Autor Wątek: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)  (Przeczytany 15303 razy)

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Cześć Koledzy,

Wybieram się na kilka dni na komercję, gdzie oprócz karpiowatych pływają także sumy małe i średnie do ok 120 cm (jezioro ok 12ha, głębokość maksymalna do 10m).
Nigdy w życiu nie złowiłem ani nie podejmowałem prób złowienia suma.

Urodził mi się w głowie plan, że na noc zostawię jedną karpiówkę z zestawem gruntowym na suma.

Chcę to zrobić w maksymalnie prosty sposób, i wstępnie wymyśliłem to sobie następująco:
- wędka karpiówka 3m
- żyłka główna 0.28
- guru micro lead clip + ciężarek ok 50-60g
- guru przypon z fluoro carbonu 0.28 długości 50 cm (aby obniżyć szanse na splątanie)
- hak guru/fox 4-6
- przynęta duża rosówka

Zakładam, że zarzucam to np o 23:00 i zostawiam do 05:00 (będę spał w tym czasie, oczywiście centralka w namiocie, na kołowrotku wolny bieg).

Pytanie do Was, czy opisany zestaw będzie dobry na start w kontekście poszukiwanej ryby?
Proszę o Waszą wyrozumiałość, nigdy nie podchodziłem do tego tematu.
Jeżeli nie ma to żadnego sensu, to będę wdzięczny za naprowadzenie początkującego sumowca ;-).

Pozdrawiam.
L.M.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2021, 14:37 »
Może być na start . Oprócz rosówki ( na suma najlepiej pęczek rosówek) to możesz na hak dać wątróbkę drobiową , jakiś mega śmierdzący pelet wątrobowy taki wianuszek z kilku peletów 15 mm dodatkowo nęcąc nim w łowisku. Może być również i żywiec / trupek na podwodnym spławiku . Ale nic to nie da jak nie znajdziesz miejsca w którym ten sum żeruje . Będziesz musiał obserwować wodę i zlokalizować drania .
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2021, 14:55 »
Jeśli założysz rosówke to po 30 minutach możesz mieć pusty hah. Pisze o 3-4 rosówkachz jednej nie ma sensu zakładać. Większy hak wegorzowy ci potrzebny taki z 3/0.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2021, 15:44 »
Zacznę od rosówek, czy powinny być założone w jakiś specyficzny sposób? Każda na raz, czy inaczej? Czy nie ma to znaczenia?
L.M.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2021, 15:51 »
Możesz pociąć jedną i kawałki nasunąć na przypon a na haczyk 2-3 sztuki, każda nabij 2-3 razy na hak. Jak wszystkie nabjjesz musisz czymś zabezpieczyć żeby nie spadły, ja przebijam kawałek rurki termo. Tylko z rosówkami na haku gwarantuje, że nie pośpisz o tej porze roku.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2021, 15:57 »
Do rosówek, zakup haki węgorzowe sobie tak jak pisze kolega Kozi ;), duży rozmiar z mikrozadziorami ,wtedy rosówki lepiej się będą trzymać, zamiast tego fluorocarbonu jako przyponu, ja bym użył grubszej tonącej plecionki dobrą przynętą jest też wątróbka o której wspominają koledzy i duże pellety np.halibutowe ,powodzenia :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #6 dnia: 29.07.2021, 16:00 »
Zgadzam się z kolegą Kozim :beer: ,rosówka to przysmak wielu rybek ale duży np. węgorz też będzie fajną zdobyczą ,bo o karpiach ,linach czy lechorach nawet nie wspomnę :),rosówy możesz pociąć i przebić pushstopem na włosie również też fajna opcja :thumbup:

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #7 dnia: 29.07.2021, 16:05 »
Zadzior w haku nie daje nic praktycznie przy łowieniu na rosówki. Tak jak pisałem trzeba coś nawlec na haczyk żeby nie spadły. Trochę w tym się się na rosówki nałowiłem 🙂. Bardzo fajna jest też wątróbka drobiowa, ale ja jeszcze bardziej drobnica obrzera... Ale węgorze ładnie biorą. A co do suma to na rosówki zlowilem w tym roku 3 sztuki w rozmiarze 85-115cm i mnóstwo maluchów.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #8 dnia: 29.07.2021, 16:11 »
Kozi ja mówię o hakach typu baitholder z mikrozadziorami na trzonku z tyłu ,sam ich używam od lat i chwalę ;)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #9 dnia: 29.07.2021, 16:26 »
Tak wiem o jakich piszesz, ale przy nich rosówki schodzą z haka od strony ostrza 🙄 przynajmniej mi się tak działo.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #10 dnia: 29.07.2021, 16:32 »
Sprawa oczywista ,że warto zabezpieczyć ostrze haka przed zsunięciem dodatkowo , a na to sposobów jest wiele :beer:

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #11 dnia: 29.07.2021, 19:35 »
Koledzy, wielkie dzięki za ciekawą dyskusję.
Co powiecie na gotowe zestawy Mikado?

https://sklep.mikado.pl/pl/product/1753-zestawy_gotowe

L.M.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #12 dnia: 29.07.2021, 19:47 »
Nie znam się, ale to raczej zestawy pod zwyca i konrektne sumy. Taki sum 110-120cm wyjeżdża łatwo z wody.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #13 dnia: 29.07.2021, 19:59 »
Śmierdząca wątroba drobiowa najlepiej sprawdzała się na komercjach w moim przypadku. Kilku krotnie zarzucaliśmy z kolegą taki zestaw (na karpiówce) i wjeżdżały małe sumiki. Pamiętaj, żeby ją dobrze zawiązać bo inaczej spadnie. Zrywki i inne tradycyjne metody słabo się sprawdzały przynajmniej w moich rejonach. Idąc pewną logiką ma to nawet sens. Sum na komercji, gdzie jest dużo ryby, jest nią po prostu przeżarty + nie musi zbytnio się wysilać z polowaniem. Ciekawostka: Złowiłem ponad miesiąc temu suma 150cm na komercji i w ten sam dzień minęły równe dwa tygodnie (zasiadka) jak inny wędkarz zasadzał się tam z campingiem (3 stanowiska dalej) za sumem. Łódka, 3 zrywki i inne cuda. Przez 2 tygodnie NIC. Natomiast mi uderzył na kuleczkę 6mm ;D ;D Fakt, pewnie jest w tym sporo szczęścia, jednak to nie pierwsza taka sytuacja. Na moich łowiskach dosyć regularnie ktoś odławia sumy na właśnie kolorowe kulki i inne rarytasy. Na takich łowiskach suma trzeba zaciekawić czymś do czego nie ma dostępu w naturalnych warunkach.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Jak złowić małego/średniego suma (początkujący)
« Odpowiedź #14 dnia: 29.07.2021, 21:39 »
Wątróbka nie spadnie, tylko drobnica ja w chwilę ściąga z haka...Można spróbować zapakować w siatkę non pva.