Autor Wątek: Nasze ogrody  (Przeczytany 46014 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 936
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #360 dnia: 20.10.2022, 14:08 »
sąsiadka wykopała doły na 80 cm głębokie, średnica 50-60 cm, do tego torf i kwaśna gleba, miejsce 3/4 słońce, podlewa jak upał (wieczorami) i ma super wyniki różnych gatunków borówek i amerykańskich i kamczackich i może nawet jakichś innych
;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #361 dnia: 20.10.2022, 14:52 »
Zapylanie krzyżowe, więc znajdź na necie tabelkę, które gatunki najlepiej obok siebie sadzić. Do tego dałem worek torfu zmieszanego z ziemią pod każdy krzak. Przy sadzeniu porządnie rozbić bryłę korzeniową, bo inaczej wsadzisz i po dwóch latach korzenie będą takie same, jak były w doniczce, a krzak będzie malutki. Roślina ta lubi mieć wilgotno. Okryć od góry korą i w upały podlewać wieczorem.
Ot, cała filozofia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #362 dnia: 20.10.2022, 18:59 »
Chce zrobić podobnie mieszać torf, przekompostowaną korę i ziemię z dołka. Najlepsza opcja byłyby trociny sosnowe ape podobno świeże zabierają bardzo dużo azotu.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #363 dnia: 20.10.2022, 20:47 »
Podłoże, to jak napisał @e-MarioBros. Kwaśne. U mnie od trzech lat kosy wyżerają, co się da. Pomyśl więc nad jakimś stelażu na siatkę przeciw ptakom, jeśli chcesz coś zebrać.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #364 dnia: 20.10.2022, 20:54 »
U mnie z ptakami problemów nie ma.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #365 dnia: 02.11.2022, 11:09 »
Borówki posadzone 🙂 roboty sporo z tym było. Finalnie zrobiłem mieszankę torfu, kory kompostowane i ściółki leśnej Anna górę dałem trociny sosnowe. Teraz przyszedł czas na maliny. Jaką ziemię im przygotowac? Mam parę worków ziemi kompostowej jakiś obornik też się znajdzie. Miałem już wcześniej posadzone maliny ale słabo owocowały więc chcę teraz posadzić porządnie.

Offline muzzy123

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 50
  • Tomek
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #366 dnia: 16.03.2023, 10:59 »
Wermikompost czyli akurat dla nas przyjemne z pożytecznym To znaczy  hodowla dżdżownic i naturalny nawóz, tutaj bardziej z punktu widzenia ogrodnika:

https://open.spotify.com/episode/1yQZvjrUz5vdHwp4DryQ8H?si=qyfKshUFSHu7m5q1gfXHhg

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Tomek

Offline Jareek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #367 dnia: 16.03.2023, 12:04 »
Poprawia się pogoda to trzeba się zająć "obejściem". Późnym latem / jesienią moje tuje zaczęły czernieć. W sklepie ogrodniczym "specjalista" stwierdził, że to jakiś grzyb i dał mi oprysk. Wyciąłem i popryskałem według zaleceń ale teraz widzę, że za dużo to nie dało i temat wrócił. Na 100 krzewów myślę, że 30/40 ma jakieś ślady. Psów nie mam i raczej dostępu nie mają. Koty owszem się kręcą ale żeby psikały na tyle drzew to chyba raczej nie możliwe? Dodam, że zajęte tuje to zarówno te od południa (głównie) w nasłonecznionym miejscu jak i od wschodu (cień) i od północy. Najwięcej jednak od południowej strony- ale tutaj to wszystko się zaczęło.  Czy ktoś miał podobną sytuację i sobie poradził z tym? Krzaki są nawożone, podlewane regularnie w okresie letnim itd. Nie były jeszcze formowane i przycinane prócz wycinania tych czarnych części. Posadzone są dość gęsto bo docelowo mają tworzyć żywopłot.
@EDIT zrobie zdjęcia jak będę w domu, na krzewach nie widać żadnego robactwa .
 
Jarek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #368 dnia: 16.03.2023, 12:13 »
To najprawdopodobniej fytofrotoza.
https://dziennikpolski24.pl/fytoftoroza-grozna-choroba-roslin-jakie-rosliny-atakuje-objawy-zwalczanie/ar/12242598
U mnie mam to samo. I w całej mojej okolicy widziałem, że też u ludzi sporo tuj zajętych. To z wilgoci w zeszłym roku wynika plus upał. Pryskałem czymś, ale nie wiem, czy coś dało. Generalnie miałem na dole kilka takich czarnych plan w paru miejscach. Usunąłem. A generalnie w środku wszystko pożółkło i jak trzęsiesz tują, to spada. Na zewnątrz roślina pozostaje przeważnie zielona. Liczę, że sobie poradzą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters


Offline kamil1292

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #370 dnia: 01.04.2023, 15:16 »
U mnie rozsada w pełnym rozkwicie, pomidory, papryka, pory, selery i miechunka. Za tydzień/dwa będę wysiewał nasiona na rozsadę arbuza, kukurydzy i ogórka.








Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #371 dnia: 01.04.2023, 15:18 »
Też posiałem około 300 krzaków. Z ciekawszych mam Green Zebra, Black Ball i Tigerella.
Poza tym trochę innych warzyw.
W tym roku testuję na dwóch zagonach program całoroczny z książki Veg in one Bed Huwa Richardsa. Zobaczymy co z tego wyjdzie. :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #372 dnia: 01.04.2023, 15:20 »
Cholera, spóźniłem wysiew?

Edit: Tigerella fajny. Podobny do mojego Yellow Fire. Green Zebra też ciekawy. Nigdy zielonych jeszcze nie miałem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 432
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #373 dnia: 01.04.2023, 15:28 »
Pytanie kompletnego laika: kupujecie może sadzonki przez internet? Chcę jakieś zielsko na balkon, ale zastanawiam się czy wysyłają to sensownie i się roślina zwyczajnie nie zmarnuje, czy lepiej po prostu pojechać gdzieś i kupić stacjonarnie? Chodzi mi o proste krzewy: perowskia, lawenda.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze ogrody
« Odpowiedź #374 dnia: 01.04.2023, 15:40 »
Pytanie kompletnego laika: kupujecie może sadzonki przez internet? Chcę jakieś zielsko na balkon, ale zastanawiam się czy wysyłają to sensownie i się roślina zwyczajnie nie zmarnuje, czy lepiej po prostu pojechać gdzieś i kupić stacjonarnie? Chodzi mi o proste krzewy: perowskia, lawenda.

Wszystko poza warzywami z nasion kupuje w necie.
Pakowane jest to tak, że masz w doniczkę wbite kilka bambusów i druga doniczka do góry nogami tak samo. Są ze sobą połączone. Całość folią owinięta, żeby ziemia się nie wysypała. To wszystko w ciasnym kartonie tak, że się na boki nie rusza.
Jeśli chcesz drzewka, bierz u Kiełkowskich. Polecam ich wszędzie i każdemu. Drzewa czasem już z owocami przychodzą. Porządne wieloletnie sadzonki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters