem, ale warunki ekonomiczne , z tym się nie zgodzę.
Adam

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #76 dnia: 02.08.2020, 20:21 »
Alek, ale zobacz ceny ryb w sklepach. Ile kosztuje kilogram węgorza, szczupaka, sandacza, lina w sklepie? Ile kosztuje kilogram wędzonej ryby jakbyś chciał ją sobie kupić ? Jakiejkolwiek. I teraz zobacz ile ryb możesz wyje..ać z wody za składkę roczną w PZW. Niektórzy emeryci siedzą nad wodą prawie codziennie. Za ulgową składkę mogą wynosić prawie każdą ilość ryb, które złowią. Ile lat rośnie ryba z danego gatunku ? Czy ktoś się nad tym kiedykolwiek zastanowił po jej złowieniu ? Nie. Ludzi w Polsce interesuje wyłącznie skala zarybień. Jak taki system wędkarstwa ma w praktyce prawidłowo funkcjonować ?

Skoro system umożliwia degradację ryb, w zgodzie z obowiązującym prawem i zwyczajami, to się z niego korzysta. Płacisz-bierzesz. To jest jak z wyjazdem na wakacje all inclusive. Płacisz, więc codziennie nawpierd..lasz się tak, że aż Cię będzie brzuch bolał. Pijesz też do oporu. Czemu ?.....bo za to zapłaciłeś, masz możliwość brania do oporu i przede wszystkim, że możesz to wszystko robić, bo każdy inny to robi.

Skoro możesz coś robić, to robisz to, bo nie widzisz w tym nic złego. W dodatku jeszcze musisz na to wydawać własną, ciężko zarobioną kasę. Skoro nie ma ochrony ryb i przepisy umożliwiają branie, to się z tego korzysta. Czemu ? Bo można. Jak gdzieś nie można czegoś robić i ktoś jeszcze patrzy na to co Ty robisz - np. łowiąc na komercji - to się do tego musisz dostosować, bo jak nie to spotka Cię kara. To jest proste jak budowa cepa. Skoro system umożliwia branie, to się z niego korzysta, bo już głowa (Twoja świadomość) podpowiada Ci, że nic złego nie robisz. I jeszcze masz pretensje do innych, że Ci zarzucają niegodziwe zachowanie. I uważam, że w takim zachowaniu jest dużo logiki ;)   

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #77 dnia: 02.08.2020, 20:43 »
My nadal jesteśmy krajem biednym w porównaniu do tych z Europy Zachodniej, więc nie ma się czemu dziwić, że zarówno mentalność, jak i system prawny jest nastawiony wyłącznie na konsumpcję ryb.
Arek z pierwszą częścią zadania się zgodzę, ale z druga już nie.
Nie ma W Polsce aż takiej biedy żeby zapychać lodówki rybami. Mentalność owszem, ale warunki ekonomiczne , z tym się nie zgodzę.
Kilogram porządnego  łososia wędzonego u mnie kosztuje 120 zł. To mało ?
Pozdrawiam - Gienek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #78 dnia: 02.08.2020, 20:46 »
Wielu badaczy wędkarstwa podkreśla związek pomiędzy dobrobytem społeczeństwa, a celem wędkarstwa.

No to teraz będzie tylko gorzej...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #79 dnia: 02.08.2020, 20:51 »
Wielu badaczy wędkarstwa podkreśla związek pomiędzy dobrobytem społeczeństwa, a celem wędkarstwa.

No to teraz będzie tylko gorzej...

Kurcze u mnie w górach na tą chwile wszystko po staremu.
Ludu najechalo po pachy... kasę wydają i są szcześliwi...
Maciek

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Reputacja: 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #80 dnia: 02.08.2020, 22:00 »
Luk to jest właśnie ta część, z którą ja się z Tobą w 100% zgadzam. Jeżeli ktoś robi wałki, są na to dowody, powinien być proces i za kraty. Niezależnie kim ta osoba jest. Ale dopóki taka osoba nie zostanie skazana prawomocnie to my zwykli obywatele możemy sobie tylko pogadać. Uważam, że nie nam osądzać takie rzeczy.
Odnośnie pozostałych wpisów dotyczących wędkarzy, PZW itd.
Wystarczy, że parę osób włączy się do dyskusji i mamy wszystko wyłuskane. Przyczyny, skutki i rozwiązania problemów.
Dam Wam przykład z dzisiaj.
Schodzę z komercji objuczony torbami jak wielbłąd i zagaduje mnie gostek. Wiadomo o co pyta, jak tam, ile ryb. Mówię, że tak średnio, 9 karpików wyjachało ale warunki ciężkie upał, flauta, ryba żerowała okresami tylko. Dodaję jeszcze, że wszystko wypuściłem. On na to robi duże oczy i mówi "że to ładnie i szkoda mogłem zabrać sobie jedną rybę bo takie są zasady". Dodaje jeszcze, że na innych komercjach to nawet ryby nie można zabrać, a tutaj w ramach dniówki można chociaż jedną. Narzeka jeszcze, że od przyszłego roku ma być 40zł/dzień czyli o 10 zł drożej. Powiedziałem mu, że łowie czysto sportowo, a ryby kupuje w sklepie i rozmowa się zakonczyła.
Mam takie odczucie, że gdyby nie możliwość zabrania tego jednego karpika to ta woda by się nie utrzymała.
Puenta jest z tego taka, jak napisał selektor. Bez zmiany mentalności, przekonania młodych do zmiany postępowania, ryb w Polskich wodach nie będzie. Wszystko zostanie usmażone w głebokim oleju, a jak będzie za małe pójdzie w ocet albo dla kota.
I jeszcze abstrahując od wszystkiego. Widziałem tam 2 gosci, co zacinali z krzyża aż za plecy, w cale sie nie dziwię, że nic nie wyciągali. Pewnie rozrywali rybom pyski...